Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Regulator viteza motor stergator de parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Salut, doresc sa contruiesc un amestecator pentru zacusca/gemuri/etc. si doresc sa folosesc un motor de stergator de parbriz la care sa ii pot regla viteza. Nu ma pricep la electronica prin urmare am nevoie de o solutie ce o pot cumpara de net. Pentru simplitate m am gandit ca alimentarea sa fie de la 220v. Buget pana in 100 de ron, imi puteti da niste sugestii? Multumesc

#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Iti pot dona eu un releu de reglare viteze motor stergator de parbriz de Dacia 1300.
Folosesti ansamblul original. Adica motor plus releu temporizare.
Cumperi un alimentator 220V-12 V 10 A ca ASTA si ai rezolvat problema.
Dar nu ai rotatie continua variabila, ci impulsuri la intervale de timp reglabile continuu.
Doar sa te descurci cu conectarea firelorPosted Image
Insa nimeni nu-ti poate garanta ca nu arzi motorul daca functioneaza "la greu"!
Ai nevoie de reductor, ansamblu de prindere "facalet", protectie termica si la stropi, etc...
Un minim calcul pentru puterea necesara vs. cea disponibila la ax a facut cineva? Exact pentru aplicatia dorita?
Ca asa e simplu" mestec cu facaletu' atat cat este nevoie!

Ce am gasit cu Google ie special pentru asa ceva, dar costa 1300 LEI.
Asa ca ori treci la PROFI, ori amesteci cu facaletu'!
Sa bricolezi singur e o idee foarte buna, dar cu conditiile foarte precise de unde pleci si unde vrei sa ajungi!
Costurile nu sunt mici si nici realizarea usoara!
Iegzista multi care au inventat(sau RE) roata!
Parerea mea!

Edited by viceroy56, 03 May 2023 - 13:49.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
In primul rand, nu cred ca un asemenea motor are putere suficienta.

Apoi, pentru a regula, depinde de ce vrei sa regulezi. Daca vrei sa regulezi puterea consumata, iesi mai simplu cu un  regulator liniar de voltaj cu un tranzistor, o referinta zener, un potentiometru si inca cateva piese.

Apoi, mai poti regula puterea prin PWM. Avantajul e ca disipa mai putina caldura. Ceva gen
https://www.sigmanor...400W-p187778881
De preferabil ceva de amperaj mult mai mare, poate 50 de amperi. Eventual de pe aliexpress, sigur se gasesc.

Daca vrei sa regulezi insa turatia, se poate folosi o schema de pe la regulatoarele de turatie de casetofon, modificata pentru puteri mari. E posibil sa fie ceva mai complicat deoarece necesita niste teste si reglaje inainte de a o putea folosi. Avantajul e ca regleaza intr-adevar turatia, nu puterea. Se va incalzi insa.

Si in final, poti folosi o schema a unui regulator PWM, pe care trebuie s-o modifici tu, cu un comparator sau un amplificator operational in plus pentru a controla turatia. Iarasi, necesita testare schema. Ori folosint un LTSPice, ori, mai bine avand deja componentele. Avantalul e ca se va incalzi mult mai putin.


Eu, personal, nu cunosc niciun dispozitiv cu motor de CC de putere mai mare care sa foloseasca un regulator de turatie. Deci, e foarte posibil sa nu gasesti gata facut.



Cred ca cea mai buna optiune pentru tine e un regulator PWM de putere de pe aliexpress, care sa duca un 40-50A (sa fie in plus) Si o dioda care sa taie tensiunea inversa generata de motor.

Insa, repet, nu cred ca motorul respectiv are puterea necesara pentru a invarti in ceaunul cu zacusca.

Edited by maccip, 03 May 2023 - 13:59.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sau, direct la 230 V CA, un motor de masina de spalat rufe, pe turatia mica, comandat cu un releu de timp reglabil!
Cu un ansamblu reductor+sistem de prindere amestecator ai garantia functionarii si merge direct la 230 V, fara alimentare suplimentara.
Dar, repet, nu e simplu de realizat si mai ales nu este ieftin.
Si pentru regim HOBBY nu se justifica.
Din nou, parerea mea!

#5
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017
Motorul putere are, sunt si altii care au facut si functioneaza. De cea ce am nevoie este un regulator cu care sa ii pot reduce viteza la vreo 2 - 3 rpm rotii continue. Vreau ceva gata sa am numai fire de legat. Poate ceva de genul https://zutech.ro/le...1hoCnjMQAvD_BwE, dar asta nu cred ca o pot lega la 220v numai la 12v deci ma gandeasc ca imi trebuie si https://rovision.ro/...-carcasa-metal/

Am uitat sa precizez motorul deja il am, l am demontat de pe un tractor vechi.

#6
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,462
  • Înscris: 19.03.2022
Pui un bec de 12 volti 55-65 Wati in serie cu motorul.
Sau sa alimentezi cu alimentator ce livreaza mai multe tensiuni.
Deci un trafo de putere cu mai multe iesiri tensiuni diferite, intre 6 si 12 volti, redresezi , plus un condensator de filtraj de 1000 microfarazi .

#7
Zolly2002

Zolly2002

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.01.2017

View PostPaco_ste1, on 03 mai 2023 - 14:51, said:

Pui un bec de 12 volti 55-65 Wati in serie cu motorul.
Sau sa alimentezi cu alimentator ce livreaza mai multe tensiuni.
Deci un trafo de putere cu mai multe iesiri tensiuni diferite, intre 6 si 12 volti, redresezi , plus un condensator de filtraj de 1000 microfarazi .
Un link pls?

#8
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,066
  • Înscris: 15.06.2009

View PostPaco_ste1, on 03 mai 2023 - 14:51, said:

Pui un bec de 12 volti 55-65 Wati in serie cu motorul.
Sau sa alimentezi cu alimentator ce livreaza mai multe tensiuni.
Deci un trafo de putere cu mai multe iesiri tensiuni diferite, intre 6 si 12 volti, redresezi , plus un condensator de filtraj de 1000 microfarazi .
Variind tensiunea in jos reduce mult puterea care si asa e la limita, nu cred ca e prea mare turatia ptr ce vrea sa faca, cam 30rot/min. Mai bun ar fi un motor modern cu 4 pini si are 3 turatii, ala de tractor....

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Daca schimbi motorul cu unul de c.a. ai mai multe sanse sa gasesti ceva mult mai iefin si mult mai eficient  sa poti varia turatia si sa pastrezi factorul de putere.
O varianta pentru motorul de cc , ar fi sa o faci mecanic . Prin reductor .

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
Mai dgraba asta
https://www.sigmanor...WIaAqTzEALw_wcB

Cu un variator de putere(consumata) un motor de DC cu perii va functiona aiurea, deoarece la scaderea turatiei(din cauza de voltaj), va scadea automat si cuplul, deci pierzi putere(utila)  din ambele parti (puterea fiind cuplul inmultit cu turatia)
Tu ai nevoie de un regulator de turatie, care sa pastreze sau sa creasca cuplul la scaderea turatiei(din cauza de sarcina). Exact cum erau regulatoarele de la casetofoane sau magnetofoane pe vremuri, doar ca de putere mult mai mare.

Sincer, nu stiu cum functioneaza regulatorul din link, dar macar promite regularea turatiei, nu doar a curentului sau tensiunii.
In plus e PWM, deci mai eficient.

Edited by maccip, 05 May 2023 - 22:59.


#11
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Sincer, nu stiu cum functioneaza regulatorul din link, dar macar promite regularea turatiei, nu doar a curentului sau tensiunii.
Ala clar nu reguleaza turatia, doar stabileste factorul de umplere de la PWM.
Chiar si asa e o solutie buna pt problema initiatorului, dar pe langa acel modul ii mai trebuie si o sursa de 12Vcc potenta.(minim 10A)

Problema la motoarele astea e ca se incing tare cand sunt folosite la asa ceva si nu au viata lunga. Cu toate astea ar putea fi o solutie eficienta dpdv financiar daca se procura la pret mic (recuperari, dezmembrari etc) si se acorda atentie incalzirii . (merg racite cu o laveta  infasurata pe carcasa si udata din cand in cand)
Fiind motoare de cc rezista bine la suprasarcini.

Edited by binox, 08 May 2023 - 08:00.


#12
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Sau poate alege CEVA din ce se gaseste gata facut, doar adaptare de prindere mestecau!
Astea sigur nu au treaba cu caldura/aburi. Si sunt si direct la 230V CA.

Edited by viceroy56, 08 May 2023 - 10:16.


#13
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,151
  • Înscris: 24.11.2006

View Postviceroy56, on 03 mai 2023 - 13:37, said:

Iti pot dona eu un releu de reglare viteze motor stergator de parbriz de Dacia 1300.
Folosesti ansamblul original. Adica motor plus releu temporizare.
Cumperi un alimentator 220V-12 V 10 A ca ASTA si ai rezolvat problema.
Dar nu ai rotatie continua variabila, ci impulsuri la intervale de timp reglabile continuu.
Doar sa te descurci cu conectarea firelorPosted Image


Asta, care face referire la conectarea firelor e geniala, daca urmeaza sfaturile din tutorial sigur reuseste. Faza si nulul sunt  descrise in videoclip drept plus si minus. In al doilea rand omu' taie tot ce prinde. :lol: Sa mai aducem aminte de faptul ca initiatorul nu se pricepe deloc la electronica existand in felul asta pericolul real de electrocutare? Mai punem la socoteala si celelalte necesare construirii respectivului "agregat" pretul final ajungand sa depaseasca cei 100 de lei rezervati proiectului?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate