Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Reconstituire in baza legii 18/1991

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
In baza Legii 18/91 am fost validat cu mai multe parcele in suprafata totala de ...
Cele mai multe in extravilan, cu care nu sunt probleme.
Am si doua locuri in intravilan. Unul este fara probleme , dar altul a fost reconstituit altcuiva
care l-a si vandut mai departe. Aceasta parcela in suprafata de 400mp avea dimensiunile
de 8m x 50m Mi se propune in schimb o alta parcela tot de 400mp, cam in acelasi loc,
dar de dimensiuni 4m x 100m
Ca suprafata nimic de obiectat, dar ca utilitate nu se compara. Pe un front de 8m
poti aseza o constructie cat de cat, dar pe un front de 4m este exclus.
Exista vreo baza legala prin care pot refuza parcela propusa? Primaria zice
ca daca o veau pe asta bine, daca nu, alta n-are.

Edited by n_priceputu, 25 April 2023 - 15:49.


#2
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Din cate stiu eu dimensiunea minima a terenului pt constructii este de 8 m la strada. Fiind vorba de un teren in intravilan, deci potential construibil, cred ca dimensiunea minima ar trebui respectata.

#3
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 22.12.2006
legal nu prea ai cum.

Pentru ca risti sa ramai fara nimic. Cand ai depus cererea de reconstituire la comisia de fond funciar?

In baza cerei legi s-a reconstituit dreptul celuilalt individ la aceeasi parcela ?   sau care din voi nu are dreptul?

Edited by andrei_221, 25 April 2023 - 21:16.


#4
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008

View Postandrei_221, on 25 aprilie 2023 - 21:13, said:

legal nu prea ai cum.

Pentru ca risti sa ramai fara nimic. Cand ai depus cererea de reconstituire la comisia de fond funciar?

In baza cerei legi s-a reconstituit dreptul celuilalt individ la aceeasi parcela ?   sau care din voi nu are dreptul?

Cererea de reconstituire am depus-o in 91 cred, cand a aparut legea 18. De fapt nu eu, ci mama care era
in viata la acea vreme. Si cel care a primit parcela mea, tot cam atunci. Dupa ce a murit mama, n-am prea
dat importanta terenurilor agricole. De vreo doi ani, ma interesez mai atent. Asa am descoperit ca pe
parcela mea are altul titlu de proprietate. Probabil ca el s-a interesat mai mult decat mine. Dar oricum,
efectul legii nu scade proportional cu interesul meu. In anexele care s-au completat de catre comisia locala
este o schita cu vechea mea parcela, suprafata dimensiune vecini Dar nu exista proces verbal de predare
catre mama. Celalalt in schimb are. Si el avea un lot in zona, dar nici lui nu i s-a reconstituit chiar pe vechiul
amplasament, tot pe aproape. Probabil ca au fost introdusi altii care nu erau, asta n-am cum sa stiu precis,
lumea vorbeste, dar vorba e vorba.
Si eu ma gandeam sa ma prevalez de regulamentul de urbanism, dar asa cum zici, risc sa raman cu nimic
Pot cere o despagubire la pretul pietii? Cred ca nici pentru asta n-am baza legala, doar daca storc Codul
Civil

#5
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Daca voi nu ati primit procesul verbal de punere in posesie (act anterior emiterii titlului de proprietate), cand ai primit titlul de proprietate cu parcela respectiva ? Parcela existenta in titlu  respecta vecinatatile si planul (harta) de punere in posesie conform legii 18/1991 (asta in afara de suprafata care am inteles ca este aceiasi) ?

#6
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
N-am primit niciodata titlu de proprietate si nici proces verbal de punere in posesie
Cand vorbeam despre anexe, ma refeream la documentatia intocmita de Comisia locala, documentatie care a fost
inaintata la Comisia judeteana pentru validare. Acolo, exista schita pentru fiecare parcela propusa spre reconstituire
Parcela despre care vorbim, are si ea o schita in care titularul (mama), suprafata, amplasamentul si vecinii sunt corect indicati
Nimeni n-a putut sa-mi explice de ce nu s-a tinut cont de aceasta schita atunci cand i -sa reconstitui celuilalt, mai ales
ca pe schita numele mamei apare clar ca fiind adevaratul proprietar

Edited by n_priceputu, 26 April 2023 - 10:22.


#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Adica cum ai vost validat cu parcelele respective ? Pai daca n-ai primit titlu varianta de teren cu 4m latime cum ai primit-o , verbal ?. Discuta cu un avocat si dai in judecata pt neaplicarea legii 19/1991 ca sa explice in fata judecatorului de ce n-au aplicat legea. Acolo se pare ca s-au produs si ceva infractiuni.

Si la mine in zona tltlurile de proprietate s-au dat cu intarziere, doar la inceputul anilor 2000, dar procesele verbale de punere in posesie s-au emis si s-au aplicat in scurt timp dupa aparitia legii, iar acum suntem in faza de finalizare a intabularilor gratuite, mare parte din terenuri fiind deja intabulate (in campania gratuita)

Edited by AlexD2, 26 April 2023 - 12:32.


#8
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 12.11.2008
Pai validarea este o procedura anterioara reconstituirii fizice
Mai intai, Comisia locala intocmeste un dosar cu suprafetele la care ai dreptul sa fie reconstituite conform Legii18/1991
Dosarul cuprinde inscrisuri care legitimeaza acest drept, adica acte de proprietate, registru agricol, cadastre, evidente ale primariei, etc
Fiecare parcela propusa a fi reconstituita are in spate dovezile respective ca ai dreptul la ea si ca ti se cuvine.
Acest dosar merge la Comisia Judeteana care controleaza legalitatea lui si il VALIDEAZA, dand apoi dispozitie ca sa se emita
titlul de proprietate  si eventual preocese verbale de predare primire ca act premergator
Eu am consultat dosarul meu intocmit de Comisia locala. Acolo totul a fost in regula Nu stiu cum de respectivului i s-a reconstituit
parcela mea. Poate ca in dosarul lui (nu l-am vazut) asa era intocmita schita terenului, adica suprapusa peste a mea. Sau poate
ca a fost o smecherie, n-am de unde sa stiu.

Zici ca sa discut cu un avocat? Pai legea e facuta ca sa o poti intoarce cum vrei, sa faci ce vrei si cand vrei. Nu avocatul decide,
ci judecatorul Si el este de regula supus Primarului, pentru ca are nevoie de el. Du-te prin primarii si intreaba cine sunt consilierii
juridici de acolo. De regula copii de judecatori care aduna ani de experienta si CV ca sa ajunga la randul lor avocati, procurori,
judecatori. Iar daca sunt interese mari si puternice, nici avocatul nu se implica total, ca si el are nevoie de judecator in alta cauza
si nu vrea sa se puna rau cu domnia sa. Raspunde vreun judecator pentru o decizie gresita? Iti ia banii avocatul la sfarsit si numai
daca iti castiga procesul?

Edited by n_priceputu, 26 April 2023 - 16:32.


#9
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Inteleg ca nu ai de fapt nici un act de proprietate pt terenurile respective. Eu nu imi pot inchipui cum nu ai primit titlu de proprietate, pe un dosar deja facut cum spui, cand au trecut 30 de ani de cand legea respectiva trebuia aplicata. In primul rand trebuie sa primesti titlu de proprietate ca sa ai ce contesta. Daca nu vor sa ti-l dea du-te in judecata si  obliga-i sa-ti dea titlu. Apoi daca titlul respectiv nu-ti convine il poti contesta. Iar la judecata exista si apel si recurs care nu se judeca la acelasi judecator, daca asta te deranjeaza.

#10
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009

View Postn_priceputu, on 26 aprilie 2023 - 16:23, said:

Pai validarea este o procedura anterioara reconstituirii fizice
Mai intai, Comisia locala intocmeste un dosar cu suprafetele la care ai dreptul sa fie reconstituite conform Legii18/1991
Dosarul cuprinde inscrisuri care legitimeaza acest drept, adica acte de proprietate, registru agricol, cadastre, evidente ale primariei, etc
Fiecare parcela propusa a fi reconstituita are in spate dovezile respective ca ai dreptul la ea si ca ti se cuvine.
Acest dosar merge la Comisia Judeteana care controleaza legalitatea lui si il VALIDEAZA, dand apoi dispozitie ca sa se emita
titlul de proprietate  si eventual preocese verbale de predare primire ca act premergator
Eu am consultat dosarul meu intocmit de Comisia locala. Acolo totul a fost in regula Nu stiu cum de respectivului i s-a reconstituit
parcela mea. Poate ca in dosarul lui (nu l-am vazut) asa era intocmita schita terenului, adica suprapusa peste a mea. Sau poate
ca a fost o smecherie, n-am de unde sa stiu.

Zici ca sa discut cu un avocat? Pai legea e facuta ca sa o poti intoarce cum vrei, sa faci ce vrei si cand vrei. Nu avocatul decide,
ci judecatorul Si el este de regula supus Primarului, pentru ca are nevoie de el. Du-te prin primarii si intreaba cine sunt consilierii
juridici de acolo. De regula copii de judecatori care aduna ani de experienta si CV ca sa ajunga la randul lor avocati, procurori,
judecatori. Iar daca sunt interese mari si puternice, nici avocatul nu se implica total, ca si el are nevoie de judecator in alta cauza
si nu vrea sa se puna rau cu domnia sa. Raspunde vreun judecator pentru o decizie gresita? Iti ia banii avocatul la sfarsit si numai
daca iti castiga procesul?
LIKE
Eu am titlu de proprietate si nu reusesc sa rezolv,este mafie care include si magistratii

#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Nu stiu cate titluri de proprietate s-au emis dar probabil ca sunt de ordinul sutelor de mii. Or fii fiind din astea destul de multe exemple negative dar asta nu insemna ca toate sunt asa si ca lucrurile nu se pot rezolva. Iar alternativa care e ? Sa stai sa astepti sa cada ceva din cer ca poate iti de Cel de Sus dreptate si se rezolva ?

#12
danutzu22

danutzu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 31.05.2006
Speta relativ similara si pasi de urmat.
De la data trecerii unor terenuri de orice fel in propietatea statlui si privat - cooperatista si pana la data intrarii in vigoare a legii 18/1991 statutul juridic a unor suprafete mari de teren s-a schimbat.
Ma refer in principal la unele investitii necesare sau "mari realizari ale epocii de aur".
Cele NECESARE ca simplu exemplu. ELECTRIFICAREA tarii.
Multe terenuri au schimbat "propietarul" si natura de destinatie.
ceausescu a "sapat" canale plus alte imbunatatiri funciare.Plus altele. "in gradina lui Ion, a turnat nicu beton".
Intr-o comuna oarecare din judet Ialomita titlurile de propietate conform legii 18 au intrat in posesia beneficiarilor abia in 2003.
Bunica a primit: xxxx mp teren extravilan . xxx vie, si doua parcele intravilan, una de 2000 mp si una de 1900 mp.
Mare bucurie pana la un punct, bunica a afirmat ca lipseste exact 3900 mp teren in EXTRAVILAN.
Bunica in varsta, trecuta de 75 de ani si greu incercata in viata, razboi,seceta,colectivizare si o mare parte din agoniseala pierduta intr-o inundatie din a raului Ialomita in 1975.
Bunica a pasat problema la nepoti, in numar de 5, s-au eschivat toti mai putin mama si eu, bunica era in intretinerea noastra dar am convenit de mult ca "averea" se va imparti conform legii, nu am avut nici o pretentie in plus.
La impartitul averii dupa decesul bunicii. la altele am obiectat vehement.
Adica toti ceilalti mostenitori se eschivau, inclusiv fratele meu si ca sa nu "moara de inima rea" bunica am inceput sa fac demersurile sa vad unde este "eroarea".
De la inceput am luat in calcul un factor economic, cat ma va costa sa devin in viitor propietar pe maxin 9xx mp intr-o zona a tarii unde pamantul are oarece valoarea dar nu de ordinul zeci, sute de euro mp.
Am apelat discret la ceva consultanta juridca, am citit legi, m-am informat de spete asemanatoare.
Daca un titlul de propietate este gresit apelezi o instanta de judecata.Nu pe vorbe, sunt necesare:
- acte de propietate.La inundatia din 1975 bunicii au ramas fara niciun act, inclusiv banalul "buletin".
- diverse inscrisuri oficiale de la autoritatile statului si cele locale.
Se necesita multa rabdare, nu se revolva nimic cu "gura mare", nu vreau sa se inteleaga ca iau apararea unor functionari de stat dar la drept vorbind unii s-au saturat de cele cerute si auzite de la diversi cetateni.
- martori.
In instanta de judecata nu se accpeta ca martor oricine, daca bunica are 75 de ani este necesa un martor care sa fi fost "major" la data evenimentului din trecut si in plus daca ai trecut de o anume etate se cere si un certificat medico-legal pentru a demonstra discernamantul persoanei citate va martor.
Adica multi bani de cheltuit si fara sa apelezi la un avocat si unde cel mai usor gasesti un avocat si tot pe bani.
Demersurile pentru parcela de 2000 mp au fost relativ simple, am apelat la primarie si ceva martori.
Bunica si bunicul la data casatoriei au primit de la parinti "zestre", o parcela de 2000 mp la margine de sat si ceva pamant in camp.
Pa parcela de 2000 mp bunicii si-a facut casa-gospodarie, acareturi, gradina.
La data xx.yy.1941 acel teren era agricol, adica extravilan, s-a schimbat natura de utilizare dar nu mai de facto.
A venit "colectivul", in acte cei 2000 mp erau tot "extravilan", tot "pamantul a intrat la CAP, cei 2000 mp au ramas lot in folosinta la dispozitia bunicilor.
In 1975 dupa inundatie autoritatile de auntci au interzis ca bunicii sa-si reconstruiasca gospodaria pe vechiul amplasament, document gasit in arhiva primariei.
Le-a fost alocat alt lot in "folosinta" dar in alta localitate, bunicii au refuzat.
Cei 2000 mp au fost retrocedati dupa 1990, bunica a incurcat ceva amintiri, ca teren intravilan dar arabil.Asa cum a fost din 1975 pana azi.
Au mai ramas de "retrocedat" 1900 mp.
Bunicii dupa ce au refuzat sa se reloce in alta localitate au cumparat un teren cu constructii in satul natal in suprafata de 1900 mp.
La acea data tot conform legii la data legalizarii actelor terenul trecea in propietatea statului cu drept de folosinta doar pe durata existentei fizice a construcitiilor situate pe acel teren.
Alt scandal cu "autoritarille" de atunci, casa de pe terenul cumparat era mai mult o axexa gospadareasca, bunicii au trecut sa constructia unei case modeste din chirpici si imdeiat a venit "somatie de demolare voluntara" de la primarie, a fost ignorata.
Tot conform legii 18/1991 si pentru acest teren s-a emis titlul de propietate.
Dar bunica sustinea ca lipseste din "pamant".
Rezolvarea a venit tot de la primarie, intre timp s-a schimbat si primarul, cand era copil a fost vecin cu bunicii si mai stia si el cate ceva din vremurile trecute.
Dupa inundatiile din 1970 in zona au inceput mari lucrari de imbunatiri funciare, irigatii si aparare impotriva inundatiile, impaduriri.
O parte din terenul extravilan al bunicilor in suprafata de 1500 mp, nu 1900 mp cum sustinea bunica, a fost expropiata in favoarea altor beneficiari ai statului roman si radiata din registrul agricol.
O parte din teren conform cu schita de amplasament azi e parte dintr-un mare dig, o parte padure.
Conform legii 18/1991 acest teren nu putea fi retrocedata, nici azi nu este posibila retrocedarea, doar obtinere de despagubire in bani obtinuta in instanta judecatoareasca.
Repet, suntem 5 potentiali mostenitori, 4 vor bani sau pamant fara sa faca nimic sau sa contribuie cu ceva, partea mea de despabubire pentru 3xx mp in bani ar fi o suma relativ modesta, nu am de ce sa ma agit.
Parcela de 400mp cu dimensiuni 8 x 50 metri undeva, candva si azi cu dimensiuni de 4 x 100 metri  pare sa fie tot rezultatul unei "expropieri" din trecut si azi retrocedarea in natura sa fie imposibila.
De valoare modesta si azi chiar la dimensiune de 8 x 50, ce naiba au trecut 32 de ani de la aparitia legii 18/1991, dupa atata timp cat nu s-a facut nimic dintr-o data se cauta alti vinovati.
Initiator, sunt de acord ca nu toti functionarii din primarie sunt foarte "saritori" la cererile tale.Insa nu sunt nici permanet la "dispozitia" ta expresa.
Daca dreptatea e de partea ta, atunci "pas cu pas" si posibil sa ajungi la si "6 case".
Daca nu faci nimic, vei ramane doar cu niste amintiri "erodate" din cauza multor factori obiectivi si in special subiectivi.

Edited by danutzu22, 27 April 2023 - 08:27.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate