Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Pot refuza contractul de Buy-Back pentru o mașină?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Doresc să achiționez un autoturism nou Renault prin programul rabla. Pe vechea mașină am primit o ofertă care este ceva destul de jos (8500€) și am fost nevoit să semnez contractul cu dealerul pe banii ăștia. Nu credeam că găsesc cumpărător pentru ea.
Însă acum până să fie livrată mașină am găsit pentru mașina veche un vecin disponibil să o cumpere cu un preț care îmi convine (10.000€).

Predarea mașinii actuale (veche) trebuie făcută la ridicarea celei noi.

Contractul de Buy-Back are o clauză că pot evalua mașină și mai jos in momentul predării. Eii... chestia asta mă supără. Adică e posibil să primesc 7500-8000€ când o predau.

Deși am semnat contractul de Buy-Back, cu dealer Renault, pot să renunț la el?
Nu are clauza in contract de renunțare. Nu am găsit scris asta.

Adică să ofer banii promiși prin contract și să mai rămân și eu cu ceva, pentru că prețul către noul cumpărător îmi permite artificiul ăsta.

Edited by musicallro, 08 May 2023 - 10:56.


#2
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Dealerul ce a raspuns?

#3
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,562
  • Înscris: 26.05.2022
Cum adica ai fost nevoit sa accepti? Ti-a facut o oferta pe care sa n-o poti refuza?

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 musicallro, on 08 mai 2023 - 10:51, said:

Deși am semnat contractul de Buy-Back, cu dealer Renault, pot să renunț la el?
Nu are clauza in contract de renunțare. Nu am găsit scris asta.


Pune aici sectiunea cu clauze din contractul de buyback. Eventual tot contractul, dupa ce stergi/maschezi toate elementele de identificare ale tale si ale firmei.

PS. Topicul ar fi trebuit deschis pe Juridic.

Edited by george_alexandru, 08 May 2023 - 11:03.


#5
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Mi-au făcut oferta aia de 8500, însă nu credeam că pot să obțin pe ea, așa repede, 10000. Așa că nu am mai stat să caut, presat de timp. Dar uite că s-a aflat și un vecin e dispus să o cumpere, știind că sunt unicul proprietar și alte chestii de mașină.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Cred ca e si in interesul lor daca contractul de Buy-Back se anuleaza. Nu cred ca vor fi probleme atat timp cat iti mentii promisiunea de cumparare. ii anunti ca ai gasit un cumparator care a oferit mai mult.

#7
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,980
  • Înscris: 18.09.2008
Mai bine cash, decat o masina, nu? Tu ce zici?

#8
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Aici e contractul...

 Argv, on 08 mai 2023 - 10:59, said:

Dealerul ce a raspuns?
Astept raspunsul lor, i-am informat.
Dar doream sa stiu din practica ce pot face.

 george_alexandru, on 08 mai 2023 - 11:01, said:

Pune aici sectiunea cu clauze din contractul de buyback. Eventual tot contractul, dupa ce stergi/maschezi toate elementele de identificare ale tale si ale firmei.

PS. Topicul ar fi trebuit deschis pe Juridic.

Poate cineva sa-l mute pe Juridic, daca gasesc acolo raspuns mai repede?

 Leo2006, on 08 mai 2023 - 11:12, said:

Cred ca e si in interesul lor daca contractul de Buy-Back se anuleaza. Nu cred ca vor fi probleme atat timp cat iti mentii promisiunea de cumparare. ii anunti ca ai gasit un cumparator care a oferit mai mult.
Asta am facut, insa a zis ca se intereseaza. Normal ca si ei au de pierdut la faza asta. Adica din revanzare masinii vechi mai scoteau niste bani.

Attached Files


Edited by musicallro, 08 May 2023 - 11:17.


#9
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019
Din ce scrie acolo, autoturismul tău constituie avans parțial la achiziția celui nou - ce o putea reprezenta acel parțial. Dacă reziliezi contractul, pierzi automat și avansul acela parțial și e posibil să pierzi mașina nouă.

Edited by exqusit_drunk, 08 May 2023 - 11:30.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca poti sa iesi din contract, dar cel mai probabil va inceta si contractul pentru masina noua.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Masina noua posibil sa nu  o piarda insa cu tot dute-vino-ul, o sa o dea altuia. Iar el va fi pus pe o lista de asteptare. Cel putin asta e parerea mea.

#12
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011
Am achitat o factura de 10% din valorea noii masini pentru a da drumul la comanda. Adica pentru a initia procedurile au dorit 10%.
Eu zic ca nu au considerat avans pe asta veche. Nu mi-au oferit nicio factura de 8500 euro

Edited by musicallro, 08 May 2023 - 11:34.


#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Eu zic sa vorbesti cu dealerul, pana la urma ei vor fi fericiti sa primeasca bani in loc de o masina veche.

#14
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,790
  • Înscris: 17.12.2019

 musicallro, on 08 mai 2023 - 11:34, said:

Am achitat o factura de 10% din valorea noii masini pentru a da drumul la comanda. Adica pentru a initia procedurile au dorit 10%.
Eu zic ca nu au considerat avans pe asta veche. Nu mi-au oferit nicio factura de 8500 euro
Curiozitate offtopic: cât e mașina nouă dacă 8500 euro e mai puțin de 10% din valoare?

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
a dat 10% pe langa astia 8500 evaluati.

#16
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,539
  • Înscris: 01.08.2006
Daca e numai foaia aia de contract, pare ca refuzi achizitia noii masini pe baza vanzarii catre ei a masinii vechi.
Cine stie daca dupa aia iti pastreaza masina sau nu, aia doar cu ei daca te intelegi.
Nu mai e alta intelegere cu ei? Pe ce baza ai dat restul de 10%? Nu e si ala un contract separat?
Zici ca au dat drumul la noua masina pe baza unei comenzi. Comanda poate tine loc de contract. Nu stiu ce obligatii ai pe baza acelei comenzi.

 musicallro, on 08 mai 2023 - 11:34, said:

Eu zic ca nu au considerat avans pe asta veche. Nu mi-au oferit nicio factura de 8500 euro
Nu au ce factura sa-ti dea ei, ca doar tu o vinzi catre ei, nu ei o vand. Tu esti vanzatorul, tu trebuie sa emiti factura. Cum esti persoana fizica, vanzarea catre ei se face pe baza acelui contract de buy-back.
Nu stiu daca oferi toate informatiile, poate contractul de buy-back e doar o parte dintr-o intelegere mai mare. Asta trebuie sa lamuresti cu dealerul.

Edited by bai3tzash, 08 May 2023 - 12:04.


#17
musicallro

musicallro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 21.12.2011

 laffin, on 08 mai 2023 - 11:46, said:

a dat 10% pe langa astia 8500 evaluati.
Da am platit deja... 10% din valoarea totala. Din pretul de achizitie (pret total) se scade rabla + avans 10% + 8500 euro evaluarea lor initala de buy-back.

Edited by althea, 08 May 2023 - 12:16.


#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004
le duci 8500e in loc de masina atunci cand vine discutia
..si aia e

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate