Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

puncte de praf pe senzor

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Salutare,
Detin un Fujifilm X-T2,de curand am observat cateva puncte de praf care apar in imagine.Am cumparat cateva spatule plus solutie de cutare senzori de la JJC.Am deja 4 incercari de curatare si nu reusesc sa scap de acele puncte,ceva nu e in regula,fie nu ma pricep eu ,desi am facut precum in tutoriale, fie solutia nu e ok ,fie este altceva.
Am rugamintea, daca ma poate sfatui cineva cu experienta in domeniu.
Atasez imagine facuta la F16

Multumesc

Attached Files


Edited by adycoke2, 06 May 2023 - 11:55.


#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Dupa curatare senzorul era complet curat, l-ai verificat vizual atent?

Lentila interna dinspre senzor ai verificat-o? Si acolo daca ai praf poate sa apara puncte in fotografii, fiind aproape de senzor.
Bine, poti avea praf in obiectiv in general, in functie de cum e si unde e se poate sa se vada sau nu in fotografii.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Fotografiaza o suprafata alba cu diafragma maxim inchisa.

Edited by Leo2006, 06 May 2023 - 15:16.


#4
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Asta se intampla de regula la mirorless atunci cand nu esti atent la schimbarea obiectivelor. Nu sunt familiarizat cu Fuji asa ca nu stiu mai nimic depre ele.
Ideea de baza este urmatoarea: intotdeuna obiectivele se schimba cu aparatul indreptat in jos. Niciodata cand bate vantul.
Eu la Sony Alpha 3000 am fost nevoit sa-l duc in service. Eu nu am reusit, ei da. Atentie, curatarea senzorului nu se poate face la infinit. Ar fi bine sa nu depasesti 3-5 curatari. Cel putin asa mi s-a spus...

#5
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011

View Postd4m4g3, on 06 mai 2023 - 13:17, said:

Dupa curatare senzorul era complet curat, l-ai verificat vizual atent?

Lentila interna dinspre senzor ai verificat-o? Si acolo daca ai praf poate sa apara puncte in fotografii, fiind aproape de senzor.
Bine, poti avea praf in obiectiv in general, in functie de cum e si unde e se poate sa se vada sau nu in fotografii.

vizual si sub lupa nu reusesc sa vad nimic,cred ca sunt foarte mici.Am incercat si cu alte obiective iar punctele sunt acolo.

View Postadip1962, on 06 mai 2023 - 16:32, said:

Asta se intampla de regula la mirorless atunci cand nu esti atent la schimbarea obiectivelor. Nu sunt familiarizat cu Fuji asa ca nu stiu mai nimic depre ele.
Ideea de baza este urmatoarea: intotdeuna obiectivele se schimba cu aparatul indreptat in jos. Niciodata cand bate vantul.
Eu la Sony Alpha 3000 am fost nevoit sa-l duc in service. Eu nu am reusit, ei da. Atentie, curatarea senzorului nu se poate face la infinit. Ar fi bine sa nu depasesti 3-5 curatari. Cel putin asa mi s-a spus...

Nu obisnuiesc sa schimb obiectivul afara,de obicei plec cu o lentila pt care ma hotarasc in ziua aia .O singura data am schimbat in aer liber,nu stiu daca acela a fost si momentul depunerii.

View PostLeo2006, on 06 mai 2023 - 15:15, said:

Fotografiaza o suprafata alba cu diafragma maxim inchisa.

sunt suficiente puncte acolo care sa evidentieze problema!F16 maxim pt lentila respectiva

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In principiu, in casa ai mai mult praf decat afara... La mirrorless trebuie sa fi foarte atent la schimbarea obiectivelor. Acestea sunt direct expuse si nu au "prisma de protectie" ca la dslr. Iar prisma o poti curata de cate ori vor muschii tai, senzorul ba.

#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e praf se curata, poate ca e mai incapatanat si s-a lipit, insista. Daca sunt mici si doar 2-3 nu m-as stresa decat daca pozezi numai cer la f8. Cel putin una pare a fi scama, sigur o vezi, poate nu te uiti in zona corecta, vezi ca imaginea poate fi rotita/inversata pe senzor.

View Postadip1962, on 06 mai 2023 - 16:56, said:

.. si nu au "prisma de protectie" ca la dslr. Iar prisma o poti curata de cate ori vor muschii tai, senzorul ba.
Prisma sau oglinda?

Edited by crokodilu, 06 May 2023 - 17:39.


#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postadip1962, on 06 mai 2023 - 16:56, said:

La mirrorless trebuie sa fi foarte atent la schimbarea obiectivelor. Acestea sunt direct expuse si nu au "prisma de protectie" ca la dslr. Iar prisma o poti curata de cate ori vor muschii tai, senzorul ba.
despre ce prismă vorbețti?
La SRL  și DSRL în fața senzorului e doar oglinda.

View Postadycoke2, on 06 mai 2023 - 11:53, said:

Am rugamintea, daca ma poate sfatui cineva cu experienta in domeniu.
Nu te stresa pentru atâta lucru.
În cazul în care ajungi să le vezi 2-3 clicuri în orice program de editare rezolvă problema.

#9
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008

View Postadip1962, on 06 mai 2023 - 16:56, said:

.... Iar prisma o poti curata de cate ori vor muschii tai, senzorul ba.

De cate ori ai curatat prisma de protectie pana acum?

#10
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Revin si eu... nervos foc.
Acum mai multi ani (poate vreo 8), am fost de vreo 2 ori la un service Sony, pe undeva vis a-vis de spitalul Colentina sa mi se curete senzorul de praf. Ultima oara nu l-am mai verificat, am facut cateva poze, dar sporadic, apoi am uitat de el, pana acum cateva zile cand am regasit aparatul prin casa.
Cum i-am dat un reset si-am luat din nou cartea la citit, hai sa fac si niste poze la cer sa fiu sigur... plec peste o luna intr-o zona unde este senin mai mereu.
SI ma trezesc iar cu pete de praf.... Am curatat obiectivele, am suflat senzorul am facut schimb de obiective poze etc... petele-s la locul lor. Unde erau si inainte de ultima curatare! Fac pozele in format arw si jped (jpeg-urile le dau imediat cui vrea sa le vada, arw le prelucrez, le fac jpeg, dar pastrez originalul. Asa am vazut.
Ma rog, nu imi este greu la procesare sa scot petele, e banal (am scos eu firele si stalpii de curent...), dar la mai multe poze ti se ia.
Deja senzorul a fost curatat de 2 ori - praful intra cand schimb obiectivele (18-55 si 55-210).
Exista un loc in Bucuresti unde curatarea sa fie garantata?
Parca totusi nu as da 170 lei pe un kit de curatare la un Alpha 3000... desi alt aparat nu-mi mai iau, asta ma multumeste.

Attached Files



#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostLeo2006, on 06 mai 2023 - 15:15, said:

Fotografiaza o suprafata alba cu diafragma maxim inchisa.
sau o bucată de cer fără nori

View Postadycoke2, on 06 mai 2023 - 16:40, said:

Nu obisnuiesc sa schimb obiectivul afara,de obicei plec cu o lentila pt care ma hotarasc in ziua aia .O singura data am schimbat in aer liber,nu stiu daca acela a fost si momentul depunerii.
te stresezi prea mult.
Obiectivul se schimbă în funcție de nevoie. Cu un pic de grijă nu ai nici un fel de problemă.
E lucrez profesional de vreo zece ani, schimb obiective destul de des. Înăuntru, afară, nu contează.
Nu am probleme cu praf pe senzor, deși e adevărat că nici nu bag în seamă trei scame.

Edited by DaculScoril0, 17 August 2023 - 15:11.


#12
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Tu poti sa nu bagi, dar daca lucrai pentru mine erai concediat de mult. SI cu banii luati si te mai si faceam de rasul comunitatii.
"Merge si asa" nu mai exista in fotografie. Poate doar pe la sate... dar nici acolo.
Daca eu imi fac probleme pentru 2 fire de praf pe pozele mele - care-s destinate bibliotecii mele si nu vanzarii - si care nici macar nu se vad pe senzor, intreaba-te de ce te-ar plati altii cand tu nu le bagi in seama?

#13
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,888
  • Înscris: 28.12.2006
Te bati cu morile de vant, adica cu petele.
In principiu nu pozezi cerul albastru pur, nu e fotogenic, din contra trebuie sa cauti cer acoperit cu nori, peisaj cu frunze, gunoaie, etc, astfel nu mai ai problema ca nu se vad punctele de praf.
Nu garanteaza nimeni decat declarativ, pe banii tai.
Ia un kit si curata-l singur.
Si nu mai poza cer albastru curat.

Edited by crokodilu, 17 August 2023 - 20:13.


#14
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
In principiu, in toate pozele gen landscape las cam 1/3 cer. Stiu unde-s petele si pot gestiona. Cateodata... Apoi la procesare, cropez din 3:2 in 16:9 si ramane si mai putin. Cerul senin imi introduce o lumina care nu-i tocmai buna in poza sau in procesare, pentru ca nu mai pot folosi automatisme si trebuie sa procesez fiecare poza in parte. Acum imi este cumva mai simplu ca am ramas numai cu photoshop-ul, dar cand aveam licenta Capture One... era mai complicat. Automatizarea acolo nu era mereu fezabila fiind prea precisa.
Inca cred ca Capture One este cel mai bun software pentru procesarea pozelor.
O sa-mi cumpar kitul de curatare...

Edited by adip1962, 17 August 2023 - 21:36.


#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postadip1962, on 17 august 2023 - 19:58, said:

Tu poti sa nu bagi, dar daca lucrai pentru mine erai concediat de mult. SI cu banii luati si te mai si faceam de rasul comunitatii.
"Merge si asa" nu mai exista in fotografie. Poate doar pe la sate... dar nici acolo.
Daca eu imi fac probleme pentru 2 fire de praf pe pozele mele - care-s destinate bibliotecii mele si nu vanzarii - si care nici macar nu se vad pe senzor, intreaba-te de ce te-ar plati altii cand tu nu le bagi in seama?

se vede că ești amator. Și-mi place că-ți dai cu părerea la treburi la care crezi că te pricepi.

Când am zis că nu bag în seamă 3 scame asta am vrut să zic: nu mă deranjează pe mine, pentru că îmi ia mai puțin de două minute să le scot dintr-un calup de câteva sute de cadre.
Nici un client nu primește de la mine fotografii neprelucrate.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt pete ,nu scame. Am si acum in sertar solutie Eclipse E2 si Lens Paper optique Cokin cu 50 de foi cu care mi-am curatat singur senzorul de la dslr de cate ori a fost nevoie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate