Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pentax K3 III monochrome

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

TS030

TS030

Guru Member

• Grup: Senior Members
E Pentax, d-aia e "inutil".
Leica tocmai a lansat M11 Monochrom, e FF (pe placul lui Loock) si costa doar de vreo 4 ori mai mult. Asta nu mai e inutil... adica, stai, este acum ca am atras eu atentia ;)

bv01

bv01

Senior Member

La fel de inutil și Leica. Poate chiar mai inutil.

DaculScoril0

DaculScoril0

Senior Member

Cum să fie inutil un dSLR care face numai poze A/N?
E cu juma' de stop mai sensibil în lumină slabă și ceva mai ”sharp” ceea ce contează nespus, că toată lumea scoate poze pe hârtie A0.

TS030

TS030

Guru Member

Mai baieti. Utilitatea asta se raporteaza la potentialii cumparatori. E aiurea sa vina unii care oricum sunt complet neinteresati sa zica "e inutil", ca si cum cei interesati ar trebui sa-si puna pofta-n cui si sa-si doreasca doar lucruri "aprobate".

Cand zic de raportare la potentialii cumparatori, trebuie intelese doua lucruri:
1. aparatul a primit unda verde dupa ce-a fost votat de pentaxisti (intr-o conferinta online de-acum ceva vreme). K-3iii Monochrome a fost al doilea cel mai dorit proiect, dupa K-3iii Jet Black.
2. cererea pentru K-3iii Monochrome Matte Black Edition* depaseste cu mult asteptarile, Pentax nemaiacceptand temporar comenzi pana cand nu ajusteaza productia:
https://news.ricoh-i...413_038371.html

* da, sunt doua versiuni de K-3iii Monochrome, standard si Matte Black. Ultima e disponibila doar pentru Japonia.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

N-am vazut un grafic cu sensibilitatea senzorului in functie de lungimea de unda, senzorul mono e ideal pentru foto IR sau UV, sau alte zone mai inguste ale spectrului. Nu trebuie aruncat cu pietre chiar asa gratuit, e doar o unealta, daca nu iti este utila nu-i bai, nu esti obligat sa o cumperi.

Edited by crokodilu, 15 April 2023 - 09:45.

edri

edri

Senior Member

A considera acest DSLR A/N inutil, este exact aceeasi gandire ingusta ca in cazul telefonistilor care din cauza cunostintelor limitate despre fotografie considera inutil orice ILC, acum cand exista smartphonul.

Edited by edri, 15 April 2023 - 10:20.

dani.user

dani.user

Guru Member

View Postcrokodilu, on 15 aprilie 2023 - 09:42, said:

N-am vazut un grafic cu sensibilitatea senzorului in functie de lungimea de unda, senzorul mono e ideal pentru foto IR sau UV, sau alte zone mai inguste ale spectrului. Nu trebuie aruncat cu pietre chiar asa gratuit, e doar o unealta, daca nu iti este utila nu-i bai, nu esti obligat sa o cumperi.

Pentru asta ai senzorii mono dedicati astrofotografiei.

N-am gasit grafic cu sensibilitatea in cazul acestui Pentax dar ma astept sa fie limitata la (o parte din) spectrul vizibil.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Ma refer la foto generala.
Intr-adevar pentru astro ai camere dedicate, dar o camera astro nu prea merge la foto general pe cand un DSLR merge si la astrofoto, poate vrei sa iti filmezi cainele in IR sau poate vrei portrete UV, arata misto ;)

Edited by crokodilu, 15 April 2023 - 14:08.

dani.user

dani.user

Guru Member

View Postcrokodilu, on 15 aprilie 2023 - 14:06, said:

poate vrei sa iti filmezi cainele in IR sau poate vrei portrete UV, arata misto Posted Image

Pentru asta exista firme care fac conversii. Prefer poze IR color insa fata de monochrome.

Edited by dani.user, 15 April 2023 - 14:22.

crokodilu

crokodilu

Guru Member

Iti scot si filtrele RGB Bayer?

dani.user

dani.user

Guru Member

N-am urmarit fiindca am preferat IR colorat

crokodilu

crokodilu

Guru Member

IR colorat cred ca defapt e fals colorat.

Aparatul de fata e un produs desinestatator, de nisa, nu incearca sa inlocuiasca sau sa suplineasca alte tipuri de aparate cu senzori color, as zice ca e complementar.

Edited by crokodilu, 15 April 2023 - 14:42.

TS030

TS030

Guru Member

Una din cele 6 propuneri votate in noiembrie e un aparat pentru astrophoto. Ultima pe lista, deci nu stiu daca-i cazul sa inceapa crokodilul sa stranga bani...

Revenind la modelul nostru Monochrome, o chestie interesanta despre vizor: cei ce l-au incercat zic ca e mult mai usor cu un vizor optic, desi acesta reda evident culorile naturale si nu o imagine alb-negru.
Asta pentru ca cele electronice au un DR limitat si nu pot reda cum trebuie gradientele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate