Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sistem ON-GRID fara curetn din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon

Achizitie SSD
 Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...

Sunt bune apometrele radio?
 SUA intenționeaza sa interzi...

Piscina + pompa + diferential = c...

Micro sd pentru modulator fm

Izolare fonica, camera cu autoade...
 Cum scot peretele alb

Mariri de taxe si tva

Intrebari legate de AC si functia...

Whole Lotta Rosie vs Whole Lotta ...

Recomandare telefon pentru copil; < 1.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

__Dan__

__Dan__

Senior Member

• Grup: Senior Members
Trebuie sa cumpar un telefon pentru nepoata-mea. Mutata recent in urban, fara mari pretentii (deocamdata). Sa poata juca ceva simplu (nu 3D). Android, relativ rezistent, acumulator autonomie peste medie; buget pana-n 1.000 lei. Nu pot sa-i iau chiar o caramida pentru santier - e o fetita de 12 ani. Maxim Xiaomi :)

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Motorola G23 cu 8 GB ram.
https://altex.ro/tel...d/SMTMOTOG23BK/
Recunosc ca e cam overkill. Nu o sa-l mai lase jos din mana. Posted Image
Vine cu husa si alimentator turbopower de 33W

Edited by Leo2006, 12 April 2023 - 17:14.

stoshiba

stoshiba

Active Member

• Grup: Members
Xiaomi 11T, Huawei Nova 10, Oppo Reno 7.

mishuletzu

mishuletzu

Senior Member

Vezi aici  ce i-ar plăcea, poate ceva de la Samsung că e marcă populară și la copii contează asta, modelul A14 5G sau A23 care arată ceva mai finuț ca pentru o fată

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nmDggKwkQHY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jp3QzuUlEBY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mishuletzu, 12 April 2023 - 17:19.

novo_

novo_

Senior Member

mishuletzu, on 12 aprilie 2023 - 17:18, said:

poate ceva de la Samsung că e marcă populară și la copii contează asta,

Nu doar de asta, dar ca fost utilizator de Motorola (acum sunt pe Samsung) pot spune ca marcile mai mari sunt mult mai ok pe partea de software si update-uri. Degeaba pare hardware-ul mai bun daca software-ul e neoptimizat in ultimul hal. Deci clar recomand Samsung daca bugetul permite.

r3my_cc

r3my_cc

Active Member

stoshiba, on 12 aprilie 2023 - 17:11, said:

Xiaomi 11T, Huawei Nova 10, Oppo Reno 7.
Nu știu de celelalte, dar Xiaomi 11T cu siguranță costă mult peste bugetul indicat de inițiator

Leo2006

Leo2006

Guru Member

Eu am fost utilizator de telefoane Samsung si am trecut si pe alte marci dar nu mi s-a parut ca Samsung fac telefoane spectaculoase chiar daca am avut telefon din seria S. Poate ca am avut noroc si am prins telefoane stabile in functionare. Am renuntat sa mai fiu adeptul unei singure marci... ,de fapt chiar nu am fost.  In prezent singurul Samsung a ramas un cuptor cu microunde. Nu am in casa doua produse de la acelasi producator dar toate merg perfect. E pur intamplator. Chiar n-am tinut cont de asta. Nu am inca un Xiaomi dar ma bate gandul sa iau o camera dvr auto.
Recomandarile de mai sus nu sunt pentru un copil de 12 ani. Telefonul trebuie sa tina 5-6 ani si sa mearga fluent pana ce expira suportul pentru acea versiune de android. Cred ca m-am grabit , mai am o tableta Samsung din 2016 care scartaie rau si debea mai merge. Totusi suportul pentru android 7 nu a incetat dar tableta se chinuie cu cei 3 GB ram disponibili. Chrom-ul se inchide brusc iar celelalte aplicatii ruleaza greu.

Edited by Leo2006, 12 April 2023 - 18:48.

r3my_cc

r3my_cc

Active Member

__Dan__, on 12 aprilie 2023 - 16:56, said:

Trebuie sa cumpar un telefon pentru nepoata-mea. Mutata recent in urban, fara mari pretentii (deocamdata). Sa poata juca ceva simplu (nu 3D). Android, relativ rezistent, acumulator autonomie peste medie; buget pana-n 1.000 lei. Nu pot sa-i iau chiar o caramida pentru santier - e o fetita de 12 ani. Maxim Xiaomi :)
https://www.emag.ro/..._medium=android

Motorola Edge 20 Lite:
Ecran OLED
5G
8GB RAM
128GB stocare

Eu zic că e cea mai bună opțiune în bugetul indicat.

Edited by r3my_cc, 12 April 2023 - 18:52.

TruculMagic

TruculMagic

Egalitatea nu există decât în matematică

Cel mai bun samsung pe care il gasesti in acest pret.

red46

red46

Senior Member

Samsung nou pana in 1000 de lei se va misca ca naiba. Daca nu acum, la prima sau a 2 a actualizare software e garantat.

Edited by red46, 12 April 2023 - 19:25.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

__Dan__, on 12 aprilie 2023 - 16:56, said:

Trebuie sa cumpar un telefon pentru nepoata-mea. Mutata recent in urban, fara mari pretentii (deocamdata). Sa poata juca ceva simplu (nu 3D). Android, relativ rezistent, acumulator autonomie peste medie; buget pana-n 1.000 lei. Nu pot sa-i iau chiar o caramida pentru santier - e o fetita de 12 ani. Maxim Xiaomi Posted Image
Un Samsung low end. Gen A32 4G. E fain, capabil, se misca foarte bine, ecran mare si bun si in general e in zona 1000 lei la oferte. Sunt disponibile si huse de protectie brand care au si magnet unde trebuie nu ca alea fake. Nu uita ca si full gogole suport e important in ziua de azi.

Edited by andreic, 13 April 2023 - 12:28.

Sabinatu

Sabinatu

Never give up, never surrender

Eu tocmai i-am luat acum vreo lună fiicei mele, care are 16 ani, un Motorola G52 de la Altex. E încîntată de el, trebuie să recunosc că și mie îmi place.
Ambii am avut Xiaomi Redmi 8 și clar, nu mai iau niciodată Xiaomi. Înainte de Xiaomi, folosisem și eu, și ea Lenovo A5000 timp de 4 ani. Ambele Xiaomi, după 2 ani, sînt bune de aruncat la gunoi.
Revenind, la Altex mersesem să-i iau un G32, care era sub 800 de lei, dar ne-a plăcut mai mult aspectul lui G52 și faptul că e mai ușor. După cele 188 de grame ale Xiaomi, G52 se simte mult mai bine în mînă cu cele 169 ale lui.

Colegii au pus mai sus și alte modele de la Motorola și nu numai, deci ai de unde alege.

Cît căutasem telefon, nu am găsit modele de la Samsung sub 1000 de lei comparabile cu ce am găsit la Motorola.
Am luat Motorola pentru că am citit marca e acum a celor de la Lenovo și fusesem mulțumiți de A 5000.

alexupit

alexupit

Active Member

Sabinatu, on 12 aprilie 2023 - 20:10, said:

Eu tocmai i-am luat acum vreo lună fiicei mele, care are 16 ani, un Motorola G52 de la Altex. E încîntată de el, trebuie să recunosc că și mie îmi place.
Ambii am avut Xiaomi Redmi 8 și clar, nu mai iau niciodată Xiaomi. Înainte de Xiaomi, folosisem și eu, și ea Lenovo A5000 timp de 4 ani. Ambele Xiaomi, după 2 ani, sînt bune de aruncat la gunoi.
Revenind, la Altex mersesem să-i iau un G32, care era sub 800 de lei, dar ne-a plăcut mai mult aspectul lui G52 și faptul că e mai ușor. După cele 188 de grame ale Xiaomi, G52 se simte mult mai bine în mînă cu cele 169 ale lui.

Colegii au pus mai sus și alte modele de la Motorola și nu numai, deci ai de unde alege.

Cît căutasem telefon, nu am găsit modele de la Samsung sub 1000 de lei comparabile cu ce am găsit la Motorola.
Am luat Motorola pentru că am citit marca e acum a celor de la Lenovo și fusesem mulțumiți de A 5000.
Eu tocmai ma gandeam sa iau Xiaomi, pentru ca sunt singurii care mai au infrarosu. Sunt curios ce anume te face sa zici ca dupa 2 ani nu mai sunt bune de nimic. Ce se duce la ele? Ce merge prost? Mersi!

abac

abac

Guru Member

iphone se2

Sabinatu

Sabinatu

Never give up, never surrender

alexupit, on 12 aprilie 2023 - 20:27, said:

Eu tocmai ma gandeam sa iau Xiaomi, pentru ca sunt singurii care mai au infrarosu. Sunt curios ce anume te face sa zici ca dupa 2 ani nu mai sunt bune de nimic. Ce se duce la ele? Ce merge prost? Mersi!

La cel al fiicei s-a spart ecranul cînd l-a scăpat prin casă, acum cîteva luni. Gorilla Glass 5, ziceau ei că ar avea. Aici sînt subiectiv, dar la cum și unde căzuse, dacă era Gorilla Glass 5, nu avea voie să se crape. Luna trecută a cedat displayul complet.
Ambele telefoane, de vreun an, mergeau tot mai greu, se tot blocau, la cîteva zile tot pățeam asta, nu mai puteai face nimic, trebuiau restartate. Extrem de multe aplicații preinstalate, unele cu caractere chinezești, nu le puteai dezactiva, habar nu am ce erau, ce făceau (probabil chinezii știu acum și ce lapte am supt de la mama). O ciudățenie de interfață Miui, nu i-am înțeles rostul; ai un icon "Curățare fișiere", dai pe el, curăță fișierele, apoi te trezești că apar reclame. La fel se întîmplă și la alte aplicații preinstalate (muzică, cititor de documente etc).
Bateria de 5000, dacă la început ținea aproape de două zile, deja după vreun an abia ducea o zi.

Ieri, m-am trezit că telefonul meu își dă restart. Brusc, fără să-i fac nimic, era în mașină, lîngă mine. Cred că a tot încercat vreo oră, și-a revenit, a mers ca în reluare, azi mergea bine. Am făcut greșeala să nu dau un factory reset, iar azi a început din nou. Chiar și în clipa asta se chinuie, de mi-e și milă de el. :D Am încercat metodele găsite pe net, cu ținut apăsat pe butoane, nimic. Uneori, mai apare acel meniu cu wipe data și ce mai e, dar dispare imediat.

În sfîrșit, nu mă pricep la telefoane, software, hardware, nu știu ce e aia rootare sau altele. Cum spuneam, am avut două Lenovo A5000, au mers ambele 4 ani (bine la început, apoi de decent), apoi două Xiaomi Redmi 8, ambele bune de aruncat la gunoi după doi ani.
Consider că Samsung e cam scump pentru ce oferă; după experiența cu Xiaomi, am căutat să văd ce să iau și Motorola mi s-a părut cea mai bună opțiune pentru mine într-un buget de maxim 1000 de lei.

cico

cico

Member

Buna eu detin 2 xiaomi unul de 4 ani si unul de 3 ani nu am avut nici o problema cu ele (Xiaomi Redmi Note 8 Pro--2-06-2020,Xiaomi Redmi 5 Plus--2019-02-09)

VipeR85

VipeR85

Il Magnifico

Sabinatu, on 12 aprilie 2023 - 22:13, said:

.

telefonul mai trebuie si intretinut putin, nu doar luat husa, folie si sa-i dai bice...aplicatiile merg dezinstalate, cele de sistem daca nu vor dezinstalate le poti dezactiva. o curatare la saptamana si vreo 2 restarturi cel putin pe luna si telefonul te va tine cat ai noroc la baterie.

pe de alta parte, si eu recomand initiatorului un motorola.
dar, fara exagerare, pentru un copil de 12 ani, fie el si fata, parerea mea personala, un telefon cu butoane ar fi suficient. un nokia cu butoane, 6310, 8210 sau chiar un 5710 xpressaudio pentru ascultat muzica. Sau, pentru rezistenta, un telefon CAT sau Cubot, cu android si touchscreen.
pe de alta parte, un copil de 12 ani, fata fiind....o sa faca nazuri la orice alta marca in afara de samsung pe simplu motiv ca "asa e trendu".

ps: al meu, foloseste un P8 lite...inca tine bateria 8-10 ore cat e plecat de acasa. si nu plang dupa el daca e furat sau il sparge.

Edited by VipeR85, 12 April 2023 - 22:43.

cotizo_dacul

cotizo_dacul

Active Member

VipeR85, on 12 aprilie 2023 - 22:42, said:

telefonul mai trebuie si intretinut putin, nu doar luat husa, folie si sa-i dai bice...aplicatiile merg dezinstalate, cele de sistem daca nu vor dezinstalate le poti dezactiva. o curatare la saptamana si vreo 2 restarturi cel putin pe luna si telefonul te va tine cat ai noroc la baterie.

pe de alta parte, si eu recomand initiatorului un motorola.
dar, fara exagerare, pentru un copil de 12 ani, fie el si fata, parerea mea personala, un telefon cu butoane ar fi suficient. un nokia cu butoane, 6310, 8210 sau chiar un 5710 xpressaudio pentru ascultat muzica. Sau, pentru rezistenta, un telefon CAT sau Cubot, cu android si touchscreen.
pe de alta parte, un copil de 12 ani, fata fiind....o sa faca nazuri la orice alta marca in afara de samsung pe simplu motiv ca "asa e trendu".

ps: al meu, foloseste un P8 lite...inca tine bateria 8-10 ore cat e plecat de acasa. si nu plang dupa el daca e furat sau il sparge.
Trendu este  14  pro   sau S 23  ultra.Dar  o palma dupa ceafa si   vezi cum ii  dispare trendu.Asa   facea  si  nepoti-miu  ,cand a  fost  vorba sa  isi schimbe telefonul.Se  uita  la Samsung-uri,ii se parea   ca   12    plus  era  ieftin  (acum   2 ani)pana i-a  dat  maica-sa una dupa ceafa  si i-a zis  ai 10   ani   nu  am  eu asa ceva si vrei sa iti iau tie?Atunci nu iti mai  iau nimic.Si   s-a multumit baiatul cu un ulefone 13 P,care atunci   era cea  mai buna optiune in  limita  de pret  impusa de maica-sa.Si  de  2 ani de zile l-a  rupt,jocuri,poze  ,scoala online.Merge si acum ff bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate