Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Remote Internships

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008
Salut toti colegii,

Am nevoie de Un sfat :
- despre platforme unde se pot cauta remote internships de vara (platit decent ar fi si mai OK) in start-upuri – master student in economics and management of information technology.

sau mai general - any remote internship available care sa fie cu WFH.

Multumesc

#2
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
sincer, mie mi se pare ca te autosabotezi. Scopul principal al unui internship e sa "inveti meserie" si cele remote nu sunt cele mai eficiente din acest punct de vedere. Plus ca daca esti la inceput de drum in cariera, accepti ce gasesti, ca apoi pe termen mediu si lung sa ai mai multe optiuni.

#3
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008

View PostSoulstream, on 10 mai 2023 - 15:53, said:

sincer, mie mi se pare ca te autosabotezi. Scopul principal al unui internship e sa "inveti meserie" si cele remote nu sunt cele mai eficiente din acest punct de vedere. Plus ca daca esti la inceput de drum in cariera, accepti ce gasesti, ca apoi pe termen mediu si lung sa ai mai multe optiuni.

sorry ca nu am facut si precizarea de limba - in Engleza.......

Ai mare dreptate in principiu , dar pt un student la master in Italia ( cu  o cazare asigurata pe timpul verii) care este frecvent refuzat pt ca nu vorbeste italiana ca un nativ si care vrea sa capete totusi ceva experienta cred ca singura solutie este sa incerce ceva pe remote............

#4
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
problema e ca internship-urile remote sunt extrem de rare, tocmai ca sunt ineficiente si firmele nu au chef  sa isi bata capul cu asta.

Iti urez mult noroc totusi in gasirea unui astfel de internship.

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,027
  • Înscris: 30.07.2006

View Postovidiu_dumitrescu, on 10 mai 2023 - 15:48, said:

Salut toti colegii,

Am nevoie de Un sfat :
- despre platforme unde se pot cauta remote internships de vara (platit decent ar fi si mai OK) in start-upuri – master student in economics and management of information technology.

sau mai general - any remote internship available care sa fie cu WFH.

Multumesc

Internship se face la firma, sa inveti de la cei prezenti, nu remote, mai ales in IT

#6
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postovidiu_dumitrescu, on 10 mai 2023 - 15:48, said:

Salut toti colegii,

Am nevoie de Un sfat :
- despre platforme unde se pot cauta remote internships de vara (platit decent ar fi si mai OK) in start-upuri – master student in economics and management of information technology.

sau mai general - any remote internship available care sa fie cu WFH.

Multumesc

A venit un intern la noi tot asa, remote.
Si noi tot remote lucram.

Il chemam cand avem zoom-uri sau pe google meets sa vada ce se discuta, cum se abordeaza lucrurile.
Insa efectiv sa stea cu mine sau cu alti colegi sa vada cum lucra, ce lucram nu a vrut nimeni.

Am incercat o data intr-un huddle pe slack sa il las sa se uite cat timp lucram ( programator ).
Nici el nu prea a prins nimic, nici eu nu am fost productiv. Acelasi feedback si de la colegi.

O sa iti fie cam greu sa gasesti.

#7
Turcalet

Turcalet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 26.12.2020
Inveti in timp ce lucrezi, invata ce e de baza (JS, react hooks, nodejs, php orice vrei). Eu asa am facut, la inceput eram foarte slab si imi lua timp sa termin proiecte dar cu timpul m-am invata, o sa faci si tu.

#8
ovidiu_dumitrescu

ovidiu_dumitrescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 30.03.2008

View PostMoinesti72, on 10 mai 2023 - 16:44, said:


Internship se face la firma, sa inveti de la cei prezenti, nu remote, mai ales in IT

e doar economics and management, nu IT pur/programare/etc.....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate