Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Cat mai costa o renovare?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,560
  • Înscris: 12.10.2005

View PostDecember, on 10 aprilie 2023 - 12:03, said:

Si vin aia, se uita, vad despre ce e vorba, si-mi spun: 300.
Io privind ca bovina, intreb: 300 ce?
300 de milioane, zice nea Ionica.
Io stau si incep sa adun si sa scad in capul minții mele, impart la 5 si zic: adica 6000 de euro?

Sa-ti zic de finisaje decorative (varuit fancy) de 6000 de euro? Bine, cu materiale San Marco, sunt foarte scumpe in sine dar totusi... Astea sunt preturile actuale, cred ca acum finisajele la o casa costa cat ridicatul casei la rosu, daca nu mai bine. Sunt scumpe si materialele, Dorel s-a adaptat rapid si a marit preturile in consecinta. In plus, daca vrei sa folosesti materiale mai de calitate, nu prea vrei sa chemi un nea' Gheorghe care stie de toate dar prost iar o echipa care se pricepe cere mult si nici nu-i gasesti prea usor disponibili.

Varianta ideala daca nu ai pretentii foarte mari, e DIY, mai putin la instalatii electrice. Sunt o gramada de tutoriale pe YT, cu putina rabdare si daca n-ai 2 maini stangi iese ceva spre decent.

#20
nick_blaster

nick_blaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 13.07.2006
Manopera intre 2000 - 5000 EUR, dupe ce detaliezi lucrarile de executat (materialele cam tot atat). Incearca sa faci tu ce poti, si sa stabilesti clar de la inceput cu meseriasii ce pretentii ai. Banii se dau pe faze (dupa ce a terminat de facut platesti).

#21
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View PostAWE, on 10 aprilie 2023 - 13:01, said:

Sa-ti zic de finisaje decorative (varuit fancy) de 6000 de euro? Bine, cu materiale San Marco, sunt foarte scumpe in sine dar totusi...
Eu is total de acord cu tine, cand e vorba de o renovare ca la Versailles.
Dar frate, io ziceam de var, parchet si o baie :)

#22
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
22000 euro,la negociere.

#23
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016

View Poststoshiba, on 10 aprilie 2023 - 13:05, said:

22000 euro,la negociere.

Atat ar costa cele cerute de mine?
E halucinant daca da.

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Am un prieten care a renovat cu niște arabi.

#25
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
Tot văd sfatul cu <fă tu>, am mai dat și eu sfatul, daar...
... nu cînd omul spune că nu are talente dinastea, nici timp.

Cineva cu două ,,mînuri " stîngi, nu va face nimic corect, în veci, oricît ar exersa.
Multe chestii sînt greu de înțeles, altele greu de pus în practică, nu este de oricine bricolatul.

#26
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMembruAnonim, on 10 aprilie 2023 - 12:38, said:

Zilele trecute am vazut o stire, la protv parca in care vorbeau de renovari, si era un barbat care primise o oferta (doar manopera) de ~45.000 euro Posted Image Deci se pare ca asta incepe sa fie trendul. Meseriasii priceputi au plecat peste hotare si nu se mai gasesc in Romania decat o mana de oameni care isi permit sa ceara preturi astonomice.


edit: eu inca sunt uimit... cum sa ceri ~60.000 euro doar manopera pt un apartament de 3 camere ?!?!
Povesti cu baubauri! n-a cerut nimeni banii astia!

#27
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
E un grup pe facebook,  https://www.facebook...464987846991582 , poti intra si tu acolo sa ceri o oferta.

Eu m-am inscris acolo ca sa ma distrez, sa-i vezi ce preturi arunca si cum isi umfla ei pipota ca sa-si justifice preturile aberante. Posted Image
Am vrut sa termoizloez casa anul trecut, am adus cativa meseriasi si am renuntat, la 120 lei/mp, dat jos tencuiala veche, tencuit= 40 lei si pus polistirenul, cu 2 maini de adeziv si lavabila= 80 lei.mp, am zis pas ca la 120 mp ma ducea la la peste 14000 lei. Asa ca mi-am luat o schela de aluminiu, o betoniera, cea mai mica posibila, cateva scule si m-am pus pe treaba. Si ce sa vezi, chiar mi-a reusit. Nu trebuie sa ai jdemii de ani de experienta pe Italea, doar sa ai rabdare sa vezi cateva tutoriale pe youtube si sa ai curajul sa te apuci de treaba.

Initiator, huma iaa o poti da si tu jos, dai cu apa calda pe o bucatica de perete, o lasi 5 minute sa se inmoaie, apoi dai cu spaclul si cu buretele. Chiar se va curata.

#28
budacu

budacu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 21.12.2012
Nu stiu care mai sunt preturile anul asta, dar iti pot spune din proprie experienta cat am platit eu anul trecut manopera pentru un apartament cu 3 camere:

1. dat cu lavabila si indreptat unde a fost cazul (in 2-3 locuri si acolo pe suprafete mici)
2. scos parchet + pus parchet/plinte in cele 3 camere + hol interior
3. scos gresie si faianta (hol intrare, bucatarie, baie) + pus gresie si faianta (hol, bucatarie, baie si balcon)
4. dezafectat mobilier baie si bucatarie
5. turnat sapa + sapa autonivelanta pe balcon
6. dezafectare calorifere vechi + montare calorifere noi (toate camerele + balcon)
7. dezafectare usi vechi + montare usi noi
8. alte lucrari de genul: tras cablurile de date si tv prin plinte, schimbat prize, etc.

Sanitarele si electrica erau facute deja, dar tot am mai tras 2 noi circuite electrice.
Manopera pentru toate aceste lucrari a fost de 38.000 lei.

#29
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018
peste 5.000 euro sa ii ai deoparte acum depinde si de calitatea materialelor,modele
Cunosc la cineva pt un dormitor in Bucuresti cred 26mp i a luat lejer 50/60 milioane ,peretii erau de calciu

Edited by helen76, 10 April 2023 - 14:06.


#30
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cand auzi asa preturi , te mai uiti putin prin casa si iti dai seama ca e super frumoasa asa cum este Posted Image !

#31
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,406
  • Înscris: 17.10.2018

View PostAlltrack, on 10 aprilie 2023 - 14:07, said:

Cand auzi asa preturi , te mai uiti putin prin casa si iti dai seama ca e super frumoasa asa cum este Posted Image !

Posted Image Da, traieste lumea si cu peretii nezugraviti Posted Image) .Vorba aia te ajunge la un sfert cat ai dat pe apartament.
Sau chemi un vecin si pui mana cot la cot.

Edited by helen76, 10 April 2023 - 14:11.


#32
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,071
  • Înscris: 02.12.2007
@mkscorpion: termin-o cu aberatiile.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Huma aia se curata usor - s-a zis mai sus - se uda cu apa, se lasa cateva minute si se curata cu un spaclu. Depinde acu msi cate straturi sunt.

Vor fi 2 probleme insa- spaclul va zgaria un pic - posibil sa fie neveei si de un pic de glet sa corectezi peretele pe ici pe colo. Si inainte de lavabila va fi nevoie de o amorsa/intaritor - altfel; nu va prinde lavabila. Aici e marea problema.la huma.

La preturile mentionate pe-aici e 45-60.000 de euro... iti iei alt apartament :D

#34
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Unii ar fi uimiti sa vada cat schimba fata apartamentului , o simpla lavabila de calitate , o curatire cu ceva substante de calitate a parchetului , gresiei , geamurilor etc. .
Si rezolvarea locala a unor mici reparatii , cu un vecin mai priceput , la o bere...desigur dupa lucrare Posted Image !

#35
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Facem aici un ghid al incepatorului, eu de exemplu am auzit de huma dar nu stiu ce este aia :(... Am invatat cum e cu amorsa si gletul de nevoie sau de saracie :). Noi am intrebat la leroy de unde am cumparat lavabila ce tip de trafalet, cum dam daca se mai pune apa si tot asa. Apoi cand am reparat pe langa niste prize cu glet am fost tot acolo, ne-a aratat omul de la raft o galetusa cu el gata facut, ne-a dus pana la locul cu spacluri si apoi smirghel si aia a fost. A 2a zi ne-am intors cu poze sa ii spunem ca nu e treaba cu galetusa de glet ca se crapa cand se usuca si arata ca draq. S-a dovedit ca am dat prea gros si prea mult intrun loc, a2a oara a iesit acceptabil :).

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Huma - pamant sau mai corect argila.

Quote

Huma este o substanta minerala (argila) care in amestec cu un liant (clei de oase, aracet, etc.) si apa se foloseste la zugraveli interioare.  Dat fiind componenta sa, huma este o substanta grasa, sensibila la umiditate si la care nu avem o aderenta corespunzatoare.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate