Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pardoseala foarte denivelata apar...

Garnitura robinet baie

Probleme dupa fractura picior

Parcare Militari Residence
 Taxa pe soare

din greseala am stropit pomii cu ...

Branduri de card acceptate la pla...

Doctoratul sau al 2-lea masterat ...
 Reparatie tabla smulsa in jurul u...

W11 home , problema cu limba engl...

De unde cumpar o tigaie wok?

Modem 4G LTE (USB) cu sim Vodafone
 Cartela cu numar pentru activarea...

Cablu ingropat

Presiune/amenințari

Sapatura de jur imprejurul casei

Cea mai buna interpretare a imnului national

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

A-12

A-12

New Member

• Grup: Candidate Members

View Postunpuisor, on 12 aprilie 2023 - 14:21, said:

eu am ascultat-o recent pe domnisoara astalive la un eveniment si da clasa la tot altceva cand vine vorba de imn si de restul.
si era singura, nu cu corul ala bisericesc dupa ea. mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit-o live

fara orchestra in spate parca e prea....trist...tipa are voce buna , insa e nevoie de o orchestra puternica in spate.

sper sa apara versiuni mai multe , mai ales moderne cu usoare modificari instrumentale care sa accentueze drama si mandria si mai mult.

unu gen hans zimmer sa faca din imn o drama instrumentala. de un hans e nevoie.

sconxx

sconxx

Junior Member

• Grup: Members
Eu nu inteleg de ce imnul national trebuie sa fie "adaptat" de diversi cantareti sau formatii. Ar trebui sa fie cate o versiune "oficiala", cantata de un cor (cu versuri) si o orchestra (varianta instrumentala) si gata. Alte insemne oficiale ale Romaniei nu sunt "interpretabile": drapelul are forma, proportiile si culorile bine stabilite, nu e roz-bombon cu galben-lamaie si violet, si nu e de forma patrata. La fel si stema, pasarea aia e o acvila, nu un cuc (cei ce au facut armata dupa '89 stiu despre ce vorbesc...Posted Image ).
Da, imnul national poate fi cantat de oricine, fie rocker, manelist sau rapper in diferite imprejurari, dar la manifestari oficiale sa se arboreze drapelul si sa se cante varianta oficiala.
Asta cu diferite interpretari e luata de la americani, la care, la fiecare Super Bowl (finala campionatului de fotbal american) aduc cate o vedeta de-a lor sa cante imnul si care de multe ori il masacreaza de mai mare dragul.

romeo_cj

romeo_cj

Member

• Grup: Members
Asta-i tata lor

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/tFNoGl6ckfU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

abac

abac

Guru Member

• Grup: Senior Members
Imnul curent are efect zero. Il tot lalaim de 34 de ani la ziduri.

Se poate sa il schimbe cineva?

Gen sa fie inclus si Iohannis in el, ca Traian, Stefan, Mihai, Corvine sunt, cu toata dragostea, cam expirate.

Multumim.

Edited by abac, 15 April 2023 - 00:58.

A-12

A-12

New Member

• Grup: Candidate Members
Variantele clasice deja is depasite. Trebuie variante noi , sa excite tineretul. Si nu ma refer la imn national gen manele , ma refer la imn national cu o orchestra totala , cu bass sa iti vibreze inima in tine si cu solisti care au vocea demna de premii internationale.

Imnul vechi e ok , insa e prea plictisitor si saltaret. nu are pic de drama si pic de intonatie.

abac

abac

Guru Member

• Grup: Senior Members
Corect, ne lamentam ca nu stiu romanii (incepand cu politicienii de top) versurile imnului national.

Vrei sa iti invete lumea imnul? Il lasi pe Salam sa il compuna. Apropo, de ce nu manele? Daca e vointa poporului, sa fie manele. Ce e rau in asta? Imnul trebuie sa fie definitoriu pentru majoritate.

Iei artistul roman cu cele mai multe vizualizari pe youtube, ii zici: nenicule, ia de aici 10 milioane de coco, ai 2 luni sa compui imnul national. Problem solved.

Edited by abac, 17 April 2023 - 07:54.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate