Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Terasa in stil Saota Architecture.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Se poate realiza in Romania o astfel de terasa, cu dubla inaltime, larga de 10m pe 10m, cu multa sticla si fara prea multi stalpi de sustinere care sa deranjeze privirea?
Ma gandesc sa imi fac o casa cand ma retrag in Romania si studiez cam ce as vrea si daca e posibil.
Multumesc.

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Daca sunt bani, totul e posibil, doar ca nu se preteaza climei romanesti.

Ca sa izolezi, deja pui tripan, iar asta inseamna ca nu mai e ca in poze, ci mult mai urat.
Apoi mai iti trebuie un mic negru ca sa le tina curate.

#3
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAdm, on 20 aprilie 2023 - 08:18, said:

Daca sunt bani, totul e posibil, doar ca nu se preteaza climei romanesti.

Ca sa izolezi, deja pui tripan, iar asta inseamna ca nu mai e ca in poze, ci mult mai urat.
Apoi mai iti trebuie un mic negru ca sa le tina curate.

Sa spunem ca stau doar vara. As putea sa nu ii mai pun geam ci sa o las deschisa la exterior. Totusi acoperisul ar putea fi din sticla termopan si retractabil, Dar trebuie o structura care sa tina greutatea acelor geamuri la dimensiuni mari. Ma gandeam ca ar merge ceva cu profile ipe sau ceva de genul, si beton..

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Pentru ce vrei tu acolo caută un arhitect, cere-i să-ți facă o randare și să-ți dea și soluția tehnică. Eventual dacă îți poate recomanda o construcție similară ca să discuți ce probleme pot apărea pe caz real.
Pregătește-te să scoți bani serioși din buzunar.

Îmi aduc aminte de discuțiile cu arhitectul după ce-mi pusese piatră decorativa pe jumătate din fațadă. "Nu costă mult și se pune ușor". Apoi a venit soluția tehnică. Aha, nu costă mult...

Arhitecții pun acolo, să arate bine, că nu dau de la ei. Apoi te lovește realitatea: cost mare, soluție tehnică complicată, întreținere dificilă.

#5
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Dar la sticla aia multa iti trebuie o privire asa mai decenta, nu ca sa te uiti la casele vecine sau sa vezi traficul de pe strada.
Apoi,dupa cum vine vremea asta cu doua anotimpuri foarte rece si foarte cald,frigul ca frigul, eu zic ca la caldurile de pe acasa iti vei monta aerele conditionate si ventilatoare numai sa eviti topirea mobilei la interior ca tu nu vei putea pune fundul pe nici o bucatica de mobila !

Lasa visurile de pe la ocean sau acele exotice destinatii si vezi ce se poata face pe acasa ca acasa !
Scuze pentru sarcasm,multa bafta !

#6
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Ma uitam la hala asta unde lucrez eu si vad ca sunt niste profile H grele si niste bca uri cred.
Combinatia asta nu se poate face in Romania? Are o distanta fara stalpi de cel putin 6m.

Attached Files


Edited by kery23k, 20 April 2023 - 10:49.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Tehnic se poate construi cam tot ce iti trece prin cap.
Important e sa ai bani suficienti pentru construire si pentru utilizarea ulterioara.

#8
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Pai chiar asa as vrea sa o fac, din profil din asta greu. Daca aici merge, de ce nu ar merge si in Romania?!

Attached Files



#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Se face cu arhitect si profile H de hale industriale.

Nu uita totusi ca o poza de pe instagram e doar o poza, iar in rest e nevoie de mentenanta/curatenie.

#10
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007

View PostAdm, on 20 aprilie 2023 - 11:09, said:

Se face cu arhitect si profile H de hale industriale.

Nu uita totusi ca o poza de pe instagram e doar o poza, iar in rest e nevoie de mentenanta/curatenie.
Nu este o poza de pe instagram ci locul unde lucrez zi de zi. E in fata ochilor mei, e real.
Casa as vrea sa o construiesc din caramida si beton. Acolo am desenat cum as vrea si se poate face. Dar acum incerc sa imi dau seama cum o sa fac livingul cu bucataria si terasa, toate indoor outdoor,. Deci o firma pentru jumatate din casa si alta firma pentru cealalta jumatate, pe structura metaloca sa inteleg?Am inteles ca profilul asta nu poate sa il faca orice echipa. Trebuie omanda, vine gaurit exact la dimensiunile din proiect, si vin ei sa le faca. Mi se pare complicat.
Poate a mai construit cineva ceva de genul.

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca totusi ar trebui sa vorbesti cun un arhitect.
Acesta va vorbi cu un structurist si iti va face proiectul.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,022
  • Înscris: 09.01.2007
Magia din foto tine mult de look-ul materialelor (gen marmura, nichel chestii) si de peisagistica din jur, de la norisori pana la gardul vecinului.
Altfel, musafirii tai nu vor intelege de ce ti-ai tras o magazie pe schelet de fier fix langa casa.

#13
Eminescian

Eminescian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 08.09.2019

View Postkery23k, on 20 aprilie 2023 - 08:11, said:

Se poate realiza in Romania o astfel de terasa, cu dubla inaltime, larga de 10m pe 10m, cu multa sticla si fara prea multi stalpi de sustinere care sa deranjeze privirea?

Bineinteles ca se poate, cata vreme se fac chiar si aici hangare pentru avioane iti dai seama ca 10x10x8 m fara stalpi in afara de cei din colturi e floare la ureche.

Doar ca la un proiect din asta structura de rezistenta e probabil cea mai ieftina parte.

#14
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Totusi, nu ar merge o structura din profil din asta, sudat sau prins pe suruburi?
Rezista la 6 metri fara sustinere? Se poate prinde vreo usa glisanta de aticl pe el?

Attached Files



#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La 2 mm, nu se sustine nici singur, fara sarcina deasupra.
Pentru deschidere de 6 m e nevoie de grinzi, care se pot face ieftin din fier beton.

Edited by pasilla, 20 April 2023 - 14:39.


#16
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007
Stau si ma uit la acoperisul asta din sticla, cat e de mare. Cred ca are peste 100m lungime si latime vreo 20, 25m.
Si eu nu sunt in stare sa fac o terasa de 8m pe 8m...Pentru ca... trebui stalpi de susținere..
E o structura din niste tevi de vreo 15cm diametru, iar de ele sunt suspendate geamurile cu cate un suport din 4 puncte. E la 90 de grade, nu are panta si foaia aia de geam are cel putin 15mm grosime, cu niste garnituri intre ele.
Si totusi sta...! Oricum si asta e o idee, cu țevile.

Attached Files



#17
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,707
  • Înscris: 13.03.2007
Overseas ti-a explicat foarte bine, parerea mea e aceeasi - se poate face orice ...banuiesc ca un arhitect si un structurist bun iti poate da solutia sa ti-o faci sa para suspendata si in aer, fara stalpi de sustinere😃, dar ma intreb , de unde iei palmierii aia din poza , cum faci si cum intretii piscina aia din fata terasei din octombrie pana in aprilie - mai, ce solutie pentru incalzirea apei ai gasit, si daca vecinii actuali sau legislatia din Romania te va lasa sa ridici un gard de 10m inaltime. Altfel, bafta ...ce sa zic. Unde ai terenul si ce suprafata are? Sa faci o boșca pe structura metalica in curte e usor, sa faci ceea ce este in poza este aproape imposibil in Romania si zic imposibil pentru ca eu nu am vazut palmieri asa de inalti :). In poza din Mall sunt grinzi" cat casa de mari" sustinute probabil de niste stalpi bagati vreo 20m in pamant +  niste cabluri si nu fiare de 2mm . Iti recomand sa intri pe aria de solarii/sere sa vezi ce recomanda baietii aia de-acolo 😇 cand vine vorba de constructia unei sere de 4 / 12 cu vreo 6m inaltime sa fie ok si sa nu fie luata de vant.

Edited by Dodo03, 22 April 2023 - 13:37.


#18
kery23k

kery23k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.06.2007

View PostDodo03, on 22 aprilie 2023 - 13:23, said:

Overseas ti-a explicat foarte bine, parerea mea e aceeasi - se poate face orice ...banuiesc ca un arhitect si un structurist bun iti poate da solutia sa ti-o faci sa para suspendata si in aer, fara stalpi de sustinere😃, dar ma intreb , de unde iei palmierii aia din poza , cum faci si cum intretii piscina aia din fata terasei din octombrie pana in aprilie - mai, ce solutie pentru incalzirea apei ai gasit, si daca vecinii actuali sau legislatia din Romania te va lasa sa ridici un gard de 10m inaltime. Altfel, bafta ...ce sa zic. Unde ai terenul si ce suprafata are? Sa faci o boșca pe structura metalica in curte e usor, sa faci ceea ce este in poza este aproape imposibil in Romania si zic imposibil pentru ca eu nu am vazut palmieri asa de inalti :). In poza din Mall sunt grinzi" cat casa de mari" sustinute probabil de niste stalpi bagati vreo 20m in pamant +  niste cabluri si nu fiare de 2mm . Iti recomand sa intri pe aria de solarii/sere sa vezi ce recomanda baietii aia de-acolo 😇 cand vine vorba de constructia unei sere de 4 / 12 cu vreo 6m inaltime sa fie ok si sa nu fie luata de vant.

Multumesc pentru raspun. Foarte interesant. Nu stiam despre sere... Am sa ma uit si acolo. Trebuie sa fac un plan pana la urma pentru partea asta de living, bucatarie si terasa.Altfel nu pot sa ma gandesc la garaj si home cinema, partea de la drum... Acolo sper totusi ca nu e ni io inginerie.
mare.. Cineva spunea bine ca trebuie sa merg la arhitect. Ok, o sa merg cand ajung in Romania. Dar daca eu nu stiu inca ce vreau, ce sa ii spun arhitectului...?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate