Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Dosimetre - Geiger Countere - Aparate de masurat radioactivitatea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postmaccip, on 15 aprilie 2023 - 17:07, said:

Nu stiu ce-i stalker ala.

Pfuai! :D

View PostFreeThinker, on 15 aprilie 2023 - 19:05, said:

Cred ca s-a referit la un joc. Dar si jocul a plecat probabil de la nuvela "Picnic la marginea drumului" scrisa de fratii Strugatki.
In carte, calauza aia chiar arunca cu piulite, insa nu pentru radiatii, erau niste zone cu gravitatie mare. Buna cartea, recomand.

Acuma, cartea aia nu-i tocmai ... carte, nu-ti ia tare mult s-o citesti.
In nuvela/filmu' lu' Tarkovsky/jocuri ai piulite, pentru a nu intra in anomalii. Oricum, le recomand pe toate.
(Scuze de off-topic).

#20
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010

View Postedy_wheazel, on 15 aprilie 2023 - 19:56, said:


Acuma, cartea aia nu-i tocmai ... carte, nu-ti ia tare mult s-o citesti.
In nuvela/filmu' lu' Tarkovsky/jocuri ai piulite, pentru a nu intra in anomalii.
(Scuze de off-topic).

Chiar in fragmentul pe care l-ai citat i-am zis si eu nuvela. I-am zis si carte deoarece Nemira a publicat-o intr-o carte de sine statatoare - eu am cumparat/citit o carte. Acuma, stii si tu, sunt carti mai mari si mai mici...      Posted Image
(scuze de off-topic)

#21
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ai dreptate, am citit-o in format electronic. Universul mi se pare foarte misto.

Nu ma pricep la Geiger Counters, am vrut sa-mi construiesc unu' la un moment dat, mai degraba din curiozitate pe partea electronica, dar nu am gasit tubul ce masoara radiatiile. Insa aceste contoare urmeaza o regula la fel de universala precum taxele & stuff: cat dai atata face (inclusiv in seria S.T.A.L.K.E.R. puteai sa iti faci upgrade la unu' smecher care iti localiza anomaliile, foarte util :D ).

#22
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,617
  • Înscris: 16.08.2010
Eu am cumparat un dozimetru de la ruși in anii '90 dar era pentru radiatii tari (tin minte ca era scris cu caractere chirilice ceva de genul "dozimetri mojnosti dozi"), l-am luat de curiozitate si n-aveam dictionarul la mine, iar netul pe zmarfon nu mergea Posted Image .

L-am aruncat cativa ani mai tarziu, avea afisaj cu cristale lichide si s-a inegrit treptat, a inceput dintr-un colt. Tin minte ca avea in interior patru tuburi Geiger.

Era probabil de uz militar. Vindeau rusii in perioada aia toate prostiile. Am vazut o luneta, din aia de pus pe arma. Mi-a fost teama sa intreb daca are si restul...   Posted Image

#23
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Ceva de genu asta https://www.atexshop...ammarae-ii.html ar fi cel mai bun.
Dar uitati-va la pret.
E cu scintilatie si full range. Ala e de incredere daca se intampla ceva nasol aproape de tine.
La astea cu tub gm clasic e posibil sa vezi valori gresite daca radiatia e mare. Asta s-a intamplat defapt si la Cernbil ca angajatii de acolo aveau dozimetre care nu erau proiectate sa detecteze radiatie asa mare.
Ca si comparatie ecotestul are acuratete acceptabila  pana la 1 R/h, iar gammarae pana la 600 R/h

#24
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
La senzorii mei am adăugat și un contor Geiger-Muller cu senzor SBM-20. L-am cumpărat din Ucraina, cu vreo 3 ani înainte de război și a costat vreo 20€. L-am calibrat destul de aproximativ, după ureche și după ceva specificații de pe net. Oricum nu mă interesează decît variațiile valorilor și nu am pretenția să măsoare după standarde tip CERN.
De vreo 3 ani măsurătorile nu au ieșit din intervalul 0,1 - 0,15 μSv/h. Se consideră că de la 0.25μSv/h în sus pot începe problemele.
Dar eu nu-s fizician atomist, așa că acest mesaj nu are pretenții de informație științifică.
În imagine sînt înregistrările din ultimem 2 zile:

Attached Files



#25
A-12

A-12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.03.2023
In momentul de fata , pe langa MKS 05 , mai observ doua dosimetre care isi merita pretul... RadiaCode 101 si GMC 600 +. Astea din cele facute de muritori , nu vb de cele scumpe profesionale. Alea is mii si mii de euro.

Am incercat dosimetrul langa alarma de foc/fum. Nu a urcat absolut deloc. Ori e alarma pe baza de optica , ori e foarte bine pazit americium 241.

Is foarte curios sa vad o demonstratie a unui dosimetru vechi sau foarte vechi , printre primele facute vreodata. Is foarte curios cat de basic este defapt un asa dispozitiv. Si is mai curios ce i a trecut prin cap lui Geiger sa se gandeasca la asa ceva... Proper brainiac!

#26
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Am un https://www.gamma-scout.com/en/
Masoara si alfa.

#27
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Unde gasim material radioactiv, preferabil calibrat ?
Detectoarele de fum is bune dar au putin gamma si mai mult beta si nu is calibrate

#28
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
La Cernavodă, la Pitești...

#29
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2008
la emag:
https://www.emag.ro/...6/pd/DC4B1GBBM/


View Postdtd234, on 07 mai 2023 - 20:20, said:

Unde gasim material radioactiv, preferabil calibrat ?
Detectoarele de fum is bune dar au putin gamma si mai mult beta si nu is calibrate


#30
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am luat un electrod din acela si l-am testat cu 3 dozimetre si se pare ca nu emite radiatii.

Am luat si un Radiacode 102, e detector cu scintilatie si e f sensibil. Are app in care poti vedea spectrograma,e chiar foarte misto ca poti aproxima cam ce fel de radiatii detecteaza. La detectorul de fum imi arata peak la am-241

#31
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Thoriul e foarte, foarte slab radioactiv. E mult mai slab radioactiv decat uraniul, care si ala e foarte slab radioactiv (contrar perceptiei publicului).

#32
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
M-am jucat cu Radiacode zilele astea si e absolut fenomenal.
Pe langa functia de spectrograma, aplicatia ofera widget care il poti pune pe home screen si vezi tot timpul cps si usv/h, primesti alarme daca depaseste un anumit nivel. Dozimetrul il poti lega la picior si il poti lasa permanent conectat la tel, consuma f putina baterie.
Are si o functie misto cu google maps unde daca mergi undeva iti arata valorile pe tot traseul, vezi care is zonele cu radiatie mai mare.
Vad ca au coborat pretul putin, e vreo 300 de euro acum, eu am dat 450.. dar au trimis ceva mail cum ca returneaza 100 de euro inapoi la toti care l-au cumparat cu 450. Merita toti banii parerea mea. Se vede ca firma din spatele acestui produs pune foarte multa pasiune in el

Apropo de Ecotest MKS 05 cu tub SBM, detectia e foarte rapida la Radiacode. Aproape instanta. La MKS ai delay de 10-20s.

#33
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
De unde l-ai luat? Suna foarte interesant spectrograma aia.

#34
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
radiacode.com

poti suprapune spectrograme si sa vezi diferentele, de ex. spectrograma din casa vs. afara. Vezi ce izotopi ai in casa.

Acuma a plouat si am observat ca s-a dublat radiatia de fond => nu stati afara cand ploua

#35
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,510
  • Înscris: 02.09.2006

View Postdtd234, on 06 iunie 2023 - 14:00, said:

Am luat un electrod din acela si l-am testat cu 3 dozimetre si se pare ca nu emite radiatii.

Am luat si un Radiacode 102, e detector cu scintilatie si e f sensibil. Are app in care poti vedea spectrograma,e chiar foarte misto ca poti aproxima cam ce fel de radiatii detecteaza. La detectorul de fum imi arata peak la am-241
Tot insistati cu Am241.
Acestea nu s-au gasit in comert si nu sint destinate folosirii in locuinte! nici nu sint sigur ca se mai produc! oricum, in mod normal nu prea au cum ajunge legal pe mina cetatenilor.
S-au produs si in RO, se numeau DICI -detector de incendiu cu camera de ionizare, dar nu au ajuns in comert!

#36
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Da cine a zis de comertul romanesc?
Eu am luat 12 bucati de pe Aliexpress. Mai am 4 ca am mai vandut din ele si am dat si cateva pe la prieteni
Am luat si sticla din uraniu de pe ebay dar inca nu a ajuns.
In ro in comert nu gasesti nimic in afara de pita, parizer si cola

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate