Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Comportament in timp pentru elemente din lemn stratificat

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Salutare,

Am o pergola construita  vara trecuta din elemente de lemn stratificat si majoritatea prezinta crapaturi. Nu ma pricep deloc si nu imi dau seama daca asta e comportarea normala. Nu stiu daca ce se vede in imaginile atasate tine doar de faptul ca lemnul a lucrat sau e o problema structurala ce a dus la crapaturile astea.
Inca nu i-am intrebat pe cei care au facut-o pentru ca ei imi pot spune multe povesti avand in vedere ca nu am un punct de vedere informat.

Attached Files



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Pai de ce ai facut asa ceva din lemn stratificat ?

Practic e un fel de placaj. La umiditate incep sa se exfolieze straturile de lemn...

#3
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Lucrarea dvs nu este din lemn stratificat ci din 2-3 poste lipite laolalta in conditii improprii si ceea ce este mai grav folosind fie lemn svantat ( 'uscat' natural) fie adeziv de slaba calitate, din cauza asta lipiturile pe lung de fibra incep sa se dezlipeasca.
La imbinarile pe lungime lipseste imbinarea cu fingerjoint, acolo sunt puse cap in cap 2 bucati de posta pentru prelungirea elementului in scopul eliminarii pierderilor de material, daca la grinda inteleg pentru ca posibil sa fie peste 4 ml deschiderea ( dimensiunea standard la care se gaseste cheresteaua) la stalpi nu inteleg de ce au pus cap in cap elemente de posta. Desi structural la stalpi alaturarea aceasta nu este o problema, doar estetic, in schimb la cosoroaba acea imbinare sub traversa/caprior (poza #4) este ceva ce doar un habarnist ar face.
Fisurile in lemn apar in timp aici clar nu dau de vine meseriasului, ceea ce aveti acolo sunt asa numitele vicii ascunse ale lemnului. Totusi lemnul putea fi selectat mai atent.
Ca o concluzie, nota 4 cu indulgenta lucrarii de dulgherie in lemn.

#4
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Lemnul stratificat rezistă fără probleme la exterior. Ce e în imagini e marfă de slabă calitate - lemn care se despică de-a lungul fibrei (imaginile 2, 4, 6), piese nealiniate sau care nu fac contact complet (imaginile 2, 5, 7), adeziv fie dus, fie dat cu economie (imaginile 3, 5). În plus nici nu i-a dus mintea prea mult - grinda care susține căpriorii (imaginea 4) trebuia amplasată rotit cu 90 grade față de cum e acum pentru a suporta mai bine eforturile.

#5
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Deci se pare ca am lucrat cu niste carpaci. Se mai poate face ceva cu materialul asta astfel incat sa nu risc sa imi cada in cap? Partea estetica deja intra pe planul 2.

#6
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
@radunic, mai degraba analizand bine pozele s-a folosit la '' stratificare'' lemn neuscat conform si in timp, uscandu-se a scazut in volum. La lipire clar s-a folosit cel mult un D2 pentru interior nici vorba de D3 sau adeziv poliuretanic, cu siguranta s-au folosit ceva strangatoare de mana nu ceva adecvat de forta mare la presare.

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012
am și io închisă terasa cu structură din lemn stratificat, dar după 7 ani totul arată excelent
poate și datorită faptului că am vopsit imediat după terminarea asamblării cu kober 3 în 1.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005

 Scurthea211, on 24 aprilie 2023 - 12:52, said:

Se mai poate face ceva cu materialul asta astfel incat sa nu risc sa imi cada in cap? Partea estetica deja intra pe planul 2.
Se poate întări mecanic - cu cleme sau eclise. Doar că rezultatul o să arate destul de prost.

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Ia suruburi structurale si fileteaza-le in asa fel incat sa traverseze toate straturile. Fa treaba asta la fiecare 15-25cm.

Acolo nu s-a folosit adeziv de exterior si ceea ce s-a folosit a cedat prin expunere la mediu.

#10
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
La un fel de cleme ma gandisem si eu, dar daca se poate rezolva cu surubur si piulita, cred ca estetic e o solutie mai buna. Ma gandesc ca suruburile ar putea fi montate ingropat si acoperite cu un mastic/chit lemn.
Probabil e o solutie mai scumpa, dar sigur cu cateva ordine de marime mai ieftina decat inlocuirea completa.


#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Holzsuruburi, cand vorbim de lemn. Spax sau altceva. Scapi de piulita si au cap ingropat destul de discret. Le poti vopsi peste si nu se va vedea aproape nimic.

#12
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Ok. Cu suruburile structurale eu intelesesem cu totul altceva. Ma gandeam la pregaurire + mici eclise pe ambele parti + surub si piulita pt strans eclise. Clar un proces tehnologic mult mai complicat, costisitor si inestetic.
Daca se rezolva cu holzsuruburi e mult mai simpla treaba.

#13
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Doar că lemnul pare să nu fie cine știe ce calitate - fixarea cu șuruburi va funcționa pînă cînd ansamblul va lucra/mișca și se vor lărgi găurile.

#14
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
E o pergola cu acoperis textil. Chiar asa mult poate sa se miste sa largeasca holzsuruburi de 120 date din 25 in 25. Nu ma pricep dar imi e greu sa imi imaginez asta.
Clar solutia e o carpeala. Dar in situatia asta, asta caut: cea mai buna carpeala. Nu prea am alta varianta.

#15
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Nu trebuie să miște mult. Cîțiva milimetri încolo, cîțiva înapoi. Repetat de suficiente ori șuruburile vor lărgi găurile în care stau. Poate să-i pui niște contravîntuiri, s-o mai rigidizezi puțin.

#16
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
As incerca intai cu suruburi + chit in rosturile create + revopsire.
Daca peste ceva timp se desfac iar rosturile adaug contravantuiri si eclise.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Nu se desface nimic pentru ca nu asa functioneaza lucrurile. Stalpii cu siguranta vor fi ok. La grinda aia eventual poti lua in cauza sa o sandvisuiesti cu 2 foi de platbanda ca sa nu o ciurui cu un milion de suruburi sau cuie. Treaba asta e o solutie consacrata pe unde se lucreaza cu lemn, se cheama flitch beam.

#18
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
stai linistit nu iti cade nimic in cap la cum arata acum.
dar daca vrei sa repari suruburi de lemn bagate adanc si chit peste ele si vopsea noua peste tot.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate