Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

iOS 17

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
674 replies to this topic

RaySefo

RaySefo

Senior Member

• Grup: Senior Members
Aplicatiile de la feisbuci sunt niste gunoaie, in atatia ani de zile nu au fost in stare sa faca ceva sa nu iti rupa bateria. Pentru asta nu am nimic instalat in tel de la ei

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Postabac, on 19 noiembrie 2023 - 12:26, said:

Ce haios esti crezand ca Apple ar fi diferiti. Sau Google, sau orice alta mega corporatie.

Apple nu au business in social media si advertising/marketing si militeaza pentru securitatea datelor clientiilor lor, care vor deveni mai valoroase ca petrolul si aurul, daca nu sunt deja.

Intr-o lume digitala tot mai periculoasa, I stick with Apple.

Uite aici o diagrama a unui serviciu, Apple vs. Google :

Attached Files

Edited by Catean, 19 November 2023 - 12:56.

cata32

cata32

Member

• Grup: Members

View PostCatean, on 19 noiembrie 2023 - 12:05, said:

Nu support nimic ce ii atins de Meta si dezastrul social pe care il propaga.
Subscriu și aș adăuga și Google, aici.
Deși sunt utilizator vechi de iPhone, în ultimii ani am avut numai Samsung.
De când am revenit la iPhone și nu mi-am instalat nimic de la Google pe telefon și nici Facebook sau Instagram, viața mea are alt sens scăpând de reclamele "personalizate" pe Facebook de exemplu, când folosesc pe desktop. Cu Android, asculta telefonul și mă dispera pe desktop. Și culmea, măcar să fi fost naibii implementată corect funcția asta, nu când eu vorbeam critic de Mercedes, mă trezeam numai cu reclame la Mercedes, de parcă zici că făceau intenționat să mă enerveze cu prostiile lor. La fel și la căutarea cu google. Acum chiar dacă folosesc google să caut ceva pe iPhone, nu are nicio treabă cu ce văd pe YouTube sau în alte părți, pe desktop. Fie și dacă la desktop/laptop e un Apple/Mac.

@abac, ai repetat de nu știu câte ori că nu folosești serviciile de mesagerie de la Apple, că nu ai telefon Apple și că să se ducă dracului Apple și sunt de acord cu tine. Dar să știi că am înțeles de prima dată. :D

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Postcata32, on 19 noiembrie 2023 - 13:05, said:

@abac, ai repetat de nu știu câte ori că nu folosești serviciile de mesagerie de la Apple, că nu ai telefon Apple și că să se ducă dracului Apple și sunt de acord cu tine. Dar să știi că am înțeles de prima dată. :D

El are 14 Pro si sotia 15. Lauda partea de fotografie si il respect ca ne aduce si partea cealalta a experientei in discutie.

Eu de exemplu am renuntat, pentru moment la MacOS, deoarece nu ma pot obisnui sa fiu productiv pe acest OS nici dupa 10 ani de incercari.

Edited by Catean, 19 November 2023 - 14:08.

abac

abac

Guru Member

14 pro max. Regret ca am dat 1700+ de euro pe el. Telefonul asta si experienta Apple nu valoreaza atat.

Evident sunt prizonier cu telefonul asta, ca doar nu o sa il vand cu 600-700 de euro pe piata sh.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

Eu ma simt captiv la partea de fotografie. Le am in iCloud Photos toate pozele din 2011 incoace, vreo 40.000. Nu stiu unde sa ma duc sa nu fiu captiv, Adobe Lightroom cu Creative Cloud?

cata32

cata32

Member

View Postabac, on 19 noiembrie 2023 - 14:22, said:

14 pro max. ...
Să-l folosești cu plăcere!

@Catean. Orice cloud e la fel. Nu ai unde să te duci. E tot aia la oricare dintre ei.
Eu nu le urc în cloud. Le țin doar în telefon, iar când se strâng prea multe le fac back-up pe un hdd.

abac

abac

Guru Member

View PostCatean, on 19 noiembrie 2023 - 14:35, said:

Eu ma simt captiv la partea de fotografie. Le am in iCloud Photos toate pozele din 2011 incoace, vreo 40.000. Nu stiu unde sa ma duc sa nu fiu captiv, Adobe Lightroom cu Creative Cloud?

Eu le tin in Google Photos la rezolutie redusa, dar am backup full pe un NAS Synology.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Postcata32, on 19 noiembrie 2023 - 14:43, said:

Eu nu le urc în cloud. Le țin doar în telefon, iar când se strâng prea multe le fac back-up pe un hdd.

Eu am si iPad si AppleTV. Vreau sa le vad, sa fie organizate pe luni, ani, locatie, etc. Copie a unor fisiere brute pe un ssd nu ma ajuta ca se duce toata organizarea lor si nu le pot vedea pe restul de deviceuri.

abac

abac

Guru Member

Pai n-a zis nimeni sa nu mai folosesti cloudul. Eu te sfatuiesc totusi sa le tii intr-un back-up separat. Ca daca vreodata Apple dispare cu tot cu pozele tale, ai cam pus-o. Tu si alte cateva catraliarde de utilizatori care se bazeaza exclusiv pe Apple si pe ipotetica lui nemurire si invincibilitate.

Apropo, una dintre mizeriile pentru care nu suport la telefonul asta pe care am dat o groaza de bani. Transfer de fisiere cu viteza melcului turbat prin interfata usb 2.0 lightning (ironica denumire), desi eu il am infipt intr-un port thunderbolt la Dell XPS. Si ganditi-va ca telefonul asta e capabil sa filmeze ProRes. Adica face niste fisiere gigantice.

Attached File  Clipboard01.jpg   29.49K   32 downloads

Ah, si bineinteles, se va deconecta de 20 de ori pana o sa copieze tot.

Edited by abac, 19 November 2023 - 15:47.

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

Nu e mai usor sa instalezi iTunes, sa configurezi iCloud Photos in Microsoft Photos app si sa le copiezi local din cloud decat din telefon? Poti lasa comp-ul peste noapte sa copieze.

Eu am Lenovo X1 Yoga 6th Gen. Iubesc laptopul asta fata de Macbook Pro-ul 2018 dinainte la care intotdeauna trebuia sa ma scarpin cu mana stanga la urechea dreapta sa fac basic stuff.

Edited by Catean, 19 November 2023 - 16:23.

abac

abac

Guru Member

Eu nu folosesc Cloudul Apple.

q_p

q_p

Member

View PostCatean, on 19 noiembrie 2023 - 15:01, said:

Eu am si iPad si AppleTV. Vreau sa le vad, sa fie organizate pe luni, ani, locatie, etc. Copie a unor fisiere brute pe un ssd nu ma ajuta ca se duce toata organizarea lor si nu le pot vedea pe restul de deviceuri.
Adica in iCloud le organizeaza el frumos asa precum spui ?
Eu le organizez in foldere direct pe telefon si cand se umple le transfer pe pc direct folderele prin intermediul unui cloud gratis , am 50Gb la Box, vreo 5 conturi desi prefer Gdrive chiar daca e spatiul mai mic se misca mai bine! Isi face singur de cap si le gasesc pe pc, le transfer pe Hdd si gata.
Oricum asta cu pozele mi s-a cam taiat, am observat ca fac din ce in ce mai putine poze in vacante !
O alta varianta e icloud o luna cand fac sincronizarea, acum depinde de nevoi, mie imi ajung telefoanele de 128Gb.
Legat de mesagerul vietii, a fost simpatic la inceput cand s-a gandit sa ma puna la plata pentru mms-uri iar aia cu culoarea e hilara, de parca da cineva a fuck pe culoarea mesajului trimis de pe sarakia de iphone 7 catre foldul de 1 terra.
Asta cu a mea e mai deosebita e dicolo de jenant !
A mai fost in trecut un mesager , cel mai mesager din punct de vedere seku care a dat posibilitatea androizilor sa comunice si ei prin el , nu inventeaza cuc acum roata, cum de fapt n-a inventat mai nimic nici jobs …

Grogu

Grogu

Humble Homo Sapiens

View Postq_p, on 19 noiembrie 2023 - 18:19, said:

ICloud nu face nici o organizare, ci aplicatia Photos care ii pe toate dispozitivele Apple si chiar pe Windows PC.

De acord, copilarii, dar in vest sunt asa de multi adulti infantilizati ca te poate afecta si pe tine.

q_p

q_p

Member

Bine ca stau in est, pana ajunge desteptarea peste noi …le trece si de elgibitiuri, grete, hamasi si alte treburi d-astea din era “noua” !

Eu fac organizarea pe albume , daca as lasa-o cum o face photos ar fi fix zero !

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostCatean, on 19 noiembrie 2023 - 12:50, said:

militeaza pentru securitatea datelor clientiilor lor, care vor deveni mai valoroase ca petrolul si aurul, daca nu sunt deja.

Asta e cea mai buna gluma auzita azi, daca tu crezi ca vreo companie gigant cum ar fi Apple sau Google ca iti protejeaza datele e clara treaba :))
Degeaba esti locked cu ecosistemul lor :)

View PostCatean, on 19 noiembrie 2023 - 11:41, said:

La mult prea multi se pare ca.

https://appleinsider...e-even-with-rcs

Traim in Europa totusi, nu suntem atat de preocupati ca americanii pe o asa mizerie, la noi majoritatea folosim Whatsapp/Facebook ca si comunicare.

kvlq

kvlq

Active Member

Eu le organizez in foldere direct pe telefon si cand se umple le transfer pe pc direct folderele prin intermediul unui cloud gratis , am 50Gb la Box, vreo 5 conturi desi prefer Gdrive chiar daca e spatiul mai mic se misca mai bine! Isi face singur de cap si le gasesc pe pc, le transfer pe Hdd si gata.
Oricum asta cu pozele mi s-a cam taiat, am observat ca fac din ce in ce mai putine poze in vacante !
O alta varianta e icloud o luna cand fac sincronizarea, acum depinde de nevoi, mie imi ajung telefoanele de 128Gb.
Legat de mesagerul vietii, a fost simpatic la inceput cand s-a gandit sa ma puna la plata pentru mms-uri iar aia cu culoarea e hilara, de parca da cineva a fuck pe culoarea mesajului trimis de pe sarakia de iphone 7 catre foldul de 1 terra.
A mai fost in trecut un mesager , cel mai mesager din punct de vedere seku care a dat posibilitatea androizilor sa comunice si ei prin el , nu inventeaza cuc acum roata, cum de fapt n-a inventat mai nimic nici jobs …

Dar n-a zis nimeni ca a inventat "cuc" roata, e impus de UE, nu ca ar vrea Apple din proprie initiativa sa adopte RCS, dimpotriva.

IHATEPINK

IHATEPINK

Junior Member

Care e treaba cu sideloadingul? Din ce magazine o sa se poata procura aplicatii pe iOs?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate