Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Vanzare cota parte mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 12.06.2010
Buna seara,

Bunicul meu din partea mamei a divortat de bunica mea(in tineretea lor) si s-a recasatorit. Inainte de deces, a facut un testament in care a lasat mostenirea(printre care si un apartament) noi sotii - doar ei si nu si mamei mele adica fiicei lui.
Dupa moartea acestuia, mama mea a atacat in instanta testamentul bunicului meu(a tatalui ei adica) si a castigat dreptul la mostenire(inclusiv asupra acelui apartament).
Intre timp a murit si sotia bunicului meu(mama vitrega a mamei mele) - mentionez ca procesul de atacare a testamentului s-a finalizat inainte de moartea acesteia. Ei nu au avut copii impreuna.
Poate mama mea sa vanda cota ei parte din apartamentul respectiv? Daca da, sunt anumite conditii?

Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pai, daca mama ta are Certificat de mostenitor, pe o anumita cota din acel apartament, poate sa vanda fara nici o opreliste.
Singura problema, e sa gaseasca cumparator pentru acea cota indiviza.

Edited by pasilla, 29 April 2023 - 19:46.


#3
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 12.06.2010
Are certificat de mostenitor pe acea cota parte.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Are. Doar ca trebuie gasit cumparator pentru o cota indiviza. Cine cumpara asa ceva?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Celalat/ceilalti coproprietari ?

#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Daca ar fi vrut asta se facea, mai simplu, iesire din indiviziune.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
orice obiect, material sau nu, pe care ai titlu de proprietate il poti vinde, daca gasesti cumparatorul potrivit.
vinde lumea "drepturi litigioase", adica chestii care nu exista decat in ipoteza ca cineva castiga un proces, si tu iti pui problema daca poti vinde ceva pe care exista certificat de mostenitor?

Edited by strongsss, 29 April 2023 - 20:26.


#8
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005
Cumparatorul potrivit este coproprietarul. Cine mai are cote parti? Unul dintre acestia poate cumpara restul partilor. Sau vand impreuna.

#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018

 alexbowwow, on 29 aprilie 2023 - 19:41, said:

Ei nu au avut copii impreuna.
Multumesc!
dar a avut copii cu altcineva?

cui a rămas partea ei?

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013

 alexbowwow, on 29 aprilie 2023 - 19:41, said:

… (in tineretea lor) si s-a recasatorit. … (mama vitrega a mamei mele) … Ei nu au avut copii impreuna. …
A doua sotie a bunicului a adoptat-o sau nu pe mama ta? Ca daca da, tot mamei tale ii revine si mostenirea dupa mama sa adoptiva - nu se face distinctie intre copii naturali din casatorie, cei dinafara casatoriei si cei adoptati. (OK, pentru cei adoptati pot fi niste diferente, dar nu in ce priveste succesiunea dupa parintii lor adoptivi ci dupa celelalte rude.) In eventualitatea ca tot ei i-ar reveni si restul de apartament, nu vad de ce sa se grabeasca sa vanda doar o cota.

#11
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Probabil mama a câștigat în instanță doar o parte din apartament ca moștenitor rezervatar. Presupun ca e vorba de 1/2 din apartament dacă nu mai exista și alți copii ai defunctului. Cealaltă jumătate aparține moștenitorilor celei de-a doua soții. Dacă va înțelegeți cu ceilalți, puteți vinde apartamentul la valoarea lui de piață și sa împărțiți banii conform cotelor. Dacă vindeți doar cota parte, așteptați-vă să primiți considerabil mai puțin.

Edited by aladdin2k, 30 April 2023 - 08:07.


#12
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 12.06.2010

 EMPP, on 29 aprilie 2023 - 22:57, said:

dar a avut copii cu altcineva?

cui a rămas partea ei?

Bunicul nu a avut decat o fiica, respectiv pe mama, iar bunica vitrega nu a avut copii deloc(nici cu bunicul, nici cu altcineva).

 sags, on 30 aprilie 2023 - 06:07, said:

A doua sotie a bunicului a adoptat-o sau nu pe mama ta? Ca daca da, tot mamei tale ii revine si mostenirea dupa mama sa adoptiva - nu se face distinctie intre copii naturali din casatorie, cei dinafara casatoriei si cei adoptati. (OK, pentru cei adoptati pot fi niste diferente, dar nu in ce priveste succesiunea dupa parintii lor adoptivi ci dupa celelalte rude.) In eventualitatea ca tot ei i-ar reveni si restul de apartament, nu vad de ce sa se grabeasca sa vanda doar o cota.

Nu a adoptat-o pe mama mea.

#13
alexbowwow

alexbowwow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 12.06.2010
Revin cu o mentiune: stim de la administratora de bloc ca bunica vitrega ar fi avut o sora/frate. Stim ca e un termen legal in care daca nu se prezinta ruda respectiva, cota parte ce i se cuvenea va reveni primariei/statului. Daca se intampla asta, e mai rentabil sa vindem acum cota noastra parte?

#14
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,848
  • Înscris: 24.04.2013
Poate e mai rentabil sa faceti o iesire din indiviziune cu Statul, daca acesta va obtine cota din in apartament, care poate inseamna sa deveniti proprietari pe intregul apartament. Poate obtineti un pret cu totul rezonabil. Apoi vindeti intregul apartament. Nu stiu cine ar cumpara o cota indiviza fara o perspectiva de a obtine si restul, mai ales daca proprietarul ‘restului’ este necunoscut; poate niste rechini imobiliari…

Insa nu prea poti sti daca nu cumva fratele/sora a acceptat cumva succesiunea. Acceptarea poate fi in forma autentica (declaratie la notar) dar si tacita - si aici e mai greu de dovedit daca au acceptat sau nu, implicit au drept de succesiune.

Edited by sags, 30 April 2023 - 13:09.


#15
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 12.11.2008
Daca bunica vitrega a avut o sora, atunci aceasta (in lipsa copiilor bunicii) o mosteneste, direct sau prin copii daca a decedat
Deci, intotdeauna vor fi si alti mostenitori alaturi de mama ta. Intuiesc faptul ca ei nu au cerut succesiunea deocamdata. Poate
ca nu stiu, poate ca nu se intereseaza, poate ca nu se inteleg. Dar candva, totul va iesi la lumina, asa ca mai bine adunati-va
si vedeti ce vrea fiecare si cum se poate rezolva. Mama nu poate face mare lucru de una singura. Cred ca isi poate vinde partea
dar nu la un pret care sa o bucure. Asa, impreuna cu ceilalti poate sa obtina o suma mai mare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate