Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari
 Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?
 Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...

Radio Bucur 1
 Sfaturi boiler pana la bransament...

Creare site gen OLX / Autovit

Imagini gratuit sau contra cost i...

Fisuri beton de egalizare

Rezultate analize - pareri, next steps

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

chipuc

chipuc

Member

• Grup: Members
Rezultatele in discutie sunt pt un barbat, 51.7 ani, 173, 78 kg (supraponderal, obez in copilarie/adolescenta, de pe la 7 pana pe la 21 ani).

Pt inceput, cele bune: VSH, trigliceride, biluribina (totala, directa si indirecta), fibrinogen, fosfataza alcalina, proteina c reactiva, toate ok, in limite.
Acum cele mai putin buna: glucoza 114 (max. interval 105), colesterol HDL 155 (HDL totusi este 85), colesterol total 251, feritina 279 (mx. interval 275), GOT 39 (max. interval 34, GPT totusi 31) si GGT 110 (max. interval 55)
Urmeaza ca maine sa fac si ecografia abdominala anuala, procedura pe care o urmez de cativa ani: stiu ca am steatoza hepatica (ficat totusi cu dimensiuni normale, fara procese focale solide) si monitorizez evolutia unor polipi colesterolotici la colecist (de la 6 mm in 2014 cel mai mare ajunsese anul trecut la 9 mm).

Rezultatele de mai sus vin dupa cateva luni mai agitate si stresante, in care nu am fost prea activ dpdv fizic. Este adevarat ca imi plac dulciurile (prajituri, biscuiti, ciocolata etc., nu sucuri!), alcool (bere si vin) cand si cand, in nici un caz zilnic. Intentionez sa reduc drastic consumul de zahar, grasimi animale (branza veche de vaci este favorita mea!) iar alcool deloc. In rest, nu mananc fast food, preponderent mancare gatita in casa, fara prajeli. De asemenea, am tot luat in ultima vreme diverse anti inflamatorii pt dureri cervicale si sciatica samd (ibufren, arcoxia). Odata cu venirea verii intentionez sa maresc si gradul de activitate fizica (de lucru prin curte plus iesiri cu bicicleta la sosea).

Eram curios daca a mai trecut careva printr-o situatie oarecum similara si ce pasi a urmat.

Edited by chipuc, 11 April 2023 - 11:36.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

chipuc, on 11 aprilie 2023 - 11:33, said:

Este adevarat ca imi plac dulciurile (prajituri, biscuiti, ciocolata etc., nu sucuri!), alcool (bere si vin) cand si cand, in nici un caz zilnic. Intentionez sa reduc drastic consumul de zahar, grasimi animale (branza veche de vaci este favorita mea!) iar alcool deloc. In rest, nu mananc fast food, preponderent mancare gatita in casa, fara prajeli. De asemenea, am tot luat in ultima vreme diverse anti inflamatorii pt dureri cervicale si sciatica samd (ibufren, arcoxia).

Eram curios daca a mai trecut careva printr-o situatie oarecum similara si ce pasi a urmat.

Iti povestesc cazul unui cunoscut acum vreo 12 ani, cam prin 2010. Omul avea niste probleme similare cu ale tale, nivelul de glucoza dat peste cap, analizele pt ficat la fel, pancreas si acolo niste probleme, colesterol la fel etc...

El a luat taurul de coarne, nu ca tine "stai ca imi plac dulciurile, stai ca beau din cand in cand alcool vin/bere, stai ca mai mananc si grasimianimale/carne etc, stai ca mai ciupesc din cand in cand nu stiu ce etc. ". Nu, el a zis STOP si a renuntat de tot pana in momentul cand analizele i-au iesit foarte bune, extrem de bine. Insa a durat cred ca peste un an si ceva.

Tu daca nu pui piciorul in prag, o sa te tarasti cu aceste probleme toata viata si probabil o sa se si agraveze si o sa dai in altele si mai grave. Nu exista jumatati de masura.

edit: stiu ca fiecare este stapan peste propriul corp si afce ce vrea. Dar daca vrei sa iti rezolvi problemele, trebuie sa ai putina vointa. Exista posibilitatea sa vina vremea cand si sa spui stop si tot nu te vei mai face bine pt ca exista un punct fara intoarece la anumite boli.

edit2
Ne dam seama cat de pretioasa este sanatatea abia cand nu o mai avem. Tu deocamdata esti ok, d-aia si iti permiti sa mai ciupesti si din aia si din ailalta ca inca merge si esti sanatos. Dar stai sa vezi cand o sa inceapa problemele grave sa isi faca simtita prezenta.. poate atunci va fi prea tarziu.

Edited by MembruAnonim, 11 April 2023 - 11:51.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members
Mergi cu rezultatele la medicul de familie.
Crezi că poți primi diagnostic pe forum? Vei avea jdemii de sfaturi.

chipuc

chipuc

Member

I le-am trimis pe email, astept sa vad ce zice, oricum revin le medicul de familie cu rezultatul de la ecografie...

@mkscorpion0, cred ca nu am fost prea clar: consumul de dulciuri si alcoolul era la timpul trecut, intentia pe viitor este catre deloc.

Edited by chipuc, 11 April 2023 - 11:56.

MembruAnonim

MembruAnonim

MembruAnonim

• Grup: Banned

chipuc, on 11 aprilie 2023 - 11:55, said:

consumul de dulciuri si alcoolul era la timpul trecut, intentia pe viitor este catre deloc.

Intentia este "de acum", nu de maine.

Apropo, am si un caz al unui prieten pt care a fost prea tarziu. De atunci daca am o problema si medicul zice fara aia si fara aia... pai asa fac. Nu zic, "hai lasa ca nu se intampla nimic daca mai ciupesc din cand in cand din x si y".

Edited by MembruAnonim, 11 April 2023 - 12:05.

overseas

overseas

Guru Member

Daca ai prostata OK, poti sa dai foc la analizele celelalte - gluma !
Deci prima grija prostata, pe bune.
In rest nu vad ceva alarmant, la colesterol nu te agita, 250 e parfum, nu intru in discutii despre cum s-a modificat limita asta si cum variaza de la laborator la laborator.
Desigur, cu masura toate chestiile nasoale, gen zahar/ prajeli/ grasimi animale/ alcool.

chipuc

chipuc

Member

Prostata e super ok. 0.37. Nivel pt sub 40 de ani. :))

born2lose

born2lose

Senior Member

fara sa fiu doctor, rezultatele tale mi se par ok. mie mi-a recomandat medicul (cu analize asemanatoare, dar varsta mai mica) sa nu amestec lucrurile - de ex, daca mananc ceva mai gras, fara dulciuri dupa masa. si eventual portii mai mici.

overseas

overseas

Guru Member

chipuc, on 11 aprilie 2023 - 12:09, said:

Prostata e super ok. 0.37. Nivel pt sub 40 de ani. Posted Image)

Daca analizele sunt bune, la cativa ani tot trebuie sa mergi la nenea cu manusa... ouch.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Eu am avut probleme cu glicemia dupa Covid - la 6 luni de la Covid aveam 110 ( nu stiu cat am avut al cateva saptamani dupa... dar inainte aveam intre 65-80 ) si mai aveam cateva valori aiurea in tramvai de pe la ceva medicamentatie de HT.
Dupa un an jumate a scazut la 94, iar restul perfecte, Sunt curios anul asta.

Ce am facut, mai mult fortat - la o luna dupa Covid am inceput sa am o senzatie de voma de cate ori incercam sa mananc ceva dulce sau doar la miros de zahar - gen zaharul pudra de pe strudele...
Practic nu am putut sa mananc nimic dulce vreo 2 luni - dupa astea 2 am putut manca doar cicolata amara si aia putina. Si tot de-atunci nu prea am mai putut manca multa paine.
Si acum la mai mult de 2 ani de la Covidul ala nu pot manca decat cioclata amara - 2 -3 bucati si maxim 2 paini pe saptamana.
Daca incerc sa mananc mai mult dulce imi vine sa vomit.
Plus ca asta a fost a doua iarna la rand cand n-am pus nimic pe mine - am slabit un kg. In 2 ani si am slabit 5 kg.

Nu stiu in ce masura a ajutat - cam cu o luna inainet de Covid am inceput sa iau Omega 3 si Vitamine D3 si K2 - si am continuat sa iau de atunci mereu, mai putin pe perioada verii.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

Colesterolul nu este asa rau cum ai crede.
Din contra, nu as renunta la nicio grasime animala, mai degraba la uleiuri de floarea soarelui sau alte inventii.

Feritinina e mult mai ok decat sa fie in cealalta limita. NU zic ca mare e ok, dar e mai usor sa eviti fierul decat sa te chinui sa il absorbi. NU ai idee ce se complica lucrurile la polul celalalt.
Daca scaunele nu sunt negre, nu mi-as bate capul.

Niste K2 mk7 preventiv pt oase daca vrei sa suplimentezi ceva, scos alcoolul si moderat dulciurile.
Prostata e ok, eu m-as duce linistit la mare.

Sabinatu

Sabinatu

Never give up, never surrender

Situație oarecum similară: 47 ani, 1,84 înălțime, undeva la 93-95 kg, hepatită B făcută în copilărie.
Din anumite cauze, fac hemoleucograma și analizele de ficat foarte des începînd din 2012.
Ce m-a ajutat pe mine pentru TGP și TGO, pe care le avusesem și peste 200 acum cîțiva ani, a fost Armurariu capsule de la Dacia plant.
Acum vreo 8 luni, am avut GGT de 165, în timp ce TGP și TGO erau în limite. Colesterolul era 200. Mi s-a spus că am sindrom de intestin iritabil, apoi că am diskinezie biliară.
Așa că am redus pînă aproape de zero zahărul, am încercat să fac mișcare mai multă, adică plimbări, și am luat două ture de Sargenor fiole, la recomandarea medicului.
GGT a rămas sus, așa că am trecut pe ceai de Anghinare. După două luni de chin :D (că e al naibii de amar), văd că GGT e 115. TGP și TGO erau pe la 25, cum nu mai avusesem niciodată.
Așa că... beau în continuare otrava aia.

Sîntem pe un forum, întrebăm, discutăm, ne împărtășim experiențele, mai aflăm una-alta, dar deciziile să le iei strict pe baza recomandărilor medicilor. Nu vreau să citesc aici peste trei luni că te-ai masochit și tu cu ceai de Anghinare din cauza mea și... analizele sînt tot în afara limitelor, că nu ai luat/făcut ce ți-a recomandat medicul.

Mie, analizele tale nu mi se par deloc de speriat.
Eu cred că, dacă renunți la zahăr și alcool și faci mișcare, eventual plus ceva medicamente sau suplimente recomandate de medic, valorile vor reveni în limite după un timp.

iladi

iladi

Guru Member

• Grup: Moderators
Din proprie experienta.

172 cm si 115 kg. De acolo am inceput. Analizele, beton, doar colesterolul foarte-foarte putin peste limita. Daaaar, ma dureau genunchii, raceam des, probleme stomacale (paine la greu, dulciuri, sucuri, cu alcoalele doar in weekend).

Am fost la medic. M-a trimis la pneumolog si ca sa o tai pe scurt, ama juns sa-mi recomande aparat de purtat noaptea impotriva sforaielii. O sa mori, mia zis. Si mi-a mai zis ca n-ajuta decat maretul aparat, dar sa nu-mi fac griji, il plateste CAS-ul. Slabit? Ce e aia?

Mno, bine, mi-am zis. Am luat legatura cu niste prieteni care au reusit cu dieta si am facut un test la Metabolic Balance. Acum, sigur si gura lor tre sa mance ceva asa ca ei voe anal;ioze de mii de euro in Germania si alte rahaturi de genul. Eu am taiat coltul si am luat-o pe numitorul comun de la cateva recomandari si de 5 saptamani ma tin de treaba:

-  mananc putin spre foarte putin
- mai beau alcool de loc
- fara dulciuri
- fara carbohidrati
- mancat regulat de 3 ori pe zi
- baut apa / ceai la greu

Rezulatate?

- sunt cu mai bine de 12 kilogramme mai usor (date jos in 5 saptamani)
-  ma sint mai bine general
- nu mai am probleme cu digestia
- NU MAI SFORAI
- am cobarat scari fara sa ma tin de balustrada

Stiu ca e greu. E nasol sa stai la masa de masa si tu sa bei doar apa (da, adica DOAR apa) dar per total sunt atat de multumit incat nu cred ca ma voi apropia de pahar sau cozonac nici macar de Paste.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators

colesterol HDL 155 (HDL totusi este 85)
Ai trecut doua valori diferite pt HDL, văd că nu a remarcat nimeni.

Pașii de urmat ar fi dieta și activitate fizică, dacă nu vrei sa ajungi la medicație.

victor29cr

victor29cr

Senior Member

Karhu, on 11 aprilie 2023 - 16:03, said:

Ai trecut doua valori diferite pt HDL, văd că nu a remarcat nimeni.

Pașii de urmat ar fi dieta și activitate fizică, dacă nu vrei sa ajungi la medicație.

a gresit dar din paranteze se cam intelege ca LDL e 155 si HDL 85

chipuc

chipuc

Member

Așa este, scuze!

Edited by chipuc, 11 April 2023 - 16:10.

Karhu

Karhu

Heretic member

• Grup: Super Moderators
Așa am presupus și eu…

Remicade

Remicade

Senior Member

HDL 155 nu avea tehnic cum sa fie, ai fi intrat in cartea recordurilor.
Raportul  colesterol total/HDL egal 2,9, ai un nivel foarte bun al HDL colesterol, risc foarte mic de evenimente cardiovasculare, TG zici ca sunt bune deci nu mi-as face probleme, un raport TG/HDL peste 3 poate indica un risc de sdr metabolic.
Renunta la zahar si la produsele low fat, produsele animale sunt OK dar evident in anumite limite, renunta sau scade drastic tot ce e facut cu faina alba incepand cu painea. Sucuri ai zis ca nu, foarte bine ca fructoza din ele se depune in ficat si da ficat gras non alcoolic, celula nu o poate metaboliza. Fructe si legume la discretie, nu uita de nuci si seminte neprajite si fara sare dar nu mai mult de un pumn pe zi, au calorii.
La glucoza esti la limita, tehnic e prediabet si esti candidat la metformin, daca o sa mai slabesti o sa scada si glicemia a jeun.
Gama GT este mare, apare asa la alcoolici, ca fapt divers eu o data am facut analizele dupa ce am stat cu genunchii in solvent de curatare a lacului (nu ma intrebati) si cand mi-a vazut analizele medicul a zis s-o las mai moale cu bautura. Steatoza cam toti au incepand cu o varsta deci bine ai venit in club, eu sunt membru desi traiesc hai sa zicem sanatos.
Deci o sa-ti cantam melodia aia cu "Traieste sanatos, fa miscare, mananca hrana vie" bla bla...sa ne zici cu eco ce a iesit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate