Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @fiuny!

Ghiocei - nu mai infloresc

Laowa 10mm F/2.8 pentru FF

Daca imi fac casa cu fosa, cat co...
 Navigatie Octavia 3

Cum obtin reducere la Bolt? Sau e...

Garantie reciclabile, monopolizata?

Suport auto biciclete
 A murit Vasile Diba 1954-2024

A postat pe tiktok o varianta cu ...

Sfat curațare TEI

Shell script pentru 3 update-uri ...
 Pareri plita cu inductie cu hota ...

Credit si avans cu plata cash - l...

alternativa pentru artelac night ...

Alarma daca pulsul scade prea mult

Care este cea mai buna hrana uscata pentru ciobanesc german cu alergie

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

• Grup: Members
Despre oua citisem si nu i-am dat decat galbenus (vreo 10, in total, de cand l-am luat, fierte).
Urechile sunt ok, le-a verificat si veterinarul.
Nu-si linge labele ci doar se scarpina cu picioarele din spate in zona gatului iar cu dintii din fata ciufuleste parul in special in zona spatelui, spre coada (exact ca si cand incearca sa omoare ceva acolo cu dintii).
Fenazonul, cica nu are asa mare concentratie de dexametazona si nu-i dau decat 3 zile (azi a fost ultima doza).
Despre doza de bravecto din 3 martie ce sa zic: am avut chiar atunci, nu stiu de ce, un sentiment ca nu a fost deloc ok.
Am citit pe prospectul bravecto si scrie ca trebuie sa treaca minim 8 saptamani pana la doza urmatoare dar, daca 3 medici s-au uitat in carnet si mi-au zis sa astept, ce sa fac, astept.

Si sa descriu, aici, si singurul lucru care nu l-au putut explica de nici un fel medicii (bine, nu ca ar fi stabilit cu adevarat cauza alergiei): inainte sa-l duc la veterinar, cu o saptamana inainte a inceput sa se scarpine si sa apara matreata. Stiind cum avea blana si pielea inainte, am inteles ca este ceva mai important. Anterior zilei in care am mers urgent cu el la medic, a inceput sa nu mai alerge, sa mearga doar la pas, fara chef, fara energie si sa acuze dureri la pipait in zona spate la solduri (parca avea displazie, mai mergea si raschirat, un pic).
In ziua in care am mers cu el la doctor, a primit o injectie, ulei de krill si o baie cu samponul de mai sus. A doua zi era acelasi, neobosit, plin de energie. Si in prezent, Duracell scrie pe el.

Edited by pvsilviu, 11 May 2023 - 14:38.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

in poza se vede cum ciufuleste parul

Attached Files

Freddy12

Freddy12

Guru Member

• Grup: Senior Members
După cum își ciufulește parul, cred ca se purica. Deci antiparazitarul e baza. Advantix omoară puricii in 24 de ore.  Sa știi ca și afecțiunile hepatice provoacă prurit dar nu cred ca e cazul la el ca e prea tânăr. Eu am pățit-o de curând cu setterul. L-am scos la plimbare înainte sa-i fac deparazitarea de primăvara și după ce s-a întors acasă cam după 2 ore a început sa se scarpine. L-am dat cu ce aveam atunci in casa(Pestigon adică Fipronil) dar dacă este ciupit o singura data, se scarpină  10-15 zile. Îl scot mai rar fiindcă are peste 14 ani și se resimte 2-3 zile după,  cred ca face febra musculară. Mi-am mai amintit ceva: o alta manifestare a alergiei e ca își da cu labele peste bot ca și cum s-ar scărpina la gingii.

Edited by Freddy12, 11 May 2023 - 22:12.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

Dupa 3 zile de Fenazon, pare sa se fi calmat.
Incep de maine sa-i schimb, treptat, dieta. Mai am boabe hipoalergenice, cam 6 kg, le voi combina, nu schimb brusc.
Are 10 saptamani de la deparazitare, intreb medicul inca o data, daca pot sa-l deparazitez saptamana viitoare.

tatimeu

tatimeu

Senior Member

in

View PostFreddy12, on 11 mai 2023 - 12:47, said:

A, și sa nu uit. Alimentele care provoacă alergii la câini sunt: carnea de pui, de vita, grâul și porumbul, albușul de ou. Apropo de albușul de ou, îmi amintesc o întâmplare cu fosta cățea CG care a mâncat un albușul de ou pe care îl scăpasem pe jos. Intr-un sfert de ora i s-a umflat capul încât semăna la bot cu rasa Shar Pei.
ce fel se manifesta aceste alergii?

Freddy12

Freddy12

Guru Member

http://www.dermavet.ro/atopii.html
Un articol edificator. Dacă ai întrebări specifice, întreabă-ma. Am avut foxterrer sârmos cu alergie de la vârsta de un an și ceva pana la 14 ani când a murit. Apoi a fost un ciobănesc german la care a apărut pe la 6 ani. Și acum setterul care are alergie la purici. Dar cel mai persistent a fost la fox. Apărea primăvara și ținea pana dădea frigul, făcea otite și își provoca răni prin scărpinat. In făceam baie ca un șampon special cu sulf care o ajuta sa scape de mâncărime.

Edited by Freddy12, 12 May 2023 - 17:02.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

Pentru ca iarăși si-a ciufulit parul, doctorul i-a dat advantix pipeta și hils science cu pui. Deocamdată le amestec cu celelalte.
Sa vedem ce se intampla.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Daca e alergie alimentara, nu trebuie sa-i dai mâncare cu pui ci  doar cu miel, peste, curcan, rata sau capra și fără grâu ori porumb. Uita-te la compoziția hills science plan cu pui:
COMPOZIȚIE: porumb, grâu, făină din carne de pui și curcan, făină de soia, grăsime animală, hidrolizat, făină din gluten de porumb, ulei vegetal, pulpă de sfeclă deshidratată, minerale, semințe de in, cartilaj de porc (sursă de condroitin sulfat), hidrolizat de crustacee (sursă de glucozamină)
Cred ca veterinarul ăla vrea sa te aibă de client multă vreme de acum încolo ori e doar incompetent, mai ales ca exista și hills cu miel care nici asta nu are o compoziție ok
COMPOZIȚIE: porumb, făină din carne de miel, fãinã de soia, fãinã de gluten de porumb, grãsimi de origine animală, brizură de orez, hidrolizat, ulei vegetal, semințe de in, substanțe minerale, cartilaj de porc (sursă de condroitin sulfat), hidrolizat de crustacee (sursă de glucozamină).
Are porumb o mulțime fiind primul pe lista de ingrediente și mai are și soia. Iar prețul este astronomic raportat la calitate.
La același preț ii cumperi Acana miel și mere care este de o calitate incomparabila
INGREDIENTE: Carne crudă de miel hrănit cu iarbă (18%), făină din carne de miel (18%), mazăre integrală, linte roșie integrală, ficat crud de miel (4%), grăsime de miel (4%), mere Red Delicious proaspete, fasole garbanzo integrală, linte verde integrală, mazăre galbenă integrală, burtă crudă de miel (2%), rinichi crud de miel (2%), cartilaj deshidratat de miel (2%), fibre integrale, alge marine (sursă pură și sustenabilă de DHA și EPA), dovlecei proaspeți întregi, dovleac proaspăt întreg, alge kelp maronii uscate, ficat freeze-dried de miel (0.1%), sare, merișoare întregi proaspete, afine întregi proaspete, rădăcină de cicoare, rădăcină de turmeric, armurariu, rădăcină de brusture, lavandă, rădăcină de nalbă, măceșe.
Supliment alimentare: vitamina D, vitamina E, zinc proteinat, calciu pantotenat, chelat de cupru, taurină.

Și iată descrierea pentru Petkult Sensitiv Large Breed:
- formulă pentru stomac și piele sensibilă
- conține proteine animale fără coloranți artificiali, arome sau conservanți, fără carne de vită, ouă, lactate, sare, porumb, grâu și soia
- promovează digestia sănătoasă: roșcove, cicoare și Yucca ce conțin fibre alimentare și au proprietatea de a controla mirosul neplăcut al scaunului
- sprijină dezvoltarea ochilor și a creierului: crustacee krill de Antarctica cu acizi grași Omega-3 marini
- sprijină dezvoltarea articulațiilor: glucozamină, MSM și condroitină
- ajută sistemul imunitar: amestec de ierburi cu antioxidanți naturali

COMPOZIȚIE: miel (26%, din proteină deshidratată de miel), curcan deshidratat, orez brun 15%, orez 15%, grăsime animală (curcan), cicoare uscată 2% (sursă naturală de FOS și inulină), făină de roșcove 1%, mere uscate, krill de Antarctica uscat 1% (sursă naturală de EPA și DHA), drojdie de bere, hidroclorură de glucozamină 1000mg/kg, sulfat de condroitină 1000mg/kg, merișor uscat, Yucca schidigera 300mg/kg, amestec de ierburi 300mg/kg (Rosmarinus sp., Curcuma sp., Citrus sp., Eugenia sp.), MSM (metilsulfonilmetan) 40mg/kg.
După cum se vede crerealele sunt reprezentate de orez și orez brun care nu sunt alergenice.

Edited by Freddy12, 12 May 2023 - 20:44.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

"dar dacă este ciupit o singura data, se scarpină  10-15 zile"

Sper sa fie asa, altfel, dupa schimbarea hranei si deparazitare, nici o imbunatatire.
Maine se pare ca sunt 24 grade, il mai spal cu sampon hexaderm max, singurul care pare sa fi imbunatatit cu ceva.
Voi incerca sa-l tin cu samponul pe el macar 10 minute, data trecuta l-am clatit destul de repede.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

Desi, daca-l spal, se duce efectul pipetei de deparazitare, asa scrie pe prospect.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

Am sunat crescatorul, care spune ca are giardia, dupa descriere, si sa-i dau drontal.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Nu are treaba drontalul cu giardia iar cățelul tău nu cred care asa ceva. Giardia se manifesta prin vărsături și diaree nu prin scărpinat. Pentru giardia se folosește metronidazol timp de 5-7 zile produsul de uz veterinar fiind Metrobactin. Câinele poate fi îmbăiat la 48 ore după deparazitarea cu pipeta. Faptul ca reacționează bine după șamponul Hexaderm ma duce cu gândul la o infecție fungica (ciuperca). Pune-i zgarda Foresto ca e eficienta 8 luni sau dacă ți se pare prea scump, cumpara zgarda Sabunol care are cam aceleași substanțe+ulei de geraniol cu efect repelent dar care tine 3 luni.
https://pentruanimal...GgaAsruEALw_wcB
Un motiv ca se scărpinat in continuare poate fi hrana pe care o primește. Din ce am văzut conține grâu, porumb, carne de pui care sunt alergenice.

Edited by Freddy12, 15 May 2023 - 11:37.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

In prospectul Drontal nu scrie ca ar fi  bun contra giardiozei.

Attached Files

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

1. Alergie alimentara: indiferent ce i-am dat, pastile sau hrana hipoalergenica (3 saci de 12 kg), nu s-a imbunatatit cu nimic situatia.
Ca urmare, am concluzionat ca e mai putin probabil
2. Alergie la purici si capuse: este posibil, am scris ca nu am fost convins de eficienta deparazitarii externe din 3 martie. Daca a facut alergie la purici, posibil sa nu-i treaca asa repede (am vazut asta si la motan). Totusi, la medicamente antialergie, nu a reactionat
3. Giardia: am citit despre simptome. El mai face diaree sau moale, nicidecum beton, de mic ii miroase urat, a slabit de cand cu boabele hipoalergenice, nu vomita, drontal a primit in 3 ianuarie. Drontal este si pentru giardia (asa scrie pe unele prospecte)
4. Daca nu este giardia, ramane infectia fungica: maine, daca este cald, 24 grade, il fac o baie

Ce a primit pana acum:

01.2022 biheldon
03.2020 drontal plus
04.2022 nexgard
05.2022 nexgard
06.2022 advantix
07.2022 milbemax
01.2023 drontal
03.2023 milbemax

Mai este o foaie in carnet, nu o am la indemana, cu deparazitari externe, alta cu vaccinuri, ...

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

"Câinele poate fi îmbăiat la 48 ore după deparazitarea cu pipeta."
Pe prospect scrie ca, in caz de imbaiere, isi pierde efectul (nu asta e problema, oricum a primit deparazitare cu 2 saptamani mai devreme).

Cu zgarda am doua amintiri neplacute: un caine care a reusit sa o roada si era sa dea coltul si pisica, care a incercat sa o scoata si i s-a blocat in gura. Nu se pune problema de bani.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Zgarda trebuie pusa strâns în asa fel încât sa încapă un deget între gatul câinelui și zgarda. Zgarda Foresto e solida nu exista riscul sa si-o traga și s-o ronțăie.

pvsilviu

pvsilviu

Junior Member

Scurt update: desi se mai scarpina un pic, este bine acum.
Cel mai probabil, a facut alergie la muscaturile de purici.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

Ti-am zis ca și câinele meu începuse sa se scarpine după care l-am pus niște picături care aveau aceeași compoziție ca și Frontline adică Fipronil. După 2-3 săptămâni a început sa se scarpine din nou deci așa cum știam fipronilul are eficientă 2 săptămâni. Si când ma gândesc ca in urma cu 20 si ceva de ani era eficient 3luni la purici si o luna la căpușe... Dar era fabricat in Franța iar ce se găsește acum in comerț mi se pare ca e făcut in Ungaria. I-am pus din nou picături de data asta Advantix și in 2 zile a încetat cu scărpinatul. Nu pot sa-i pun zgarda ca i-o rupe o cățea cam temperamentală .

Edited by Freddy12, 23 May 2023 - 11:43.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate