Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Zugraveala peretii vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Sorinroman98

Sorinroman98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2020
Salut. Am o nelamurire doresc sa zugravesc peretii unei camere, care este data cu var ( asa cred ca-i var), sub nu-mi dau seama daca este huma sau ceva chit ceaușist. Va atasez o poza https://pasteboard.co/BlwOF4J5QB9d.jpg
As vrea sa dau direct peste cu amorsa dupa cu glet sa i netezesc si dupa cu lavabila.
Sau trebuie dat cu smirghel inainte sa i fac netezi? Este posibil asa? Multumesc!

#2
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 10.05.2007
Daca sunt prea in relief ar trebui sa ii nivelezi oleaca.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pare a fi huma. Da cu niste apa si vezi daca se inmoaie si se ia la spaclu.

#4
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Verifici stratul suport.Nu cred ca e huma dar umezesti o portiune de mai multe ori (stai 10 min ,
mai dai cu un burete cu apa,mai dai ,mai stai ,cam de 3-4 ori ) si incerci sa racai alea in relief.
De obicei se faceau pe suport tare...nu pe huma ,nu cu huma.Basca se inchidea la culoare in timp ....
Daca este tare , nu se basica ,nu se curata foarte usor , este de preferat sa smilgheruiesti un pic ghearele
alea care ies in evidenta .Apoi amorsa ,ct 127 , uscat ,slefuit , amorsa si lavabila.
Daca se basica , curata usor , e belea pt ca trebuie dat jos .

#5
Sorinroman98

Sorinroman98

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.11.2020

View Postmariusyale, on 21 aprilie 2023 - 14:23, said:

Verifici stratul suport.Nu cred ca e huma dar umezesti o portiune de mai multe ori (stai 10 min ,
mai dai cu un burete cu apa,mai dai ,mai stai ,cam de 3-4 ori ) si incerci sa racai alea in relief.
De obicei se faceau pe suport tare...nu pe huma ,nu cu huma.Basca se inchidea la culoare in timp ....
Daca este tare , nu se basica ,nu se curata foarte usor , este de preferat sa smilgheruiesti un pic ghearele
alea care ies in evidenta .Apoi amorsa ,ct 127 , uscat ,slefuit , amorsa si lavabila.
Daca se basica , curata usor , e belea pt ca trebuie dat jos .
Am udat zilele trecute cu bidineaua, si efectiv se facea mai sfarmicios dar dracia aia de dedesupt roz tot tare ramane, in unele zone pica pe bucati, in altele numai razuita se duce. Si as da direct peste, doar sa smirgheluit inainte fara sa mai decojesc

#6
mariusyale

mariusyale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 19.12.2011
Nu stiu ce sa zic.Vreau sa-ti dau un sfat bun , nu sa ma bag in seama.Ma intriga bucatile sfarimicioase
si bucatile care pica.
Varianta 1- Inmuiat si dat tot jos , tras gled .......varianta corecta.
Varianta 2 - Tras cu ceva plan cu smilgher si luate virfurile care ies in afara.Amorsa de calitate ,
astepti sa se usuce bine.Tras gled cu ct 126 la viteza (nu freci la nesfirsit gledul sa nu inmoi stratul suport),
Uscat ,slefuit denivelari.Tras gled ct 127 . Slefuit denivelari.Amorsa si lavabila.Lucrat la viteza sa nu
inmoi stratul suport prea tare.Acelasi lucru este valabil si la lavabila.Daca insisti prea mult , risti sa
se jupoaie (sa intoarca pe trafalet).Sper sa nu ai ghinion.
Succes si spor la treaba .

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru a nu avea batai de cap, nu exista decat varianta 1.

Aia roz e Ok, poate sa ramana.

Edited by pasilla, 21 April 2023 - 20:25.


#8
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
da, zice bine mariusyale.
Daca nu merge ce a zis el, dai jos pana la placa si tencuiesti din nou cu tinci sau nisip/var/ciment dupa care tragi glet CT126 si de finisaj CT127, dai amorsa dupa care dai 2 maini de lavabila.

#9
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 03.12.2021
Vei face mucegai si se va scoroji vopseaua. Da huma jos, curata, tencuieste si apoi pui vopseaua

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate