Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cat mai costa o renovare?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Salutare,

Sunt interesat de o renovare a unui apartament, însă din păcate nu mai sunt la curent deloc cu prețurile și mă tem să nu îmi iau o țeapă așa că m-ar interesa aproximativ cât ar costa următoarele:

- dat jos huma de pe pereti, fara indreptat peretii
- dat lavabil
- vopsit, lacuit si raschetat parchet, schimbata plinta.
- dat jos o camara si vopsit & pus putina gresie si faianta in bucatarie

Apartament 3 camere, suprafata camere, Bucuresti.
12.54
8.53
7.48.
Bucatarie: 4.23

Aș vrea costul să includă și materialele și manopera.
Mulțumesc mult,

Edited by ringopa, 10 April 2023 - 11:17.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Vei primi oferte intre 1000 și 30.000 € in funcție de materialele și finisajele făcute.

#3
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Manopera minim 1000 de euro/om. Problema e ca nu mai gasesti oameni. Nici macar dorei d'aia de repari tu 50% din lucrare.

 ringopa, on 10 aprilie 2023 - 11:17, said:

- dat jos huma de pe pereti, fara indreptat peretii
- dat lavabil
- vopsit, lacuit si raschetat parchet, schimbata plinta.
- dat jos o camara si vopsit & pus putina gresie si faianta in bucatarie
Huma aia e pacatoasa rau. E facuta cu ulei care s-a imbibat in perete si orice ai da peste, prinde greu si iese cu pete galbene/maronii. Cel mai bine e sa plachezi cu rigips.
Reconditionarea parchetului e migaloasa si iese praf ca la balamuc. Si l-a reconditionat taica-meu singur acum 10 ani. Pont: daca iti ies pete/dungi maronii inseamna ca parchetul nu a fost nivelat bine si au ramas protuberante sau depresiuni pe suprafata lemnului chiar daca nu se vad cu ochiul.
Din punctul meu de vedere cel mai convenabil (si nu doar la bani) e sa iei lectii de pe youtube.

#4
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
- dat jos huma de pe pereti, fara indreptat peretii
- dat lavabil

asta nu poti sa faci si tu?

materialele sunt minimale. Iti trebuie o scara sau o schela mica.

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 11:56.


#5
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Eu am avut de renovat un ap 2 camere acum vreo 2 luni si am primit niste oferte exagerat de mari. Pentru dat cu lavabil in toata casa [era relativ curat nu erau necesare reparatii sau glet] am primit oferte intre 5000 si 10000 lei. Am dat pana la urma eu cu sotul si o ruda, ne-a luat un we sa terminam. Nu a iesit lux dar eu cred ca ne-am descurcat onorabil si nici nu am murdarit mobila.
Mai aveam de inlocuit parchetul de pe hol si bucatarie cu gresie aprox 15mp - aici am primit oferte tot asa de la 3000 la 8000 lei, fara materiale pe care trebuia sa le cumparam noi dupa o lista pe care ar fi trimis-o...
Am gasit pana la urma pe cineva din bloc [recomandat de administratora] care ne-a cerut 4000 lei si a lucrat cateva seri [dupa serviciul lui], a durat putin mai mult sa termine dar a facut treaba buna, ne-a ajutat si sa facem curat dupa.
Probabil la ce ai tu de facut o sa primesti oferte in jur de 12-15000 lei...

#6
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Hă, hă hă! Nu-s singurul :)
Am un apartament cu 2 camere unde locuiesc. Imi place enorm ca e in buricul targului, in zona f buna. nu m-as muta la celalalt apartament de doua ori mai mare nici sa ma pici cu lumanarea.

Anul trecut in decembrie ma hotarasc ca ar fi timpul sa schimb cate ceva pe la apartament. Gaemuri, varuit pereti, parchet, baia renovata, AC nou, etc.
Prostul de mine a crezut ca face toate astea cu 2000-2500 de euro manopera  (nu discutam de termopane si materiale). Si am chemat o echipa de muncitori, buni meseriasi, mi-au lucrat la celalalt apartament in urma cu vreo 3 ani.

Si vin aia, se uita, vad despre ce e vorba, si-mi spun: 300.
Io privind ca bovina, intreb: 300 ce?
300 de milioane, zice nea Ionica.
Io stau si incep sa adun si sa scad in capul minții mele, impart la 5 si zic: adica 6000 de euro?
Cam acolo, zice nea Ionica. Cu tot cu electric, precizeaza excelența sa.
Si fara electric? Pai 250.

Ii zic ca ma gandesc si ca urmeaza sa-l sun.
Nu l-am sunat nici in ziua de azi.

Dar am gasit un Dorel de-al meu, vecin la noi in cartier, care face lucrari din astea.
Practic ce a facut el: reparatii la geamuri dupa ce s-au inlocuit termopanele, reparatii la usile din casa (ca le-am inlocuit), pus parchet nou in dormitor si sufragerie, refacut o izolatie,  indreptat peretii, varuit doua camere complet, varuit holul si bucataria.

Total vreo 3500 de lei.

Ma rog.... peretii nu-s neckerman, varul de pe hol si din bucatarie parca l-am dat eu, dar una peste alta, e bine.

Plm..... is 35 de milioane.

Si o sa mai faca in baie cate ceva dupa Paste, sa mor daca mai fac ce idei aveam eu. Tot asa.... de refacut niste ghene, dat un var, inlocuit o oglinda, cateva rahaturi.
Am mai platit si arhitectul sa-mi faca baia :)

#7
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 15.07.2020
Cred ca vreo 6-7 mi de euro..

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pt un apartament de 3 camere de 60-70m2 un coleg a primit oferta de 50.000-60.000 euro (doar manopera) - pus gresie si faianta, schimbat usi, pus parchet, prize, varuit, tamplarie plus alte chestii uzuale. Evident ca a refuzat
Posted Image

Edited by MembruAnonim, 10 April 2023 - 12:12.


#9
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008
Iti faci o casa mai fara pretentii cu banii astia. Trebuie tinut cont ca s-au scumpit foarte mult si materialele, gresia ieftina care era 25 lei acum 5 ani acum este minim 45 lei si e si de proasta calitate, tre sa iei un pachet in plus ca plesneste imediat ce incerci sa o tai...

#10
ringopa

ringopa

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.04.2016
Din pacate cu huma nu pot, nu ca nu vreau, dar nu ma pricep si pe aia sincera, nici timp nu am.
Buget as avea 40.000 ron, dar as vrea sa fac si electricul in banii astia.
Hai 45.000 ron.

Se face? Sau visez avioane?

#11
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Cred ca mai smplu pui rigips, scapi de mizerie si il poti monta singur. La fel parchetul, daca nu e denivelat pui folie si parchet laminat peste el. E putina bataie de cap, trebuie sa ai ceva timp liber, dar e mai bine decat sa-ti stea doreii pe cap.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dell99, on 10 aprilie 2023 - 12:13, said:

Iti faci o casa mai fara pretentii cu banii astia.Trebuie tinut cont ca s-au scumpit foarte mult si materialele, gresia ieftina care era 25 lei acum 5 ani acum este minim 45 lei si e si de proasta calitate, tre sa iei un pachet in plus ca plesneste imediat ce incerci sa o tai...

50.000-60.000 euro doar manopera Posted Image fara materiale.

edit: parerea mea este ca au luat-o putin razna cu pretul la manopera (in general vorbind). Pai imagineaza-ti ca iau 5 oameni si le dau 3000 euro/luna la fiecare. Intr-o luna 5 oameni termina ca popa. Si ma duce toata treaba 15.000 euro. 3000 de euro este un salariu brici, poate sunt directori de filiale bancare care nu iau 3000 euro.

Edited by MembruAnonim, 10 April 2023 - 12:27.


#13
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Materialele.... Doamne, zici ca-s suflate cu aur Posted Image

Doar var, parchet si chestiile alea care se pun sub parchet (nu stiu cum se cheama), 30 de milioane. Doua camere frate... si am luat parchet de ala de vreo 70 de lei metrul, nu m-am dus la bogăție.

Termopanele....Iisuse Hristoase.... daca nu ai cunostinte in aria asta, esti mancat. ADF mi-a cerut 2400 de euro, Izotec 1900 si inca o firma, am uitat cum ii cheama (dar am oferta loc in email), 2100 de euro.
EDIT: la izotec erau 1900 de euro fara montaj :)

Le-am facut la un prieten care are firma de termopane, aceleasi ferestre ca in configuratiile celorlalti, 1500 de euro.

Usile din interior.... cele mai ieftine usi, din PAL sau dun ce dracu se fac, 7 milioane jumate plus un milion jumate de usa montajul.

Tre sa fii nebun sa te apuci de renovat. Eu m-am apucat de gura nevesti-mii, ca tot cu varul de acum 10 ani pe pereti stateam. Ce-i drept, geamurile trebuiau schimbate.

Nici nu stiu cat am cheltuit, nici nu fac calculul ca dau in depresie si abia am scapat Posted Image

 MembruAnonim, on 10 aprilie 2023 - 12:09, said:

Pt un apartament de 3 camere de 60-70m2 un coleg a primit oferta de 50.000-60.000 euro (doar manopera)
Sigur nu erau lei? Ca mie daca-mi ziceau 50.000 de coco, ii scoteam in suturi afara.

Edited by December, 10 April 2023 - 12:33.


#14
kato1

kato1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,859
  • Înscris: 05.07.2007

 ringopa, on 10 aprilie 2023 - 11:17, said:

Salutare,

Sunt interesat de o renovare a unui apartament, însă din păcate nu mai sunt la curent deloc cu prețurile și mă tem să nu îmi iau o țeapă așa că m-ar interesa aproximativ cât ar costa următoarele:

- dat jos huma de pe pereti, fara indreptat peretii
- dat lavabil
- vopsit, lacuit si raschetat parchet, schimbata plinta.
- dat jos o camara si vopsit & pus putina gresie si faianta in bucatarie

Apartament 3 camere, suprafata camere, Bucuresti.
12.54
8.53
7.48.
Bucatarie: 4.23

Aș vrea costul să includă și materialele și manopera.
Mulțumesc mult,
sugerez sa te apuci sa-ti faci singur reparatiile.... ok, nu vrei sa dai jos huma, pus rigips etc, aplica un tapet si aia este. in ce priveste parchetul, mai bine incearca sa pui altul, scapi de o gramada de munca si mizerie (plus mirosul de lac care nu este de neglijat) plinta poti sa o aplici singur, nu este greu. gresia si faianta este mai problematic, dar daca reusesc doreii cu 8 clase sigur vei reusi si tu.
avantaje la solutia propusa de mine:
bani, multi bani
nervi scutiti (dupa ce ca platesti mult doreii nici nu esti multumit la sfarsit)
lucrezi fix in ritmul tau, fara graba si presiune, nu stai dupa altii care muncesc printre picaturi si care impaca 7 lucrari in acelasi timp

dezavantaje
munca fizica (nu este de speriat)
timp pierdut cu o minima documentare
investitie in scule
calitatea nu o sa fie 10 din 10 din prima

Edited by kato1, 10 April 2023 - 12:38.


#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 December, on 10 aprilie 2023 - 12:32, said:

Sigur nu erau lei? Ca mie daca-mi ziceau 50.000 de coco, ii scoteam in suturi afara.

Zilele trecute am vazut o stire, la protv parca in care vorbeau de renovari, si era un barbat care primise o oferta (doar manopera) de ~45.000 euro Posted Image Deci se pare ca asta incepe sa fie trendul. Meseriasii priceputi au plecat peste hotare si nu se mai gasesc in Romania decat o mana de oameni care isi permit sa ceara preturi astonomice.


edit: eu inca sunt uimit... cum sa ceri ~60.000 euro doar manopera pt un apartament de 3 camere ?!?!

Edited by MembruAnonim, 10 April 2023 - 12:41.


#16
zeroice

zeroice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,816
  • Înscris: 28.12.2006
firmele de intermediari pt. bone, personal horeca, etc. (nepal, pakistan & co.) inca n-au adaugat in portofoliu si mana de lucru pt. renovari? Posted Image
nu de alta, dar Doreii trebuie invatati o lectie..inclusiv aia care stau cu un ochi pe forum-uri/facebook-uri sa imbarlige fraierii ca-s absolut normale scoruri de 20-30K EUR doar manopera pt. 90mp.

Edited by zeroice, 10 April 2023 - 12:55.


#17
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006

 MembruAnonim, on 10 aprilie 2023 - 12:38, said:

edit: eu inca sunt uimit... cum sa ceri ~60.000 euro doar manopera pt un apartament de 3 camere ?!?!
Oamenii aberează cu grație.

#18
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007

 MembruAnonim, on 10 aprilie 2023 - 12:38, said:

cum sa ceri ~60.000 euro doar manopera pt un apartament de 3 camere ?!?!

si eu as cere la fel daca as fi dorel si as avea calendarul plin de lucrari pe 2 ani in avans (cum au majoritatea pe care-i stiu). daca musca gusteru, bine, daca nu aia e.

Edited by laffin, 10 April 2023 - 12:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate