Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Contract individual energie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
aeouin

aeouin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2007
Buna ziua,

In sectiunea spete imi gasesc acum speranta. Avem o situatie mai delicata, am cumparat un imobil direct de la proprietari, care la randul lor au cumparat de la un dezvoltator. La momentul cumpararii de la dezvoltator, acesta s-a obligat sa ii conecteze la reteaua electrica individual in locul celei de pe santier, pana la o anumita data. Mai departe, in data cand am cumparat se facusera demersurile deja de doua luni si am continuat procesul sperand ca nu se va intampla nimic. Dupa un an deja, dezvoltatorul ne-a tot amanat sub diferite pretexte ca mai nou sa ne “anunte” ca el nu are niciun angajament fata de noi, ci avea doar fata de fostii proprietari.
Exista vreo sansa, legala, prin care obligatiile cu privire la racordarea a utilitati, din contractul anterior sa se aplice asupra noilor proprietari?

Multumesc anticipat,

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Greu de crezut ca se poate rezolva.
Exista ceva scris in sensul asta ?

#3
aeouin

aeouin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 05.09.2007
Intre mine si dezvoltator nu e niciun contract, era stipulat doar in cel al proprietatilor anteriori si ei deja facusera dosarul pentru racordare insa a fost predat tot dezvoltatorului ca sa se ocupe de toate imobilele. Insa de un an si ceva de zile i-a amanat pe toti. Numai recent, cand am facut presiuni a raspuns unor vecini care la randul lor au cumparat de la proprietarii originali ca nu are nicio intelegere cu ei, nici macar verbala.
Atat caut, ceva mijloace legale prin care dezvoltatorul ar putea fi obligat sa continue demersurile incepute cel putin cu proprietarii anteriori

#4
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 15.08.2005
mai pe romaneste aia care ti-au vandut au stiut de problema asta si au dat teapa mai departe

#5
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

View Postaeouin, on 30 aprilie 2023 - 23:47, said:

Mai departe, in data cand am cumparat se facusera demersurile deja de doua luni si am continuat procesul sperand ca nu se va intampla nimic.
Ai sperat bine

View Postaeouin, on 01 mai 2023 - 09:50, said:

Intre mine si dezvoltator nu e niciun contract
Și vrei să inventezi unul?

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,273
  • Înscris: 27.10.2007
Sansele sa il obligi pe dezvoltator sunt mici spre nule, in conditile in care tu nu ai vreun contract direct cu el. Ar trebui sa cauti insa un avocat specializat in imobiliare, poate are vreo idee (invoca garantia, anuleaza receptia, etc).
Inteleg ca mai sunt si proprietari care au cumparat de la dezvoltator. Ei ce zic? Poate ii convingi pe ei sa-l actioneze in judecata!
Distribuitorul ce zice?
Are putere in zona? Va poate da curent? Trebuie pus inca un transformator sau cel de unde ia dezvoltatorul e suficient?
Casa sau bloc?

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,207
  • Înscris: 26.06.2009

View Postaeouin, on 01 mai 2023 - 09:50, said:

Intre mine si dezvoltator nu e niciun contract, era stipulat doar in cel al proprietatilor anteriori
Tu poti face pe "nebunul" cu dezvoltatorul si sa ii comunici ca tu ai preluat drepturile si obligatiile vechiului proprietar. Asta daca ai fost inspirat sa treci asa ceva in contractul tau...

Oricum, news flash: problema "dezvoltatorului" (in esenta un samsar si tepar, ca marea majoritate) sunt... banii! El trebuie sa plateasca posibil un transformator si mai stiu ce alte balarii si nu mai are chef sa o faca. Nu o nici primul si nici ultimul, in principal celor datorita ca tine care cumpara "iluzii" ;-) Nu ai ce sa faci decat sa il ameninti putin si sa speri ca totul va fi ok.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate