Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Orange anunța mariri de preț, iar...

Recomandare casti audio over ear ...

La multi ani @Ann0nyym0us!

La multi ani @Andrei11161810!
 Glume cu si despre Dacii

Ati cumparat de pe acest site? Es...

Gand

Diametru si "model" teava...
 Eroare L3 dezumidificator StarLight

caut si nu gasesc Philips casetofon

Cum trec la noul Google Analytics?

problema logare pe iCloud si tele...
 Ce sa aleg dintre urmatoarele mod...

Carduri microSD comparatie

Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...

pensia de urmas mai mica ca pensia sociala minima?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

steauaa

steauaa

Junior Member

• Grup: Members
prezint si eu un caz si am nevoie de niste lamuriri
Mama a lucrat timp de 18 ani in Romania la o fabrica, dupa care, dupa moartea tatalui meu prin anii 95-96 a ramas somera si ulterior a plecat din tara.
A depus anul asta dosarul de pensionare deoarece a facut deja 65 ani.
Cand a depus dosarul de pensionare , a depus in paralel si un dosar pentru pensia de urmas ca sotie supravietuitoare, urmand ca ulterior ,conform celor de la casa de pensii sa se aleaga pensia cea mai mare.
De curand a venit si decizia la dosare.
-dosarul mamei a fost respins pe motiv ca "datele de identificare a titularei nu corespund cu datele din actele de starea civila etc"
Am verificat si este o eroare pe un certificat de nastere eliberat anul trecut si cartea de munca.Am sa verific zilele astea sa vad cum rezolv.

-al doilea dosar, cel pentru pensia de urmas a fost aprobat intr-un cuantum de 50% din pensia cuvenita tatalui 1540lei, adica 770 lei.

Din ce stiu eu pensia minima sociala este de 1125 de lei in 2023 , aveti idee de ce primeste doar 770 de lei
Ar mai trebui sa depuna si un dosar de pensie sociala minima si sa refuze pensia de urmas?

ps. Am sa merg la starea civila sa vad cum rezolv cu certificatul de nastere dar nu cred ca depaseste cu mult 1125 de lei avand in vedere ca a lucrat doar 18 ani

Edited by steauaa, 19 April 2023 - 16:32.

pompilik

pompilik

Member

o sa primeasca 1125.rezolva cu actele pentru ca daca ramane cu cea de urmas nu v-a creste decat cu 50% la o eventuala crestere!

steauaa

steauaa

Junior Member

si ar trebui sa mai depun eu vreun act?
pe decizia de pensionare scrie  761 lei , nu scrie nicaieri ca va primi 1125 de lei

Attached Files

pompilik

pompilik

Member

o sa scrie pe talon!

steauaa

steauaa

Junior Member

pai si cei care fac plata pentru pensii de  unde stiu ca ar trebui 1125 in loc de 760?

pasilla

pasilla

Superior Member

• Grup: Senior Members
Aia e pensia rezultata conform calculelor, diferenta e idemnizatie sociala.

pompilik

pompilik

Member

Ti s-a raspuns si facebook,dar vad ca nu ai inteles.daca mama ta a lucrat in alta tara cu contract de munca atunci pensia v-a fi cea de pe decizie.poate depune pentru pensie comunitara si va lua pensie din tara unde a lucrat.daca nu are vechime in alta tara ramane cu  cu cea minima care acum este 1125.

tytysor

tytysor

Guru Member

• Grup: Senior Members
Este important sa rezolvi si cu certificatul de nastere, o va incurca in multe locuri, inclusiv pe tine in viitor!

s2inu

s2inu

Member

Mare atenție, dacă a lucrat LEGAL minim un an și în altă țară UE (plus Canada, UK și alte câteva țări cu care avem convenție) cei de la Casa de Pensii trebuie să-i ia în calcul la „vechime” și anii de acolo! Dar trebuie acte doveditoare.

gogosaru100

gogosaru100

Active Member

off topic-cat a durat sa fie aprobata pensia de urmas?am si eu unul  si inca nu am primit nimic de ceva timp

vladut01

vladut01

Active Member

s2inu, on 19 aprilie 2023 - 19:03, said:

Mare atenție, dacă a lucrat LEGAL minim un an și în altă țară UE (plus Canada, UK și alte câteva țări cu care avem convenție) cei de la Casa de Pensii trebuie să-i ia în calcul la „vechime” și anii de acolo! Dar trebuie acte doveditoare.
din cate stiu eu vechimea din alte tari se ia in considerare doar pentru indeplinirea vechimii minime de pensionare. Cum vechimea pe care o are mama lui e de 18 ani, iar vechimea minima in Romania e de 15 ani, vechimea pentru pensia calculata in Romania o sa fie de 18 ani. Daca ar fi avut numai 10 ani lucrati in Romania si alti 8 ani intr-o tara cu conventie cu Romania ar fi cumulat ambele perioade pentru indeplinirea perioadei minime de pensie din Romania de 15 ani, dar pensia din Romania ar fi fost calculata numai pentru cei 10 ani lucrati in Romania.

steauaa

steauaa

Junior Member

gogosaru100, on 19 aprilie 2023 - 21:52, said:

off topic-cat a durat sa fie aprobata pensia de urmas?am si eu unul  si inca nu am primit nimic de ceva timp
fix doua luni

steauaa

steauaa

Junior Member

A primit pensia de urmas
Suma este de 1125 lei
se poate inchide!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate