Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

UPS Well 1000VA-defect(alimentat la 480v)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
Va salut. Am un ups well 1000va in care au intrat vreo 480v carora le a tinut cu succes piept vreo 2h dupa care a decedat. L-am desfacut si singurul lucru ce parea a fi prajit era o rezistenta sau ma rog, cel putin asa parea a fi deaorece era f neagra toata si in jur(plus placa topita), pacat ca nu am facut poza. L am dus la cineva care a incercat sa il repare si cred ca mai mult rau a facut deoarece pur si simplu a inlocuit acea rezistenta cu un traseu plus ca langa se vede si un traseu care pare a fi intrerupt. Nu am gasit niciunde pe net o schema sau ceva despre acest UPS care sa ma ajute in repararea lui.
Acum cand este alimentat doar bipaie fara sa afiseze ceva pe eran(care palpaie apropo).
Stiu ca nu merita efortul de a il repara, dar este doar de hobby.
In poze se poate vedea unde a fost rezistenta care a fost inlocuita cu un traseu si cum placa este topita.
Ceva sfaturi/pareri/idei/scheme?
Credeti ca poate fi afectat si altceva care aparent sa mearga ok dar de fapt sa nu mai fie sigura folosirea lui?
Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 30.08.2006
Pot fi mai multe întreruperi în straturile placii. Un ups la starea asta de distrugere și-a atins scopul cu succes chiar daca nu a fost gândit pentru așa ceva. Data viitoare montează și o protecție la supratensiune. Orienteaza-te către unul nou. Nici reparat nu cred că va mai funcționa în parametri.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Hobby? Pai nu ai nevoie de schema. Adica, ar fi buna, dar daca nu exista -> asta e.
Intelegi topologia unui convertor DC-DC, flyback converter sau genul asta de circuite in comutatie?
Daca da, te orientezi dupa elementele majore de putere din circuit si cauti sa vezi componentele de pe traseu. Circuitul de comanda e mai complicat deoarece e de regula circuit integrat, eventual necunoscut. Dar ala se pare ca merge si de obicei nu se arde, daca nu-i facut foarte prost.
Dar prima data trebuie sa stabilesti componentele din circuitul principal, de forta. Acolo trebuie sa fi facut buba. Pentru asta, trebuie sa intelegi si cum functioneaza astfel de topologii. Sunt cateva clase majore, dar topologia ta poate fi ceva mai diferit.
Din start, toti condensatorii de pe input care au fost stresati la tensiune mult mai mare, trebuie schimbati. Chiar daca au capacitatea nominala, cel mai probabil nu mai au ESR-ul, care-i mai greu de masurat daca nu ai cu ce. Deci cel mai bine ii schimbi din start, daca chiar vrei sa repari.
Pentru hobby, merge deoarece e un circuit de complexitate medie, cu care sa-ti bati ceva capul. Si daca te tii de el, il repari. Numai sa nu fie circuitul integrat de control ars, ceea ce eu nu cred.

Din pdv economic, nu renteaza reparatia, dar ca hobby e foarte instructiva. De regula, la orice dispozitiv mai complicat, zona de putere, de conversie DC-DC, invertorul...  astea se strica si tot astea cam merg reparate. Ca nu o sa stai sa analizezi comunicatiile de date digitale, de pe magistrale. Tot un circuit de alimentare vei repara. Deci e un exercitiu util, daca vrei sa te (pre)ocupi cu asa ceva.

#4
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Verifica tranzistorii MOS-fet cu multimetrul, daca sunt in scurt, renunta.
Odata cu ei mai iau si ceva componente din partea de comanda, reparatia va costa si nici nu ai siguranta (cu cunostintele tale) ca il vei salva.
Tranzistori originali/de calitate nu gasesti usot, deci nu va mai presta la adevarata putere.
Recupereaza ce poti din el, spre ex transformatorul, poti face un incarcaor de baterii, sau o sursa reglabila de putere, adaugand un kit din comert!

#5
Gabrisamp

Gabrisamp

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.11.2017
De unde au venit 480v !? cc sau dc ? de obicei la intrare e si un fusibil pe pcb ,condesatori in AC  care suporta 275v in AC nu mai mult , punte redresoare , electrolitici  la 400v , ma mir ca a rezistat si atat , baga poze mai detaliate din zona de HT , poate te pot ajuta Posted Image

#6
RobertMP

RobertMP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 09.01.2017
480v au venit de la retea, iar asta s a intamplat acum vreo 5 ani. Intre timp am montat si o protectie la sub si supratensiune. Fuzibil n am vazut sa fie, dar ce i drept nici nu am apucat sa ma uit foarte atent, condensatorii par ok(chiar daca probabil nu sunt) dar ma gandeam oricum sa ii schimb la final, cand vad ca misca ceva. O sa verific si tranzistorii.
Momentan problema mare e ca nu stiu cu ce sa inlocuiesc fosta rezistenta.
Inca o data, stiu ca nu renteaza, stiu ca nu am cunostinte prea bogate, dar electronica si tot ce tine de electrica este un hobby pt mine si cel mai bine la acest capitol eu zic ca invat din greseli sau reparatii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate