Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Crestere pret polite de asigurare CASCO

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

MysticVegetta

MysticVegetta

New Member

• Grup: Candidate Members
Buna ziua,

Am cumparat o masina noua acum 2 ani de la Toyota Romania si am incheiat o polita de asigurare cu Garanta la un pret de aproximativ 700 EUR / an (2.3% din suma asigurata).

In primul an nu am avut incident, iar in al 2-lea am decis sa repar cateva zgarieturi minore. Dupa aprobarea dosarelor pentru reparatii, Garanta a reziliat contractul de asigurare.

M-am indreptat catre Groupama, Generalli si Omniasig, deoarece voiam decontare directa, insa preturile politelor sunt mult mai mari decat ce am platit in trecut. Am primit oferte intre 1700 - 3000 EUR / an (aprox. 5.5% - 10% din suma asigurata).

A fost o greseala sa repar masina pe Casco? Va scadea costul politelor in timp? Ce pot face in situatia aceasta?

Multumesc!

Adm

Adm

Property Caretaker

• Grup: Administrators
1. Contrar opiniei generale, nu exista baza de date de daune pentru CASCO.
2. Nu stiam ca o firma de asigurari poate sa rezilieze un contract CASCO in termen.
Poate sa expire termenul, iar apoi sa nu mai te doreasca ca client.
3. Asigurarile sunt in vrie, dar nu inteleg ce legatura are decontarea direct (functie RCA) cu CASCO.

Daca ai CASCO, nu ai nevoie de RCA cu decontare directa.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

• Grup: Senior Members

View PostMysticVegetta, on 10 aprilie 2023 - 09:36, said:

. Dupa aprobarea dosarelor pentru reparatii, Garanta a reziliat contractul de asigurare.
Pe ce motiv l-a reziliat?

MysticVegetta

MysticVegetta

New Member

View Postdorin_2k, on 10 aprilie 2023 - 10:05, said:

Pe ce motiv l-a reziliat?

Nu au dat un motiv. Exista o clauza in contract conform careia: Partile pot denunta contractul pentru cauze neimputabile celeilalte parti, oricand, pe parcusul valibilitatii acestuia, prin notificare scrisa, cu cel putin 20 de zile inainte.

Prin decontare directa voiam sa spun ca Toyota are o intelegere cu asiguratorul. Cred ca se numeste de fapt serviciu de autoconstatare.

Adm

Adm

Property Caretaker

Probabil pe motiv ca deja paguba e mai mare decat ce s-a platit pe polita, iar un eventual incident viitor ii baga si mai mult in paguba.

De aceea, cand ai CASCO, problemele se rezolva catre sfarsitul perioadei asigurate.

Valy_User

Valy_User

Senior Member

Recomand să nu mai decartați la CASCO. Bani aruncați!

Leo2006

Leo2006

Guru Member

https://www.baar.ro/...u-risc-ridicat/
Probabil ca te incadrezi in categoria asiguratilor cu risc ridicat. Poti solicita de la BAAR, alocarea unui asigurator RCA.
Numai la RCA e cu decontare directa. De RCA e vorba ?

Edited by Leo2006, 10 April 2023 - 10:16.

dorin_2k

dorin_2k

Master Member

Eu cred că el caută CASCO nu RCA

cattavencu

cattavencu

Senior Member

eu inteleg asa: a avut casco, a folosit casco. dupa reparatie, firma de asigurari a reziliat

mai tarziu, omul a cautat rca cu DD si a primit preturile alea mari.

intr-un fel, RCA-ul "vede" reparatia de la casco si i-a marit cotatiile.

ca e cu DD sau nu - nu conteaza, pentru DD e o suma fixa (140 grawe, 150 asirom, 213 euroins - era, ma rog) care se adauga la prima fara DD

e vreun R.av4? sau A.ygo? normal si corect e sa platim rca dupa valoarea masinii in care am ales sa ne lafaim.
Nu sa se disipeze valorile masinilor unora catre toti ceilalti - ca asta se intampla azi.

"pui" pe strada o masina scumpa? platesti in consecinta. "pui" pe strada o masina de 2500 de euro? la fel, platesti in consecinta. Direct proportional.
RCA-ul trebuie sa fie in concordanta cu alegerile personale ale fiecaruia (cum e si Casco)
Sa platesc un soi de procent din valoarea masinii mele, nu ale altora si facuta o medie.
Ca nu traim la comun.

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 10:38.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

Daca 700 de euro sunt 2,3%, masina te-a costat 30.500 de euro, deci nu e a.ygo

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 10:45.

robert23mg

robert23mg

Member

• Grup: Members

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 10:23, said:

"pui" pe strada o masina scumpa? platesti in consecinta. "pui" pe strada o masina de 2500 de euro? la fel, platesti in consecinta. Direct proportional.
RCA-ul trebuie sa fie in concordanta cu alegerile personale ale fiecaruia (cum e si Casco)
Sa platesc un soi de procent din valoarea masinii mele, nu ale altora si facuta o medie.
Ca nu traim la comun.

Adica sa iti platesti singur reparatia pe neatentia altuia nu?
Tu ai masina de 500e, platesti 50 lei rca, si ii dai ca pe targu ocna unuia cu masina mai valoroasa, si e ok, ca plateste ala 5000 lei rca, si tu 100, pe vina ta.
Eu zic atunci sa nu mai platim deloc polite, daca tot imi platesc singur reparatiile, printr-o contributie mai mare.

De ce nu zici sa plecam toti cu aceeasi suma si in functie de  ce ai in cap se ajusteaza pretul in concordanta.
Ai harb sau masina de lux, incepem cu 2500 lei, apoi daca esti cumintel iti scade, daca esti dl problema iti creste, si platesti 10k lei indiferent ce conduci, harb sau bolid.

Ca idee, ca sa nu mai zic ca sa faci RCA PE masina e o ineptie, el trebuie facut pe SOFER ca el manevreaza masina.
Masina mea nu a plecat niciodata de capul ei sa faca accidente. Eu trebuie sa imi iau permis ca sa ies in trafic, nu masina, la fel e si cu RCA-ul. Asiguri soferul nu masina. Ca soferul face nefacute.

Edited by robert23mg, 10 April 2023 - 10:59.

Adm

Adm

Property Caretaker

@robert23mg - sistemul actual de RCA isi arata limitele si lipsa de logica in fiecare zi.
El va fi schimbat probabil in cativa ani, cand totul va fi praf.

Si daca se pune RCA pe sofer, in cativa ani o sa vezi si o minune: se va circula mai bine, pt ca te va ustura rau la buzunar alternativa.

adrian_r5

adrian_r5

23:58

normal si corect e sa platim rca dupa valoarea masinii in care am ales sa ne lafaim.

Ai vreo explicatie logica pt. dorinta asta a ta ?

Ca nu traim la comun.
Corect ... nu traim la comun ... daca imi lovesti masina nu sint om rau sa-ti cer RCA-u' ca iti creste malusu' ... doar te snopesc in bataie sa-ti reamintesc ca "nu traim la comun" Posted Image

View PostAdm, on 10 aprilie 2023 - 11:05, said:

Si daca se pune RCA pe sofer, in cativa ani o sa vezi si o minune: se va circula mai bine, pt ca te va ustura rau la buzunar alternativa.
Cum functioneaza treaba asta ?
Concret ... eu conduc si masina care are in talon numele meu ... si masina de la locu' de munca (cu persoana juridica in talon) ... ocazional cite un mic drive test (deci tot persoana juridica in talon) ... tot oaczional masina din familie care are in talon alt nume.

Edited by adrian_r5, 10 April 2023 - 11:16.

MysticVegetta

MysticVegetta

New Member

View Postdorin_2k, on 10 aprilie 2023 - 10:16, said:

Eu cred că el caută CASCO nu RCA

Da, este vorba de CASCO nu RCA.

Am vorbit cu cineva de la Allianz si m-a lamurit. Postez aici poate va fi de folos pe viitor altcuiva.

Cand am facut reparatiile am avut 3 incidente: o zgarietura pe bara din fata (de la o trotineta probabil), 2 zgarieturi laterale. Au fost create in total 3 dosare.

Cu toate ca valoarea reparatiilor a fost mica, deoarece au fost create 3 dosare pe numele meu intr-un timp scurt, gradul de risc perceput de asiguratori a crescut si implicit si costul politei. Garanta avea informatii exacte cu privire la cost, insa probabil procesele lor interne sunt la fel de bune ca ale unui stand de inghetata din Mamaia, asa ca au reziliat polita.

Solutia ar fi sa aleg in continuare o polita cu fransiza mare (>700 EUR) pentru urmatoarele 12 luni. Anul viitor pretul ar trebui sa se intoarca in intervalul 2-4% din valoarea asigurata.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

nu traim la comun - in sensu ca daca tu vrei sa umbli cu vreo scumpaciune pe drum, sa platesti direct proportional, ca E LUXUL TAU, a fost alegerea ta, nu a mea.

La cum e azi, unu care se multumeste cu ceva ieftin doar sa-l duca din a in b, e obligat sa fie solidar cu vreo mizerie proaspat imbogatita (interlop sau it-ist remote ramas in raiul romanesc al neimpozitarii) care a ales ceva de 60-100 de mii de euro.
N-am inteles, de ce sa nu se reflecte alegerea fiecaruia in pretul asigurarii? La casco cum plm de se poate reflecta si n-are nimeni nimic impotriva?

ia sa fie asigurarea pentru sine, nu pentru si - mai ales - sa fie direct proportionala cu valoarea masinii proprii.

Practic, sa fie doar Casco. Dar obligatoriu. Ia sa vezi dupa aia ce chibzuiti or sa devina multi in alegerile lor "de boierie".

In Vest exista impozitare progresiva, nu? La salariu mai mare ==> procent mai mare la taxare. Eh, asa sa fie si la asigurarea auto: dupa valoarea masinii detinute.

Masina de 50-100 de mii e un LUX; de ce sa nu-l taxezi sub toate formele posibile?

View Postrobert23mg, on 10 aprilie 2023 - 10:56, said:

Adica sa iti platesti singur reparatia pe neatentia altuia nu?

Da, pe asigurarea mea. Iar aluia sa-i creasca asigurarea. Decontarea directa asta s-a vrut a fi: pasul spre ceea ce descriu eu aici.

Repet, asigurarea obligatorie ar trebui sa fie un CASCO (stabilit strict ca procent din valoarea de piata a masinii - si aici or sa se gandeasca multi daca or sa mai venereze masinile ca inainte) obligatoriu

View PostAdm, on 10 aprilie 2023 - 11:05, said:

Dar si acum e pe sofer. Bonus / Malus e vazut dupa CNP. Deci individual, dupa sofer.

si in mod normal ar trebui sa conduca doar soferul masina aia (doar acel CNP sa fie la volan, ca suma de plata s-a stabilit dupa el, nu dupa altul).

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 11:29.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

View PostMysticVegetta, on 10 aprilie 2023 - 11:16, said:

Da, este vorba de CASCO nu RCA.

Am vorbit cu cineva de la Allianz si m-a lamurit. Postez aici poate va fi de folos pe viitor altcuiva.

Cand am facut reparatiile am avut 3 incidente: o zgarietura pe bara din fata (de la o trotineta probabil), 2 zgarieturi laterale. Au fost create in total 3 dosare.

Cu toate ca valoarea reparatiilor a fost mica, deoarece au fost create 3 dosare pe numele meu intr-un timp scurt, gradul de risc perceput de asiguratori a crescut si implicit si costul politei. Garanta avea informatii exacte cu privire la cost, insa probabil procesele lor interne sunt la fel de bune ca ale unui stand de inghetata din Mamaia, asa ca au reziliat polita.

Solutia ar fi sa aleg in continuare o polita cu fransiza mare (>700 EUR) pentru urmatoarele 12 luni. Anul viitor pretul ar trebui sa se intoarca in intervalul 2-4% din valoarea asigurata.

E normal cum au gandit. "Mai, asta vine cu orice rahat de zgarietura la reparatie. Ia ca reziliem / scumpim polita".

Fransiza mare e fix ca sa nu te mai duci pentru fiecare gainatz sa-l stearga ei de pe masina. Asta e scopul fransizei. Sa descurajeze mersul la doctor pentru orice amarata de raceala.

Dar luand un Casco cu o fransiza asa mare...practic il iei degeaba.

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 11:53.

robert23mg

robert23mg

Member

• Grup: Members

View Postcattavencu, on 10 aprilie 2023 - 11:28, said:

N-am inteles.

Asa zic si eu.
CASCO il faci pentru a iti repara o masina, pe care o stii deja. Ai o idee estimativa pentru niste preturi de reparatii.
RCA e obligatoriu pentru ca poti gresi si trebuie sa repari masina ALTUIA, care poate sa valoreze mai mult sau mai putin, dar masina ta ramane NEREPARATA, deci nu conteaza ca tu ai masina de 1 milion de $, tu ma lovesti pe mine care am dacie de 1000 ron, si trebuie reparata masina mea, care e mai putin valoroasa, masina de 1 milion de $ care a produs accidentul NU ESTE REPARATA de RCA, ramane asa belita.

La CASCO se foloseste valoarea masinii detinute, pentru ca stii deja ce o sa repari, pe cand la RCA habar nu ai pe cine lovesti.

"de ce sa nu se reflecte alegerea fiecaruia in pretul asigurarii?" => exact asta zic si eu, daca alegi sa mergi ca descreieratu si sa produci accidente, sa se reflecte in pretul asigurarii, nu conteaza ce conduci, iar daca ai un stil de mers precaut, sa se reflecte in pretul asigurarii, indiferent ce conduc.

Poate visul tau este sa ai o masina scumpa, iti vinzi casa, iti iei masina, te muti la cort, si mergi precaut si nu provoci accidente, de ce sa platesti mai mult la asigurare, daca TU NU PROVOCI DAUNE?

Imi place atitudinea ta de sa plateasca cine isi permite, nu cine greseste, e de viitor.

Edited by robert23mg, 10 April 2023 - 11:56.

cattavencu

cattavencu

Senior Member

pai n-ar trebui sa mai existe RCA

Doar forma numita CASCO, si sa fie obligatorie.

sa vezi cum o sa aleaga toti masini mai ieftine.

la accident, fiecare isi repara masina pe asigurarea proprie. Aluia vinovat ii creste prima la Casco. Asiguratorul celui nevinovat se deconteaza cu asiguratorul aluia vinovat.

Dar TOATA IDEEA SA FIE DE PROCENT DIN PRETUL DE PIATA AL MASINII DETINUTE.

Cum e la imobiliare, cum au notarii registru cu valorile imobilelor.

ti-ai luat ceva de patrujdemii? aia e, decartezi proportional. Asigurarea = procent din pretu ALEGERII tale.
Ca TU ti-ai luat-o, e alegerea TA ca vrei sa pui pe sosea un soi de bibelou pecuniar, intelegi?

in alte tari nu exista imbecilitatea asta de RCA, exista doar forme de casco!!!!! (cu filosofia aferenta)

Edited by cattavencu, 10 April 2023 - 12:07.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate