Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

FTTH putere semnal DVB-C

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
Salut,

Am câteva intrebari legate de televiziunea prin cablu furnizată prin fibră optică de RCS RDS (DIGI)

Așadar semnalul digital de recepție îmi indică o valoare de 30dB, ceea ce mi spune că este insuficient pentru a avea rezultate decente a imaginii, din experiențe anterioare legate de semnalul digital DVB-C pentru rezultate optime ar trebui sa fie in jurul valorii de 40-42dB...
Cred că, ca urmare a acestui semnal de doar 30bB imaginea este aproape sacadată uneori cu artefacte "purici" și linii orizontale care fac din aceasta o experiență cam dezamăgitoare, cele spuse le pățesc pe un televizor cu DIGICAM în special pe frecvența de 530MHz (Prima TV, Sport 1, Sport 3și Sport extra) ceea ce este chiar enervant, radiatii pe cablu? ( DVB-T2: 198,5, 546, 562, 578, 602 MHz )....
Dacă găsesc o soluție a acestei situații cu adevărat supărătoare, intenționez să-mi conectez și celelalte televizoare din casă ceea ce înseamnă cu siguranță că voi avea nevoie de un amplificator si/sau spliter pentru a preveni eventualele pierderi de semnal.

Actualmente tunerul TV afișează următoarele:
-SNR 59-61
-AGC 0
-BER 0

Momentan am TV-ul conectat în spliterul furnizat de Digi un cablu Hirschmann tip F cu IEC certificat a fi protejat 4G/LTE, cu 75Ohm și 5-3000MHz

Vă rog dacă poate cineva să mă ajute cu informații legate de semnalul RCS RDS:
- Este cumva 30dB nivelul maxim furnizat la acest moment de DIGI?
- Puteți să-mi recomandați un amplificator bun cu 4 ieșiri, de exemplu Hirschmann HMV41?

Menționez că aceste probleme nu sunt noi, în trecut am cerut asistență tehnică din partea RCS RDS (DIGI) în urma căreia au schimbat echipamentul dar fără nici o
îmbunătățire...

mtmsc

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Tu masori semnalul optic pe fibra sau semnalul RF de dupa GPON/ONT ?

#3
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013

 eiffel, on 01 mai 2023 - 07:24, said:

Tu masori semnalul optic pe fibra sau semnalul RF de dupa GPON/ONT ?

semnalul dupa GPON/ONT  ( RFOut/DVB-C )

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,743
  • Înscris: 30.08.2006
Daca ai macroblocuri trebuie sa deschizi sesizare la Digi ca nu ai ce amplifica.

#5
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
E simplu, masoara semnalul la iesirea din ONT, daca este in jurul valorii de 80 este ok, daca nu, chemi RDS sa verifice fibra sau ONT-ul.
Daca ai +- 80 dB, verifici conectica de dupa ONT pana la TV-uri, daca ai prea multe nu va face fata doar ONT-ul si trebuie sa iti pui amplificator separat, un ONT duce cam 3 TV-uri fara probleme, asta pe o conectica buna si cabluri de calitate cu pierderi minime, de la 3 in sus apar probleme.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

 dolphs, on 01 mai 2023 - 07:29, said:


semnalul dupa GPON/ONT  ( RFOut/DVB-C )

Pai daca acolo ai 30 dB nu ar trebui sa vezi nimic pe TV. Ai nevoie de un minim de 65 dB ca sa vezi ceva, ideal e cam 70-80dB.

Deci ceva e in neregula cu masuratorile tale.

#7
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Sau sunt bune si are semnalul varza, o fi crapat ONT-ul sau e fibra atenunata. Trebuie sa vina RDS-ul cu un powermeter sa vada ce ii vine pe fibra, bine, se poate si remote in functie de ONT, unele raporteaza inapoi la OLT valorile de semnal si se pot vedea remote.
Ce model de ONT ai dolphs? Cumva Luster? Astea crapa in prostie, am schimbat si eu unu pana acum.

#8
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
Salut tuturor,

mtmsc pt raspunsuri, este apreciat!
Da bine, sunam RCSRDS pt a verifica lucrurile cum descris @Rares95

ONT este HG8245H,
FTTH a fost schimbat deja, dar nu a rezolvat nimic si este de la digi.ro (noname?)

Anunt imediat cand RCSRDS va fi aici.

#9
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,034
  • Înscris: 09.08.2009
La mine semnalul raportat de receptorul meu Octagon SF8008, este de 30 dB la frecventele cu 64 QAM si de vreo 34-35 dB, la cele cu 256 QAM. Acum nu stiu cat de reale sunt acele valori, dar nu am avut probleme niciodata sa-mi faca macroblocuri sau altceva. Semnalul vine de la un mininod Luster TBN100B, trece prin vreo 5-6 metri de cablu si un spliter cu doua iesiri pana la receptor.

Attached Files



#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Pai de-aia sunt valorile alea ciudate acolo - ca te iei dupa ce indica un receptor.si ala iti indica SNR-ul nu semnalul RF. Posted Image
Sunt alte aparate ptr masurat semnalul RF pe cablu - acolo o valoare buna e pe la 75-80 dB. La 60 dB deja nu aveai imagine deloc, darmite la 30. Cei  de la RDS au powermetrul respectiv.

SI n-ar strica sa verifice si atenuarea pe fibra - e posibil sa fie pe traseu o bucla prea stransa sau o sudura proasta...

Si ar mai fi o chestie - daca doar anumite programe sunt afectate, poate fi o problema la ei - am mai patit ocazional,dar s-a remediat totul singur dupa ceva timp.

 Rares95, on 01 mai 2023 - 10:42, said:

un ONT duce cam 3 TV-uri fara probleme, asta pe o conectica buna si cabluri de calitate cu pierderi minime, de la 3 in sus apar probleme.
Depinde cum are reteaua facuta. Mie imi duce 5. Dar a fost caculata pana la metrul de cabu. Si merg pe distribuitoare,

Edited by eiffel, 01 May 2023 - 18:56.


#11
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013

 florynsv, on 01 mai 2023 - 16:56, said:

La mine semnalul raportat de receptorul meu Octagon SF8008, este de 30 dB la frecventele cu 64 QAM si de vreo 34-35 dB, la cele cu 256 QAM. Acum nu stiu cat de reale sunt acele valori, dar nu am avut probleme niciodata sa-mi faca macroblocuri sau altceva. Semnalul vine de la un mininod Luster TBN100B, trece prin vreo 5-6 metri de cablu si un spliter cu doua iesiri pana la receptor.

mtmsc momentan nu sunt acolo, mininod a fost deja schimbat, nu stiu care este instalat acum..
Anunt imediat cand RCSRDS a fost la noi.

mersi.

#12
dolphs

dolphs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 04.04.2013
Da, este Luster, doar TBN100F : schimba din nou inca o data?

Attached Files



#13
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005
Cred ca, confundati merele cu perele.

Puterea semnalului RF are consecinte numai asupra semnalului analogic.

Pe digital, DVB-C sunt doi mari parametrii care stabilesc "calitatea":
  • Nivelul;
  • Calitatea;
Am mai spus intr-un alt post, ca poti avea nivel 100% dar daca calitatea este joasa (de ex. intre 10-20%, este un exemplu neconcludent ca depinde de sensibilitatea tunner-lui) ai ecran negru pe TV. De asemenea poti avea Nivelul la 68% si calitatea la 80% si imaginea iti apare. Pe digital NU exista imagine mai buna sau mai proasta. Ori ai "black screen", ori ai macro-blocuri/patratele (datorate calitatii joase care-i direct corelata cu FEC-ul) ori ai imagine cursiva.

Paramentrii mentionati in principiu se masoara cu analizatoare spectrale.

Edited by fabian23, 12 May 2023 - 17:14.


#14
KBcraps

KBcraps

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 01.01.2009

 fabian23, on 12 mai 2023 - 17:10, said:

Cred ca, confundati merele cu perele.

Puterea semnalului RF are consecinte numai asupra semnalului analogic.

Pe digital, DVB-C sunt doi mari parametrii care stabilesc "calitatea":
  • Nivelul;
  • Calitatea;
Am mai spus intr-un alt post, ca poti avea nivel 100% dar daca calitatea este joasa (de ex. intre 10-20%, este un exemplu neconcludent ca depinde de sensibilitatea tunner-lui) ai ecran negru pe TV. De asemenea poti avea Nivelul la 68% si calitatea la 80% si imaginea iti apare. Pe digital NU exista imagine mai buna sau mai proasta. Ori ai "black screen", ori ai macro-blocuri/patratele (datorate calitatii joase care-i direct corelata cu FEC-ul) ori ai imagine cursiva.

Paramentrii mentionati in principiu se masoara cu analizatoare spectrale.

Calitatea semnalului dvbc este reprezentata in MER, BER si nivel masurat in dBuv
Semnalul digital (DVBC) este tot un semnal RF si este afectat de nivelul optic.

#15
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostKBcraps, on 12 mai 2023 - 18:03, said:

Calitatea semnalului dvbc este reprezentata in MER, BER si nivel masurat in dBuv
Semnalul digital (DVBC) este tot un semnal RF si este afectat de nivelul optic.

Ar mai fi de adaugat daca tot ai mentionat:
  • C/N(carrier-to-noise),
  • margins noise,
  • power signal DVB-C,
  • constellation diagram;
  • frequency spectrum;
N-am spus ca DVB-C-ul nu este purtat de RF. Am spus altveva pe intelesul tuturor. Cred.

Edited by fabian23, 15 May 2023 - 13:45.


#16
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Cu ce aparat poate fi măsurat semnalul de după ONT al CATV?

#17
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020
Cu un analizor CATV/DVB, au toate echipele de la DIGI cate unul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate