Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Ajutor amplificator-tuner Sony

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua,  

Am un amplificator -tuner sony model STR K785 cu 5  iesiri boxe,

Saptamana trecuta  a aparut dintr-o data pe disply mesajul PROTECT, la o verificare sumara am vazut ca s-au ars finali si un preamplificator integrat STK350-350T.

Pentru a uriliza 4 iesiri din 5  am demontat piesele de pe partea a cincea (difuzorul din centru) si l-am alimentat.

Mesajul PROTECT a disparut dar nu am semal in difuzoare si nici nu mai prin posturi de radio, scaneaza fara sa "prinda " canale radio.

Aplificatorul este dotat cu relee pe iesire si protectii de curent pe fiecare canal (iesire al fiecarui amplificator), releel cupleaza , telecomanda functioneaza  si protectia si nu mai apare .

Am pus un semnal in intrearea CD (semnal analogic) si nu se aude nimic in boxe.  Am atins cu degetul la intrarea preamplificatoarelor si ele finctioneaza adica se aude semnal in boxe.

Ca sa verific daca procesorul amplificatorului e ok am simulat un scurt la intarea procesorului adica am pus o sezistenta de valoare mare la masa pe pinul respectiv al procesorului si a aparut iar mesajul PROTECT,   apoi am luat rezitenta si mesajul a disparut.

Printr-o combinatie de taste am intrat in softul amplificatorului si imi apare o eroare "ERR SD 01"

Ma gandesc ca e posibil mai intai sa sterg cumva eroare si apoi procesorul amplificatorului va permite celorlalte componente sa functioneze. Problema e ca nu stiu cum sa fac.

Va rog daca ati mai intalnit probelme similare sa ma ajutati.

Va multumesc.

#2
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,137
  • Înscris: 15.07.2017
Te pot ajuta doar cu schema coborâtã de pe site-ul elektrotanya.com:

Attached Files



#3
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Multumesc, schema o am.

#4
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,815
  • Înscris: 22.02.2014
Verifica sursele de tensiune sa vezi daca sunt ok.

#5
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Am verificat toate sursele sunt ok, am verificat si alte tensiuni, de la procesor, majoritatea le am, de exemplu in schema arata ca tensiunea de "mute" de pe pinul 78 al procesorului de sistem trebuie sa fie 2V eu nu am aceasta tensiune. In rest, toate tensiunile de la surse sunt bune.

#6
d2134

d2134

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.01.2007
Conform manualului de service (pag.11), daca apare ERR SD01, ar fi probleme cu D1112 sau R1198

#7
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Buna ziua,

Pana la urma am gasit un condesator in scurt la o sursa de tensiune de 3,3V , l-am inlocuit , acum merg intrarile analogice, procesorul de sistem comuta pe fiecare intrare  dar  nu merge tuner-ul (radio). Codul ERR  SD 01 a disparut.

Cand comut pe tuner se aude un " brum ",  dar se regleaza volumul ,   ma gandesc ca sa ars ceva prin in selector.

#8
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Verifica tensiunile pe partea de tuner. Si toate tensiunile debitate de sursa.
Foarte putin probabil spre imposibil sa ai brum datorita defectarii tunerului.
Parerea mea.

#9
satelit

satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 10.04.2007
Am rezolvat,  pe cablaj am gasit un circuit intrerupt  de la masa tunerului  ,

Acum functioneaza bine statia pe 4 canale din 5 .

Multumesc pentru ajutor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate