Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

iOS 17

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
706 replies to this topic

Geo7

Geo7

Junior Member

• Grup: Junior Members
Cred ca este , dar încă nu am aflat cum sa instalez o aplicație din alta parte.

kvlq

kvlq

Active Member

• Grup: Members

theEvilPhilantropist, on 26 ianuarie 2024 - 10:21, said:

Salut kvlq! Ai putea descrie pe scurt care sînt pașii? Sînt tare curios.
Citeam zilele trecute pe MacRumors cum că și așa, dezvoltatorii vor fi nevoiți să plătească un comision de 27% către Apple și aplicațiile vor fi încă recenzate (cum nu-mi dau seama). Mă gîndeam că-ți trebuie totuși un certificat eliberat de ei, valid, care să-ți permită să instalezi aplicația pe platformă? Pînă acum treaba asta era cumva făcută în fundal de XCode atunci cînd voiai să-ți publici aplicația. Mi se pare mie sau ce au modificat este exact asta? Ca și dezvoltator îți obții independent certificatele de la Apple, îți semnezi tu singur binarul și nu mai treci prin procesul din XCode. Pur și simplu arunci binarul pe web de unde poate fi descărcat și instalat (verificat în prealalbil de Apple) pe platformă.

Inca e neclar cum va functiona. Ma asteptam sa poti instala direct orice .ipa, insa cel putin momentan, nu este asa.
Am incercat, nu merge. Cica se vor putea instala aplicatii din store-uri 3rd party, care momentan nu exista. Si acolo vor fi verificate de Apple si vor lua un comision (mai mic).
Sideloading-ul este valabil strict in EU, in Settings-About existand acum un "Identifiable Region", care nici asta nu merge (apare "Unknown" la toti).

Cum am zis, deocamdata totul e in ceata... ma gandesc ca trag de timp pana in 7 martie cand au "deadline" de la EU si sa il faca functional prin beta 3.
Vedem...

Alte noutati din iOS17.4:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TqUF8Qxv6AY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files

Edited by kvlq, 26 January 2024 - 13:45.

d0d00

d0d00

Active Member

Este un început,pana la versiunea finala vor pune la punct...

Geo7

Geo7

Junior Member

Mie îmi apare regiunea , dar nu știu de unde aș putea să iau o aplicație să încerc să o instalez .
Dacă aveți sugestii cu mare drag.
Posibil să mai tragă de timp cei de la Apple .

Eu am făcut update și după i-am dat resetare cu ștergere cu tot și am instalat ca și nou , se mișcă bine și poate de aceea apare regiunea , nu știu zic și eu .

Attached Files

Egyptian

Egyptian

Member

kvlq, on 26 ianuarie 2024 - 13:42, said:

Inca e neclar cum va functiona. Ma asteptam sa poti instala direct orice .ipa, insa cel putin momentan, nu este asa.
Am incercat, nu merge. Cica se vor putea instala aplicatii din store-uri 3rd party, care momentan nu exista. Si acolo vor fi verificate de Apple si vor lua un comision (mai mic).
Sideloading-ul este valabil strict in EU, in Settings-About existand acum un "Identifiable Region", care nici asta nu merge (apare "Unknown" la toti).

Cum am zis, deocamdata totul e in ceata... ma gandesc ca trag de timp pana in 7 martie cand au "deadline" de la EU si sa il faca functional prin beta 3.
Vedem...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TqUF8Qxv6AY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Salut, doar ce am instalat si eu updateul, tot Unknown e la regiune.
Cum iti apar acele detalii despre baterie? Mie nu imi apar..

kvlq

kvlq

Active Member

Daca nu ma insel, e doar la iPhone 15 optiunea.

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Member

kvlq, on 26 ianuarie 2024 - 13:42, said:

Vedem...

Poate ajută puțin rezumatul făcut de Gruber aici. Nu știu, dar mi se pare că this is not where I parked my car. Posted Image
Dezvoltatorul de rînd, o să se uite peste toată nebunia asta și va zice, dă-o dracului. Rămînem cum am stabilit. Adică mergem tot pe magazinul implicit.
Iar cei mai mari, probabil vor fi nevoiți să-și țină și-n App Store aplicațiile, pentru că utilizatorii în marea lor majoritate tot în App Store vor sta să-și caute aplicația favorită și foarte puțini vor sări peste obstacole ca să pună nu știu ce magazin de pe nu știu unde.

Iar dacă-nțeleg bine, nu, doar din magazine (cel de la Apple sau terțe) se vor putea instala în continuare aplicațiile. Nu există posibilitatea să iei un .ipa de pe web și să-l arunci în telefon:

Marketplace Apps Are the Only Distribution Outside the App Store

Edited by theEvilPhilantropist, 29 January 2024 - 16:37.

Geo7

Geo7

Junior Member

A apărut un update la iOS 17.4

Attached Files

d0d00

d0d00

Active Member

Cu acest update nu-mi mai funcționează plata cu tlf

cata32

cata32

Member

Păi e beta. Poate de aia.
Ultimul update public e 17.3.

kvlq

kvlq

Active Member

E de la update-ul de acum 2 zile, 17.4beta1 de saptamana trecuta "revizuit".
Pe langa faza despre care am tot discutat cu "sideloading"-ul, Apple e obligata si sa deschida NFC-ul, pentru a permite platile cu telefonul nu doar prin ApplePay.
Dar se pare ca l-au "Rezolvat" de tot :)))  Multi au raportat problema.

Edited by kvlq, 01 February 2024 - 15:15.

d0d00

d0d00

Active Member

S a gasit vreo rezolvare la plata cu telefonul sau așteptăm pana la update-ul viitor?

kvlq

kvlq

Active Member

Nu..cel mai probabil va fi rezolvat in beta 2.

kvlq

kvlq

Active Member

A venit iOS17.4beta2.

Attached Files

d0d00

d0d00

Active Member

Să-mi spui te rog dacă s a remediat problema cu apple pay si tastatura,mulțumesc.

Geo7

Geo7

Junior Member

La mine e un pic mai mic update-ul ca marime

Attached Files

kvlq

kvlq

Active Member

View Postd0d00, on 06 februarie 2024 - 20:25, said:

Să-mi spui te rog dacă s a remediat problema cu apple pay si tastatura,mulțumesc.

La mine nu s-a manifestat problema cu Apple Pay, deci nu pot sa spun daca se rezolva in b2 sau nu...
Nici tastatura... dar ma gandesc ca nu pierzi nimic daca faci update-ul. Decat sa stai cu ApplePay nefunctional... asteapta cateva ore/pana maine, sa vedem daca apar probleme mai mari decat cele pe care le ai, iar daca nu, eu zic ca poti face update-ul linistit.

View PostGeo7, on 06 februarie 2024 - 20:27, said:

La mine e un pic mai mic update-ul ca marime

Difera de la model la model. La mine e un 15Pro.

LE: Vad ca "IDENTIFIABLE_REGION' nu mai apare in Setting-General-About.
LE2: Splash screen nou cand deschizi AppStore(vezi foto).
LE3: .ipa in continuare nu merg instalate.
LE4: Parca totul e mai "smooth", animatiile etc.

Attached Files

Edited by kvlq, 06 February 2024 - 20:34.

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Member

View Postkvlq, on 06 februarie 2024 - 20:30, said:

LE3: .ipa in continuare nu merg instalate.

Mda... din ce-am citit și-am reușit să înțeleg pînă la acest moment, asta nu se va întîmpla. Cel puțin nu în felul ăsta în care cei de la Apple au implementat cererile UE. Vom putea să autorizăm instalarea unor „Marketplace”-uri, deci magazine terțe, care la rîndul lor vor trebui să respecte anumite proceduri și reguli pe care Apple sînt convins că le va impune draconic. Iar instalarea aplicațiilor se va putea face doar prin aceste magazine, nimic altceva.

Acum, dacă punem comisioanele pentru aplicațiile descărcate din aceste magazine terțe, cumulate, chiar și pentru aplicațiile gratuite, comisioane care încă nu e clar cum vor fi colectate, nu cred că va fi cineva cu mintea întreagă care să opteze să-și distribuie aplicația într-un alt fel decît magazinul implicit de la Apple.

Ascultam opiniile unui avocat pe YouTube care punea în perspectivă ceea ce Apple a făcut acum. În cazul în care UE se pune contra acestor implementări, Apple pot acuma da în judecată Uniunea Europeană și chiar să recurgă la o poziție de forță, din moment ce acum ei prezintă iPhone și iOS ca pe o platformă și nu un simple sistem de operare.

Pînă una alta, mi se pare că tot din App Store ne vom lua aplicațiile. Iar pînă la a instala .ipa-uri de pe internet, benevol, mai degrabă își retrag produsul de pe piața europeană. Cred că asta e un fel de linie roșie pentru ei, pe care n-o vor trece nici morți.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate