Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Spiritism

Evacuare condes centrala termica ...

Carucior furtun de 3/4

Recomandare vas wc cu bideu integ...
 Multifunctionala care sa scaneze ...

Fotbal pe oculus meta quest 3

Renuntare oferta angajare in detr...

Am joc cumparat si nu-l mai pot f...
 Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...

DAB+ in R.Moldova

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

benny

benny

Member

• Grup: Members
R.Moldova a luat-o inaintea Romaniei in adoptia tehnologiei DAB conform: https://www.mold-str...go=news&n=15218

Romanasii din Romania zic ca nu mai e nevoie de DAB cand avem posturi de radio pe Internet. Dar au oare dreptate?

Dar cand nu avem semnal la mobil? Si in timp de normalitate avem gauri de semnal, dar in caz de calamitate? S-a zdruncinat putin Pamantul... toata lumea incearca sa dea telefon... rezultatul: retea indisponibila... Tocmai cand ai nevoie de informatii atunci nu ai!

Deschid acest topic sa vedem daca minunea tine si la ei... ca sunt in teste... La noi s-au terminat testele si am ramas in eterul gol.

Edited by benny, 16 April 2023 - 07:25.

adip1962

adip1962

Senior Member

• Grup: Senior Members
AI auzit de Radiocom? Este societatea nationala de telecomunicatii. Are in grija toate antenele/releele din tara, inclusiv cele mai cunoscute (din Cheia sau masivul Bucegi).
Nu-ti face griji de asigurarea comunicatiilor in caz de cutremur. Sunt oameni platiti pentru asta.
SI btw, asigura internet in zonele izolate unde niciun operator nu este prezent. Si-s destule.

Edited by adip1962, 16 April 2023 - 07:53.

benny

benny

Member

adip1962, on 16 aprilie 2023 - 07:53, said:

AI auzit de Radiocom? Este societatea nationala de telecomunicatii. Are in grija toate antenele/releele din tara, inclusiv cele mai cunoscute (din Cheia sau masivul Bucegi).
Nu-ti face griji de asigurarea comunicatiilor in caz de cutremur. Sunt oameni platiti pentru asta.
SI btw, asigura internet in zonele izolate unde niciun operator nu este prezent. Si-s destule.

Am auzit de Radiocom normal. Am si sunat la ei sa-i intreb cat mai dureaza implementarea DAB+.... fara numar, fara numar.... ca ani pana la implementare. Vad cum are grija de asigurarea comunicatiilor in caz de normalitate si tocmai de aceea ma ingrijorez de situatiile de calamitate pentru ca vad cum se ocupa autoritatile de tot: de autostrazi (care se inaugureaza cu fast si televiziuni din 10 in 10 km in loc de una singura cand autostrada a ajuns din A in B ca puncte mari pe traseul ei), de poduri (care cad de batranete).... Mai Doriti exemple? Traiec aici si am o multime de exemple.

Reiau argumente dupa siteul moldovenilor pentru ca sa priceapa si cei din Romania cara vad ca ma intreaba daca stiu de Radiocom si ce competente sunt autoritatile la noi in Romania. Mi se par niste argumente de bun simt:

protejarea mediului: BBC a anuntat ca a redus consumul de energie cu 33% de cand a trecut de la analogic la digital
costuri economice: in DAB pot emite 15 posturi pe aceeasi frecventa deci costurile de emisie se impart la 15 si se micsoreaza
in cazuri de calamitati: o noua sursa, pe langa Internet de a afla informatii atunci cand avem nevoie de ele din surse sigure nu din zvonuri

Cred ca ar fi util sa fie dotate telefoanele cu un cip de receptie DAB+ ... e bine sa fie acolo si nu cred ca ar costa mai mult de 1-2 $

Edited by benny, 16 April 2023 - 08:07.

valitv

valitv

Active Member

Multumesc colegului @benny ca a deschis acest topic, asa cum am propus mai devreme pe thread-ul DAB Romania.

Edited by valitv, 16 April 2023 - 09:34.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

Ne unim cu moldova, primim DAB+ la pachet si esti mai calm.
Eu am tras un fir de la mine la vecina la vreo 200m sa putem discuta codificat, e si mai sanatos si nu are cum sa pice in caz de cutremur :lol:

A10

A10

Senior Member

adip1962, on 16 aprilie 2023 - 07:53, said:

Am auzit si eu de ei... Cel mai important detaliu l-am evidentiat cu bold. Restul, da-l in poola de DAB, merge si antena satelor pe 152 khz

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

benny, on 16 aprilie 2023 - 07:24, said:

Romanasii din Romania zic ca nu mai e nevoie de DAB cand avem posturi de radio pe Internet. Dar au oare dreptate?
Din punct de vedere al ascultatorilor, da. Cine nu asculta azi postul dorit si asteapta Pastele cailor?

Dar cand nu avem semnal la mobil?
Inseamna ca esti pe coclauri si acolo numai de radio nu-ti arde.

dar in caz de calamitate?
Calamitate e si unde-i releul radio.

S-a zdruncinat putin Pamantul...
E ultima ta problema cand esti prins intre daramaturi...

Edited by neagu_laurentiu, 16 April 2023 - 10:23.

baribalu

baribalu

Senior Member

benny, on 16 aprilie 2023 - 08:19, said:

Cred ca ar fi util sa fie dotate telefoanele cu un cip de receptie DAB+ ... e bine sa fie acolo si nu cred ca ar costa mai mult de 1-2 $

Au existat, dar nu au avut succes:
https://getdigitalra...-my-smartphone/
https://forum.softpe...2#entry17185899

Leo2006

Leo2006

Guru Member

La un moment dat va sosi si timpul in care transmisiile clasice din banda FM vor deveni istorie. Semnalul analog capteaza mult zgomot de fond. Am un aparat de radio cu bt incorporat si prefer sa ascult radiourile online pentru ca am mai multe posturi disponibile si mai multa claritate. Totusi daca implementarea 5G se va finaliza, va fi greu pentru DAB+ sa-si continue existenta. Reteaua de date 4G si 5G e mai rezistenta la calamitati decat daca cade alimentarea electrica la unica antena a radioului. Pentru comunicatiiile in CB si PMR, aici e locul pentru implementarea transmisiunilor digitale.

benny

benny

Member

baribalu, on 16 aprilie 2023 - 11:12, said:

Interesant. Am vrut sa dau apreciere pt aceste informatii dar a dat eroare, asa ca apreciez informatiile aici si adaug si parerea mea ca ar trebui implementate cipurile DAB+ de Samsung. Am avut telefoane LG dar au stat prost cu fiabilitatea dupa garantie asa ca nu am mai luat. Nokia era buna cand era europeana. Dupa ce a trecut pe la Microsoft si apoi pe alte continente  nu mai e ce a fost. Eu sustin in continuare ca e bine sa ai alternative si posibilitati in plus. Eu cred ca mai usor faci sa functioneze independent de caderile de tensiune un multiplex decat o retea de antene 5G. Am fost undeva in provincie unde a cazut curentul 2h.. Stiti ce plictiseala se instaleaza in zona dupa 2o min? Atat tin bateriile la antena GSM si apoi e liniste totala.... Asa iti cunosti familia. Sunt oameni draguti....

Edited by benny, 16 April 2023 - 12:53.

benis

benis

Guru Member

benny, on 16 aprilie 2023 - 08:19, said:

Cu credința la biserică. Dacă ar fi fost rentabil, s-ar fi implementat de mult timp. În realitate pe streaming poți asculta radio fără întreruperi ceea ce nu se prea poate pe DAB din câte citesc.

benny, on 16 aprilie 2023 - 12:52, said:

Am fost undeva in provincie unde a cazut curentul 2h.. Stiti ce plictiseala se instaleaza in zona dupa 2o min? Atat tin bateriile la antena GSM si apoi e liniste totala.... Asa iti cunosti familia. Sunt oameni draguti....

Stai liniștit că așa pică și posturile de radio. Atâta timp cât nu există obligație legală pentru back-up, nimeni nu o implementează. Preferă să își asume pierderile alea și gata.

vestale

vestale

Senior Member

La o implementare rapida si sper sa bata peste granita, precum DVB-T-ul lor.

Leo2006, on 16 aprilie 2023 - 11:13, said:

La un moment dat va sosi si timpul in care transmisiile clasice din banda FM vor deveni istorie. Semnalul analog capteaza mult zgomot de fond. Am un aparat de radio cu bt incorporat si prefer sa ascult radiourile online pentru ca am mai multe posturi disponibile si mai multa claritate. Totusi daca implementarea 5G se va finaliza, va fi greu pentru DAB+ sa-si continue existenta. Reteaua de date 4G si 5G e mai rezistenta la calamitati decat daca cade alimentarea electrica la unica antena a radioului. Pentru comunicatiiile in CB si PMR, aici e locul pentru implementarea transmisiunilor digitale.
Pentru comunicatii adevarate, indicativ, echipamente si exercitii de radioamatorism.  CB si PMR-ul sunt jucarii...
Iar 5G functioneaza daca : ai energie electrica in telefonie, cat e autonomia la ultimele smartfoane de peste 1000euro?, au energie electrica site-uril din zona, au legatura cu reteaua centrala si nu e blocata, "ai loc" pe aceea celula si serverele centrale sunt in picioare, la fel si corespondentul cu care vrei sa vorbesti si toate in acelasi moment.

Edited by vestale, 16 April 2023 - 15:03.

benis

benis

Guru Member

Și la un aparat DAB nu ai nevoie de electricitate? În general în zonele cu dezastre s-au adus stații de telefonie mobile plus generatoare pentru încărcat telefoanele.

benis

benis

Guru Member

PS: A nu se înțelege că sunt anti DAB însă dacă piața ar fi cerut asta, s-ar fi implementat, la fel cum s-a întâmplat și cu televiziunea digitală.

Chiar citeam pe Wikipedia, DAB acoperă actualmente sub 5% din populatia globului în timp ce în majoritatea țărilor s-a renunțat la acest sistem.
https://en.wikipedia...s_using_DAB/DMB

Eu nu vreau să zic că DAB e o porcărie însă nu suport să tot citesc că vaai, ce de rahat e România că nu se implementează DAB. Nu e corect.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Va fi si la noi. Dar precum televiziunea, atunci vor spune ca nu le plac posturile incluse (ca tot ale SRR vor fi).

benny

benny

Member

Daca vor fi doar 6 posturi SRR in RO va fi precum toata situatia din RO unde autoritatile isi fac datoria pentru care sunt platite din impozite... Dar poate apucam si vremuri in care toate posturile FM se muta in DAB. Sa vedem insa cum si cat va dura experimentul in Chisinau

Edited by benny, 29 April 2023 - 18:09.

Sorin70

Sorin70

Member

Deja au 12 posturi in multiplexul DAB :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HiJ4tcOXpLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

djmaxx

djmaxx

Tehnicus20

la noi se doarme-n ghete

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate