Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Sigilare contact dintre fundație și elevatie

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salut.

Întâmpin o problema la construcția casei mele D+P. Sunt la stadiul de hidroizolare al peretelui demisolului, cel pe care va veni pământ pana la cota 0. Problema este: aproximativ 3 luni pe acest perete a fost pamant aproximativ 1.5 metri înălțime (s-a surpat de la ploaie). După ce am scos pamantul, peretele s-a uscat cu excepția zonei de contact dintre fundație și elevatie, de unde iese încontinuu apa (foarte încet, dar destul cat sa fie umed peretele pe aprox 10 cm înălțime de la zona respectiva) și nu pot face hidroizolatia bituminoasa din cauza ca materialul respectiv nu se întărește în contact cu apa. Ce variante as avea sa sigilez zona respectiva de contact astfel incat sa pot înainta cu lucrările? Am încercat Bison Polymax High Tack, dar e foarte gros și nu se lipește deloc de perete, când am încercat sa îl întind ramane tot pe șpaclu sau degete. Mulțumesc mult pentru eventualele idei.

Attached Files



#2
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,056
  • Înscris: 15.06.2009
Intre ele, la turnare elevatie trebuia pus cordon bentonitic si concentrat din produsul de aditivare ptr impermeabilizarea betonului in masa. Cum este tarziu, orice zeama de hidroizolare pensulabila (solutii bituminoase) armata cu ceva plasa din fibra, in straturi succesive, in zona rostului. Poate chiar zeama ce o ai in vedere ptr hidroizolat dar nediluata. Probabil mai pui ceva membrana termoadeziva, termosistem, strat rupere capilaritate si dren la baza. Ai informatii destule pe net despre cum faci corect un demisol. Interesant de ce iti bati tu capul si nu stiu cei pe care ii platesti sa faca ce trebuie.

#3
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006

View Postkesarion111, on 07 mai 2023 - 18:45, said:

Intre ele, la turnare elevatie trebuia pus cordon bentonitic si concentrat din produsul de aditivare ptr impermeabilizarea betonului in masa. Cum este tarziu, orice zeama de hidroizolare pensulabila (solutii bituminoase) armata cu ceva plasa din fibra, in straturi succesive, in zona rostului. Poate chiar zeama ce o ai in vedere ptr hidroizolat dar nediluata. Probabil mai pui ceva membrana termoadeziva, termosistem, strat rupere capilaritate si dren la baza. Ai informatii destule pe net despre cum faci corect un demisol. Interesant de ce iti bati tu capul si nu stiu cei pe care ii platesti sa faca ce trebuie.

Desigur ca nu au pus niciun cordon intre betoane.
Hidroizolatia e cu Bitumin Aquastop 1K. Peste vine polistiren xps300, strat pietris pana la cota 0 și tub de drenaj la baza.
Îmi bat eu capul pentru ca soluția lor a fost simpla "asteptam sa se usuce". Varianta asta nu e foarte buna pentru mine din cauza ca se surpa foarte mult terenul, am destabilizat serios zona deoarece am săpat destul de mult pentru demisol. Terenul ce se surpa deja a depășit limita cu vecinul de sus, noroc ca inca e teren vilan. Plus ca 1 data la 5, 6 zile trage o ploaie buna, deci nu se va usca prea repede.

Edited by horatziu, 07 May 2023 - 19:58.


#4
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,374
  • Înscris: 06.06.2006
Mai exista si varianta sa injectezi aditivi hidroizolanti, dar trebuie discutat cu structuristul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate