Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Biden loveste din nou

Pocket PC Handheld ajutor.

Intrerupere utilitati casa tempor...

Care credeti ca este probabilitat...
 paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...

La mulți ani @sylvius!

Joy Berceni Biruintei 87
 Recomandare suport tableta

Vanzare apartament

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix
 Romania printre primele poziții d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...

Masina cu buget redus

Cel mai bun probiotic pentru colon iritabil ,colita,diaree,infectii intestinale?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

• Grup: Senior Members

Phobos, on 22 aprilie 2023 - 22:33, said:

Posibil, eu niciodata nu am stiut diferenta intre iaurt si lapte prins...

Cum am zis, probabil depinde de zona geografică. Totuși, nu țin neapărat la punctul meu de vedere, mai ales că sunt în minoritate, ștefan a zis exact ca tine.

Posted Image

stefan0011, on 22 aprilie 2023 - 22:08, said:

iaurtul din lapte crud de la vaci

victor29cr

victor29cr

Senior Member

varza murata in apa cu sare, fara nimic altceva
consumata la 10-14 zile dupa ce a inceput sa fermenteze

kefir, ideal facut in casa, dar si din comert

iaurt din comert insa efectele apar dupa 6-8 saptamani si cantitatea consumata de fapt trebuie sa fie FOARTE mare, in jur de 8 iaurturi mici la noi

Fado

Fado

Member

• Grup: Members
F bun e psyllium, de fapt cred ca este prebiotic si nu pro. Sub forma de pulbere, se poate dizolva in apa sau orice lichid. Eu am si pulbere si capsule (mai convenabil de luat). Una , doua capsule dimineata pe stomacul gol. Trebuie sa experimentezi sa-ti gasesti doza. Cu pulberea incerc sa experimentez in bucatarie, ca este un inlocuitor pt oua. Citeste despre el, este recomandat si pt d si pt c. Pare oarecum miraculos, mie imi ajuta.

https://comenzi.farm...anovita-p351335

In ce priveste probiotice, cred ca trebuie sa iei ceva cu cit mai multe microorganisme ca nu stii care iti lipsesc. Doar ca se pare ca este oarecum orbeste pina le gasesti si sint si destul de scumpe. Eu nu am reusit sa descopar probioticul ideal pt. mine asa ca ma descurc cu psyllium si imodium.

FC72

FC72

Senior Member

Alimentele ca si plantele medicinale au efect lent si trebuie luate perioade lungi pentru a avea efect.
Treaba asta este pentru ca substantele active continute sunt in concentratii mici, medicamentele(suplimentele alimentare) pot contine aceleasi substante in concentratii mari, cu efecte imediate.
In caz de afectiuni acute sunt preferabile aste din urma dar cum scria Fado, trebuie testat ce iti face bine, nu este o formula generala castigatoare.

Edited by FC72, 23 April 2023 - 09:14.

CABLE MAN

CABLE MAN

Senior Member

Fado, on 23 aprilie 2023 - 03:29, said:

F bun e psyllium, de fapt cred ca este prebiotic si nu pro. Sub forma de pulbere, se poate dizolva in apa sau orice lichid. Eu am si pulbere si capsule (mai convenabil de luat). Una , doua capsule dimineata pe stomacul gol. Trebuie sa experimentezi sa-ti gasesti doza. Cu pulberea incerc sa experimentez in bucatarie, ca este un inlocuitor pt oua. Citeste despre el, este recomandat si pt d si pt c. Pare oarecum miraculos, mie imi ajuta.

https://comenzi.farm...anovita-p351335

In ce priveste probiotice, cred ca trebuie sa iei ceva cu cit mai multe microorganisme ca nu stii care iti lipsesc. Doar ca se pare ca este oarecum orbeste pina le gasesti si sint si destul de scumpe. Eu nu am reusit sa descopar probioticul ideal pt. mine asa ca ma descurc cu psyllium si imodium.

AM luat ultimate probiotice cu 9 tulpini "LACIUM" cu 50 miliarde UFC,nr maxim ,dar mi-a facut diaree si n-am luat decat 4 pastile.
AM observat ca cu cat sunt mai multe tulpini cu atat intestinele mele nu fac fata!
Cel mai bine fac fata cu 1-2 tulpini si cu  putine UFC !
Cel mai bun probiotic pentru diaree mi s-a parut EUBIOTIC ,in cazul meu ,dar am luat atat de mult incat si-a cam pierdut eficacitatea.
A fost bun si PROTECTIS la inceput,are doar 10 milioane UFC ,m-a scapat odata de internare in spital.
Iaurtul si varza murata nu imi fac bine,nu le suport ,am sa incerc cu kefir,ca am inteles ca este mai suportabil!
Multumesc tuturor celor care mi-au dat sfaturi!
Am inteles de la o doctorita ca trebuie sa incerci mai multe probiotice ca sa vezi care marca este mai potrivita pentru tine.

Edited by CABLE MAN, 24 April 2023 - 18:00.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate