Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...
 Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...
 Alegere rucsac 20 litri

Pareri legate de tunel solar - su...

Recomandare birou copii de 6 si d...

Ieșire din indiviziune teren...
 Imprimanta A4 si A3 cu scanner

Morți stupide (Italia)

Vom ajunge la deflatie?

Partaj succesoral

iOS 17

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Member

• Grup: Members

View PostLex404, on 29 februarie 2024 - 11:11, said:

ii mai scump pentru unii, dar AltStore deja a anuntat ca lucreaza la el.

Si probabil EpicGames isi vor face unul.

La astea nu e vorba de marketplace pentru aplicatii gratuite/ ieftine, ci pentru aplicatii care genereaza revenue masiv incat taxele apple sa fie infime vs revenue.

Vedem, sînt și eu tare curios. Știu că și Zuck era entuziasmat să mute toate chestiile de la Meta într-un magazin propiu.

RaySefo

RaySefo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Treaba asta poate nu are efectul dorit de utilizatori, ganti-va ca daca are un store alternativ, o companie isi retrage aplicatia din Appstore si o vinde la ce pret vrea in noul magazin..care poate sa fie mai scumpa decat in appstore..daca o vrei neparat atunci nu ai ce face.,.vei plati pretul cerut.  Nu zic ca asta se v-a intampla, dar poate fi o varianta.

flegma

flegma

Senior Member

Nu as crede. Pe Android se poate side-loading de cand lumea, dar toate aplicatiile mari sunt in PlayStore.
Marea majoritate a populatiei nu stie ce e ala sideload sau alt store, deci foarte slabe sanse, dar nu 0, ca vreo platforma mare sa isi scoata aplicatiile din AppStore.

Edited by flegma, 29 February 2024 - 12:06.

RaySefo

RaySefo

Senior Member

Pai multi or sa vrea sa nu mai plateasca comision la Apple..

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Member

View PostRaySefo, on 29 februarie 2024 - 11:45, said:

Treaba asta poate nu are efectul dorit de utilizatori, ganti-va ca daca are un store alternativ, o companie isi retrage aplicatia din Appstore si o vinde la ce pret vrea in noul magazin..care poate sa fie mai scumpa decat in appstore..daca o vrei neparat atunci nu ai ce face.,.vei plati pretul cerut.  Nu zic ca asta se v-a intampla, dar poate fi o varianta.

Cei care sînt de acord cu argumentația oferită de Apple în cazul ăsta, aduc și treaba asta în disucție. Și pe bună dreptate, sper, chiar sper, să nu trebuiască să am un ecran separat doar cu magazine. Pentru că aș putea deja vedea o tendință în care băncile spre exemplu își vor putea muta aplicațiile în propriile magazine. Combinat peste asta și cu faptul că acum accesul la cipul NFC nu va mai fi restricționat, s-ar putea să ne trezim în situația în care să fim obligați să folosim aplicația băncii pentru a autoriza tranzacții cu cardul prin NFC și nu Apple Pay (și așa suportul la Apple Pay este subțirel și unele bănci îl oferă scrîșnind din dinți).

View PostRaySefo, on 29 februarie 2024 - 12:13, said:

Pai multi or sa vrea sa nu mai plateasca comision la Apple..

Indiferent de magazin, tot ajungi să plătești comision la Apple.

View Postflegma, on 29 februarie 2024 - 12:05, said:

Nu as crede. Pe Android se poate side-loading de cand lumea, dar toate aplicatiile mari sunt in PlayStore.

Da, dar... aici este eșecul celor de la Apple. Au transformat propriul magazin în ceva ce vrei să urăști și ceva de care vrei să scapi cît poți de repede. Eșec în comunicare, eșec în a implementa reguli mai laxe pe ici-colo, eșec în a nu avantaja aplicații mari în detrimentul celor mai mici, eșec pe partea de reguli total nepotrivite pentru ziua de azi și contextul curent, eșec în a se adapta la noul mod de dezvoltare a aplicațiilor și a înețege și asculta propria bază de programatori care contribuie la acel magazin.

Singurul lucru care mai ține acel magazin în picioare și împiedică oarecum un exod, este baza mare de utilizatori Apple care nu vor ști ei cum e cu instalarea de alte magazine terțe și alte nebunii. Motiv pentru care se vor păstra aplicații și aici. Dar, prevăd și aici alte strategii. Să vezi cînd aplicațiile din AppStore vor fi ciuntite și... dacă vrei aplicația toată, aia bună și faină, păi mergi și instaleaz-o de dincolo. Ahh... vremuri bune.

Dar reiterez. Îl văd un eșec Apple în a sta relevanți și a oferi un produs bun programatorilor care vin și pun aplicații acolo.

Edited by theEvilPhilantropist, 29 February 2024 - 12:19.

flegma

flegma

Senior Member

Pai e aceeasi situatie in partea cealalta. Si Google cere comision 30%. Si da, intr-adevar gaseseti apk-uri sa le descarci de pe site-ul producatorului. Doar ca nu a facut nimeni miscarea sa zica "gata, de acum scoatem tot din PlayStore, veniti si descarcati de la noi de pe site, ca e mai ieftin" Si ma indoiesc ca o s-o faca careva.

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Member

View Postflegma, on 29 februarie 2024 - 12:15, said:

Pai e aceeasi situatie in partea cealalta. Si Google cere comision 30%. Si da, intr-adevar gaseseti apk-uri sa le descarci de pe site-ul producatorului. Doar ca nu a facut nimeni miscarea sa zica "gata, de acum scoatem tot din PlayStore, veniti si descarcati de la noi de pe site, ca e mai ieftin" Si ma indoiesc ca o s-o faca careva.

Eu știu. Totuși n-aș pune egal între AppStore și GooglePlay. AppStore este un alt animal, o platformă care a fost mult mai bine poziționată pe partea de autorizare și publicare de aplicații. Gîndește-te doar că Apple are redacție cu oameni - fizici, trebuie menționat - care scriu și publică articole pentru cele mai bune/uzitate/interesante aplicații noi din magazin. Se dau premii, se celebrează evenimente, etc. O mică rețea socială. În care companiile și dezvoltatorii mai mici și mai mari au investit mult pentru că merita. La fel și utilizatorii care veneau să-și descarce sau cumpere aplicația favorită. Ce ziceam mai sus este că se cam duce naibii comunitatea. Mai ales atunci cînd dezvoltatorii se simt mai mult jefuiți sau nedreptățiți de către Apple. Ar fi mult de povestit în direcția asta, dar mi-e că deraiem de la topic. Poate am putea deschide un topic nou pe tema asta. Va fi un izvor nesecat de discuții. Posted Image

Edited by theEvilPhilantropist, 29 February 2024 - 12:35.

sanuap

sanuap

Junior Member

• Grup: Junior Members
Primi astazi ios 17.4?

Adrian1509

Adrian1509

Member

Salut! Mi-am achizitionat iPhone 15 Pro Max, iar de cand l am configurat, ceva imi utilizeaza localizarea non stop, nu e cert ce, “servicii de sistem”. Eu am dezactivat locatia la toate aplicatiile, iar la serviciile de sistem a ramas activ doar gasire dispozitiv. Stie cineva ce ar putea fi si ce ar trebui sa dezactivez?

Attached File  IMG_0068.png   762.49K   37 downloadsAttached File  IMG_0071.png   662.1K   33 downloadsAttached File  IMG_0070.png   689.42K   34 downloads

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
is cam intarziati cu update-ul :lol:

e 7:01 pm CET si inca nu a aparut

george251

george251

Junior Member

nu vine azi

kvlq

kvlq

Active Member

MobiVention au anuntat ca vor lansa propriul AppStore: https://9to5mac.com/...place-ios-17-4/

Si s-ar putea intampla chiar maine, dupa lansarea oficiala a 17.4

Edited by kvlq, 04 March 2024 - 23:30.

Lex404

Lex404

Guru Member

• Grup: Moderators
Si astazi au intarziat cu updateul Posted Image

hai ca i-au dat drumul

Edited by Lex404, 05 March 2024 - 20:15.

kvlq

kvlq

Active Member

E lansat deja. Dar dau drumul pe rand, nu worldwide deodata. Ar crapa serverele.

Edited by kvlq, 05 March 2024 - 20:05.

george251

george251

Junior Member

îi încurca UE...

kvlq

kvlq

Active Member

Eu m-am saturat deja de 17.4, sunt curios daca se schimba ceva zilele astea dupa lansarea oficiala de azi (store-uri noi etc.)
In alta ordine de idei, eu abia astept sa primim joi (probabil) 17.5 beta 1. Posted Image

tao980

tao980

Member

A venit

kvlq

kvlq

Active Member

Imi apare si mie, se pare ca nu-i acelasi build cu RC-ul. Deci il vor primi si cei care au instalat saptamana trecuta RC.

LE: RC :    21E217
      Oficial: 21E219

Edited by kvlq, 05 March 2024 - 20:11.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate