Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Evaluare monedă

  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
tzambal22flz

tzambal22flz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2009
buna ziua, doresc sa stiu daca aceasta moneda este din aur.Are in jur de 11g Multumesc
https://postimg.cc/gallery/szx1yNS

Edited by tzambal22flz, 24 April 2023 - 16:55.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar putea fi. Circula multi ducati falsi din 1915. Unii sunt din argint aurit, altii sunt din aur, dar batuti mult mai tarziu.

Din poze, asta a ta, pare un fake din metal comun/argint. Ar trebui sa aiba aproape 14 g, daca ar fi din aur.

Edited by pasilla, 24 April 2023 - 17:07.


#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,770
  • Înscris: 30.08.2006
Masori cantitatea de apa dezlocuita si calculezi densitatea metalului sau faci masuratorile.
https://en.numista.c...ieces33650.html
Attached File  Screenshot_20.png   62.59K   62 downloads

Edited by Leo2006, 24 April 2023 - 17:15.


#4
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022
Il bagi in acid,daca nu se dizolva e aur,daca se dizolva dispare adaosul de aliaj si va ramane aur curat de 24 de karate.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,770
  • Înscris: 30.08.2006
Daca era aur nu trebuia sa se vada acele pete roz pe zonele reliefate si mai supuse la uzura.

#6
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Monedele de 1 si 4 ducati 1915 sunt rebateri oficiale austriece. Ele se vand si la magazinele de bijuterii. Nu exista 1 ducat sau 4 ducati batuti cu adevarat in 1915. Toate sunt mult mai tarzii.
https://www.chards.c...-restrike/10978
Valoarea unei piese (oficiale, nu facatura, de care nu am auzit dar nici nu m-ar mira) este greutatea in aur, nimic mai mult.

Un test simplu si concludent ar fi cu cantarul. Eu am asa ceva, sunt foarte ieftine iar calitatea e nesperat de buna (testat de multe ori si intotdeauna rezultatul e corect)
https://magazin-non-...3xoCe1oQAvD_BwE

Greutatea piesei trebuie sa fie 13.96 grame. Daca are ceva uzura, poate fi mai jos, dar nu mult. 11 grame in niciun caz. Ori ai un cantar de slaba precizie, ori un fals fara valoare.

Edit - colegul de mai sus cu petele roz are dreptate. Daca e oxidare/suflata cu aur, nu vorbim de o piesa originala. Poate fi si iluzie optica de la aparat/telefon, dar asta tu stii mai bine, avand moneda in mana.
Si colegul cu replicile are dreptate, eu traiam cu speranta ca nu-si bate nimeni capul sa falsifice asa ceva.
https://www.worthpoi...ica-copy-coin-1
Cantarul va da un indiciu mare.

Edited by ambr0zie, 24 April 2023 - 17:46.


#7
tzambal22flz

tzambal22flz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2009

View Postambr0zie, on 24 aprilie 2023 - 17:37, said:

Monedele de 1 si 4 ducati 1915 sunt rebateri oficiale austriece. Ele se vand si la magazinele de bijuterii. Nu exista 1 ducat sau 4 ducati batuti cu adevarat in 1915. Toate sunt mult mai tarzii.
https://www.chards.c...-restrike/10978
Valoarea unei piese (oficiale, nu facatura, de care nu am auzit dar nici nu m-ar mira) este greutatea in aur, nimic mai mult.

Un test simplu si concludent ar fi cu cantarul. Eu am asa ceva, sunt foarte ieftine iar calitatea e nesperat de buna (testat de multe ori si intotdeauna rezultatul e corect)
https://magazin-non-...3xoCe1oQAvD_BwE

Greutatea piesei trebuie sa fie 13.96 grame. Daca are ceva uzura, poate fi mai jos, dar nu mult. 11 grame in niciun caz. Ori ai un cantar de slaba precizie, ori un fals fara valoare.

Edit - colegul de mai sus cu petele roz are dreptate. Daca e oxidare/suflata cu aur, nu vorbim de o piesa originala. Poate fi si iluzie optica de la aparat/telefon, dar asta tu stii mai bine, avand moneda in mana.
Si colegul cu replicile are dreptate, eu traiam cu speranta ca nu-si bate nimeni capul sa falsifice asa ceva.
https://www.worthpoi...ica-copy-coin-1
Cantarul va da un indiciu mare.
Nu este iluzie optică pe margini este roz.
Multumesc tuturor pentru ajutor.

#8
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014

View PostNatural4living, on 24 aprilie 2023 - 17:16, said:

Il bagi in acid,daca nu se dizolva e aur,daca se dizolva dispare adaosul de aliaj si va ramane aur curat de 24 de karate.
Acid azotic si glicerina. Incerci si ne spui ce iese.

#9
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Posttzambal22flz, on 24 aprilie 2023 - 17:54, said:

Nu este iluzie optică pe margini este roz.
Multumesc tuturor pentru ajutor.
Cupru suflat cu aur. Valoare numismatica si materiala spre zero.
Nu e in niciun caz fals de epoca, pentru ca aceste piese (originale) sunt recente.
Sper ca nu ai platit mult pe ea.
Sunt multe monede populare copiate in general de chinezi, Aliexpress e plin de ele. Inclusiv romanesti. Ele nu pot pacali un colectionar cu experienta. Unele au stantat COPY, dar din "ateliere" mai ies si fara Posted Image
Chiar acum o luna am incercat sa calmez un cunoscut care-si cumparase de pe ebay un 2 lei 1901. O moneda foarte rara si foarte scumpa. La pret de nimic. Desigur, fals grosolan, actual. Nu a vrut sa ma asculte si probabil crede si in ziua de azi ca voiam sa o fur.

#10
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Nu cunosc daca e din aur. Daca e din aur,dami-o mie. :) ;)

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postambr0zie, on 24 aprilie 2023 - 19:04, said:

Nu e in niciun caz fals de epoca, pentru ca aceste piese (originale) sunt recente.
Poate gresec, dar copiile originale parca sunt marcate cu X.

#12
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postphoenix76, on 24 aprilie 2023 - 18:50, said:


Acid azotic si glicerina. Incerci si ne spui ce iese.

Poate ia vreunul de bune recomandarile tale, încearcă si se trezeste fără mâini...

#13
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006

View Postpasilla, on 24 aprilie 2023 - 19:21, said:

Poate gresec, dar copiile originale parca sunt marcate cu X.
Nu sunt sigur, nu m-au pasionat rebaterile.
https://www.muenzeoe...te/4-ducat-gold
Asta e copia originala.

O alta moneda batuta, legal si oficial, de monetaria statului austriac, e talerul Maria Tereza. Aceeasi poveste - un an pe ea, dar neconform cu realitatea, si batuta multi ani.
Attached File  taler.JPG   24.95K   24 downloads
Inca sunt multi care cred (sau se prefac ca ar crede) ca e batuta in 1780. Aici e mult de citit, se poate determina cam cand a fost batuta dupa particularitati. Dar nu in 1780.

Cele romanesti, pentru cei interesati, sunt scumpe sau foarte scumpe in original. 2 lei 1901 este o moneda care, daca mi-o ofera cineva in stare uzata cu 1000 euro, o cumpar pe loc. Numai ca nu mi-o ofera nimeni.
Atelierele chinezesti scot asa, "pentru completarea colectiei" (eu nu sunt de acord cu aceste gunoaie)
Attached File  2 lei copy marked.JPG   52.25K   27 downloads
Numai ca evident sunt destule si asa
Attached File  2 lei copy unmarked.JPG   18.67K   18 downloads
Asa a cumparat cunoscutul meu si era in culmea fericirii.
Am mai vazut destule copii, desigur nemarcate, dar usor de depistat cand ai experienta - 1 leu 1870, 5 lei 1885, 5 lei 1901 si altele, chiar si din metal comun dar scumpe, ca 1 si 2 lei 1952. Diferentele nu sunt usor de sesizat de catre cei fara experienta.

Edited by ambr0zie, 24 April 2023 - 19:37.


#14
tzambal22flz

tzambal22flz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.04.2009

View Postphoenix76, on 24 aprilie 2023 - 18:50, said:


Acid azotic si glicerina. Incerci si ne spui ce iese.
Nu te supara ca te intreb dar esti cumva neam cu Andrei Duban ?

Edited by tzambal22flz, 24 April 2023 - 19:39.


#15
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 29.01.2019
Ducatii "1915" nu au valoare numismatica, dar mi se par monezi reusite ca design.

Talerul cu Maria Tereza mai putin, ca nu e prea fotogenica:)

Asta m-a facut sa caut prin vechiturile mele si am gasit un medalion cu vizita lui Franz Josef din 1896.
Nu stiu mare lucru inca de ce l-a vizitat pe Carol, dar voi citi.

Attached Files



#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View Postyekun, on 24 aprilie 2023 - 19:31, said:



Poate ia vreunul de bune recomandarile tale, încearcă si se trezeste fără mâini...

Nu e asa usor sa trinitrezi glicerina.
Se foloseste la rece concentrat fumans si catalizator H2S04 oleic in cantitate foarte mare.
Pana in anii '90 astea erau descrise in manualul de chimie si de scoala nu doar de liceu, si cu toate astea nu prea erau idioti care sa incerce.
Au aparut in anii '90 metode noi de a obtine saruri si acizi, si au fost scoase din manuale cu sau fara legatura, poate au vazut ca a crescut numarul de idioti...

Edited by loock, 24 April 2023 - 21:21.


#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttzambal22flz, on 24 aprilie 2023 - 16:52, said:

buna ziua, doresc sa stiu daca aceasta moneda este din aur.Are in jur de 11g Multumesc
https://postimg.cc/gallery/szx1yNS
Au răspuns deja colegii, foarte precis și la obiect.
Se vede clar că e o copie, s-a explicat deja.
As mai putea adăuga că moneda originala ar trebui să fie moale, să o poți îndoi sau să o poți zgâria cu creion obișnuit (sau cu dinții) fără niciun efort.

#18
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Au 22 de carate ( 22 parti aur si 2 argint), si sunt si subtiri, din cauza asta sunt moi.
Sunt grele pt. ca aurul are densitate foarte mare, 19,3 /cmc in timp ce cuprul are 8,96 si plumbul 11,34.
Argintul are 10,49.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate