Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupere utilitati casa tempor...

Care credeti ca este probabilitat...

paravan geam / obturare vedere

Motorola E32, se aprinde flashlig...
 La mulți ani @sylvius!

Joy Berceni Biruintei 87

Recomandare suport tableta

Vanzare apartament
 Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

Romania printre primele poziții d...

Pisica din Iasi care a mers sa na...
 PC fara wifi, conectare smart mon...

Masina cu buget redus

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa

Rezultate analize - pareri, next steps

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

chipuc

chipuc

Member

• Grup: Members
Dintre toate "restrictiile" asta cu painea ma ustura cel mai rau pentru ca imi place sa fac paine, e un adavarat hobby pentru mine, destul de avansat.
Si vorbesc de paine facuta ca lumea, nu la masina, ca aia nu e paine...

Dintre toate Gama GT ma preocupa cel mai mult ca nu inteleg de unde vine acea valoare, sper sa aflu la ecografia de maine.

chipuc

chipuc

Member

Gata si cu ecografia, toate bune atat cat se poate, rezectie de colecist pt anul ce vine cand unul din polipi va atinge 1 cm in dimensiune.

Altfel, dieta, miscare samd a.i. sa aman atat cat se poate de mult medicatia ce va avea sa urmeze pt diabet si colesterol.
Legat de gama GT a zis ca este o variabila f sensibila la medicamente, alcool s.a. iar uitandu-se pe analize mi-a spus ca nu si-ar face probleme.
Sanatate tuturor!

Attached Files

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators

View Postchipuc, on 11 aprilie 2023 - 17:49, said:

Dintre toate "restrictiile" asta cu painea ma ustura cel mai rau pentru ca imi place sa fac paine, e un adavarat hobby pentru mine, destul de avansat.
Si vorbesc de paine facuta ca lumea, nu la masina, ca aia nu e paine...
Pai daca e paine buna, e foarte bine.
Mai bine putin da bun.
Mananci si tu cu masura.

Remicade

Remicade

Senior Member

• Grup: Senior Members
Bun acolo vad o problema, ai calculi intrahepatici...la populatia europeana sunt rari si sunt predominant din colesterol, la populatiile asistice sunt foarte frecventi si au o alta compozitie, derivati de bilirubina, aia sunt infestati si cu tot felul de paraziti de care noi nu am auzit.
Problema e mare daca cresc, vor bloca ductele biliare, vor duce la dilatarea lor si la mari probleme, cele mai grave fiind cancer de ducte biliare, colangicarcinom. Tratamentul e naspa, se pot extrage unii functie de localizare dar cele mai invazive sunt hepatectomie (iti taie ficatul) sau transplant.
Am si eu si sunt bine documentat pe problema, eu incerc sa nu ajung acolo cu preventie, Ursofalk, Rosuvastatina si Ezetimib.
Cere neaparat o a doua opinie, cand erai la eco si ti-a scanat ficatul se vedeau ca niste chestii luminoase punctiforme ? Neaparat mai fa peste 1 an ecografie sa vezi cum e stadiul lor, eu am facut RMN local dar interesant ca nu s-au vazut in schimb la CT au aparut.
Pot sa ramana la stadiul asta sau pot creste in timp, sunt independeti de ce se intampla in colecist adica poti avea calculi intrahepatici dar sa nu ai calculi la colecist si viceversa.

chipuc

chipuc

Member

Calculi intrahepatici am de ani de zile de când îmi fac ecografia și o fac la aceiași medic a.i. sa știu cum evoluează. Singurii care s-au modificat in mod constant de-a lungul timpului au fost doar polipii din colecist.

Oricum, mersi mult ca mi-ai spus și mi-ai atras atenția!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate