Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...
 Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...
 Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Cel mai bun probiotic pentru colon iritabil ,colita,diaree,infectii intestinale?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

CABLE MAN

CABLE MAN

Senior Member

• Grup: Senior Members
Din experienta personala,care considerati ca este cel mai bun probiotic,nu pentru constipatie,ci pentru diaree,colon iritabil,colita,infectii intestinale?
Ce tulpini de culturi vii sunt mai eficace in infectii intestinale?

Edited by CABLE MAN, 22 April 2023 - 18:26.

Phobos

Phobos

Guru Member

Iaurt natural. Ala facut acasa, din lapte nefiert si pus la prins.

Mulți dintre cei care suferă de sindromul intestinului iritabil sunt foarte preocupați de ceea ce mănâncă în speranța că vor scăpa de neplăcutele simptome. Cercetătorii vin cu o veste bună: iaurtul preparat în casă s-a dovedit un remediu care duce la remisia completă a manifestărilor sindromului colonului iritabil.

Iaurtul, în dieta zilnică
Pacienților li s-a cerut să consume zilnic 2-3 căni de iaurt și să noteze într-un grafic simptomele pe care le resimt. Răspunsurile lor au fost evaluate la fiecare 2 luni, timp de o jumătate de an. Remisia completă, definită drept ameliorarea simptomelor preexistente ale sindromului de intestin permeabil și normalizarea tranzitului intestinal, a avut loc în cazul a 89% dintre participanții la studiu.
Autorii studiului apreciază că iaurtul reprezintă un remediu extraordinar, este un aliment accesibil și ușor de făcut. „Nu este perceput de pacienți ca un medicament, ci face parte din dieta lor de zi cu zi”, a subliniat dr. Chandran.

Eu tin minte ce-mi zicea nevasta care-i asistenta, cand mai luam antibiotic si mai luam de la farmacie pe langa el si ceva pastile pentru flora: "Nu mai da banii pe alea, mananca iaurt, orice doctor de la spital o sa-ti spuna ca iaurtul e cel mai bun".

Poate avem si colegi de specialitate care sa spuna si ei ce cred.

Edited by Phobos, 22 April 2023 - 18:37.

FlapJack7

FlapJack7

Active Member

• Grup: Members

Phobos, on 22 aprilie 2023 - 18:31, said:

Eu tin minte ce-mi zicea nevasta care-i asistenta...
Ai ridicat mingea la fileu, dar ne știm demult și nu-s măgar.

Sfat, pe viitor, nu-ți mai adu soția în discuție.
Posted Image

radu103

radu103

Guru Member

Exercitiile pentru fesieri amelioreaza diareea, spre ex genoflexiuni...5 serii de cate 10 / zi

CONSTANT1708

CONSTANT1708

Active Member

radu103, on 22 aprilie 2023 - 19:37, said:

Exercitiile pentru fesieri amelioreaza diareea, spre ex genoflexiuni...5 serii de cate 10 / zi
Adică sexul ?

Anthraxs

Anthraxs

Member

Procombo, pe mine m-a ajutat foarte mult. Am avut o perioada foarte aiurea, am crezut ca am intoleranta ba la lactoza, ba la gluten, nu reuseam sa gasesc care e problema.
Apoi am inceput sa cred ca am IBS...

Cineva apropiat mi-a recomandat procombo si nu glumesc cand  zic m-a pus pe picioare dupa cateva zile (am luat in total vreo 6 saptamani). Acum nu mai am treaba, dar ocazional, mai iau cate o pastila (asta cred ca e de la cap Posted Image)

FlapJack7

FlapJack7

Active Member

Anthraxs, on 22 aprilie 2023 - 20:06, said:

Procombo, pe mine m-a ajutat foarte mult. Am avut o perioada foarte aiurea, am crezut ca am intoleranta ba la lactoza, ba la gluten, nu reuseam sa gasesc care e problema.
Apoi am inceput sa cred ca am IBS...

Cineva apropiat mi-a recomandat procombo si nu glumesc cand  zic m-a pus pe picioare dupa cateva zile (am luat in total vreo 6 saptamani). Acum nu mai am treaba, dar ocazional, mai iau cate o pastila (asta cred ca e de la cap Posted Image)
Da, îi zice ”efect Placebo”.

Phobos

Phobos

Guru Member

FlapJack7, on 22 aprilie 2023 - 19:28, said:

Ai ridicat mingea la fileu, dar ne știm demult și nu-s măgar.

Sfat, pe viitor, nu-ți mai adu soția în discuție.
Posted Image

Pai daca am zis ceva gresit spune, nu ma supar.

marco68

marco68

Member

zer nefiert , vaca , oaie, capra....nu conteaza ordinea

Anthraxs

Anthraxs

Member

FlapJack7, on 22 aprilie 2023 - 20:12, said:

Da, îi zice ”efect Placebo”.

Poate ca da, poate ca nu, dar pe mine m-a rezolvat si asta e tot ce conteaza Posted Image
Nu doresc nimanui sa treaca prin starile prin care am trecut eu in perioada respectiva... Efectiv iti dispare orice chef de viata Posted Image

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Phobos, on 22 aprilie 2023 - 18:31, said:

Iaurt natural. Ala facut acasa, din lapte nefiert si pus la prins.

Iaurtul se face cu lapte pasteurizat (fiert) și niște bacterii selecționate. Se pasteurizează laptele ca sa fie doar cu bacteriile alea.

Ăla făcut în casă din lapte nefiert și pus la prins se numește lapte prins sau lapte acru. Posted Image

ontopic: N-am încercat cu probiotice, când e nevoie la mine funcționează ceaiul de mentă, buline mai rar.

Edited by FreeThinker, 22 April 2023 - 21:26.

pasilla

pasilla

Superior Member

Varza murata.

Phobos

Phobos

Guru Member

FreeThinker, on 22 aprilie 2023 - 21:23, said:

Iaurtul se face cu lapte pasteurizat (fiert) și niște bacterii selecționate. Se pasteurizează laptele ca sa fie doar cu bacteriile alea.
Ăla făcut în casă din lapte nefiert și pus la prins se numește lapte prins sau lapte acru. Posted Image

Pai cum, caci uite:

"Iaurtul, numit și lapte prins sau chișleag[1], este un produs lactat rezultat din fermentarea laptelui de lactobacili."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Iaurt

stefan0011

stefan0011

Active Member

Clorofila multă, asta împotriva intestinului iritabil și infecții intestinale. Adică verdețuri, salate multe. Baga niște smoothiuri cu urzici și ai sa ma pomenești.
Cel mai bun și complet iaurt , dacă poți face rost, e iaurtul din lapte crud de la vaci ce au mâncat iarba verde, enzimele din iarba se transmit și în lapte.

pasilla

pasilla

Superior Member

stefan0011, on 22 aprilie 2023 - 22:08, said:

Adică verdețuri, salate multe. Baga niște smoothiuri cu urzici și ai sa ma pomenești.
Dupa aia ai scaune exact ca o rata. Dese si zemoase. :)

Phobos

Phobos

Guru Member

Poate de-aia mananca si cainii uneori, rar, fire de iarba.

Am vazut si eu, pe viu, nu unul.

Haha, uite ca asa e, bine stiam. :)

[ https://i.postimg.cc/Y0jGhqxn/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 22 April 2023 - 22:19.

FreeThinker

FreeThinker

Mr.Nobody

Phobos, on 22 aprilie 2023 - 21:53, said:

Pai cum, caci uite:

"Iaurtul, numit și lapte prins sau chișleag[1], este un produs lactat rezultat din fermentarea laptelui de lactobacili."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Iaurt

Nu știu ce zice wiki acolo, dar dpmdv au dat-o-n bară grav dacă au pus semnul egal între iaurt și lapte prins.
Probabil depinde și de zonă, la noi nu-i zice nimeni iaurt la laptele prins facut în casă.
Până și la magazin iaurtul și laptele bătut sunt sortimente diferite, pe lângă sana, kefir etc. Dacă ar fi așa, ar fi un singur tip de lapte acru pe rafturi. Diferența, totuși, o face tipul de bacterii folosit.

p.s. despre kefir ar fi mai multe de spus, cel din magazin nu prea seamănă cu cel 'adevărat', am făcut mult timp în casă, mai am și acum niște 'bureței' în congelator...

Phobos

Phobos

Guru Member

Posibil, eu niciodata nu am stiut diferenta intre iaurt si lapte prins...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate