Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Film original sau pirat?

Cum poti inregistra CD-uri in for...

Ceainaria celor pasionați de...

Probleme la acoperis din cauza in...
 Transferuri instant intre bancile...

player video

Carrefour Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...
 Rovinieta prin SMS pentru masina ...

Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...
 Dorsalgie

Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali

Cea mai buna interpretare a imnului national

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

A-12

A-12

New Member

• Grup: Candidate Members
Cam tarziu , insa au inceput sa apara interpretari demne de senzational ale imnului national.

Momentan , cred ca Paula Seling e top cu versiunea de mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AkfKiOULRv4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred ca versiunea asta daca era putin si mai dramatica si daca avea bass dublu era si mai si.

Ma gandesc la Paula Seling cu o orchestra de 3 ori mai mare si mi se face pielea de gaina.

Voi ce credeti?

Care vi se pare ca e cea mai buna interpretare a imnului national?

laffin

laffin

Senior Member

• Grup: Senior Members
duetul simion & sosoaca. piele de crocodil.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned
Mie asta imi place cel mai mult. Cred ca este vorba de corul Madrigal.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZX71sgRe7oo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 06:21.

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

Ca si mkscorpion0 sunt de moda veche, imnul cantat de un cor.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2023 - 06:20, said:

Este singura varianta la care si acum am fiori cand o ascult. Stiu ca acum foarte multi ani era difuzat pe tvr la ora 6 sau7 dimineata. Era exact cea din clip.

edit
sau mai era difuzat pe radio Romania actualitati la fel la 5 6 sau 7 dimineata

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/T9y14eylMh4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 12 April 2023 - 07:59.

fansat

fansat

Guru Member

View PostMembruAnonim, on 12 aprilie 2023 - 06:20, said:

Si Paula interpreteaza senzational, dar cand e vorba de un imn parca ma infior mai mult cand e interpretat de mai multe voci sau de un cor, mai ales daca acel cor se numeste Madrigal care cred ca nu are egal, nu numai cand e vorba de imnul Romaniei, celebritatea acestui ansamblu trecand de zeci de ani granitele Romaniei. Pacat de inceputul cam trist al imnului. "somnul cel de moarte" nu suna prea inaltator, fiind mai aproape de "Miorita" decat de ceva mobilizator, dar e doar o opinie.
  Mie mi se pare exceptionala si aceasta intrepretare. Mai intai, o voce de copil, apoi mai multe voci de copii, apoi, corul Madrigal si apoi, toate vocile reunite, respectiv, si corul de copii, si corul Madrigal:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MK-E2gO-6eM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bursul

Bursul

alias Petrov, zilier in DE

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qCx-0WkyOEI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

vio69c

vio69c

Senior Member

View PostA-12, on 12 aprilie 2023 - 02:49, said:

Cam tarziu , insa au inceput sa apara interpretari demne de senzational ale imnului national
Voi ce credeti?

Cred ca este inadmisibil.
Imnul , stema, steagul sunt insemne nationale si au rostul lor cand sa fie abordate , cantate si de catre cine....
Curand or sa apara manele cu imnul ntaional.

Asta dorim ?

r_murphy

r_murphy

ANTENIST SPALAT PE CREIER

View Postvio69c, on 12 aprilie 2023 - 09:32, said:

Curand or sa apara manele cu imnul ntaional.
Asta dorim ?

tirziu maestre, tirziu, sper sa nu-mi iau leapsa. recunosc ca imi venea sa sparg televizorul la acel revelion, chiar a fost si un mic "scandal" pe tema asta.
si daca tot discutam de imnul national, poate ar trebui revenit la "trei culori" cu textul in varianta initiala/originala, aia cu ... ce le tin ca sfint odor ;)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/wr-drjTqpLg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by r_murphy, 12 April 2023 - 09:39.

fansat

fansat

Guru Member

View Postr_murphy, on 12 aprilie 2023 - 09:36, said:

tirziu maestre, tirziu, sper sa nu-mi iau leapsa. recunosc ca imi venea sa sparg televizorul la acel revelion, chiar a fost si un mic "scandal" pe tema asta.

De remarcat cate aprecieri laudative a avut mizeria asta de interpretare. Absolut horror...Nu ar trebui sa fie permis asa ceva, dar asta-i Romania, n-avem ce face.

overseas

overseas

Guru Member

Pe mine ma punea sa cant imnul dimineata, la scoala.
Am considerat ca era vreo chestie comunista, pana cand un prieten din USA a fost chemat la scoala (sau ce e aia) fiindca fi-su de vreo 4-5 ani 'nu sta cuminte in timpul imnului'.
Acum sunt mandru ca am crescut in vremurile alea.

glassofwine

glassofwine

Active Member

• Grup: Members
Prefer varianta asta [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z9Zu0ziuamE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cor masculin, sună mai maiestuos.

fansat

fansat

Guru Member

View Postglassofwine, on 12 aprilie 2023 - 11:09, said:

Cor masculin, sună mai maiestuos.

Buna si varianta asta. Cum am scris mai sus, imnul in interpretarea unui cor e altceva decat in interpretarea unui singur cantaret. Are alta amploare, alta rezonanta parca, si eu zic ca si misca mai puternic un ascultator.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

eu am ascultat-o recent pe domnisoara astalive la un eveniment si da clasa la tot altceva cand vine vorba de imn si de restul.
si era singura, nu cu corul ala bisericesc dupa ea. mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit-o live

Phobos

Phobos

Guru Member

Contrastul dintre ceea ce ne indeamna imnul sa facem si ceea ce facem in realitate (ca societate) a ajuns atat de mare incat aproape ca ti-e rusine sa-i mai pui pe copii sa-l invete sau sa-l recite.

Edited by Phobos, 12 April 2023 - 16:21.

GRATEFUL

GRATEFUL

Guru Member

View Postunpuisor, on 12 aprilie 2023 - 14:21, said:

eu am ascultat-o recent pe domnisoara astalive la un eveniment si da clasa la tot altceva cand vine vorba de imn si de restul.
si era singura, nu cu corul ala bisericesc dupa ea. mi s-a facut pielea de gaina cand am auzit-o live

Mie nu mi se pare nimic deosebit in interpretarea aceasta. Canta prea repede si nu respecta cadenta ca sa ofere imnului maiestuozitate.

unpuisor

unpuisor

Senior Member

ce sa zic, nu am stat sa numar cadenta si bpm-ul, mi-a placut vocea si faptul ca a trezit ceva placut in mine, restul e can can, si e posibil ca live pe boxe bune sa sune altfel.

tflorin40

tflorin40

Active Member

• Grup: Members
Anton Pann e roman prin adoptie. Ca si Ciprian Porumbescu. Dar asta nu ii absolveste de vina de a fi printre cei mai MARI romani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate