Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Este CNP este obligatoriu la incheierea unui contract de servicii intre persoana fizica si firma ?

* - - - - 5 votes
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021
Un cunsocut operator de servicii web hosting, cere la crearea contului, cnp-ul meu.
am intrebat motivul acestei cereri si mi s-a raspuns ca trebuie sa valideze ca nu e un copil care face cererea. ca raspuns i-am zis ca cel care face cererea de cont plateste cu cardul, iar cum cardul il poate face numai o persoana majora, nu are cum sa-si creeze cont pe siteul lor o persoana minora. Ei pot vedea daca numele meu introdus in contul de pe site este acelasi cu numele persoanei care i-a trimis banii.

Evident, motivul e bizar si nejustificat, intrucat l-am demontat rapid.

Exista vreo lege care prin care utilizatorul de servicii este obligat sa dea cnp-ul pt folosirea acelor sevicii (pe baza unui contract de servicii) ?

Edited by jumperishere, 12 April 2023 - 19:48.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Da e obligatoriu.

#3
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 jumperishere, on 12 aprilie 2023 - 19:48, said:

Ei pot vedea daca numele meu introdus in contul de pe site este acelasi cu numele persoanei care i-a trimis banii.

Și asta dovedește și altceva în afară de nimic?

#4
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021

 FlapJack7, on 12 aprilie 2023 - 19:59, said:

Și asta dovedește și altceva în afară de nimic?
nu stai prea bine cu logica elementara...iti repet...cardul il face numai un major >> nu ai cum sa iti inregistrezi contul ca minor. acum ai inteles ?

@pasilla .. spune-mi te rog daca stii ce lege este aceea ca eu nu gasesc

Edited by jumperishere, 12 April 2023 - 20:03.


#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 jumperishere, on 12 aprilie 2023 - 19:48, said:

ca raspuns i-am zis ca cel care face cererea de cont plateste cu cardul, iar cum cardul il poate face numai o persoana majora
cont respectiv card poti avea de la 16 ani, in Romania nu-i asa?

daca-i cardul furat... de copilul vecinului?

Edited by dan210, 12 April 2023 - 20:08.


#6
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 jumperishere, on 12 aprilie 2023 - 20:02, said:

nu stai prea bine cu logica elementara...iti repet...cardul il face numai un major >> nu ai cum sa iti inregistrezi contul ca minor. acum ai inteles ?

Fiu-miu avea 15 ani când i-am dat primul lui card, făcut pe numele meu, normal. Ca să poată să-și cumpere chestii fără să mă bată la cap.
Știi, ATM-ul nu te întreabă dacă chiar ești proprietarul cardului, spre deosebire de operatorul ăsta al tău.

Totuși, cu ce încurcă dacă le dai CNP-ul? Că doar nu-i secret de stat!

#7
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021

 FlapJack7, on 12 aprilie 2023 - 20:07, said:

Fiu-miu avea 15 ani când i-am dat primul lui card, făcut pe numele meu, normal. Ca să poată să-și cumpere chestii fără să mă bată la cap.
Știi, ATM-ul nu te întreabă dacă chiar ești proprietarul cardului, spre deosebire de operatorul ăsta al tău.

Totuși, cu ce încurcă dacă le dai CNP-ul? Că doar nu-i secret de stat!
legal tu raspunzi de minorul tau. daca minorul tau isi pretinde ca este major, face plata cu cardul tau, in caz de ceva tu raspunzi

#8
Eusebyu23

Eusebyu23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 24.05.2020
Depinde,daca așa este condiția lor trebuie să te conformezi. Cardul îl poți face de la 14 ani și are drepturi depline(cel puțin  de la cele de la BT am auzit că e așa). După dacă nu dorești să mai folosești serviciile firmei de Hosting poți face o cerere prin care ei sunt obligați să îți șteargă datele tale personale prelucrate de ei.

#9
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 jumperishere, on 12 aprilie 2023 - 20:10, said:

legal tu raspunzi de minorul tau. daca minorul tau isi pretinde ca este major, face plata cu cardul tau, in caz de ceva tu raspunzi
Ei vezi?
Dă-le CNP-ul sau caută altă firmă.

Case solved.

#10
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021

 Eusebyu23, on 12 aprilie 2023 - 20:14, said:

Depinde,daca așa este condiția lor trebuie să te conformezi. Cardul îl poți face de la 14 ani și are drepturi depline(cel puțin  de la cele de la BT am auzit că e așa). După dacă nu dorești să mai folosești serviciile firmei de Hosting poți face o cerere prin care ei sunt obligați să îți șteargă datele tale personale prelucrate de ei.
sau poate nu ...

 FlapJack7, on 12 aprilie 2023 - 20:16, said:

Ei vezi?
Dă-le CNP-ul sau caută altă firmă.

Case solved.
ei vezi ce ? rezulta ca nu e motiv intemeiat ca ei sa ceara cnp pe baza acestei chichite...cei care fac plata evident sunt majori. daca copilul tau ar face o plata cu cardul ta, iar politicia lor nu permite inregistrarea minorilor, tu cazi in garla, nu firma. e pe barba ta. eu nu inteleg cum tu inca nu ai inteles ::)

#11
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006
Sunt curios ce poti face cu un CNP, de va este asa frica. Nu de alta, dar am cateva sute/ mii de CNP-uri.

#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Operatorul site-ului poate să îți ceară CNP-ul din diverse motive întemeiate. Dacă nu dorești să îl oferi, soluția e să te duci către un alt site. Nu există vreo lege care să-i interzică solicitarea CNP-ului, însă trebuie să se conformeze cu cerințele gdpr privind prelucrarea datelor cu caracter personal.

#13
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021
cnp ul nu e singurul element. pe langa el dai numele, adresa, cod postal, informatiile de pe card cand faci plata.
zici tu ca nu poti face nimic cu informatiile astea ?
pune-le aici .. vezi ce se intampla

#14
FlapJack7

FlapJack7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.02.2023

 jumperishere, on 12 aprilie 2023 - 20:21, said:


ei vezi ce ? rezulta ca nu e motiv intemeiat ca ei sa ceara cnp pe baza acestei chichite...cei care fac plata evident sunt majori. daca copilul tau ar face o plata cu cardul ta, iar politicia lor nu permite inregistrarea minorilor, tu cazi in garla, nu firma. e pe barba ta. eu nu inteleg cum tu inca nu ai inteles :Posted Image
Ei își doar o măsură de precauție, ca să nu se ajungă la scandaluri prin presă cum că ei ar permite minorilor bla bla bla.
Că până se dovedește contrariul, răul a fost făcut.

Eu nu înțeleg cum tu încă nu ai înțeles.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
CNP-ul în sine nu are vreo valoare pentru cineva care vrea să îți facă rău. Adresa de e-mail și numărul de telefon sunt mult mai importante. De numărul cardului nu mai zic.

#16
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 09.08.2006

 jumperishere, on 12 aprilie 2023 - 20:25, said:

cnp ul nu e singurul element. pe langa el dai numele, adresa, cod postal, informatiile de pe card cand faci plata.
zici tu ca nu poti face nimic cu informatiile astea ?
pune-le aici .. vezi ce se intampla
Caut un CNP, pot furniza nume, adresa, implicit cod postal. De pe vremea cand nu era GDPR. Povesteste-mi ce faci cu informatiile astea.

#17
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 18.11.2021
uite aici ce zice gpt

Quote

Nu există o obligație legală pentru persoana juridică de a încheia contracte numai cu persoane fizice care furnizează codul numeric personal (CNP) în România. .
asadar ... sa-si bage "dorintele" undeva ... next hosting

 yo9hrb, on 12 aprilie 2023 - 20:31, said:

Caut un CNP, pot furniza nume, adresa, implicit cod postal. De pe vremea cand nu era GDPR. Povesteste-mi ce faci cu informatiile astea.
eu nu sunt infractor si deci nu pot sa-ti raspund la intrebare. de asemenea nu sunt dispus sa risc sa aflu pe pielea mea o nevruta.

dar dupa cum am zis, daca esti chiar asa curios de ceea  ce poti pati, lasa-ti aici toate datele si vezi daca poti pati ceva. e inutil sa ma intrebi p[e mine, cand iti poti satisface dorintele de cunoastere, singur. poate asa devii iluminat

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Si copiii pot avea card. :)

"Deschide-i Contul George Kids pentru copii cu vârste până la 14 ani și bucură-te de o mulțime de beneficii"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate