Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Astupare gaura tavan pentru prindere diblu

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Salutare, pe scurt, am avut prins de tavan o tija metalica M12 cu gaura aferenta, acum trebuie, in acelasi loc, sa prind o tija metalica M8, toate bune, doar că gaura este mult prea lată ca să mai prindă vreun diblu pt. tija M8.. partea bună e că tija nu va susține o greutate mai mare de 1-2KG, deci o greutate mică.

Acum caut soluții de a astupa gaura complet ca ulterior sa regauresc cu diametrul potrivit iar pentru asta m-am gandit la cateva variante:

- ipsos, gelt sau adeziv ciment pt. faianță, umplut, lăsat să se usuce și găurit
- spumă poliuretanică
- ancoră chimică

La prima vedere cel mai mult mă încântă spuma și ancora chimică însă problema vine din faptul că nu aș vrea ca acea tijă să fie fixată ever forever în acel spațiu, am nevoie să o pot demonta ocazional, rar, la anumite mutări prin casă..

Spuma clar se poate găuri iar ulterior prins diblu, dar oare o să țină?  Ancora chimică, o dată pusă, e mai "rea" ca betonul dar principiul de prindere e o dată și bun, oare dacă umplu spațiul cu ancoră chimică, ulterior se poate găurii și prinde în diblu?

#2
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
Ancora chimica. 1-2 kg in tavan nu pui pe diblu, ci, cel mult pe conexpand.
Si cu ancora chimica nu astupi gaura ca sa dai alta dupa. Ancora chimica are diblul ei, se introduce diblul in gaura, apoi se injecteaza solutia si dupa in solutie se introduce o tija filetata care nu mai iese de acolo. Poti pune o tija filetata scurta, in care ulterior infiletezi o prelungire si in prelungire iti pui tija in care agati, in felul acesta este si partial demontabila, in sensul ca desfiletezi doar partea lunga si iti ramane in tavan o tija scurta de 2-3 cm.

Edited by MirceaDWC, 24 April 2023 - 10:25.


#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
In ce ai infiletat tija, in diblu metalic (HKD https://www.hilti.ro...HORS_7135/r4581 )?
Daca da, cauta o reductie de la m12 la m8, ceva de genul asta: https://www.wuerth.r...01-700-003.html

Daca e diblu din plastic, scoate-l si pune tija m12 cu ancora chimica. Cand nu-ti mai trebuie, o tai.

#4
Grady31

Grady31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 27.12.2017
Da, in diblu metalic a fost prinsa, nu stiam ca exista reductii, interesant :).

Buna si ideea cu tija prinsa in ancora chimica + prelungire

Mersi! Dacă mai are cineva sugestii, le aștept cu drag

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 27.10.2007
poxilina. cureti gaura, o umpli cu poxilina, dai gaura de 4 in poxilina si bagi hozsurubul direct, fara diblu. 2 kg ar trebui sa tina.

#6
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,092
  • Înscris: 28.02.2006
2 kg atarnand din tavan intr-o gaura de 4, cu un diblu de 4, prins in poxilina, incurajator, ce sa zic....

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Ancora chimica
Metoda "diblu in diblu" 8 in 12 intra , efectiv inghesui un diblu de 8 in cel de 12 . Daca vrei siguranta poti pune aracet pe diblu de 12 cand il introduci in beton .
Dop de lemn de 12 batut cu ciocanul , sunt gata confectionate la magazinele mari de bricolaj ,daca nu strici o lingura de lemn numai sa nu te vada nimeni .Mai gasesti la flori pe casa scarii pe post de suport flori .

Edited by ldpe, 24 April 2023 - 13:24.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,037
  • Înscris: 23.09.2005
Cureti gaura, bagi gips, si inainte sa se intareasca bagi noul diblu, lasi sa se intareasca gipsul si ai terminat.

#9
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Incearca Mapei Lampocem. Un sac de 5 kg e cam 35ron.

Eu l-am folosit cu succes pentru astuparea gaurilor vechi (in caramida si beton). Ce am facut eu:
- am preparat cam un cancioc de Lampocem. Consistenta trebuie sa fie cam aceeasi cu a adezivului de faianta.
- am umplut o presa de silicon (pentru batoane) cu amestecul obtinut
- am injectat amestecul in gauri

Alternativ, daca nu ai presa de silicon pentru batoane, poti folosi un tub de silicon vechi pe care il golesti.

Important e ca amestecul sa umple complet gaura.

Nu prepara mai mult Lampocem decat ai nevoie. Se intareste foarte repede. Daca vrei sa mai refolosesti presa, ai grija sa o cureti bine dupa.

Dupa asta poti face o noua gaura de dimensiunea necesara.

Ancorele chimice sunt foarte bune, dar odata montate nu mai ies decat cu tot cu bucata de perete din jurul lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate