Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mutare concert Forever Hit

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006
Buna ziua! Am achizitionat in 2021 bilete la Forever Hit dar, cauza pandemiei, a fost amanat un an si apoi mutat de la Bucuresti la Craiova. Initial am optat pentru pastrarea biletelor in ideea ca va avea loc in aceeasi locatie insa prin mutarea la Craiova a fost imposibil sa participam (costuri de deplasare mai mari decat valoarea biletelor) si ca urmare am facut reclamatie la ANPC de unde am primit raspunsul ca nu primesc nimic inapoi intrucat concertul se tine si nu are relevanta mutarea locatiei cu toate ca era specificat clar in contract ca locatia este Bucuresti si nimic altceva. Firma organizatoare ne-a asigurat ca daca nu mergem acolo, vom primi vouchere pentru alte evenimente insa, acum nu mai raspund la mesaje. Ce parere aveti, mai am vreo cale de atac pentru a-mi recupera banii cumva?

#2
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Nici o sansa sa vezi banii inapoi .

-----------------------------------------------
Caz real

Există cumpărături în privința cărora nu vă puteți răzgândi

Jane a cumpărat online un bilet la un concert U2 în Irlanda. A doua zi, a aflat că nu va fi în țară la data concertului, motiv pentru care a vrut să anuleze comanda. Totuși, comerciantul online a refuzat să îi anuleze comanda și să îi restituie banii, deoarece perioada de reflecție de 14 zile nu este valabilă în cazul achiziționării de bilete la concerte.

----------------------
https://europa.eu/yo...ns/index_ro.htm

Edited by ndor, 11 April 2023 - 14:50.


#3
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Nu cred ca ai sanse
In 2019 am cumparat bilete pt un concert din aprilie 2020. Cum nu eram sigur ca o sa ajung, la data achizitionarii biletelor am platit o asigurare ( 10% din pretul biletului) sa primesc banii inapoi in caz ca nu ajung.
In martie se sisteaza toate spectacolele din cauza de pandemie si primesc mail ca pot opta pt pastrarea biletelor cand se reprogrameaza concertul sau voucher ca sa aleg alt concert cand s-o relua activitatea.

Sun la asigurare sa spun ca vreau banii inapoi, ca de-aia am platit mai mult si imi spune sa citesc cu atentie clauzele, se dau banii inapoi daca
- am murit eu, a murit mama, sunt in spital, a intarziat avionul cu care trebuia sa ajung eu la spectacol, a intarziat avionul cu care trebuiau sa ajunga artistii la spectacol, au facut greva CFR-istii, a fost accident pe autostrada si s-a blocat traficul, s-a luat curentul si au blocat tramvaiele circulatia, s-a daramat stadionul.... ai prins ideea.... NU scria ca se dau banii inapoi pe motiv ca se sisteaza toate spectacolele:).

Am fost pana la urma la concertul reprogramat.

Edited by sopo, 11 April 2023 - 14:56.


#4
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006
Inteleg dar problema e altfel. Nu cred ca e legal sa platesc bilete la Bucuresti si sa ajung la Craiova. Chiar si asa, din moment ce nu am ajuns acolo, se specifica clar ca voi primi vouchere (nu ma asteptam sa mai primesc banii) dar nici de alea nu se mai dau in vorba.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Eu cred ca aia de la ANPC nu au inteles problema complet.

Nu mi se pare normal sa ai bilet la un eveniment in orasul X, iar acesta sa fie mutat in orasul Y la 5 judete distanta pana unde tu trebuie sa iti asiguri transport si cazare pe durata evenimentului.

Eu cred ca asa ar trebui sa pui problema: cine asigura diferenta de costuri datorata mutarii evenimentului la o distanta considerabila, 250 km, 4 ore masina/ tren + hotel o noapte? + eventualele pierderi datorita necesitatii a doua zile de concediu?

Daca il mutau la Baia Mare unde iti trebuia ori Tarom la costuri de Madrid ori tren 4 zile dus-intors, tot normal li se parea alora de la ANPC?

Edited by Lex404, 11 April 2023 - 15:42.


#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 21.04.2005
Banuiesc ca exista o diferenta de timp aici .
Suntem in 2023 !!!   Evenimentul a avut loc in 2022 .

Potrivit organizatorilor, toate cardurile de acces achiziţionate rămân valabile pentru 2022.
Pentru cei care doresc recuperarea banilor, se pot adresa în scris la adresa de e-mail: [email protected] urmând să primească tot pe e-mail toate detaliile privind returnarea banilor.
Va fi returnată doar contravaloarea cardurilor de acces, fără comisionul de procesare plăţi 3D Secure perceput de Stripe şi fără taxele de intermediere, administrare comandă şi servicii conexe.

https://www.news.ro/entertainment/festivalul-forever-hit-la-care-urmau-sa-cante-sandra-alphaville-dr-alban-a-fost-amanat-pentru-2022-1922400014502021091420394131

#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

 Lex404, on 11 aprilie 2023 - 15:39, said:

Eu cred ca aia de la ANPC nu au inteles problema complet.
Ba au inteles foarte bine dar mi-au raspuns ca nu este specificat clar in legislatie ca mutarea unui eveniment e caz de returnare.
Nu ma mira raspunsul lor, am mai avut probleme cu un service care mi-a bagat un ulei gresit la masina si mi-au raspuns ca service-ul a zis ca merge si ala dar in cartea masinii scria clar - rn720. Sunt absolut inutili, nu are rost sa mai astepti ajutor de la asa institutie.

#8
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,535
  • Înscris: 26.11.2006

 ndor, on 11 aprilie 2023 - 14:43, said:

Nici o sansa sa vezi banii inapoi
Iaca, dupa ultima sesizare ANPC, am primit mesaj de la organizatori sa le dau un numar de cont si, surpriza, dupa 3 zile am primit banii. Bine, in loc de 600 lei am primit 526 caci zic ei ca taxele nu se returneaza dar e foarte ok si asa. Concluzie: nu abandonati niciodata o lupta pe motiv ca au pierdut-o si altii...

#9
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

 johnnydanut, on 30 aprilie 2023 - 08:48, said:

Iaca, dupa ultima sesizare ANPC, am primit mesaj de la organizatori sa le dau un numar de cont si, surpriza, dupa 3 zile am primit banii. Bine, in loc de 600 lei am primit 526 caci zic ei ca taxele nu se returneaza dar e foarte ok si asa. Concluzie: nu abandonati niciodata o lupta pe motiv ca au pierdut-o si altii...
Ma bucur ca nu te-ai dat batut, felicitari!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate