Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bascula (si altele) For...

Problema anxioasa, e normal cum g...

Vitrina sucuri

F.Charm - La inalțime
 Marker de scris pe bidoane

Lecțiile trase de comandanti...

Recomandare telefon pt poze si ba...

Casa de paie
 Verificare baza de date a politiei

Xiaomi sub 1200 lei

programul Marțea Mastercard

Adaptare aspirator pe baterii, la...
 Resetare baterie Acer Aspire E5-575

AMD Ryzen 7800X3D - stuttering

Recomandare router 4G/5G

Ucigand cu cruzime in numele lui ...

Daca am introdus datele cardului pt cazare, mi se pot lua abuziv/fraudulos bani de pe el?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members
Attached File  Screenshot_20230501-221040_Revolut.jpg   90.85K   61 downloads

Cazare luata în Veneția, plătită prin Booking.
Un italian ciufut, mi-a anulat cazarea în dimineața zborului, nu a mai returnat nici banii, i-am recuperat de la Booking după un an.
La vreo 3 săptămâni după aia m-am trezit cu o încercare de debitare a cardului.

wiseguy76

wiseguy76

just don't

Platile nu le face hotelul, care oricum n-are acces la datele tale. Platile le face Visa sau Mastercard, contra unui comision. Cum zicea cineva mai sus, asa functioneaza toata lumea.

Acum doua saptamani am dus masina la revizie, i-am lasat-o aluia in fata garajului, m-a sunat pe la 4 dupa amiaza, mi-a zis cat face, i-am dat nr de card prin telefon, numele, etc, mi-a luat banii, dupa care mi-a lasat masina afara cu cheia intr-o 'keybox' de la care mi-a dat codul printr-un SMS. Simplu si eficient.

Ravenscar17

Ravenscar17

Member

• Grup: Members
pe viitor poti plati cu revolut si iti stergi cardul dupa ce ai terminat treaba si stii sigur ca nu iti mai poate lua bani, asa fac eu cu siturile dubioase, nu folosesc cardul fizic.

slai

slai

User Incredibil

Booking nu e site dubios, nu știu cum a reușit italianul sa facă încă o cerere de plata.

E drept, revolut e un mare plus de siguranță. Io nu folosesc niciodată cardul romanesc, doar revolut. Am 5 carduri fizice, în caz de ceva pot arunca cardul, plus ca orice card merge înghețat, mai sunt cardurile virtuale, în plus în cont țin sume mici, restul banilor în seiful revolut. Mai sigut de atât e greu sa imagineze cineva, păcat ca restul băncilor nu iau exemplu.

popicoo

popicoo

Member

Inițiator, eu rezerv prin Booking de peste 10 ani și nu am avut niciodată probleme cu ei. pe varianta asta cu datele cardului, am și anulat cazare în perioada de anulare gratuită și mi-au returnat suma foarte rapid. No need to worry!

JohnnyRambo

JohnnyRambo

Member

Hotelul / unitatea de cazare poate vedea datele cardului, iar daca are POS pentru decontare fara card prezent (cum au majoritatea), poate initia preautorizare pentru a bloca o suma folosind datele cardului sau chiar debita acea suma. Daca nu ai deloc incredere in hotel foloseste un card virtual de la Revolut, pe care il inchizi dupa ce platesti cazarea.

Sursa 1: https://partner.book...it-card-details
Sursa 2: eu - mai multe hoteluri din Europa mi-au blocat o suma (1 noapte de cazare sau toata cazarea) folosind datele cardului, in aplicatia bancii era numele hotelului la comerciant, nu Booking. Am patit ca un card folosit exclusiv pe Booking sa fie compromis, la fel ca @slai

pexCom

pexCom

Senior Member

Pe scurt, tehnic orice e posibil, dar probabilitatea e foarte, foarte mică.

Cum s-a spus mai sus, soluții sunt cardurile virtuale, sau ții pe cardul real o sumă mică (atât timp cât ai un mobile banking, poți transfera în timp real din alt cont de la aceeași bancă, dacă ai nevoie).

rz

rz

Moderator

• Grup: Moderators

popicoo, on 02 mai 2023 - 08:05, said:

Inițiator, eu rezerv prin Booking de peste 10 ani și nu am avut niciodată probleme cu ei. pe varianta asta cu datele cardului, am și anulat cazare în perioada de anulare gratuită și mi-au returnat suma foarte rapid. No need to worry!

La fel si eu... intern/extern si zero probleme
Probabil daca faci rezervare si nu iti onorezi cazarea si acolo scrie 'nerambursabil' sa iti traga de pe card dar in cazul asta este legal... scrie clar ca proprietatea poate onora plata daca nu s-a venit la cazare (anulare nerabursabila).

Pericol mai mare este prin America Latina (sau chiar America de Nord) ori in alte zone unde la restaurant se cere cardul clientului deoarece nu au POS-uri mobile... plata se face ''in bucatarie'' sau la tejghea si acolo angajatul iti vede toate datele cardului!. Ala isi da demisia la un moment dat cu tot cu ''baza de date'' colectata de el.
E ok ca acolo majoritatea clientilor au carduri de credit dar mai sunt unii (mai ales turisti) care platesc cu carduri de debit si atunci e mai greu de recuperat sume
La noi e bine ca platesti tu cu cardul in mana ta, fara sa il dai chelnarului...

Edited by rz, 02 May 2023 - 09:41.

Titanbar

Titanbar

Junior Member

• Grup: Junior Members

popicoo, on 02 mai 2023 - 08:05, said:

Mulțumesc pentru explicații. Asta am dorit , sa i intreb pe cei cu mai multă experiență despre acest fel de plăți , eu neavâcd deloc experiență. Și eu am perioadă gratuită de anulare a rezervării,  pot anula gratuit cu 5 zile inainte de ziua cazării. Mi s a spus pe site că nu mi se percepe nici o plată până atunci. Dar crezi că dacă aș avea pe card suma de cazare , mi ar retrage o pt plată ? Că aș vrea sa pun o sumă la fel ca aceea , mai mare , ca sa platesc altceva. Mi e teamă ca nu cumva eu sa pun pe card o sumă ca sa platesc ceva și cei de la cazare să ia ei suma , văzând că e suficientă pt cazare.  Ce crezi ?

slai, on 01 mai 2023 - 21:18, said:

Screenshot_20230501-221040_Revolut.jpg

Cazare luata în Veneția, plătită prin Booking.
Un italian ciufut, mi-a anulat cazarea în dimineața zborului, nu a mai returnat nici banii, i-am recuperat de la Booking după un an.
La vreo 3 săptămâni după aia m-am trezit cu o încercare de debitare a cardului.
  Mi se pare monstruos ca cineva să ți debiteze cardul iar banca emitentă a cardului să fie neputincioasă in ați proteja contul.
   Consider că la orice incercare de debitare a cardului , corectă sau incorectă , ar trebui să fii notificat și să ți se ceară acordul pentru asta , ca posesor al banilor din cont. Așa cred eu că ar fi corect.

nico99900

nico99900

Senior Member

Ăștia care recomandați carduri virtuale de unică folosință, explicați-mi vă rog. În cazul în care trebuie să îți returneze ceea ce ai plătit, unde îți returnează?

Ravy

Ravy

Don't be sad, get MAD!

În momentul de față, cel mai simplu și cel mai în siguranță pentru tine, ar fi să-ți faci Revolut și acea altă plată să o faci cu/prin Revolut card virtual (de unică folosință sau pentru folosiri multiple).

În teorie hotelul nu are acces la datele tale de card ci la un card virtual emis de Booking. Banii ți se vor retrage cum ți s-a menționat în emailul primit de la Booking despre acea rezervare (nici mai repede și nici mai târziu). Deci poți să faci alte plăți până atunci (și nimeni nu va știi că ai bani pe card) fără probleme.

Orice card Revolut poate fi setat (de tine gratuit și cu efect instant) cu limite maxime, poate fi blocat de tine și să-l deblochezi doar înainte să faci o plată, etc...

JohnnyRambo

JohnnyRambo

Member

nico99900, on 02 mai 2023 - 16:46, said:

Ăștia care recomandați carduri virtuale de unică folosință, explicați-mi vă rog. În cazul în care trebuie să îți returneze ceea ce ai plătit, unde îți returnează?

Restituirea platii se face pe baza numarului unic al tranzactiei (RRN), nu mai conteaza daca cardul e valabil, expirat sau inchis. Banii ajung in acelasi cont care a fost atasat cardului.

Edited by JohnnyRambo, 02 May 2023 - 16:53.

wertyck

wertyck

Guru Member

nico99900, on 02 mai 2023 - 16:46, said:

Banii se returnează pe contul asociat cardului folosit de tine, chiar dacă cardul este anulat, șters, blocat, expirat, rambursarea are loc pe baza codului unic al tranzacției cu cardul acel code RRN.

stevetlangat

stevetlangat

Active Member

JohnnyRambo, on 02 mai 2023 - 08:55, said:

Hotelul / unitatea de cazare poate vedea datele cardului, iar daca are POS pentru decontare fara card prezent (cum au majoritatea), poate initia preautorizare pentru a bloca o suma folosind datele cardului sau chiar debita acea suma. Daca nu ai deloc incredere in hotel foloseste un card virtual de la Revolut, pe care il inchizi dupa ce platesti cazarea.

Sursa 1: https://partner.book...it-card-details
Sursa 2: eu - mai multe hoteluri din Europa mi-au blocat o suma (1 noapte de cazare sau toata cazarea) folosind datele cardului, in aplicatia bancii era numele hotelului la comerciant, nu Booking. Am patit ca un card folosit exclusiv pe Booking sa fie compromis, la fel ca @slai

Ascultati la el si la slai.

Ca stiu ce vorbesc.

Acelasi lucru vi-l confirm si eu.

popicoo

popicoo

Member

În 10 ani nu am pățit niciodată așa ceva!

stevetlangat

stevetlangat

Active Member

popicoo, on 02 mai 2023 - 18:36, said:

În 10 ani nu am pățit niciodată așa ceva!

In 20 de ani nu am facut niciodata accident. Inseamna ca nu exista accidente?

Ravy

Ravy

Don't be sad, get MAD!

Există posibilitatea de "accidente" dar nu și o regulă clară ca să te poți proteja - de aceea folosirea unui Revolut te scutește de multe bătăi de cap. Nici eu nu am pățit în mulți ani de Booking așa ceva iar de ceva timp timp nici nu se mai poate că am un Revolut limitat setat în Booking (și rezervări active)

trandafirdoru

trandafirdoru

Active Member

Ann0nyym0us, on 01 mai 2023 - 16:24, said:

Nu, pentru ca cei de la hotel nu primesc datele cardului tau. Doar procesatorul de plati interactioneaza cu ele, ca apoi sa crediteze contul bancar al hotelului.

Esti sigur? 100%?
Am facut card nou, niciodata introdus nicaieri, am bagat datele lui la rezervarea unui hotel din Sofia (prin booking) si noaptea pe la 2 cineva incerca sa cumpere de pe apple.com diverse...

PS: doua zile mai tarziu, nu mai era pe booking necesar la acel hotel cardul... Cel mai probabil a fost macel cu datele cardurilor.
Hotelul nu e ceva de mana a doua sau vreo maghernita. (Metropolitan Hotel Sofia, a member of Radisson Individuals)
Oricum nici nu cred ca are importanta, totul depinde de un angajat X.

Edited by trandafirdoru, 03 May 2023 - 09:51.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate