Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Fereastra acoperis terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Salutare.

Avem o casa cu acoperiș terasa în construcție. În proiect este gandit în hol un luminator de 150x100. O sa fie o fereastra fixa (nu am nevoie sa se deschidă) la înclinație 0 grade. Avem instalație de ventilatie cu recuperare de caldura, deci sper sa nu am probleme legate de condens. Cea din poza minus mecanismul de deschidere. Rulou exterior, practic intre fereastra și cupola de protecție.
Întrebarea mea pentru cine are sau s-a bătut de asa ceva: cat de gălăgioase sunt acest tip de ferestre la ploaie? Mi-e frica, fiind suprafața relativ mare, ca la o ploaie mai serioasa, o sa faca un zgomot foarte tare. Mulțumesc!

Attached Files



#2
RazvIy

RazvIy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 11.02.2020
Eu am locuit in Germania intr-un apartament la ultimul etaj al blocului, iar in casa scarii era un luminator (nu mai retin exact, dar parca imi aduc aminte ca avea si o tija, probabil legata la un senzor de fum, deci nu era fix).
Din apartament nu se auzea nimic, deci nu era galagios.

Dimensiunea lui era de cel putin 100x100, daca nu 150x150.

#3
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019

 horatziu, on 28 aprilie 2023 - 07:39, said:


Întrebarea mea pentru cine are sau s-a bătut de asa ceva: cat de gălăgioase sunt acest tip de ferestre la ploaie? Mi-e frica, fiind suprafața relativ mare, ca la o ploaie mai serioasa, o sa faca un zgomot foarte tare. Mulțumesc!

Partea cu zgomotul este relativa, pentru ca fiind diferiti, percepem si zgmotul diferit ( acelasi zgomot, pe unii ii deranjeaza mai mult, iar pe altii mai putin ).

Ca sa stai cat mai linistit, alege varianta de fereastra cu trei foi de sticla ( izoleaza mai bine si termic si fonic ).

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012
ploaia deranjează mult când răpăie pe tabla goală
așa cum zise colegu', bagă tripan!

#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
daca e tripan nu se aude tare.

#6
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

 horatziu, on 28 aprilie 2023 - 07:39, said:

....
O sa fie o fereastra fixa (nu am nevoie sa se deschidă) la înclinație 0 grade. ....

 razvan-softpedia, on 30 aprilie 2023 - 09:45, said:

...
Ca sa stai cat mai linistit, alege varianta de fereastra cu trei foi de sticla ( izoleaza mai bine si termic si fonic ).

 gushpi, on 30 aprilie 2023 - 20:07, said:

...
așa cum zise colegu', bagă tripan!

 msn2, on 17 mai 2023 - 10:16, said:

daca e tripan nu se aude tare.


Colegii, nu merge tripan/termopan/fereastra clasica montata. Omul are inclinatie 0grd. Ce se intampla cu apa ramasa pe sticla dupa ce se opreste ploaia/ninsoarea? unde/cum se scurge? Ca rama si garnitura nu sunt la nivel cu sticla, deci inevitabil se formeaza un strat de minim 5mm grosime de apa/zapada.
Eu cred ca geam de luminator (ala curbat si fara "buzunare" unde sa ramana apa este singura solutie daca se vrea pastrarea montajului la 0grd inclinatie... daca se da o panta, atunci clar tripan cum zic colegii...

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sunt ferestre speciale de acoperis cu panta 0 grade, nu e vorba de profilul obisnuit. parca am vazut la fakro asa ceva si avea foi de geam gros de 6 mm asa ca nu se aude ploaia

#8
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Sunt ferestre special gandite pentru acoperisuri tip terasa ( inclusiv cu panta 0 grade ), care au la partea superioara o cupola acrilica ( arata ca un plastic transparent ), sau o sticla curbata ( daca vrei varianta mai eleganta ).

In functie de necesitati pot sa fie fixe, sau cu deschidere ( manuale, sau electrice ).

 msn2, on 17 mai 2023 - 10:56, said:

sunt ferestre speciale de acoperis cu panta 0 grade, nu e vorba de profilul obisnuit. parca am vazut la fakro asa ceva si avea foi de geam gros de 6 mm asa ca nu se aude ploaia

are si VELUX asa ceva. Posted Image

Attached Files


Edited by razvan-softpedia, 17 May 2023 - 19:40.


#9
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006
ok, retrag ce am spus .
Am invatat si eu ceva nou cu ocazia asta. Multumesc de informatii :-)

#10
horatziu

horatziu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,012
  • Înscris: 03.11.2006
Am mers pe varianta de la velux, cupola din sticla curbata cu rulou electric intre cupola si fereastra fixa cu 2 foi. Diferenta de preț era aprox 1200 lei intre 2 si 3 foi, pe parte de coeficient termic diferenta 0.65 2 foi vs 0.55 3 foi. Preț: 9800 lei

Edited by horatziu, 26 May 2023 - 07:52.


#11
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Stiu ca poate nu este cazul tau ( hol + ventilatie cu recuperare de caldura ), dar in general, la ferestrele montate in acoperis merita sa investesti in geamuri cu trei foi de sticla.

In afara de confortul termic si fonic, sansele sa apara condens pe sticla ( la interior ), sunt mult mai mici decat in cazul ferestrelor cu doua foi. Si crede-ma, ca este un disconfort sa iti pice apa din tavan.

Am avut clienti care au schimbat toate ferestrele datorita acestui aspect. Eu nu recomand ferestre cu doua foi de sticla decat in cazul spatiilor nelocuite ( poduri ), unde diferenta de temperatura dintre exterior si interior nu este asa mare.

Oricum, sa o stapanesti sanatos ! Spor la treaba in continuare !

#12
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Atatea potentiale probleme, pentru ce...?
Nu era mai bun un bec? :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate