Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Dosimetre - Geiger Countere - Aparate de masurat radioactivitatea

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
A-12

A-12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.03.2023
Salutare,

E cineva de aici pasionat de radioactivitate? ce este , cum functioneaza , ce tipuri sunt , cum si cu ce se masoara?

Eu is novice , insa uimit de faptul ca in oriunde pe pamant exista radioactivitate, ma refer desigur la radioactivitatea de fundal , radioactivitatea naturala.

De curand am cumparat un dosimetru , si is uimit de beepaitul random , is uimit de faptul ca oriunde ai merge exista particule gamma si beta care trec prin aproape orice: aer , cladiri , corp uman , etc... Stau si ma gandesc daca aceste raze gama sunt responsabile pt evolutia umana , tinand cont ca orice evolutie e din cauza modificarii adn ului uman , iar undele radioactive tocmai asta fac , schimba adn ul uman.

Am inceput sa citesc mai mult si sa ma uit la documentare... nu stiam ca detectoarele de fum merg defapt pe baza unui element radioactiv... de obicei americium 241... cine se gandea ca toate casele au ceva material radioactiv? Am mai inteles ca existe momente cand radioactivitatea detectata de un dosimetru e mai mare atunci cand exista eruptii pe soare... din cate am abservat , nu ai ce sa le faci , pur si simplu se intampla si cu asta basta.

Am cuparat un dosimetru MKS-05 , din Ukraina. Am inteles ca are o limita de sus de pana la 9999 msv/h , adica undeva la peste 1000 roentgen pe ora... inca invat cum se masoara radioactivitatea , etc...

Cineva om se stiinta pe aici? Ar fi super sa putem sa discutam despre fascinanta lume a radioactivitatii , a felului cum se manifesta , la ce este folosita si cum este folosita si la felul in care se procedeaza corect in utilizarea dosimetrelor.

Mentionez ca nu am nici o sursa radioactiva si nu intentionez sa cumpar asa ceva vreodata , pur si simplu is fascinat de faptul ca exista un aparat care beepaie cand o raza gamma trece prin tubul geiger muller.

Cand o sa merg la camping o sa iau disimetrul cu mine , is curios daca exista locuri predispuse la radioactivitate mai mare.

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
O sa te plictisesti dupa un timp... da, radioactivitatea e ceva normal, atomii mai si "decad" Posted Image Radioactivitatea nu e ceva de care sa fii 'pasionat"... o masori si gata, e ca la curent, masori voltaje dar nu poti sa spui ca faci o pasiune din asta Posted Image
Aparatul masoara Gamma si Beta, fara Alfa.

Masoara in pivnite daca vrei sa vezi daca e sensibil.

Edited by andreic, 15 April 2023 - 15:32.


#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
L-ai luat de pe Ali sau de pe Gearbest? Și eu care credeam că-mi umplu cotețul cu nimicuri inutile...

#4
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 24.07.2022
sa ne tii la curent, in fiecare luna ce se schimba..si la  furtunile solare.

cat a costat jucaria, e de incredere?

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
In caz ca nu l-ai vazut, desi ma indoiesc:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TRL7o2kPqw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Am si eu un MKS 05 dar limita aia este irelevanta pentru ca dupa un anumit prag ai precizie atat de mica incat ce afiseaza este efectiv inutil. Si sub un anumit prag la fel.
E ok pentru detectie de radiatie relativ mica, adica genul de doza ca poate fi nociva pe termen lung, dar nu doze letale pe termen scurt..
In plus ai un delay cam mare, 20-30s... deci daca treci printr-un flux de radiatii rapid nu o sa le detecteze.
Dar ei mai au un model cu 4 tuburi gm care are delay mai mic.

View Post__Dan__, on 15 aprilie 2023 - 15:24, said:

L-ai luat de pe Ali sau de pe Gearbest? Și eu care credeam că-mi umplu cotețul cu nimicuri inutile...

Nu se gaseste decat in ukraina.
e vreo 500$, sau 150-200$ daca il iei de pe olx-ul ukrainean.
Dar nu merita. Practic orice detector de $50+ e la fel de bun. Bosan FS 600 (china) probabil e cel mai ieftin si functioneaza la fel de bine daca nu nimeresti ceva lot cu defecte, in plus are avantajul ca ai grafic pe timp.

Ecotest-ul are avantajul consumului f mic de energie, il poti tine aprins non-stop si setezi alarma peste 0.50 usv. Bateriile tin cam 2 luni pana la 50%. Sub 50% ar trebui schimbate ca afecteaza precizia.

#7
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Si cand piuie puneți pe voi costumul anti radiații sau ce faceți?

#8
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,495
  • Înscris: 02.09.2006

View PostA-12, on 15 aprilie 2023 - 13:41, said:

Salutare,

E cineva de aici pasionat de radioactivitate? ce este , cum functioneaza , ce tipuri sunt , cum si cu ce se masoara?

......................

Am inceput sa citesc mai mult si sa ma uit la documentare... nu stiam ca detectoarele de fum merg defapt pe baza unui element radioactiv... de obicei americium 241... cine se gandea ca toate casele au ceva material radioactiv? Am mai inteles ca existe momente cand radioactivitatea detectata de un dosimetru e mai mare atunci cand exista eruptii pe soare... din cate am abservat , nu ai ce sa le faci , pur si simplu se intampla si cu asta basta.

.........
Nu stia nimeni, pentru ca detectoarele de fum din locuinte sint optice, nu cu Am241!

#9
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
nu toate sunt optice.
Eu am detectoare de fum cu Am, se pot folosi la testat dozimetre

View Postyekun, on 15 aprilie 2023 - 15:49, said:

Si cand piuie puneți pe voi costumul anti radiații sau ce faceți?

Pai depinde de context. De exemplu, daca pui alarma la 0.50 si iti piuie tot timpul in casa ar cam trebui sa te muti. 0.50 nu e mult dar inseamna ca tu o sa acumulezi dublul radiatiei de fond intr-o viata => sanse duble de cancer

#10
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 18.12.2004
" Nu ne-am nascut la timpul potrivit "
https://en.wikipedia...ergy_Laboratory

#11
A-12

A-12

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 26.03.2023

View Postandreic, on 15 aprilie 2023 - 15:18, said:

O sa te plictisesti dupa un timp... da, radioactivitatea e ceva normal, atomii mai si "decad" Posted Image Radioactivitatea nu e ceva de care sa fii 'pasionat"... o masori si gata, e ca la curent, masori voltaje dar nu poti sa spui ca faci o pasiune din asta Posted Image
Aparatul masoara Gamma si Beta, fara Alfa.

Masoara in pivnite daca vrei sa vezi daca e sensibil.

Ramane de vazut... momentan is fascinat. Nu de masuratoarea in sine , ci de faptul ca asa ceva exista si un om normal ca mine poate sa observe acest fenomen.

Aparatul masoara doar beta si gamma , asa este... Alfa nu stiu daca merita sa dau banii pe asa ceva... Ramane de vazut.

View PostSef-chenko, on 15 aprilie 2023 - 15:29, said:

In caz ca nu l-ai vazut, desi ma indoiesc:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TRL7o2kPqw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

L am vazut... Asta e varianta mica a unui documentar in doa parti de la Veritasium.

View PostPunter, on 15 aprilie 2023 - 15:24, said:

sa ne tii la curent, in fiecare luna ce se schimba..si la  furtunile solare.

cat a costat jucaria, e de incredere?

e un website care spune cand is furtuni solare? Ar fi super sa pot sa detectez asa ceva.

View Postdtd234, on 15 aprilie 2023 - 15:43, said:

Am si eu un MKS 05 dar limita aia este irelevanta pentru ca dupa un anumit prag ai precizie atat de mica incat ce afiseaza este efectiv inutil. Si sub un anumit prag la fel.
E ok pentru detectie de radiatie relativ mica, adica genul de doza ca poate fi nociva pe termen lung, dar nu doze letale pe termen scurt..
In plus ai un delay cam mare, 20-30s... deci daca treci printr-un flux de radiatii rapid nu o sa le detecteze.
Dar ei mai au un model cu 4 tuburi gm care are delay mai mic.



Nu se gaseste decat in ukraina.
e vreo 500$, sau 150-200$ daca il iei de pe olx-ul ukrainean.
Dar nu merita. Practic orice detector de $50+ e la fel de bun. Bosan FS 600 (china) probabil e cel mai ieftin si functioneaza la fel de bine daca nu nimeresti ceva lot cu defecte, in plus are avantajul ca ai grafic pe timp.

Ecotest-ul are avantajul consumului f mic de energie, il poti tine aprins non-stop si setezi alarma peste 0.50 usv. Bateriile tin cam 2 luni pana la 50%. Sub 50% ar trebui schimbate ca afecteaza precizia.

Luat de pe Ebay din Ukraina. Costul a fost de approx 340 euro.

Initial am vrut sa iau din alea chinezesti de pe ebay , insa in toate review urile care le am vazut am observat ca is foarte lente in detectare radiatii.


Daca o sa mai dau cu banii (ca un chior) in un alt dosimetru cred ca o sa iau ceva de genul GMC 600 + care are un tub plat cu mica. Ai vreo parere despre asa ceva?

View Postdragosh82, on 15 aprilie 2023 - 16:35, said:

" Nu ne-am nascut la timpul potrivit "
https://en.wikipedia...ergy_Laboratory

Criticism
In 2006, the pop culture publication Radar Magazine called the lab set one of "the 10 most dangerous toys of all time, ... exclud[ing] BB guns, slingshots, throwing stars, and anything else actually intended to inflict harm", because of the radioactive material it included (it was number 2 on the list; number 1 was lawn darts).[14][15][16]
The professional journal IEEE Spectrum published a more-detailed review in 2020, discussing the kit in the context of the history of science education kits and safety concerns. It described the likely radiation exposure as "minimal, about the equivalent to a day’s UV exposure from the sun", provided that the radioactive samples were not removed from their containers, in compliance with the warnings in the kit instructions.[11]
The Bulletin of the Atomic Scientists published a brief article on the web, which featured Voula Saridakis, a curator at the Museum of Science and Industry (Chicago) hosting a detailed video tour of the Atomic Energy Lab components. She concluded by saying that the kit failed to sell because of its high price, and not due to any safety concerns at the time.[17]

E uimitor ca acum 50 80 de ani radioactivitatea era tratata asa de sumar.

Erau si farfurii si pahare transparente facute cu oxid de uraniu ca sa le dea culoare verde... Din cate am inteles nu is periculoase sa manaci din ele , insa daca se sparge o asemenea farfurie , atunci exista pericolul sa inghiti praf sau particule de sticla si asta cred ca e periculos.

Attached Files


Edited by althea, 16 April 2023 - 05:29.


#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Voiam si eu la un moment dat sa-mi iau o jucarie de-asta, deoarece e foarte ieftina pe aliexpress.
Insa, m-am lecuit, deoarece, faptul ca bipaie, nu ofera de fapt prea multa informatie asupra tipului de radiatie detectat.
Radiatiile sunt de mai multe feluri, termenul insasi e destul de confuz. Importanta e tipul de radiatie, cine o genereaza, ce substanta. Iar pentru asta, trebuie nu doar sa o detectezi cu un contor geiger, ci si sa o masori cumva. Cel mai ieftin ar fi un contor cu scintilatie, scintilator, care masoara si energia fotonilor implicati. De aici rezulta frecventa, iar frecventa ofera informatie asupra procesului care a generat radiatia respectiva. Adica reactia nucleara care a produs acea radiatie. Pentru ca asta e important si purtator de informatie, nu doar o mica paraiala produsa de ratiatiile gamma.
Multe contoare nici macar nu detecteaza radiatiile beta sau alfa, iar procesele radioactive din jurul nostru sunt in mare masura procese naturale cu perioade mari de injumatatire, dezintegrari beta ale nuclizilor instabili de atomi usori. Alpha mai degraba detecteaza dezintegrarea nuclizilor grei, care nu prea au ce cauta in mediul din jurul nostru.
Asa, sa detectezi doar gamma nu stiu cat de mult ajuta. E o jucarie de care te plictisesti repede. Nici nu poti sti daca rdiatia respectiva provine de la o sursa periculoasa, sau nu.

Alea cu scintilatie ofera mai mult, insa sunt si mai scumpe, Si trebuie sa vina cu un procesator cu microprocesor sau chiar si cu o baza de date de reactii nucleare, sa recunoasca procesul de provenienta. Plus ca tre sa stii ceva fizica nucleara sa intelegi ce masori acolo. Plus ca masuratoarea e dificila, necesita timp lung, filtrare zgomot.
So.. detectorul asta ramane o chestie cu care nu ai ce face tu ca utilizator hobby, decat daca esti foarte pasionat, caz in care trebuie sa stii si stiinta din spatele acestor procese.

Edited by maccip, 15 April 2023 - 16:52.


#13
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
In S.T.A.L.K.E.R. umblai cu unul d-asta sau ma-nseala memoria? Detecteaza si anomalii sau trebuie s-arunci piulite dupa ele? :)

#14
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Detecteaza si beta daca desfaci carcasa si expui tubul.
Eu zic ca e util un dozimetru in caz ca bubuie ceva centrala nucleara ca sigur se va emite si gamma, eveniment destul de probabil in viitor zic eu, Afli rapid ca ceva nu e in regula, nu trebuie sa astepti ca guvernele sa dea unda verde la media sa anunte populatia. In Japonia care e mai onesta si avansata ca europa au mintit destul de mult ca cica nu a fost asa grav,dar in realitate contaminarea a fost enorma si noi mancam peste iradiat si acum

#15
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Nu stiu ce-i stalker ala.
Anomaliile sunt extrem de greu de detectat de catre un dispozitiv care nu face distinctie, nu face o spectrograma, ceva.
Zgomotul de font e proportional cu latimea de banda studiata. De aia tre sa ai o rezulutie spectrala buna, pentur a detecta ceva, o anomalie.
Prin anomalie ma refer la detectarea a "ceva" ce nu e in mod obisnuit detectabil. Adica, nu-i totuna sa detectez dezintegrarea unui nucleu cu perioada de injumatatire de milioane de ani, cu detectarea unei dezintegrari cu perioada de cateva zile. Asta din urma ar fi o anomalie, ar sugera o activitate nucleara "artificiala",, insa poate fi mult sub limita de zgomot din celelalte benzi. Iar cand iese deasupra si o poti detecta, de regula e prea tarziu. :)

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
maccip, pe mine pe vremuri ma interesa un detector de radiatie Alfa adica cea emisa inclusiv de radon care se regaeste in sol pivnite samd... si care e mai periculoasa pentru AND decat altele. Ce gasesti ieftin pe Ali sunt prostii care detecteaza campuri RF nu radiatie "reala" adica nucleara, ionizanta :)
Aparatele astea ca ale initiatorului sunt mai utile in scop profesional, pentru centrale nucelare, arme nucleare samd... nu pentru radiatia de decadere nucleara.

#17
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 16.08.2010

View Postmaccip, on 15 aprilie 2023 - 17:07, said:

Nu stiu ce-i stalker ala.

Cred ca s-a referit la un joc. Dar si jocul a plecat probabil de la nuvela "Picnic la marginea drumului" scrisa de fratii Strugatki.
In carte, calauza aia chiar arunca cu piulite, insa nu pentru radiatii, erau niste zone cu gravitatie mare. Buna cartea, recomand.

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

View Postandreic, on 15 aprilie 2023 - 17:53, said:

Ce gasesti ieftin pe Ali sunt prostii care detecteaza campuri RF nu radiatie "reala" adica nucleara, ionizanta Posted Image
Sunt si de radiatie ionizanta. Contor geiger cu tub de sticla, bagat la cateva sute de volti probabil. Cheapy. Cred ca pana in 100$.
Mai sutn si detectoare de radiatie EM, care sunt alta mancare de peste, chinezul le denumeste geiger, dar nu zic de alea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate