Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Washington DC in 1940 - secvente ...

Miniatur Wunderland - Monaco

Familia Simpson

plata impozit profit actiuni trad...
 Extras de cont cu semnatura elect...

Ce parere aveti despre ascasa.de ...

Sfat achizitie bmw e92 320d

switch Gigabit POE pentru toate e...
 Triunghi

Relatie, vorbit prin mesaje

Radon!

S-a ocupat Dumnezeu de formarea o...
 Windows 10 Pro - Automatic Repair...

Purici pisica apartament

Romania se afla in top 5 cele mai...

Dividende 2023 declaratia unica A...

iOS 17

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
459 replies to this topic

MELODY

MELODY

Senior Member

• Grup: Senior Members
Da, asa functioneaza
https://www.laptopma...-apps-on-iphone

Asta daca specificul este pentru orice aplicatie.
Daca este pentru folderul de poze sau alte fisiere, atunci exista aplicatii care ele in sine stocheaza accesul la poze/fisiere cu PIN.
Inclusiv aplicatia Note are functia de PIN Lock pentru note-uri.
Sau Photo Vault - care are PIN mereu.
Daca sunt jocuri sau aplicatii social media... varianta cu ScreenTime.
Daca ai whatsapp, signal, yahoo mail, acestea au ele PIN Lock.
Daca ai discord, nu merge, doar ScreenTime.
Daca este vorba despre alt caz, particular, pune intrebarea cu detaliile aferente, pentru un raspuns (posibil) relevant.

abac

abac

Guru Member

Pai intrebarea era daca pot sa protejez aplicatii cu PIN (diferit de accesul in telefon) in IOS. Raspunsul pana acum e nu. Exceptia e daca aplicatia are integrat de developer acces cu PIN, sau daca folosesti aplicatii third party. Caz in care trebuie sa treci prin muncile lui Hercule daca ai de blocat 50-100 de aplicatii si trebuie sa le iei pe toate la mana pierzand ore/zile pana iti securizezi cat de cat contul incat sa poti permite altcuiva sa iti foloseasca telefnul.

Din pacate trebuie sa fiu de acord cu cei cu care m-am luat in gura ani si ani de zile ca ce mare smecherie e IOS. Nu (mai) e nicio mare smecherie. De fapt schioapata serios in urma competitiei.

Edited by abac, 05 October 2023 - 07:58.

_o_

_o_

Active Member

• Grup: Members
Notes are builtin posibilitatea parolarii, altfel cu screentime si iti apare optiunea “Lock App” daca tii apasat pe pictograma apliicatiei.

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Junior Member

View Postabac, on 05 octombrie 2023 - 07:55, said:

Din pacate trebuie sa fiu de acord cu cei cu care m-am luat in gura ani si ani de zile ca ce mare smecherie e IOS. Nu (mai) e nicio mare smecherie. De fapt schioapata serios in urma competitiei.

Nu știu de ce ne învîrtim în jurul cozii. Funcția descrisă de tine nu există, punct. Apple a considerat dintotdeauna codul cu care deblochezi terminalul pilonul principal de acces care decriptează tot mediul de stocare, respectiv „deblochează” și conferă acces la toate programele instalate. Plus, aplicații stoc și o sumedenie de aplicații terțe deja implementează metode de restricționare a accesului la datele respectivelor aplicații. Din nou, tot prin PIN, TouchID sau FaceID, pentru considerentele amintite mai sus.

Au mai existat cereri de a dăuga posibilitatea de a avea mai multe conturi (sau măcar un cont vizitator) pentru iOS, chiar au fost zvonuri cu iOS 11 dacă-mi aduc bine aminte că s-ar introduce așa ceva, dar nu s-a concretizat nimic. Și cumva aș putea înțelege de ce, avînd în vedere arhitectura sistemului și modul în care operează.

Partea de timp de utilizare și acces ghidat rezolvă alte aspecte și sînt destinate pentru alte contexte de utilizare.

kvlq

kvlq

Active Member

Avem iOS17.1 dev beta 3.

abac

abac

Guru Member

View PosttheEvilPhilantropist, on 06 octombrie 2023 - 11:37, said:

Nu știu de ce ne învîrtim în jurul cozii. Funcția descrisă de tine nu există, punct. Apple a considerat dintotdeauna codul cu care deblochezi terminalul pilonul principal de acces care decriptează tot mediul de stocare, respectiv „deblochează” și conferă acces la toate programele instalate. Plus, aplicații stoc și o sumedenie de aplicații terțe deja implementează metode de restricționare a accesului la datele respectivelor aplicații. Din nou, tot prin PIN, TouchID sau FaceID, pentru considerentele amintite mai sus.

Au mai existat cereri de a dăuga posibilitatea de a avea mai multe conturi (sau măcar un cont vizitator) pentru iOS, chiar au fost zvonuri cu iOS 11 dacă-mi aduc bine aminte că s-ar introduce așa ceva, dar nu s-a concretizat nimic. Și cumva aș putea înțelege de ce, avînd în vedere arhitectura sistemului și modul în care operează.

Partea de timp de utilizare și acces ghidat rezolvă alte aspecte și sînt destinate pentru alte contexte de utilizare.

A, deci e un feature, am inteles.

Ce ma faceam daca nu ma ajuta Apple sa raman secure si sa cumpar un alt terminal daca am nevoie sa sharuiesc una sau mai multe aplicatii. Corect.

Noroc ca speta e rezolvata cu un Android. Treaba cu IOS ma interesa pentru viitor.

Edited by abac, 10 October 2023 - 19:41.

cata32

cata32

Member

Pe mine mă disperă că nu au introdus posibilitatea de personalizare la lista de contacte. Nu tu imagini în listă, nu tu alternanță la linii, ceva culori. La fel și la lista de apeluri recente, plus amestecul apelurilor pe Whatsapp cu cele de gsm.
Chiar nu este deloc intuitivă chestia asta. Mi se pare ciudat că deși s-a ajuns la ios17 să avem o înșiruire banală de nume puchinos scrise.

Să mai zic și de aplicația de e-mail care este la fel de "spectaculoasă" și nu ți le sortează dreaq pe culori în funcție de contul de e-mail, având mai multe. Oare chiar le-o veni atât de greu?

Alex_23

Alex_23

Guru Member

VoLTE functional si pe Telekom ( iOS 17.1 beta 3 )

theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

Junior Member

View Postabac, on 10 octombrie 2023 - 19:40, said:

Ce ma faceam daca nu ma ajuta Apple sa raman secure si sa cumpar un alt terminal daca am nevoie sa sharuiesc una sau mai multe aplicatii. Corect.
N-ai înțeles, și acum ai să te amuzi (sau enervezi, după caz) Posted Image.
De ce să scrie atîta amar de cod ca să creeze acest context în care una, două sau mai multe persoane partajează un iPhone (sau iPad), cînd, mai degrabă, mai bine-l lasă așa. Și ghici ce, fiecare să-și cumpere iPhone-ul lui personal. Mai puțină muncă, mai multe terminale vîndute, mai mulți bani.

Știu, nu-ți rezolvă problema. Dar cum spuneam mai sus, înclin să cred că în liniile astea s-a judecat treaba asta atunci cînd a venit vorba de ea, undeva în companie.

PS: Să ne aducem aminte de răspunsul lui Tim Cook, atunci cînd a fost întrebat de către cineva, de ce Apple nu aduce RCS pe iOS ca să poată și mama respectivului să comunice ușor cu el. Răspunsul: cumpără-i mamei tale un iPhone. (sursa / Conferința Recode, gazdă Kara Swisher, invitați: Tim Cook, Sir Jony Ive și Laurene Powell Jobs).

Edited by theEvilPhilantropist, 13 October 2023 - 15:54.

abac

abac

Guru Member

Cine si-ar fi putut imagina ca a facut Apple lucrurile in asa fel incat sa vanda mai multe terminale? Multumim ca ai declarat evidentul.

kvlq

kvlq

Active Member

De o ora avem iOS17.1RC

Attached Files

Edited by kvlq, 17 October 2023 - 20:17.

cata32

cata32

Member

Pe 24 cică iese și versiunea non beta.

kvlq

kvlq

Active Member

Avem iOS17.1 RC2, doar pentru iPhone 15.

Edited by kvlq, 20 October 2023 - 21:31.

GreenArrow35

GreenArrow35

Junior Member

• Grup: Junior Members
Diseară la ora 20 apare iOS 17.1?

diva_hipsterova

diva_hipsterova

Member

Se pare că nu

Mondeo

Mondeo

Everything Woke Turns To Shit

Update
Acum a venit

abac

abac

Guru Member

Mi se pare un pic mai fluid si mai responsive iphone 14 PM cu ios 17.1

xtremealex15

xtremealex15

Active Member

Pe 13 simplu au rezolvat parțial problema cu tastatura.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate