Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Orange anunța mariri de preț, iar...

Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!

La multi ani @Andrei11161810!
 Glume cu si despre Dacii

Ati cumparat de pe acest site? Es...

Gand

Diametru si "model" teava...
 Eroare L3 dezumidificator StarLight

caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?

problema logare pe iCloud si tele...
 Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...

AI denoise, in sfarsit si la Adobe

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

GunDALF

GunDALF

Member

• Grup: Members
Adobe a introdus AI denoise, care este destul de bun in rezultate, dar... mult prea lent.
Am testat pe LR 12.3, iar pe PC-ul meu dureaza cam 2 minute o poza de 20 MP, in conditiile in care DxO Pure RAW le gestioneaza in sub 30 s fiecare. Mai asteptam sa evolueze.

Taxon

Taxon

Cârcotaș nesuferit

• Grup: Senior Members
Cita vreme nu stim ce specificatii are PC-ul tau, exemplul pe care il dai e irelevant.

GunDALF

GunDALF

Member

Ideea ce trebuia desprinsa era ca dureaza cu mult mai mult procesarea decat la concurenta, nu cred ca e asa relevant ce PC am eu. Dar, ca idee, e un PC nici prea-prea, nici foarte-foarte. Cu o placa video GTX1060 si un procesor adecvat ei. Taxonel, la ce te ajuta sa stii asta? Posted Image

PS: Ba chiar DxO PureRAW 3 e si mai rapid decat anterioarele.

Edited by GunDALF, 23 April 2023 - 16:00.

StefanSC

StefanSC

Senior Member

Comparativ, AI Denoise de la LR (stanga) cu Dxo PureRAW 1.5 (dreapta)

Attached File  PureRaw vs Adobe.jpg   1.8MB   30 downloads Attached File  PureRaw vs Adobe2.jpg   1.82MB   32 downloads

Ca durata de executie, pe Ryzen 7 5800H si RTX3070 140W, LR-ul sta cam 18s pe imaginea de D810 si PureRaw-ul sta cam 1 minut pe aceeasi imagine.
La 20Mpx insa durata de procesare e comparabila.

Per total, primele impresii sunt bune, imi simplifica viata un pic si nu cred ca mai trec la PureRAW 3 :).

Edited by StefanSC, 23 April 2023 - 22:49.

volint

volint

Junior Member

View PostGunDALF, on 21 aprilie 2023 - 17:05, said:

Adobe a introdus AI denoise, care este destul de bun in rezultate, dar... mult prea lent.
Am testat pe LR 12.3, iar pe PC-ul meu dureaza cam 2 minute o poza de 20 MP, in conditiile in care DxO Pure RAW le gestioneaza in sub 30 s fiecare. Mai asteptam sa evolueze.

LR vrea RAM mult si rapid... DXO munceste cu placa grafica... ??

katran

katran

Senior Member

Cam toate programele de editare folosesc placa grafica.
Unele au probleme de compatibillitate, pot lucra doar cu anumite placi video.
In altele trebuie sa setezi pe undeva ca programul poate sa foloseasca placa video.

@Stefan
Utile exemplele.
Totusi ar fi fain de testat pe niste poze care au zgomot mai mult.
Daca vrei, am eu ISO-25600 facut cu OM-1.

Edited by katran, 05 May 2023 - 07:36.

katran

katran

Senior Member

Am facut si eu un test comparativ, prilej cu care mi-am amintit de ce nu folosesc LR-ul. Toate anapoda, functiile de editare ascunse cu grija. Nu cumva sa le gasesti.
Nu stiu daca am nimerit bine functia aia de AI, cred ca am folosit ceva de genul Photo Enhance.

Am pus mai jos pozele comparative pe un ISO-25600 facut cu OM-1  - decupaje 100%.  
Este intr-adevar mai curata poza scoasa de LR, dar mult mai plasticoasa, artificiala, spalata. Parca sunt ceva probleme si cu culorile. Dupa parerea mea, DeepPrime XD pastreaza mult mai bine culorile si este clar cea mai buna optiune.

#1 original (camera) #2 DeepPrime XD    #3 Lightroom AI
Attached File  coj_00.jpg   425.04K   17 downloadsAttached File  coj_01.jpg   397.36K   18 downloadsAttached File  coj_02.jpg   224.29K   22 downloads

Edited by katran, 05 May 2023 - 21:42.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate