Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Intabulare abuziva?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Salutare.
Am un teren în arenda, al unei primarii care timp de 20 și ceva de ani nu a mai fost lucrat decât ocazional.
Terenul ca cândva, a aparținut surorilor tatălui meu, apoi cad a fost colectivizarea la luat comuniștii și le-au dat teren în localitatea în care sau mutat și căsătorit.
Între anii 94-96 sa retrocedat terenurile înapoi fără nici o harta, doar pe amintirea bătrânilor cam pe unde era.
Primăria nu a venit sa îl ia, asa ca a fost folosit de un unchi ocazional.
Celelalte surori a rămas cu terenul în localitatea de domiciliu pe care ulterior l-au vândut.
Asa ca primăria a rămas cu terenul în alta localitate.
1,5 ha.
Eu în urma cu 8 ani am făcut cerere de arenda unde sa aprobat pentru 5 ani, iar în 2019, l-am prelungit pentru încă 10 ani cu posibilitatea de a-l cumpăra.
În contractul de arenda stipulează lucrul acesta.
Numai ca din cele 1,5 eu dețin aproape 1 ha, pentru ca vecinii s-au intabulat și au făcut gard pe unde au știut ei.
Am cerut primăriei sa înceapă măsurarea și sa îmi dea terenul pentru care eu plătesc arenda de 8 ani.
Bine înțeles ca trebuie măsurat în baza unei hărți și de către o firma autorizata.
Primăria a spus ca nu deține fonduri pentru asa ceva încă.
Acuma întreb, vecini care s-au intabulat, au făcut treaba asta abuziv?
Masuratorile care s-au efectuat in baza declarațiilor false ca acolo ar fi hotarul sunt și ele un abuz?
În urma unor verificări, un vecin avea moștenire în 1951 prin bunicul lui o suprafață de teren mai mica decât are astăzi. Deci în consecință a luat o mica parte din terenul primăriei de la care vreau sa îl cumpăr.
Se mai poate recupera terenul de către primărie dacă vecinii sau intabulat și pe o suprafață din terenul primăriei?


#2
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,169
  • Înscris: 06.04.2020
Incurcatura aia numai o instanta de judecata o poate rezolva.

#3
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Acum 8 ani cand tu ai luat terenul in arenta terenul vecinului era ingradit deja pe actualele limite ? Daca nu era ingradit tu ai stiut care sunt limitele terenului arendat sau doar suprafata din actele de arendare ?

#4
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023

 AlexD2, on 21 aprilie 2023 - 06:28, said:

Acum 8 ani cand tu ai luat terenul in arenta terenul vecinului era ingradit deja pe actualele limite ? Daca nu era ingradit tu ai stiut care sunt limitele terenului arendat sau doar suprafata din actele de arendare ?
Da, acum 8 ani era îngrădit pe limitele actuale.
Defapt limitele s-au făcut după niște limite imaginare care au fost agreate de către unchiul meu, necunoscand nici el unde era hotarele vechi.
Deci sa făcut unirea unor puncte și colturi de terenuri.
Eu am depistat asta pentru ca la marginea terenului era un drum de acces către o stâna. Drumul de acces face un unghi de aproximativ 90 degrade iar gardul de acum taie acel unghi și se unește cu coltul altei proprietăți.
Iarăși când sa măsurat de către inginerul de la primăria actuala, prin satelit, mi-a explicat ca nu pot face acte la Apia pentru 1,5 ci doar 1ha.
Cu plus minus.
Apoi în 2019 am explicat primăriei de unde am aredat terenul, ca eu nu folosesc decât aproximativ 1ha, și deci sa schimbe arenda pe 1ha.
Au fost deacord, dar ei susțin în continuare ca acolo ar trebui sa fie 1,5 ha.


#5
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Cum s-a facut intabularea nu stiu (adica ce acte a depus la dosarul de intabulare vecinul care sa justifice suprafata respectiva ) dar abuziva nu a fost atat timp cat proprietarul (primaria) si cel care utiliza pamantul (unchiul tau) au fost de acord la vremea respectiva cu limitele amplasamentului. Abuziv a fost contractul tau, ca ai platit arenda pt o suprafata mai mare decat ai folosit. Am inteles ca acesta problema s-a rezolvat. Eu cred ca nici macar in instanta nu mai poti face mare lucru.

Banuiesc ca atunci cand s-a facut intabularea vecinul tau avea deja un titlu de proprietate sau un alt act care sa justifice suprafata intabulata, ca altfel nu vad cum s-ar fi putut justifica intabularea unei suprafete , cel mai probabil semnificativ mai mari (ca 0,5 ha adica 5000 mp nu e putin in intravilan), numai in baza unor masuratori.

#6
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Nu știu care este procedura pentru intabulare.
Dar atunci când sa retrocedat, normal ca s-au înțeles ochiometric cam pe unde ar venii.
Intabularea sa făcut cu acordul vecinilor de atunci. Adică unchiu, pentru ca nu se știa al cui a rămas terenul. În intabulare trebuia stampila primăriei.
Abia în 2011 sa aflat de teren al cui era.
Când am mers la primăria cărei aparținea terenul, nici nu știau unde se afla.
Știau de un teren vreo doua doamne angajate mai vechi, dar nu știau exact unde este.
Asa ca i-am dus și arătat unde este terenul și am făcut cerere de arenda.
Inițial vroiam sa îl cumpăr, dar au spus ca mai bine îl arendez până ce se randuiesc ei și își pun actele la zi.
Eu tot vreau să îl cumpăr, pentru ca trebuie niște investiții majore în el sa îl pot lucra.
Asa pe câțiva ani, nu îmi scot investiția.
Se afla în vecinătatea unui teren de a lui tata și numai bine îl unesc.
Dar asta-i alta poveste.
Cert e ca cine sa intabulat, a facut-o cu acordul unchiului, care nu știa unde sunt limitele, nu cu a proprietarului care era primăria.
Iar măsurarea sa făcut în baza acestor declarații de recunoaștere a hotarelor de teren.
Deci poate fi acționat în instanta iar intabularea sa fie nula?


#7
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Eu nu sunt jurist dar am oarecare experienta in astfel de treburi. Sincer nu cred ca poti sa anulezi intabularea., mai ales ca nu ai calitate de proprietar si a trecut destul de mult timp de cand s-a facut intabularea si in acest interval nimeni nu a contestat-o. Ar trebui sa dovedesti ca intabularea respectiva a fost facuta fraudulos, sau cel putin cu incalcarea legii ca sa poti face cum ceva.

Ca sa te lamuresti ar trebui in primul rand sa afli pe ce baza s-a facut intabularea vecinului pt ca daca au existat acte de proprietate pe terenul respectiv, in suprafata care este acum, ar trebui anulate prima data acele acte.

#8
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Nu știu dacă ar fii de cuviință sa fac eu treaba asta.
Eu doresc sa ma documentez, pentru ca nu toți funcționarii publici știu și au interesul sa rezolve problemele.
Deci intabularea a fost, zic eu, făcută abuziv și fără temei legal.
Întabularea a fost făcută în urma cu vreo zece ani.
Nu e chiar asa de vechi ca retrocedarea.
Eu nu am înțeles cum adică intabularea e neatacabila.
Chiar dacă este făcută ilegal.

#9
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Intabularea nu poate fi facuta fara temei legal pt ca la intabulare se face de catre un judecator, motivat, o incheiere de admitere sau de respingere a cererii de intabulare. Deci in documentatia de intabulare in afara de masuratori trebuie sa existe actele de dobandire a proprietatii pt suprafata si parcela respectiva. E adevarat ca este posibil ca la masurare, localizarea terenului sa nu fie sa zicem exact aceiasi cu cea care a fost anterior, dar suprafata, in afara unor cazuri exceptionale (legale), ar trebui sa fie aceiasi. De asta pt localizarea cat mai exacta se solicita acordul vecinilor

#10
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Terenul respectiv a rămas a primăriei la retrocedare. Dar primăria nu a venit sa îl revendice. Asa ca unchiul a muncit terenul câțiva ani, după care la lăsat în paragina.
Tot el a acceptat limita terenului, și cred ca pe propria răspundere. Dar nu el trebuia sa recunoască ca vecin pe actualul proprietar, ci primăria.
Deci actul de intabulare se anulează din start.
Nu am avut niciodată probleme cu judecătoria și deci nu știu care sunt procedurile.
Dar dacă se va da în judecata, se va afla cum sa făcut intabularea?
Deci ar fi asa:
- prima este suprafață de teren mai mare ca înaintea colectivizării,
- a doua, nerespectarea limitei de hotar.
- iar a treia, declarația falsa depusa la dosar precum ca unchiul meu era proprietar și nu primăria.
Știu ca la intabulare trebuie semnătura de la toți vecinii, precum ca recunosc ca se învecinează cu cel care se intabuleaza.
Deci rezulta ca să intabulat abuziv?

#11
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,544
  • Înscris: 10.01.2019
Prima ca suprafata era mai mare decat inaintea colectivizarii. Asta nu prin intabulare s-a stabilit ci prin actul de proprietate(probabil titlu de proprietate emis conform legii 18/1991), deci actul respectiv poate sa fie  fost emis cu probleme si nu intabularea.
A doua: care nerespectare a limitei de hotar atat timp cand la vremea respectiva nimeni nu a contestat-o.
A treia: unchiul tau a fost solicitat atunci sa recunoasca limita de hotar in calitate de utilizator a terenului si cea de prezumtiv proprietar, vecinii probabil crezand ca el este proprietarul, deci chiar daca sa zicem ca s-a incalcat legea nu a fost facuta cu intentie. Primaria din cate stiu nu trebuie sa revendice terenurile, ea este proprietara de drept atata timp cat terenul respectiv nu a fost revendicat.

#12
seryux

seryux

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 02.04.2023
Bun, sa zicem ca intabularea are un temei legal.
Dar totuși, dacă primăria nu are cele 1,5 Ha după ce măsoară și lipsesc aproape 0,5, ce poate sa facă în cazul acesta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate