Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Crestere pret polite de asigurare CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

mirel3003

mirel3003

Senior Member

• Grup: Senior Members
Eu cea mai buna oferta am primit-o la Generali... Masina 3 ani, valoare de piata aprox 30.000 EURO.

Am cerut oferte la:
Groupama - 2612 Euro/an (0 Euro - fransiza)
Groupama - 1989 Euro/an (300 Euro - fransiza)
Omniasig - 2193 Euro/an (150 Euro - fransiza)
Uniqua - 1662 Euro/an (300 Euro - fransiza)
Asirom - 2994 Euro/an (300 Euro - fransiza)
Aliant - 3114 Euro/an (240 Euro - fransiza)
Generali - 819 Euro/an (300 Euro - fransiza) - pe asta am ales-o.

radunic

radunic

Senior Member

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 10:23, said:

"pui" pe strada o masina scumpa? platesti in consecinta. "pui" pe strada o masina de 2500 de euro? la fel, platesti in consecinta. Direct proportional.
RCA-ul trebuie sa fie in concordanta cu alegerile personale ale fiecaruia (cum e si Casco)
RCA e pentru pagubele făcute altora. Mașina ta de 2.500 euro poate distruge una de 100.000. Paguba e de 100.000.

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 11:58, said:

la accident, fiecare isi repara masina pe asigurarea proprie. Aluia vinovat ii creste prima la Casco. Asiguratorul celui nevinovat se deconteaza cu asiguratorul aluia vinovat.
Mai bine așa - RCA obligatoriu, CASCO opțional. Și mai bine ar fi RCA pe persoană. Cum conduci, atît plătești.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

filosofia RCA-ului e o tampenie! si e falimentara!

pai da, tu vrei sa se perpetueze mizeria asta care e azi, pentru ca iesi in castig de pe spinarea altora cu masini ieftine, solidari, nu-i asa, cu aia cu masini scumpe.

de ce nu ma mir, e Romania, pensii speciale, IT-isti dolofani si lasati in pace de anaf etc.
toti se cred indreptatiti sa traiasca partial si pe spinarea alorlalti prosti.
sa imparta costurile, stii ce zic?
pe bune? de ce sa impartim costurile?

am uitat in ce mizerie morala m-am intors.

View Postradunic, on 10 aprilie 2023 - 12:11, said:

Mai bine așa - RCA obligatoriu, CASCO opțional. Și mai bine ar fi RCA pe persoană. Cum conduci, atît plătești.

bonus malus ala e pe persoana, pana nu pui cnp in campul ala, nu-l vede

baaaa, pe ce lume traiti? nu e dupa VIN! e dupa CNP, deci dupa proprietar!
problema e ca e lasat sa conduca oricine, desi plata si stabilirea sumei se face pe proprietar. deci totul e o mare mwuie si o jungla.

fa niste simulari si vezi.

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 12:29.

abac

abac

Guru Member

In principiu Casco e ca sa iti protejezi investitia, nu ca sa iti bibilesti masina.

Romanul e programat genetic sa nu poata sa doarma noaptea daca la finalul perioadei de asigurare nu a efectuat reparatii cosmetice de cel putin valoarea platita la Casco.

Si eu si oricine de pe forumul asta, ar trimite la plimbare astfel de clienti daca as/ar fi manager de firma de asigurari.

De fapt daca as fi manager de firma de asigurari as infiinta pachete de asigurari casco cu fansiza de 1000-2000 de euro. Adica ai chef de cosmetizari? Primele mii de euro le scoti tu din buzunar.

Casco ar trebui sa iti acopere masina cea noua de 50k de euro facuta dauna totala, de exemplu in urma unui carambol pe autostrada pe care n-aveai cum sa-l eviti.

Edited by abac, 10 April 2023 - 12:30.

0v1d1u

0v1d1u

Active Member

• Grup: Members

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 11:58, said:

in alte tari nu exista imbecilitatea asta de RCA, exista doar forme de casco!!!!! (cu filosofia aferenta)

Or mai fi și excepții, dar în general cam toate țările au măcar o formă obligatorie de third-party insurance, în timp ce first-party insurance de regulă e opțională.

Uitați că RCA nu e doar pentru coliziuni între mașini, ci acoperă și cazul în care îl iei din plin pe unul pe trecerea de pietoni și-l lași în scaunul cu rotile pentru tot restul vieții, așadar orice discuție privind o corelație între costul RCA și costul mașinii nu își mai are rostul, că picioarele le rupi tot la fel cu un Logan sau cu un Mercedes G.

Edited by 0v1d1u, 10 April 2023 - 12:30.

robert23mg

robert23mg

Member

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 12:24, said:

de ce nu ma mir, e Romania, pensii speciale, IT-isti dolofani si lasati in pace de anaf etc.
toti se cred indreptatiti sa traiasca partial si pe spinarea alorlalti prosti.

Din ce scrii mi se pare ca vrei ca ceilalti sa traiasca pe spinarea celor care au, ceea ce nu ma mira, caci oricum se intampla asa, pentru ca in viata nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.
Ce rost mai are sa semeni daca oricum altu mai harnic face recolta mai mare, si contribuie mai mult. El trebuie supt pana ramane cu praful de pe toba, chiar daca nu greseste.

Eu in 14 ani de permis am zero accidente, si sper asa sa si ramana. De ce trebuie eu sa tot platesc RCA-uri ca sa traiasca alti terchea bercea pe spinarea mea? Isi cumpara tigai care nici ITP-ul nu il trec fara o atentie, apoi ies cu ele pe strazi si provoaca accidente, platite din banii mei.

O sa intelegi candva ca e o diferenta intre a plati pentru greseli/felul cum te comporti, si a plati pentru ca ai.

Si exact asta se intampla si in on-topic, OP si-a facut casco, s-a dus sa consume resurse pentru niste zgarieturi de estetica. Mi se pare normal sa creasca prima, pentru ca a beneficiat mai mult decat altul care plateste CASCO si saracu nu a avut nici o interventie.

Exact dupa fapta si rasplata.
E ultima postare in thread, pentru ca deja am facut prea mult off topic si imi cer scuze.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

View Postabac, on 10 aprilie 2023 - 12:25, said:

In principiu Casco e ca sa iti protejezi investitia, nu ca sa iti bibilesti masina.

Romanul e programat genetic sa nu poata sa doarma noaptea daca la finalul perioadei de asigurare nu a efectuat reparatii cosmetice de cel putin valoarea platita la Casco.

Si eu si oricine de pe forumul asta, ar trimite la plimbare astfel de clienti daca as/ar fi manager de firma de asigurari.

De fapt daca as fi manager de firma de asigurari as infiinta pachete de asigurari casco cu fansiza de 1000-2000 de euro. Adica ai chef de cosmetizari? Primele mii de euro le scoti tu din buzunar.

Casco ar trebui sa iti acopere masina cea noua de 50k de euro facuta dauna totala, de exemplu in urma unui carambol pe autostrada pe care n-aveai cum sa-l eviti.

Eu cand am cautat CASCO, am cautat sa fie cat mai ieftin prima de asigurare cu fransiza cat mai mare... M-am gandit sa imi acopere in caz ca se intampla ceva serios, nu pt o zgarietura...
Eu le-am si transmis brokerilor ca vreau sa fie polita cat mai mica si fransiza cat mai mare ca nu am de gand sa apelez la ea.... Daca imi faceau o oferta de CASCO cu prima de asigurare 300 EURO si cu fransiza 1000 EURO, acceptam oferta sincer.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

eu vreau sa platesc numai dupa valoarea masinii pe care o conduc

vrei Maybach, platesti asigurare de maybach

ce urmeaza, sa va platim scolile particulare ale plozilor?

View Postrobert23mg, on 10 aprilie 2023 - 12:49, said:

Din ce scrii mi se pare ca vrei ca ceilalti sa traiasca pe spinarea celor care au, ceea ce nu ma mira, caci oricum se intampla asa, pentru ca in viata nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

ce fapta buna mi-ai facut tu mie?

castigi mult? pai, castigi pentru tine. Doar nu traiesti cu impresia ca "aduci" bani societatii. Mie nu-mi aduci nimic.
Sunt convins ca in primul rand iti aduci TIE.

masina e o alegere constienta si particulara. Nu e un hazard cu care te-ai trezit peste noapte in parcare.

eu am zero incidente in 16 ani. Dar platesc din ce in ce mult la tigaie pentru ca aia cu tigai EXAGERAT de scumpe platesc prea putin la RCA, iar asigurarile extind diferenta aia la toti prostii participanti la trafic, pentru ca, nu-i asa, masinile alea scumpe se repara pe banii tuturor, nu?
Ca parca e alegerea mea sa iau id 4, e.nyaq sau eu stiu ce alta masina de nu le mai ajunge nici aia la nas avutilor zilei.

hai sa platim pe masura a ce detinem.

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 13:23.

abac

abac

Guru Member

View Postmirel3003, on 10 aprilie 2023 - 13:09, said:

Daca imi faceau o oferta de CASCO cu prima de asigurare 300 EURO si cu fransiza 1000 EURO, acceptam oferta sincer.

Casco la 25 de euro pe luna la masina de 30k+. Ar fi belea, este?

cattavencu

cattavencu

Senior Member

cum dracu, nu vezi ca toti asta vor?

abac, de ce crezi ca au ramas in RO????

de-asta

profita de toate inegalitatile astea infecte, imorale 200%, din mai toate cotloanele de viata sociale.

am fost la opera recent. Parcarea ziceai ca e targul auto de la Geneva!!!!

IT + munca la negru + chirii la negru etc.

vezi ce revolta e pe scoaterea cash-ului...

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 13:30.

mirel3003

mirel3003

Senior Member

View Postabac, on 10 aprilie 2023 - 13:21, said:

Casco la 25 de euro pe luna la masina de 30k+. Ar fi belea, este?

Ar fi fost belea... dar nu se poate.. asa am ales 819 Euro prima de asigurare cu fransiza 300 Euro.... Nici 68.25 Euro/luna nu e rau sincer sa fiu.

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

View PostAdm, on 10 aprilie 2023 - 10:00, said:

1. Contrar opiniei generale, nu exista baza de date de daune pentru CASCO.

Ii impiedica cineva pe asiguratori sa-si faca o baza de date comuna, mai ales ca sunt doar cateva firme intr-o piata complet incontrolabila?

Natural4living

Natural4living

Member

View PostMysticVegetta, on 10 aprilie 2023 - 09:36, said:

In primul an nu am avut incident, iar in al 2-lea am decis sa repar cateva zgarieturi minore.

Zgarieturile alea de unde au provenit,ca banuiesc nu le-a facut vreo furtuna de nisip din Sahara ?

GlCA_Contras

GlCA_Contras

Master Mind

Vrem detalii porcoase!

mihai_mc

mihai_mc

Member

RCA proportional cu valoarea masinii nu o sa vedeti niciodata in Romania
Trebuie sa te gandesti  cine propune si aproba legile in tara asta
Bugetaru/patronul posesor de bolid de lux sau sclavul posesor de cazan ?
Asa  ca nu ai sa vezi "autoimpozitare" in Romania

Edited by mihai_mc, 10 April 2023 - 14:34.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

View PostNatural4living, on 10 aprilie 2023 - 13:55, said:

Zgarieturile alea de unde au provenit,ca banuiesc nu le-a facut vreo furtuna de nisip din Sahara ?

nu conteaza de unde sunt - e casco, omul a platit

problema e ca toti fac casco si dupa aia se duc cu nimicuri din astea.

trebuie descurajata cosmetizarea masinii pe asigurare
ca asta e! o cosmetizare.

o "aranjarea a frezei", ca statea un pic stramba, dupa Craciun.

asta a ajuns Casco

sunt prosti ca nu baga limite: ai dreptul la reparatie de zgarieturi minore la cel putin 3 ani de casco neintrerupt la aceeasi firma.

ia sa va vad, vitejii mei it-isti, specialilor ce sunteti, cum ar fi atunci?

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 14:47.

Smedmscss

Smedmscss

Member

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 13:13, said:

eu vreau sa platesc numai dupa valoarea masinii pe care o conduc
Tu nu vrei să pricepi că RCAul nu-l plătești pentru eventualele pagube aduse
de tine mașinii tale. Ăla e CASCO. RCAul este pentru pagubele aduse de tine,
cu mașina ta, altcuiva.
Pagubă care poate costa 5000 de lei sau 1000000 de lei.

Ontopic: nu mi se pare normal ca asiguratorul să rezilieze, unilateral, CASCO.
De-aia e asigurator, în schimbul banilor să își asume plata unor eventuale pagube.
Nu mai vrea, să anunțe clientul și la terminarea contractului să nu-l mai
prelungească.

abac

abac

Guru Member

Eu vreau sa devina RCA exact, dar exact cum e in UK.

Pe sofer, functie de experienta, litrajul masinii, putere, inclusiv culoarea masinii influenteaza prima de asigurare, adica pentru un verde fosforescent cu sofer de 18 ani, platesti rca de borasti carabusi.

In plus, firmele de asigurari refuza sa mai asigure recidivisti.

Sa vezi ce misto e cand vrei sa iti faci rca dar nu vrea nimeni banii tai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate