Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat mai costa o renovare?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
taosil

taosil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 15.04.2009
nu stiu preturile, dar daca faci cu meseriasi, sa te gandesti la optiunea de factura + garantie. Am vazut asa de multi meseriasi, ca prefer sa imi fac singur ce am nevoie. Iese mai prost, dar e facut de tine, si salvezi si bani ( plus inveti un skill nou)

#38
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 AWE, on 10 aprilie 2023 - 13:01, said:

Sa-ti zic de finisaje decorative (varuit fancy) de 6000 de euro? Bine, cu materiale San Marco, sunt foarte scumpe in sine dar totusi...

Au semnat contract ca daca iese aiurea iti platesc materialele, curata si iti dau si banii inapoi? Pai daca esti super meserias si ceri asa mult, ma astept sa oferi garantie totala.

#39
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007
Zugravit cam 1000 lei/camera (reparatii dupa traseele facute de electricieni + pe langa termopane + glet + lavabila)
Parchet cam 100lei/mp (scos parchetul vechi + schimbat cusacii/scandurile putrezi + pus OSB + pus parchetul nou + raschetat + plinta batuta in toata casa)

Vara 2022 - Bucuresti

#40
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Cred ca mai pe scurt intreb asa.
Cu 45.000 ron reusesc sa dau huma jos, lavabil, schimbat electric, vopsit parchet, sparta camara, pus gresie si faianta?

cu tot cu materiale.

#41
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 ringopa, on 10 aprilie 2023 - 17:03, said:

Cred ca mai pe scurt intreb asa.
Cu 45.000 ron reusesc sa dau huma jos, lavabil, schimbat electric, vopsit parchet, sparta camara, pus gresie si faianta?
cu tot cu materiale.
Posibil să da, posibil să nu  😁

#42
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006

 laffin, on 10 aprilie 2023 - 12:55, said:

si eu as cere la fel daca as fi dorel si as avea calendarul plin de lucrari pe 2 ani in avans (cum au majoritatea pe care-i stiu). daca musca gusteru, bine, daca nu aia e.

ia mai zi odata.
i-ai cere 60K si te apuci peste 2 ani?
sau pe planeta dorel ziua are 80 ore si nu stim noi

Edited by zeroice, 10 April 2023 - 17:15.


#43
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016

 crisstonne, on 10 aprilie 2023 - 17:10, said:

Posibil să da, posibil să nu  ��

E posibil sa o dau dar e probabil sa o iau, este? Posted Image

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 ringopa, on 10 aprilie 2023 - 17:16, said:

E posibil sa o dau dar e probabil sa o iau, este? Posted Image
Doar tu cunoști 😁
Subiectul are deja trei pagini, cu explicații diverse.
Dacă nu ai primit o ofertă, aici, sau pe p.m, înseamnă că ori nu există meseriași pe aici, ori nu prezinți interes din cauza muncii versus suma oferită.

#45
Ravenscar17

Ravenscar17

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.09.2013
Fa frate singur nu e greu si eu fac renovari,primul perete e mai greu eu fac la mine cate 2-3 ore/zi cand am timp uite cum a iesit inca nu am dat cu fin ultima mana, nici nu stiu daca mai dau

doar prima camera e facuta holul mic inca nu e dat.

inainte https://imgur.com/tI1ETOo

dupa https://imgur.com/p5DEu6t

nu arata chiar bine dar e ok am facut cu mana mea

ma bate un gand sa pun eu gresia, mie cam frica dar ma risc cat de prost poate sa iasa:)) ma uit pe youtube.

Edited by Ravenscar17, 10 April 2023 - 18:52.


#46
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006

 taosil, on 10 aprilie 2023 - 16:22, said:

nu stiu preturile, dar daca faci cu meseriasi, sa te gandesti la optiunea de factura + garantie. Am vazut asa de multi meseriasi, ca prefer sa imi fac singur ce am nevoie. Iese mai prost, dar e facut de tine, si salvezi si bani ( plus inveti un skill nou)
Se pare ca nesimtirea Doreilor nu are limita! Si tine si de orasul unde este lucrarea, pretul. Eu am luat un apartament ''la gri''! Dupa preturile aberante cerute, m-am apucat impreuna cu fioul meu de lucrari. Am inceput cu parchetul: doua ore si jumatate primul dormitor, doua ore si 10 al doilea (ambele aproape 15 mp) si cam 3 ore sufrageria!
  Astazi am cwerut citeva sfaturi unyui prieten din provincie si ne-am apucat de gresie! Am pus cam jumatate si am lasat pe miine restul, nu am nici o graba! Cu ocazia asta am aflat ca prin provincie, cunoscutul meu ia intre 30 si 50 lei pentru mp de gresie. Mi-e jena sa spun cit mi s-a cerut in Bucuresti!

  Asa ca in loc sa vorbim de parlamentari ca au salarii mari, sa-i vedem intii pe cei care lucrind la negru cistiga mult mai mult si nu platesc un ban taxe sau impozite pe sumele incasate! va mirati de ce sint unii din tot sufletul, impotriva desfintarii platilor cu numerar??

#47
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
totul e sa vrei...de putut se poate.

Attached Files



#48
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

 VipeR85, on 10 aprilie 2023 - 22:53, said:

totul e sa vrei...de putut se poate.
Șiii... după!  😁
Ai uitat să pui poza?  🤷

#49
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 13.12.2006
aaaa...nu.
doar ca mi-a fost lene. tre sa gasesc una fara copii in ea Posted Image

ce se vede in poza, am facut eu...partea cu demolatu. o gramada de moloz. vreo saptamana am tot spart.
restul, a fost facut tot de mine, cu tata. geamul din stanga a fost ingropat. usa din fata a devenit usa cu geam in lateral, si camera s-a alungit per total.
cred ca o luna am tot muncit la ea. acum are tavan fals, sub care e polistiren de 5. zugraveala noua, si parchetul acoperit cu parchet laminat pus cu tata si nasu. nasu a avut scule.

cea mai mare porcarie posibila e sa lasi parchetul vechi sub cel nou. si acum regret ca nu l-am scos ca sa torn o sapa autonivelanta si doar apoi sa pun parchet nou. dar asta e. proiect pentru anii viitori.
avand in vedere ca materialele acu 4 ani nu erau chiar asa scumpe, iar manopera a fost aproape gratis...am iesit bine rau de tot.

#50
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Ai soft de șters, în telefon, dai unde este guma de șters, ștergi ce vrei, salvezi, postezi aici  😉

Attached Files



#51
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Citesc si ma felicit ca am finisat casa in 2016 cu preturi muuuuuult mai mici decat se vehiculeaza aici, si cu tot cu factura :lol:
Imi aduc aminte ca negociam cu firma respectiva pentru 12ron/mp de rigips pe tavan cu tot cu profile si 18 ron/mp glet+lavabil, si am reusit sa ajungem amandoi fericiti :))

A facut un vecin fatada recent cu 140 ron/mp tencuiala+polistiren+adeziv+decorativa, doar manopera, si eu am platit 40 ron. O diferenta imensa in doar 7 ani
Nici atunci nu se prea gaseau dar parca nu o luasera razna.

Acum inteleg un pic americanii de ce au DIY in sange :lol:

#52
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,969
  • Înscris: 29.07.2017

 victor29cr, on 12 aprilie 2023 - 23:19, said:

140 ron/mp tencuiala+polistiren+adeziv+decorativa, doar manopera
Chiar asa, daca a facut cineva recent,  cam cat e pretul de manopera pentru asa ceva? Sper ca vecinul a exagerat cu 140/mp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate