Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Problema convertizor monofazic -> trifazic

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua,



Am un convertizor Emerson SCK200220 de 2,2KW defect, am incercat acum 2 ani sa-l repar si m-am inpotmolit in identificarea unor diode.

In convertizor am gasit ars 2 tranzistori IGBT K30N60 si diodele (marcate H53) asezate invers polarizat intre grila si emitorul  tranzistorului .

Pentru ca nu am stiut daca diodele sunt stabilizatoare sau pentru protectie am demontat una si am testat-o, am observat ca dioda buna stabiliza tensiunea la 0,6V atunci cand era alimentata printr-o rezistenta de valoare mare la 12V.


Deci cred ca diodele aveau rol de protectie si sunt de inalta viteza.  La o cautare mai atenta am observat ca am si un tranzistor SMD defect, pe el scrie  6C 33,

problema este ca nu stiu ce tranzistor ar fi,  le-am masurat pe celelalte bune de pe alte canale si nu pare sa fie un bipolar.

Va rog sa ma ajutati cu informatii despre ce diode echivalente as putea pune in locul celor defecte si ce tranzistor  ar fi cel marcat cu  6C 33.

Va multumesc.

#2
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,441
  • Înscris: 19.03.2022

View Postsatelit, on 01 mai 2023 - 08:46, said:

In convertizor am gasit ars 2 tranzistori IGBT K30N60 si diodele (marcate H53) asezate invers polarizat intre grila si emitorul  tranzistorului .

Ce inseamna "asezate invers " ?
Posibil sa fie zener de 15 volti.
Inlocuieste componentele defecte si testeaza.
Tranzistorul smd ce presupui ca e defect posibil sa fie echivalentul lui BC337

Attached Files


Edited by Paco_ste1, 01 May 2023 - 10:02.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Parerea me este sa te alimentezi cu cate 2-3-5 piese identice pentru ce vei inlocui.
Este posibil ca in regim de amator, fara schema si principii de functionare, sa arzi in regim de cascada piesele pe care le-ai gasit defecte.
In 90% din cazuri, defectarea pieselor finale are la origine alte defecte, in amonte!
Zic si io!

#4
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Grila si emitor? Pai e bipolar sau unipolar?

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,441
  • Înscris: 19.03.2022

View PostVictor5, on 01 mai 2023 - 13:49, said:

Grila si emitor? Pai e bipolar sau unipolar?
A zis ca sunt IGBT , care au grila si emitor , adica e combinatie de fet si bipolar.

#6
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc pentru raspunsuri,

Asa este viceroy56 , inainte de a inlocui piesele finale am gasit o gaura foarte mica intr-um LM339 , probabil ca sa incins integratul si sa ars, apoi am gasit 2 transitoare fimale IGBT , un tranzistor 6C 33 si 2 diode  cu marcajul H53   in scurt.  Diodele erau conectate cu catodul in grila IGBT-ului si cu anodul in emitorul IGBT-ului.

Catalogul ala l-am descarcat si eu dar nu se prea potriveste tranzistorul BC cu ce am eu (6C), adica , am pus multimetrul pe functia dioda si am masurat intre baza si colectror,  aici imi arata  700mV,

daca masor intre baza si emitor am 2V ,   am testat pe mai multi tranzistori si am aceleas valori.

#7
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Sunt si tranzistori din aia cu rezistenta serie in aceeasi capsula. Sau din aia compusi din doi tranzistori in configuratie Darlington sau alta. Posibil sa fie asa si aici.

Lasa multimetrul ala si testeaza-i intr-un circuit de test simplu.

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă e rezistență internă în baza tranzistorului ar trebui să măsoare aceeași cădere de tensiune între BE și BC. Ori e Darlington deși ăștia nu prea se pretează la comutație rapidă, ori e ceva integrat.
În capsulă SOT-23 eu am găsit pt. marcaj 6C BC817 care e darlington și ceva ST6206 care e integrat LDO.

Edited by mihaicozac, 02 May 2023 - 08:20.


#9
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 10.04.2007
Am gasit  aici : s-manuals.com/smd , un cod pentru "tranzistorul meu" , piesa cu codul 6C 33   ar parea sa fie un regulator de tensiunde de 2,5V  , o sa incerc sa scot o alta piesa sa o pun intr-un circuit sa vad daca stabilizeaza  ceva .

Edited by satelit, 02 May 2023 - 09:22.


#10
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005
Cu 6C se mai marcheaza  BFU310  si MUN2113.
BFU310 este tranzistor pentru radiofrecventa ,se exclude.
MUN2113 este un PNP DTR (digital transistors) cu 2 rezistente de 47K (serie cu baza si baza emitor).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate