Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...
 Alternativa la Paint pe Ubuntu

Recomandare WYSIWYG HTML Editors

Alegere aspersoare

Despre Japonia - tara pe care nu ...
 ICSee din sursa sigura sau echiva...

Exista vreo metoda sa pasez contu...

Acumulator 3.7v

Andaluzia sau Tara Bascilor

iOS 17

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

Mo_su

Mo_su

Member

• Grup: Members

lex2010, on 13 mai 2024 - 22:37, said:

Flag-urile si emoticoanele sunt printre cele mai importante update-uri din ultima vreme.
Totusi, am inteles ca ar aparea o mare inovatie in iOS 18 - se vor putea aseza pictogramele dupa bunul plac.  

Intre timp, eu inca astept sa repare widgetul de Vreme si sa pot naiba sa inchid wi-fi-ul de tot, direct din Control Centre, nu sa se reactiveze el automat cand are chef.
Ca bonus, am gasit un shortcut care inchide wi-fi-ul la ora 02:00, dar de multe ori se blocheaza toggle-ul de on/off de la wi-fi si singura solutie e sa dau un restart.

Am inceput sa dau skip la update-uri, degeaba sunt dese si sunt livrate rapid pe telefoane, daca sunt inutile ... de tastatura nu mai zic, nu inteleg de ce nu lasa Swiftkey sa functioneze pe eMag, ca nu e aplicatie bancara...

Also, sunt singurul care a constatat ca autonomia de pe 15 Pro e mult mai scazuta decat cea de pe 13 Pro? O fi de la iOS?
Vand i13 cu 15.4….merge impecabil, zero bug-uri !
Bine, in afara de FakeReboot, lasat intentionat pentru backdoor 😉!
Deci pe 18 vor aparea in sfarsit optiunile de pe Android Froyo de acum 14 ani ? Uau, abia astept ! Cred ca asta va fi triggerul sa fac update 🤣🤣

kvlq

kvlq

Active Member

Nah, iOS 18 va creste autonomia bateriilor cu 300mAh. La altii am auzit ca e de mult asa Posted Image

badmania98

badmania98

Nenea

• Grup: Senior Members
Și eu am auzit că în loc the IPhone 13 îmi va apare 15.

paul_bh

paul_bh

Member

Poate iphone 16 cu M4

sergiu08

sergiu08

Senior Member

17.5.1

dorurad

dorurad

Motanel foarte pufos

Vizualizare mesajsergiu08, pe 20 mai 2024 - 19:24, a scris:

17.5.1
Noroc cu voi ca postati, altfel nu m-as uita sa vad daca sunt update-uri noi... si telefonul nu le arata singur aparent.

Ii dau si eu acum. Cu 17.5 am vazut ca tine si mai bine bateria atat in stand-by cat si in timp ce e folosit.

Mondeo

Mondeo

Everything Woke Turns To Shit

Ce marfă, probabil acum avem pride radiance glowing, or neon… yeeeeah

kvlq

kvlq

Active Member

E pentru bug-ul din 17.5, in care (unora) le apareau in album poze vechi, sterse de mult.

This update provides important bug fixes and addresses a rare issue where photos that experienced database corruption could reappear in the Photos library even if they were deleted.

Edited by kvlq, 20 May 2024 - 20:07.

MELODY

MELODY

Senior Member

Problema e ca au zis Apple ca sunt sterse din icloud... dar se pare ca nu-s. Oare de ce?

Si mai si platim si storage-ul lunar... vorbesc de stocarile in icloud platite...

lex2010

lex2010

Senior Member

Eu ma intreb de ce nu a iesit vreun mare scandal legat de treaba asta...
Adica, ai poze vechi, care au fost sterse de cativa ani, apoi dupa un update facut la ani buni distanta, surpriza - apar din nou.
Eu vad cateva posibile variante:
1. Apple pastreaza in iCloud si pozele sterse, pe termen nedeterminat (desi n-ar trebui).
2. Pozele sterse raman undeva in telefon, fara ca utilizatorul sa poata avea acces la ele, dar probabil autoritatile sau anumite aplicatii(precum Pegasus) ar putea sa aiba acces.

In ambele situatii, nu e bine deloc. Nu m-am lovit personal de bug-ul asta(desi n-am stat acum sa verific toate pozele din telefon), dar ar fi fost foarte neplacut.
Apple se pare ca pastreaza un renume nemeritat in privinta securitatii si intimitatii...
Ciudate si update-urile astea: faci update sa repare bug-uri, apar altele, mai instalezi un nou update ca sa repare bugurile update-ului anterior.

Edited by lex2010, 21 May 2024 - 19:52.

MELODY

MELODY

Senior Member

lex2010, pe 21 mai 2024 - 19:51, a scris:

Pentru ca au zis ca este "rare bug" sau cum au formulat...
Cine ii da in judecata, trebuie sa probeze INTENTIA, iar ei o vor juca pe aia cu "eroare de soft, de baze de date, etc..." deci e greu de dus un astfel de proces. Sanse sunt... dar daca numarul de useri afectati (sau atenti) este mic... greu sa dovedesti restul.
Tu ai dreptate... cel mai probabil pastreaza tot, pe banii nostri.

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Member

Vizualizare mesajlex2010, pe 21 mai 2024 - 19:51, a scris:

Adica, ai poze vechi, care au fost sterse de cativa ani, apoi dupa un update facut la ani buni distanta, surpriza - apar din nou.
Eu vad cateva posibile variante:
1. Apple pastreaza in iCloud si pozele sterse, pe termen nedeterminat (desi n-ar trebui).
2. Pozele sterse raman undeva in telefon, fara ca utilizatorul sa poata avea acces la ele, dar probabil autoritatile sau anumite aplicatii(precum Pegasus) ar putea sa aiba acces.

In ambele situatii, nu e bine deloc. Nu m-am lovit personal de bug-ul asta(desi n-am stat acum sa verific toate pozele din telefon), dar ar fi fost foarte neplacut.
Apple se pare ca pastreaza un renume nemeritat in privinta securitatii si intimitatii...
Ciudate si update-urile astea: faci update sa repare bug-uri, apar altele, mai instalezi un nou update ca sa repare bugurile update-ului anterior.

În primul rînd, nu e încă tîrziu pentru scandal.
Doi la mînă, ăsta mi se pare exemplul perfect că Apple atunci cînd lansează o versiune minoră, nu lansează doar niște fundaluri de ecran pentru comunitatea LGBTetc. Acolo mai sînt o grămadă de petice de securitate, plus sînt convins multe îmbunătățiri și fixuri la nivelul sistemului de operare, care, nu ar trebui să afecteze spațiul utilizatorului. Dar se întîmplă, cum e cazul ăsta, să apară efecte... secundare.

Cred că ce s-a îmîmplat acum, e destul de simplu. Aplicația Fișiere avea și ea copii ale acelor fotografii (mulți de pe Reddit care raportaseră inițial problema au admis că le aveau și acolo de și le șterseseră din aplicația Poze). iOS 17.5 a venit și a reindexat tot, și a pus înapoi în aplicația Poze, fotografiile pe care le-a considerat corupte. După care, normal, totul a fost încărcat pe iCloud, pentru că acele biblioteci erau sincronizate.

Ce a urmat după pe Reddit, rapoarte potrivit cărora poze vechi de ani buni au apărut brusc pe iCloud sau alte chestii mai dubioase, mă îndoiesc a fi adevărate, mai ales că multe din acele conturi au și dispărut între timp, sau acele mesaje au fost șterse. Iar restul cred că au vrut doar să se bucure de puțină atenție.

Da, complet de acord, așa ceva nu ar trebui să se întîmple. Însă iOS a devenit un sistem atît de complex, încît literalmente este imposibil să eviți astfel de probleme, mai ales dacă ataci bug-uri vechi și lansezi astfel de fixuri la milioane de sisteme, cu cine știe ce configurații, restaurate din cine știe ce copii de siguranță, etc.

xew

xew

Active Member

Vad ca e mai ok 17.5.1 asta cu bateria telefonului, daca pina acum ajungeam seara acasa cu 65-70%, in seara asta dupa actualizare am ajuns cu 81%. Daca se pastreaza tot la fel pe viitor e binevenit si o sa mai actualizez la alta versiune numai daca e ok fara bug-uri.

kvlq

kvlq

Active Member

E mult prea devreme sa ne putem pronunța cu privire la durata bateriei. În plus, asta ține de mult mai multe aspecte care trebuiesc luate in calcul. Nu cred ca sunt 2 zile identice (folosit exact aceleași aplicații, exact același timp etc). Cu alte cuvinte, comparațiile astea mi se par destul de irelevante.  Cu excepția rezolvării unor bug-uri care pot afecta durata de utilizare a bateriei și care pot avea un oarecare efect asupra acesteia (probabil infim), Apple nu va adăuga niciodată mAh in plus (ar fi și imposibil).

Legat de bug-uri in versiuni viitoare, tot timpul vor exista. Unele vor fi găsite de utilizatori și discutate pe toate părțile pe forumuri, altele niciodată( poate nici de Apple).

xew

xew

Active Member

La acelasi stil de utilizare, in acelasi subsol la munca unde am semnal slab asta am costatat cind am ajuns acasa, ca bateria a tinut mai mult decit inainte cu orice versiune stabila (nu folosesc beta) am avut instalata. Probabil cind softul se va aseza peste citeva zile imi va creste consumul Posted Image si va reintra la normal, desi ar trebui sa scada. Voi vedea in zilele urmatoare ce va fi, dar inceputul e multumitor.

kvlq

kvlq

Active Member

Mai multe detalii oferite de Apple despre bug-ul asta: https://9to5mac.com/...ng-explanation/

Edited by kvlq, 24 May 2024 - 11:34.

Mo_su

Mo_su

Member

Tot ceea ce conteaza e sa bagi banu la icloud !
Daca nu il bagi, nu ai bugu !

In continuare zero buguri pe 15.6….

lex2010

lex2010

Senior Member

Adevarul e ca de la iOS 15-le de pe iPhone 13 Pro si pana la iOS 17-le de pe 15 Pro, n-am dat de nicio functie noua care sa mi se para utila.
Hai sa zicem, totusi, de limitarea incarcarii bateriei la 80%, dar au fost parsivi si au facut-o exclusiv pentru seria iPhone 15. Puteau la fel de bine sa o lase pentru toate iPhone-urile care suporta iOS 17, dar trebuie cumva sa convinga lumea sa cumpere noile telefoane, nu?

Vedem ce-o fi pe iOS 18... Asta e, ne place, nu ne place, nu mai conteaza... Dar pare promitator, o sa fac upgrade fie si numai pentru posibilitatea de a muta iconitele cum vreau eu. Posted Image

Cel putin pe mine m-au gasit de client si a doua oara, ca vad ca numai Apple mai e interesat sa lanseze flagshipuri compacte. Tot respectul, din punctul asta de vedere. In rest, cred ca o sa fac update-uri doar la versiunile majore anuale ( 18,19, 20 samd.) Sper ca pe iOS 19 sa ma lase sa dau copy-paste la fisiere din PC in telefon, fara sa recurg la intermediari precum iCloud, iTunes samd.

Edited by lex2010, 26 May 2024 - 00:43.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate