Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Editare stampila in document pdf

Sfat achizitie telefon dimensiuni...

Setare limba tastatura laptop.

Lenovo Ideapad 3-15ALC6 LCFC HS46...
 filtru de particule benzina GPF

Rascumparare titluri de stat TEZA...

Chirie la Administratia Fondului ...

Fisuri anvelope?
 Valabilitate permis auto cat. A s...

Caramida aparenta peste termosistem

Linistea din timpul penelor de cu...

Achiziție laptop baterie det...
 Cenzura in masa comentarii youtube

Inscriere copil la scoala in Roma...

exista adaptoare pentru baterii P...

Sa folosim antivirus, antimalware?

Care este cea mai buna hrana uscata pentru ciobanesc german cu alergie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

Freddy12

Freddy12

Guru Member

• Grup: Senior Members
Am incercat o hrana cu un raport preț/calitate excelent. E fără cereale și cu carne de curcan deci hipoalergenica, le place foarte mult și scaunele s-au micșorat ca volum dovada ca este asimilata foarte bine. E vorba de Greenwoods de la zooplus, 212 lei sacul de 12 kg, 26,3% proteine, 16,3% grăsimi.  
https://www.zooplus....ds_adult/933016
Uite care este compoziția pentru Royal Canin Maxi Adult și fa comparația:
Porumb, proteină de pasăre (deshidratată), făină de porumb, grăsime animală, proteină de vită și porc (deshidratată), proteină animală (hidrolizată), gluten de porumb, grâu, pulpă de sfeclă,  orez, ulei de pește, ulei de soia, minerale, drojdii, hidrolizat din crustacee (sursă de glucozamină), hidrolizat din cartilaj (sursă de condroitină).
Iar prețul este 22,3 lei/kg față de 17,7 lei la Greenwoods.

Edited by Freddy12, 29 May 2023 - 13:25.

richi_e

richi_e

Senior Member

@initiator: ti-as recomanda Winner cu somon si orez. Poate un pic scumpa, dar foarte buna, atat la slergii cat si la caini cu tdndinta la ingrasare sau varstnici. Am folosit gama Winner la cainii mei vreo 4-5 ani.

robylyx

robylyx

New Member

• Grup: Members
Incercati sa folositi doar hrana superpremium, fara nicio urma de cereale in ea. Apoi, in functie de varsta, greutate si activitatea cainelui de zi cu zi, alegeti procentul de proteina animala si de grasime. Uitati de RC, chit ca o recomanda canisele (au mega discount) si ca scrie German Shepherd pe ea. La fel si Pedegree, Purina si altele. Acana, Hills, Britt si Taste of Wild...si cam atat. Fara hrana preparata in casa..decat daca hraniti BARF. Deparazitari interne odata la 3 luni, iar extern Foresto + Vectra 3D

lex131

lex131

Junior Member

Spun si eu povestea mea ca cine stie, poate ajuta pe cineva.

Am un Akita American, mascul. L-am luat de la o crescatorie din Ungaria acum ceva ani de zile. L-am luat la varsta de 4 luni de-acolo.

Am inceput direct sa-i dau cele mai scumpe mancaruri uscate boabe pe care le gaseam.
Taste of the Wild, Hills, mai era una cu Orange/Oranja ceva. Nu mai stiu. Am incercat si Purina Pro Plan si Royal Canin, Britcare, iar la toate am incercat cele mai scumpe si anti alergice tipuri.

Am trecut prin atatea tipuri de mancaruri pt ca a facut o alergie pe scrot, o alergie asa nasoala ca se umflasera outzele ca toate alea si arata ca o bucata de carne vie. cand se aseza lasa urme de sange pe jos.

Am fost cu el la veterinari, la facultatea de medicina veterinara, au luat probe si le-au pus la crescut in vase din-alea speciale de crescut bacterii, au identificat tot, mi-au dat o mie de tratamente, dupa 1-2 ani de chin, in principal chinul cainelui, au ajuns toti la concluzia "Il castram, ca altceva nu stim ce sa-i facem".

Fiind caine cu Pedigree pe care am dat o tona de bani, ta'su avea vreo 64 de cupe internationale, numai sa-l castrez nu vroiam.

Am aruncat la gunoi toata mancarea boabe (aveam cred ca vreo 5 saci diferiti de cate 12kg de milioane de lei fiecare in parte).

Am inceput sa-i gatesc eu: 1.5kg pulpa vita, 1.5kg pulpa porc, tocate + 1kg orez, 6 morcovi mari, 1 telina mare, 6 ardei mari, 1 radacina patrunjel, 1 pastarnac, 1 zuchini, 2 legaturi patrunjel maruntit. Toata mancarea (aproximativ 12kg) impartita in 4 caserole, una in frigidere, 3 la congelator - mancarea pe o saptamana.

Dupa o luna i s-a uscat scrotul si s-a dezinflamat, dupa inca o luna s-a cicatrizat, dupa inca o luna, spre surprinderea mea avea outzele imblanite - nici nu stiam ca-i creste par acolo.

Are 12 ani acum, aceeasi greutate ca intotdeauna (45kg) si in afara de faptul ca nu mai aude asa bine, este ca un tanc, plin de energie si ar manca orice caine/om care intra in curte neinvitat.

I se reaprinde alergia de fiecare data cand ii dau:
- oua
- spinari de pui
- oase din'alea artificiale din petshops facute din nu stiu ce piele
- mezeluri

Ii mai pun in farfurie din cand in cand branza (de orice fel, nu conteaza), ii place sa rontaie covrigi la nebunie, mici, cefe.

Acum 2 ani (cand avea 10 ani) a rezistat unei anestezii generale si s-a trezit fara probleme - i-am facut si o baterie de analize atunci si era totul perfect. Blana e perfecta, naparleste tot anul, asa-i rasa. Daca vreau sa-i pun pipeta pe cefa, iti ia 5 minute sa ajungi la piele.

Am povestit toate astea pt cei care poate se regasesc in aceeasi stare de disperare in care ma aflam eu atunci cand nu gaseam nicio solutie si da, le-am incercat pe toate, toate pastilele, toate cremele, toti steroizii si corticosteroizii, mancare cu proteina de la toate animalele posibile, peste, curcan, pui, vita, mistret, etc etc.

Gatitul a devenit o rutina, ii gatesc in fiecare saptamana de 11 ani de zile, imi ia 70 de minute pe ceas gatitul, si apoi un pic racitul mancarii.

Bafta si multa sanatate voua si patrupedelor voastre!

SmurfK

SmurfK

Senior Member

Ciobănescul meu belgian e destul de sensibil la stomac. Nu s-a prea împăcat nici cu Taste of the Wild, nici cu Wolf of Wilderness. Cu toate că nu prea pun botul la marketing, am încercat Eukanuba Breed Specific German Shepherd. Și este foarte ok, scaunele sunt normale, și chiar mi se pare că are nevoie de mai puțină de-asta decât din brandurile menționate anterior.

https://www.zooplus....utrition/241733

View Postlex131, on 23 octombrie 2023 - 17:19, said:

- oase din'alea artificiale din petshops facute din nu stiu ce piele

Cum consideri că mănâncă al tău acele oase? Le sparge și le hăpăie, sau molfăie la ele câteva ore? Că am avut și eu probleme cu ele, dar ce cred că s-a întâmplat la al meu, a fost că a înghițit mult prea repede, și a făcut un fel de ocluzie intestinală.

jafo

jafo

Member

Nu stiu cum am vazut topicul asta. Si eu am ciobanesc german, dar nu-i dau lucruri atat de scumpe.
Al meu mananca mancare la sac de 10 kg de la Kaufland, combinata cu cate o conserva ori de Kaufland, ori de Dante - deci printre cele mai ieftine.
Un sac de boabe Kaufland e vreo 60 de lei, iar o conserva de 400 g cam 3 lei.
Mananca o data pe zi, cam 800 g - 1 kg.
N-a avut probleme. Nu se umfla, nu are alergii... O fi mai taran.
Ii mai dau o data sau de doua ori pe saptamana oase fierte sau macar oparite (oase mari). Niciodata oase de pui, dar asta stiti si voi.
Se mai caca imprastiat daca-i dau resturi cu grasime, deci am renuntat la treaba asta.

Edited by jafo, 29 December 2023 - 19:22.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate