Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sifon pe circuitul frigorific.

Cel mai adormit Hard Disk.

Salariu minim european in Romania

verificare specificatii lapgop Asus
 Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Ce ati facut astazi in gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

• Grup: Senior Members

tioopedi, pe 01 mai 2023 - 05:45, a scris:

https...
Păi da, dar am înțeles că dacă se pune otrăvăciune", nu mai crește nici gazonul.

arg

arg

Guru Member

nu, daca dai cu total pe verde se usuca tot ce atinge dar dupa ceva timp poti sa pui ce vrei.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

Am înțeles că există o folie specială, pentru sufocarea buruienilor.
Este bună de ceva?

Dar bănuiesc că este treabă de durată, se ține probabil cîteva luni, pînă se sufocă tot, asta înseamnă să nu văd altceva decît geotextilul respectiv  :sadwalk:

arg

arg

Guru Member

p.s. am pus masina de tuns iar la lucru si am taiat cca 1h, fara oprire.
modificarile facute anul trecut la utilaj sunt excenlente.

in fata blocului am taiat iarba cu o jucarie electrica cu fir, a mers super bine, ca era inca verde fara fibre tari.

crisstonne

crisstonne

Ἀταραξία

arg, pe 01 mai 2023 - 09:47, a scris:

nu, daca dai cu total pe verde se usuca tot ce atinge dar dupa ceva timp poti sa pui ce vrei.
Omoară și rădăcina?
Că are rădăcini adînci, portocalii, zici că sînt de pom, nu de plantă  🙄

arg

arg

Guru Member

nene criss, indreapta curtea si elibereaza. iei o masina de tuns pe benzina si dai in fiecare saptamana, orice ar fi tot se face praf.
gandeste-te ca eu rad vreo 400mp de balarii de juma de metru si-mi consuma 0.2-0.5 litri.

Edited by arg, 01 May 2023 - 09:54.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

crisstonne, pe 30 aprilie 2023 - 23:51, a scris:

L.E. A spus cineva trifoi?
Este o soluție anti buruieni?

Am pus intr-o zona din curte asta toamna pe aprox 100mp. Nici urma de iarba, buruieni, nimic. Cateva seminte au fost luate de vant si au ajuns si unde am gazon. portiunile unde s-a dezvoltat, nici urma de gazon. Creste cam 30cm si nu deranjeaza asa mult daca nu il tai. Urmatorul pas e toata curtea, daca nu cumva se propaga singur acum cand face flori.
Trifoi pitic alb, sau microtrifoi de prin dedeman parca am luat.

EMPP

EMPP

Guru Member

eu am făcut grătar

crisstonne, pe 01 mai 2023 - 09:41, a scris:

Păi da, dar am înțeles că dacă se pune otrăvăciune", nu mai crește nici gazonul.
dacă nu i-a atins frunza verde nu are nicio legătură cu ce răsare mâine pe acel teren.lumea are impresia că dacă este,,total,, nu mai crește  nimic acolo

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Dimineață am cosit iarba, imediat aprind grătarul de 1 mai.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Nu , e vrajeala cu trifoiul. Dupa 2 ani balariile vor fi la loc. Poate sa mearga cu lucerna, dar nu am incercat ca aia creste prea mare... e de tuns mai mult ca la iarba salbatica :)

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating

Este o solutie ! Se planteaza doar trifoi dar nu se rezolva din primul an ! Si mai exista o conditie , masina de tuns sa fie la nivel maxim , daca trifoiul nu prinde ''frunze'' mai mari , ca sa ia lumina buruienilor , nu functioneaza .

On topic ! Ieri am mai toaletat putin niste pomi , mici crengute uscate , azi tuns gazon si bagat totul la compost . Eu deja am mancat salata creata din gradina si e pe aproape si ceapa verde . Nu am solar !

dragosh82, pe 01 mai 2023 - 08:07, a scris:

Doar scoasa cu harletul sau unealta speciala (care nu cred ca se gaseste in Romania) sau data cu chimicala speciala ... stevia #rezista de de pe vremea dinozaurilor.
Exista , dar m-am plictisit de ea ! Stai 5 minute la o singura buruiana ! Cu un cutit bun , cu lama lunga , se rezolva mai repede .
https://www.emag.ro/...0/pd/D8KG02BBM/

rinaldoparaipan, pe 01 mai 2023 - 08:48, a scris:

Vreo idee ce sa fac cu restul de  tocatura?
Lada de compost !

crisstonne, pe 01 mai 2023 - 09:48, a scris:

Am înțeles că există o folie specială, pentru sufocarea buruienilor.
Este bună de ceva?
E buna doar cand sta intinsa !

adip1962

adip1962

Senior Member

Este preferabil sa le toci cand sunt uscate
1. Compost. E foarte bun. Eu ameliorez pamantul cu el, dar trebuie sa stea un sezon pe pamant, apoi sapi si-l amesteci. Iar astepti un an. Apoi iar sapi. La trandafirii sotiei, am reusit dintr-un pamant maro deschis sa-l fac aproape negru. Nici nu o sa-ti vina sa crezi cate rame vei avea in amestecatura aia.
2. Folosit la pomi pe langa ei pe post de mulci. La fel in toamna il inglobezi in pamant.

Alltrack

Alltrack

Senior Member

• Grup: Validating

adip1962, pe 01 mai 2023 - 13:46, a scris:

Este preferabil sa le toci cand sunt uscate
Aici depinde foarte mult de scula folosita ! Exista tocatoare de tip concasor , cu un fel de roata dintata care apuca si sparge cracile in bucatele...recomandabile pentru cracile uscate care sunt mai casante si cu o ''volanta rotativa'' pe care sunt inserate lame taietoare care genereaza un efect de aschiere recomandabile pentru lemn verde .
Cea din urma produce bucatele mult mai mici care sunt mai bune pentru compost dar lucreaza mai greu cu lemnul uscat !

Edited by Alltrack, 01 May 2023 - 14:04.

Natural4living

Natural4living

Member

• Grup: Members
Am curata un visin de monilioza,sper sa supravietuiasca,am facut 6 rame pentru no digging garden asteptand compostul si am adus niste lana de oaie pentru izolarea casei.

Attached Files

Rares95

Rares95

Severin, MH

Am stat la o bere... bine, mai multe, impreuna cu Fane:

Attached File  Fane.jpg   424.68K   29 downloads

Dupa am pus la treaba motocoasa pentru prima data pe acest an, taierea viei a fost prioritatea, nu iarba. Cum pot ajunge la casa de vacanta doar la sfarsit de saptamana, trebuie sa le fac in functie de "Ranking" Posted image

yekun

yekun

Active Member

• Grup: Members

Trifoi alb pitic. Cu el am eradicat pirul din livadă dupa ce m am chinuit cu săpături si erbicide.
Primavara e primul care rasare si sufocă restul de buruieni.
Dezavantajul e ca ti se cam umple curtea de albine cand infloreste.

subway_guru

subway_guru

Guru Member

La mine astazi in loc de ciripituri de pasarele se auzeau din toate partile doar masinile de tuns gazonul.
Am facut si pana de cauciuc pe stanga spate si in loc de horticultura am facut mecanica auto…
Mi-a pierit tot cheful de la asa ghinion, o zi ratata.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Tuns de 2 ori, scarificat, suprainsamantat, dat cu îngrășământ pe vreo 300 mp de iarba. In plus, am frezat câteva zeci de mp de teren de la livada, teren care ar fi trebuit să fie cu micro trifoi. A fost, acu 3 ani, anul asta era plin de buruieni. L-am dat cu ierbicid total acu 10 zile. Zilele astea curat resturile și mai dau o șansă trifoiului.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate