Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Ce ati facut astazi in gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
572 replies to this topic

adip1962

adip1962

Senior Member

• Grup: Senior Members

subway_guru, on 01 mai 2023 - 16:44, said:

Mi-a pierit tot cheful de la asa ghinion, o zi ratata.
Lasa c-am muncit eu si pentru tine... Cica 1 mai puturos decat altul... M-am apucat io ca micul comunist sa sarbatoresc prin munca, tocand niste crengi, s-a bulit stecherul... dar pana m-am prins toti sfintii au fost pomeniti. Apoi suie-te in masina si mars in Brico la Ploiesti dupa stecher mama. Dupa, hai la carciuma ca acasa oricum nu avem nimic si ar merge o ciorba... o rata la cuptor... ajung acasa, fac stecherul, discut un pic cu Justerini si Brooks (ca a fost la oferta in penny), imi fac siesta si apoi iarasi toc crengi. Pana acum. Nu am niciun deget neintepat, nicio palma fara urme... Pot spune lejer c-am fost donator. Ca crengile erau de pruni din aia cu spini de 6 cm....
Mai am o gramada maine si termin, apoi ma apuc de taiat cu drujba butucii taiati... anul trecut in toamna.
Nu tu gratar, nu tu mici, munca, 40-50 ml de tarie, o bere si cam atat. Halal 1 mai muncitor ca altul...

parintele

parintele

Guru Member

Eu nu înțeleg de ce ții mizeriile alea de pruni.. Si în ge eral de ce. Ții toate mizeriile de bălării p'acolo.

Baga nene un buldo-escavator câteva ore și faci grămadă toate ragalii le alea, la toamna iei 50 de pruni calumea, 20g30 de meri și ai terminat bâlciul..
Si nu, nu îți mai face tu socoteala ca nu ai ce ca e cu fructele.. Am mai zis, pana la fructe.... Sa fim noi sănătoși.

adip1962

adip1962

Senior Member

Padre, am cam terminat cu prunii salbatici. Mai am doar 20! Au fost peste 120!
Sunt pe limita de sus, tin terenul pana cand voi vor creste arborii decorativi cumparati anul trecut si ii voi putea planta. Stau si ma uit la 5 arbori care nu vor nici macar sa-nfrunzeasca, dar sa creasca... Sunt vii, dar inca este frigut pe aici, desi in ultimile 2 zile, chiar a fost placut (17 grade la pranz).
Ca o ciudatenie, azi in Campina erau unii cu niste ghivece cu magnolii inflorite de cca. 1,5 m inaltime, tip tufa. 650 lei/bucata. Soi comun, nimic deosebit, ma gandeam ca daca ies pe strasse sub 1000 lei nu dau nimic.
PS. Nu mai am pe unde baga nici macar un tractoras. Doar daca il ansamblez in curte.

Edited by adip1962, 01 May 2023 - 20:13.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

O sa cam faci muschi zdraveni pana scapi de ei…
Macar de ai planta ceva ca lumea in loc, ca sa merite efortul!…si sa nu te incurci si mai rau! :)

Edited by subway_guru, 01 May 2023 - 20:15.

adip1962

adip1962

Senior Member

Pai acum acolo sunt un corcodus rosu, 2 mesteceni rosii, un tei pucios si-un artar canadian argintiu. Vor mai fi plantati (dupa ce cresc) un artar american rosu, altul Flamingo si-un cires japonez. Mai sunt pe vine si-n studiu arborele de Iudeea (dar se pare ca nu merge in zona mea), brazi coreeni si... magnolii.
Pentru ca m-am indragostit. Am vazut in Campina, o magnolie, crescuta tip arbore, de 2 etaje inaltime, absolut superba. Habar nu am cati ani are, ale mele sunt inca sub inaltimea mea, la 2 ani de la plantare.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

In loc de Cercis siliquastrum cauta Cercis canadensis sau Cercis chinensis, sunt mai rezistenti la frig si la fel sau mai decorativi.
Cercis siliquastrum nici macar la mine la campie nu se comporta prea bine…

Edited by subway_guru, 01 May 2023 - 20:41.

DIY

DIY

Senior Member

Duminica nu se munceste. Asa ca nu am facut decat Posted Image sa plantez trei tuberculi de bujori.

Pentru asta a trebuit sa mut trei lavande. Doar ca, inainte de a muta lavandele, a trebuit sa dezburuienez o portiune din stratul de flori. Stratul de flori se invecineaza cu faneata. E o lupta continua si inegala cu buruienile care-mi vin din faneata. Daca tot m-am apucat de dezburuienat, am facut-o pe o suprafata un pic mai mare. Ca sa pot pune si niste seminte de regina noptii si de busuioc turcesc (vedem daca-o iesi!). Si fiindca tot m-am dus dupa semintele de busuioc turcesc, mi-am amintit de plantele mama, in varsta de vreo doi ani, pe care mi-am propus sa le mut. Asa ca le-am mutat, si pe alea, pana nu uit de ele si se fac tufe. Buuuun ... Unde-am ramas?! Ah, da. Va spuneam despre Brunnera si despre Hoste. Cand m-am dus, dupa sapa, sa scot busuiocul turcesc, mi-am adus aminte ca le aveam, de mutat, si pe astea de umbra. Am terminat, vineri, prima jardiniera la intrarea in casa; pe N. Asa ca a venit randul plantelor. Am divizat Hostele, am plantat Brunnera si niste lacramioare, am adugat niste seminte de caldaruse si o hortensie cataratoare. Am terminat, deci, cu plantarile in jardiniera. In apropierea jardninierei este un Liquidambar. Mi-a scapat privirea spre el. Mai, sa fie! E plantat in panta si i s-a cam dus pamantul de pe radacini. Nu-i nimic. I-am facut un "rond" cu partitie de gazon si, in felul asta, am ridicat nivelul pamantului. Am golit un sac cu pamant proaspat dupa care l-am lasat in pace. De fapt un sac si ceva. Ce mi-a ramas am folosit, imediat, la plantarea unei Mana Maicii Domnului, intr-o alta jardniniera. Normal ca am adaugat si niste seminte de Zinnia si sweet peas.

Dupa aceea, m-am jucat cu cateii si m-am uitat in gol.
Asta ca sa evit toate celelalte lucrari & liste care imi napadesc mintea si, desigur, fiindca ... duminica nu se munceste Posted Image

Edited by DIY, 01 May 2023 - 20:52.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

Duminica nu lucreaza taranii, pentru ei saptamana de lucru se termina sambata. Orasenii merg la tara de placere si duminica e ziua ideala pentru hobby!

DIY

DIY

Senior Member

Nu te-ai prins?!

Edited by DIY, 01 May 2023 - 20:53.

Tarzy

Tarzy

Senior Member

crisstonne, on 30 aprilie 2023 - 23:51, said:

L.E. A spus cineva trifoi?
Este o soluție anti buruieni?

Soluția este tunsul (taiatul) ierbii regulat.
Eu am plantat trifoi pitic dar acum este depășit de iarba ... dupa 2 - 3 "tunsori" o sa fie el dominant, dar pana atunci musai plimb mașina de tăiat iarba.

Edited by Tarzy, 01 May 2023 - 20:57.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

@DIY
De ce in conteiner si nu in sol?

DIY

DIY

Senior Member

Pentru ca am o zona problematica; in panta abrupta si spre N. Am incercat s-o "tratez" cu iedera, Vinca si ferigi dar nimic nu creste asa de vartos ca buruienile. Nu pot nici sa tin totul, din scurt, prin tundere, fiindca este un risc sa ma lansez pe acolo. Buruiana, in combinatie cu solul lutos = alunecat si scrantit glezna. Asa ca am hotarat sa terasez bucatica asta, de teren, construind jardniniere.

LE: Nu sunt containere, ci jardniniere fara fund; direct pe pamant. Sau, mai bine zis, in pamant, fiindca sunt semi-ingropate.

Edited by DIY, 01 May 2023 - 21:53.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Tarzy, on 01 mai 2023 - 20:56, said:

Soluția este tunsul (taiatul) ierbii regulat.
Care iarbă colegu", care iarbă?!  🤷
Buruiana asta este iarbă (vezi poza)?

Ieri am curățat iar, o parte din teren, am tăiat și o amărăciune de corcoduș, am folosit sabia electrică.

Apoi am făcut grătărel cu mititei, a urmat o rejuvenare de teroson la automobil  :proud:

Attached Files

adip1962

adip1962

Senior Member

Am terminat ultima gramada. Mai am de taiat trunchiurile, dar nu e graba, mai este pana la iarna.
Acum stau si ma bucur de ziua asta frumoasa.

Attached Files

subway_guru

subway_guru

Guru Member

La trunchiurile alea groase ai taiat si tocat ramurile laterale?
Eu asa fac…

Edited by subway_guru, 02 May 2023 - 11:46.

Stefi_R

Stefi_R

Member

• Grup: Members
Am plantat un smochin, sper sa se prinda si sa-l protejez cat s-o putea la iarna; si un lamai d-ala amar de cica rezista la ger si-am aflat de el aici pe forum. Cartofii, ceapa, morcovii, patrunjelul, mazarea si spanacul le aveam plantate de vreo doua saptamani. Am pregatit straturile pentru fasole, castraveti si rosii. Am incropit un soi de "capra" din niste araci, cu gandul ca o sa pun pe ea o plasa pentru legume (am zis sa mai incerc odata cu "dresatul" castravetilor, ca inca nu mi-a iesit) care mi-a ramas din ea acu' cativa ani - de bine ce-am pus-o, nici dracu' n-o mai gaseste, asa ca trebuie sa iau alta. Am mai plantat niste rasaduri de floricele, si in rest mut rasadurile de rosii, ardei, varzoase, etc. intre balcon si sufragerie (la bloc). Prevad ca o sa trebuiasca sa tund si iarba la sfarsit de saptamana.

Oho, c-am uitat - am scos o gramada de bruieni de prin rodoul de flori, si am plantat gladiolele si daliile din pivnita. Gata obosit, gata de servici ;)

Edited by Stefi_R, 02 May 2023 - 13:12.

adip1962

adip1962

Senior Member

subway_guru, on 02 mai 2023 - 11:45, said:

La trunchiurile alea groase ai taiat si tocat ramurile laterale?
Eu asa fac…
Da.
Habar nu am cati pruni sunt acolo, dar gramezile de surcele au fost 5, toate asa de mari, raspandite prin toata curtea (aproape de locul in care am taiat). De maine ar trebui sa ma apuc de taiat lemnele alea. Am cosit acum o saptamana si unde au fost surcelele astea sunt asa, un fel de cercuri cu iarba mare care s-a ridicat si cu multe frunze moarte in mijloc. Nu-mi plac.

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

Azi am dat cu erbicid la alune, am pus dovleci, porumb dulce de 2 soiuri, lebeniță timpurie și mai târzie, pepeni dino și ananas. Sunt rupt.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate