Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

preschimbare permis vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

dial1

dial1

New Member

• Grup: Junior Members
Poate stie cineva... Am permis vechi cred ca era grupa g trebuie sa verific... Pentru Mobra cum era inainte de revolutie. Stiu ca dupa, prin anii 90 s-au schimbat cu grupa A. Stie cineva daca mai este actual si cum se procedeaza?

yo9hrb

yo9hrb

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ar trebui sa mearga, cu permisul vechi si analizele medicale corespunzatoare.
Poti pune o poza sau un scan? Sunt curios cum arata asa ceva.

Yhzx23

Yhzx23

Active Member

• Grup: Members
Nici nu vreau sa ma gandesc ce fata o sa faca functionarul ala cand ii vei expune problema.

Sa nu ne uiti si sa ne spui si noua cum ai rezolvat problema!!!

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
Hmmm, Mobra are 50 cmc si viteza maxima pe la  70-75  km/h.
Nu are cum sa-l echivaleze cu A.
Poate cu A1 : 125 cmc si viteza pe la 110-120 km/h.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Suna la Call Center 0372281187 si intreaba.

bezdek

bezdek

Member

Se echivalează cu A.Tatăl meu a avut mobră înainte de revoluție și după preschimbare a primit categoria A.

adisz

adisz

Targu Mures

View Postdial1, on 20 aprilie 2023 - 14:38, said:

Poate stie cineva... Am permis vechi cred ca era grupa g trebuie sa verific... Pentru Mobra cum era inainte de revolutie. Stiu ca dupa, prin anii 90 s-au schimbat cu grupa A. Stie cineva daca mai este actual si cum se procedeaza?

Io cred ca-i o gluma subiectul asta.
Da, pentru motorete pana la 50cmc, unde s-a incadrat si Mobra, putea fi foarte bine si Zundapp de exemplu, ca erau chiar destule pe langa Mobra, era nevoie de permis categoria, nu grupa, G.
Cum drac sa mai fie actual, chiar tu zici ca stii ca s-a schimbat Posted Image
Cum se procedeaza? Se merge la sediul SRPCIV de care apartii pentru informatii detaliate. Daca esti din categoria europenilor cu multe drepturi, incearca pe email.

tioopedi

tioopedi

Senior Member

Ce varsta ai acum?

adisz

adisz

Targu Mures

Dupa parerea mea, este foarte aproape de 50.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

Dupa aproape 35 ani sa te trezesti ca vrei permis pentru motocicleta? Nu mai ai abilitatile unui tanar de 20 ani care face acum A. Ar trebui sa mergi la niste ore de condus sau chiar sa faci scoala daca ai de gand sa mergi din nou pe 2 roti. Posted Image

florinellll

florinellll

Senior Member

View Postadisz, on 20 aprilie 2023 - 16:07, said:

Dupa parerea mea, este foarte aproape de 50.
Poate aproape de 60Posted Image

asffga

asffga

Member

Daca n-ai mai avut permis de dinainte de 1989, adica de peste 34 de ani nici nu cred ca iti vor echivala ceva chiar daca ar mai exista undeva inregistrari ca acum 40 de ani ai luat un permis.
Stiu ca echivalari se faceau doar celor ce aveau continuitate la reemitere permis cand s-au schimbat legile pe la inceputul anilor 2000.

Namidee

Namidee

Active Member

View PostTruculMagic, on 20 aprilie 2023 - 16:29, said:

Dupa aproape 35 ani sa te trezesti ca vrei permis pentru motocicleta? Nu mai ai abilitatile unui tanar de 20 ani care face acum A. Ar trebui sa mergi la niste ore de condus sau chiar sa faci scoala daca ai de gand sa mergi din nou pe 2 roti. Posted Image

Am vazut ce abilitati au cei de 20 de ani. Noroc ca mai vine iarna si se mai opresc din murit...

dial1

dial1

New Member

View Postyo9hrb, on 20 aprilie 2023 - 14:51, said:

Ar trebui sa mearga, cu permisul vechi si analizele medicale corespunzatoare.
Poti pune o poza sau un scan? Sunt curios cum arata asa ceva.

Poza nu pot pune acum, l-am lasat in Ro. Dar cand voi merge nici o problema. Arata ca o legitimatie mai mare intr-o folie de plastic, este tot roz. Avea si o carte pentru controale medicale care intra intr-un compartiment al husei de plastic.

View Postbezdek, on 20 aprilie 2023 - 15:27, said:

Se echivalează cu A.Tatăl meu a avut mobră înainte de revoluție și după preschimbare a primit categoria A.

Exact despre asta vorbeam! Am fost odata, cred ca in jurul anului 2000, la serviciul permise. Era una scarboasa acolo si s-a ratoit la mine ca ce vreau eu si de ce am doua permise :) . I-am explicat ca cel romanesc penrtru motorete l-am facut in Ro si B-ul l-am facut afara. Nu prea am putut sa o conving si atunci am zis ca-mi bag picioarele in autoritatea tembela si ma lipsesc. Am A1, dar parca mi-as dori ceva mai mult si nu mai am chef sa trec prin examene inutile. Poate isi aminteste tatal tau care era procedura...
PS
Celor care-si fac grija de varsta, sanatatea si conditia mea le spun sa nu-si faca griji. sa doarma linistiti, sunt bine ok si conduc mai bine decat multi sinucigasi tineri. Am 52 de ani, pentru cei curiosi, conduc de la 18 ani si nu am provocat nicodata accidente. Nu spun ca nu am avut, dar niciunul din vina mea. Asteptam raspunsuri serioase de la cei care pot si au cunostinta de cauza, nu sfaturi si mistocarii, deci rog pe cei care sunt pusi pe sotii sa se abtina. Multumesc.

dial1

dial1

New Member

Asta e ce am eu, poza e luata de pe net.

Attached Files

Namidee

Namidee

Active Member

Nu cred ca iti poate raspunde cineva. Te duci la drpciv si te interesezi. Daca acea categorie g s.a transformat in A, atunci ar trebui sa ai automat categoria A. Intrebarea mea este totusi: este legal sa ai permis de B strain si A romanesc? Daca nu este, cum faci sa le ai pe acelasi permis?

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

View PostNamidee, on 21 aprilie 2023 - 09:10, said:

Nu cred ca iti poate raspunde cineva. Te duci la drpciv si te interesezi. Daca acea categorie g s.a transformat in A, atunci ar trebui sa ai automat categoria A. Intrebarea mea este totusi: este legal sa ai permis de B strain si A romanesc? Daca nu este, cum faci sa le ai pe acelasi permis?
Cum am mai zis, G-ul ala pt Mobra ar corespunde cel mult la actualul A1.
Referitor la permis, ar trebui ca autoritatile din statul unde are domiciliul permanent sa ii elibereze un nou permis pe care sa fie trecute ambele categorii (dupa ce se lamureste treaba cu echivalarea G-ului).

alin2pas

alin2pas

Senior Member

E ilegal să dețină două permise de conducere diferite. Soluția e să preschimbe permisul străin în permis românesc (și cu această ocazie să treacă pe acest permis și categoria A), apoi dacă vrea să-l schimbe înapoi cu cel străin. Poate e mai simplu însă să obțină direct categoria A în țara de unde are permisul cu categoria B.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate